Pach krve

• USA Wrong Turn (více)

Trevor

Komentár k tomuto filmu nemožno začať inak ako gratuláciou najväčšiemu filmovému fanúšikovi pod Tatrami s ktorým sa poznám osobne a k tomu že sa práve týmto filmov úspešne prepracoval do prvej 50ky Slovákov, čo sa týka počtu hodnotení. Naše one time next time home office kino, kvôli tomu že Občan Bača stále šikanuje obyvateľov našej rodnej hrudy, dopadlo viac ako dobre. Takmer bez meškania sme sa do Wrong Turnu pustili vo vopred dohodnutom čase, aj s domácim kombom. Málokedy človek nájde toľko hejtu v komentároch na čsfd ako pri tomto filme. Užívatelia sa, tak ako spoločnosť, rozdelila na konzervatívcov a liberálov. Liberáli uvítali úplne nový koncept série, konzervatívci sú oprávnene sklamaní z toho že sa nedočkali rodinky úžasných pod ochranov Maynarda Odetsa (mnoho užívateľov by jeho meno asi z hlavy nevedelo). Ja sa zaradím niekam doprostred tejto debaty. Áno, so sériou Wrong Turn to má spoločný iba názov. Áno, pre ľudí ktorým horor príliš nevonia to muselo byť trápenie. Áno, sú momenty keď to bolo neskutočne zlé (súdny proces, rozhovor ocka s maminkou ako ide do sveta na vandrovku hľadať dcérenku bol asi tak prirodzený ako kozy Pamely Anderson v Baywatchi), na druhej strane s herným headsetom na ušiach sa objavili momenty (aj záverečná scéna) keď mi film vyvolal zimomriavky. Plusom je aj počet výstrelov z koltu Magnum, ktoré som starostlivo rátal (asi všetci okrem ocka), film mi však miestami až príliš pripomínal Midsommar (spracovaním, nie príbehom). Žeby liberálny mindfuck autorov s trendom meniť to čo naozaj bolo za niečo čo by sme chceli? Dvaja homosexuáli, ITéčkar, ochrankyňa prírody a pracovník neziskovky sa stretnú a...a to nie je začiatok vtipu, to je začiatok filmu. Ak by sa to nepýšilo značkov Wrong Turn možno by ma to oslovilo ešte viac, takto solídne 3*. Ak by mi však niekto takto skurvil Posledný dom naľavo či Deliverance tiež by som asi penil...Gratulujácia do susedného historického mestečka pod Tatrami, veru, čože je to päťdesiatka... ()

Radko

Filmy, ukazujúce konflikt partie mladých, veľkomestských turistov so silami prírody v podobe divokých šeliem, jedovatých rastlín a živočíchov, živelných pohrôm či úplne odlišne sa správajúcich divochov obývajúcich civilizácii vzdialené miesta, som vždy mal a mám rád. Od tých, povedzme jednoduchších, vystavaných na základnom konflikte: mladý, namyslený yuppie odchovaný konzumom a vedomosťami z mobilu kontra nespútaná a nevyspytateľná prírodná sila, až po sofistikovanejšie kúsky, prinášajúce popri základnom boji človeka s naturalizmom aj niečo naviac. Wrong Turn je postavený len na základnom konflikte, no otáča ho z viacerých strán. Cieľom mladej mestskej omladiny nie je len uniknúť hroziacej smrti. Dostáva sa m možnosť zachrániť si životom, pokiaľ niečo z ich nadobudnutých civilizačných zručností sa ukáže byť osožné pre kultiváciu prírody. Na oplátku - keďže aj v prírode existuje istá reciprocita - môžu niečo nadobudnúť. Napríklad schopnosť efektívneho a pohotového zneškodnenia nepriateľa. Skvelá záležitosť s efektnou bodkou pod záverečnými titulkami. ()

*CARNIFEX*

Presne takto sa píli konár pod vlastným zadkom. Nechápem, čo si “McElroy” sľuboval od toho, keď svoj ďalší hororový zárez opätovne pomenoval podľa svojho predchádzajúceho, veľmi úspešného snímku z 2003, no toto mu deti dávnej generácie (+expert), ktoré sa nebudú vedieť odosobniť, zrátajú tak, že bude trvať ďalších 18 rokov, aby natočil ďalší “Wrong Turn”, vďaka ktorému by si napravil svoju reputáciu (a treba dodať - tak mu treba!). Stručne a v skratke: “Wrong Turn” okamihovo (teda terazky) zarobí na základe titulu, ktorý “zneužil”, no do budúcna, sa to (pravdepodobne) tvorcom nijak nevyplatí, ľudia im to zrátajú. Čo sa v rámci žánru týka, toto je až na jadro, ktoré prezradilo podstatu, či samotnú myšlienkovú absurditu, celkom obstojne spracovaný hixploitation, ktorého sledovanie na jeden krát nijak extra neurazí. Medzi 2-tri, ani o milimeter viac či menej. Ja sa prikloním k dvom, lebo gore scén mohlo a malo byť rozhodne viac, ako bolo divákovi pôvodne dopriate. Príležitostí bolo určite viac než dosť. P.S.: začína sa “maratón” hororov ❤️🤗❤️ ()

JohnCZ

Poněkud filmařský obrat, kdy se dosud čistě béčková až céčková hororová série ve svém rebootu překlopila do podoby nečekané pecky, která začíná nenápadně, ale postupně hezky graduje a překvapuje diváka s každou další minutou. Až si ve finále říkám, jestli měli tvůrci využití názvu téhle podřadné značky vůbec zapotřebí. Na druhou stranu, i to možná důvod, proč na mě film působil tím, jak bořil očekávání, tak podvratně zábavným dojmem. ()

J*A*S*M

Je paradoxní, že tenhle řemeslně pěkně zvládnutej film s poměrně dobrým a originálním námětem (na poměry subžánru "skupina mlaďasů je konfrontována s lesními burany") má potřebu hlásit se názvem k sérii Wrong Turn, která se po prvních dvou dílech utopila v totálních sračkách a je v podstatě nekoukatelná. Když s ní nemá v podstatě nic společnýho. Imho z toho není ani žádnej benefit, spíš naopak. Protože pro těch pár lidí, co dosud zajímá přiblblá série Wrong Turn, tohle bude nuda s pro ně zbytečnými snahami o nějaké společensko politické přesahy. Naopak já jsem lehce příjemně překvapenej, a to ve mne někdy před měsícem informace o rebootu vyvolala málem záchvěv odporu. Chtělo by to spoustu věcí doladit - např. nabrat sympatičtější skupinu postav, vyložit víc o fungování The Foundation - a pak to mohlo být dokonce velmi dobré. Takhle jenom dobré. ()

• Na začiatku filmu policajt povie postave Matthewa Modinea: „Musíte byť hrdý otec.“ Toto je odkaz na postavu Matthewa Modinea v Stranger Things (od r. 2016), deti v Hawkin's Lab ho volajú „Papa“. (Arsenal83)
  • Druhý film ze série Pach krve po originálu z roku 2003, který byl uveden v kinech. (LUKICKK)
  • První film Wrong Turn natočený ve Spojených státech. Díly 1, 2 a 4 se natáčely v Kanadě a díly 3, 5 a 6 v Bulharsku. (LUKICKK)