Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)

Epizody(18)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

Roucky

Každý díl měl cosi zvláštního. Možná atmosféru, skvělou hudbu, sympatické postavy a to všechno zasazeno do 80. let. A i přesto,že tahle doba jde mimo mě, seriál mě facinuje a dokázala jsem celou řadu shlédnout za dva dny. Po čase se na seriál podívám znova, protože ve mně vzbuzuje skvělé pocity a pokaždé mě na jeho konci zamrzí, že nikdy nemělo pokračování další řady. Což nechápu, protože film je osobitý, má v sobě kouzlo a člověk si oblíbí všechny postavy bez ohledu na to, zda chápe jejich jednání. Stačí pár dílu a jste v tom. ()

P33t33

Ze začátku mě tento seriál moc nebavil, ale čím blíž byl konec, tím více mi bylo jasné, že mi bude chybět. Po zkouknutí posledního dílu přidávám čtvrtou *. Freaks and Geeks mají co nabídnout i člověku, který už teenager není. Zaujala mě na nich hlavně nevtíravost a nenásilnost. Jen bych uvítal více humoru, když je seriál považován za komedii. ()

Mockingjay

Riadne splieskaný seriál. Dnes môžem poveť, že hviezda banda freakov a geekov. V dobe natáčania som mohla mať tak 5, no také problémy, aké riešili vtedy, zostávajú dodnes. Sympatické, ako sa každý diel posúva dopredu. Nič sa nepreťahuje zbytočne dlho. A taktiež sa mi nasilu nesnaží vtĺcť do hlavy, čo áno a čo nie. V každej ďalšej epizóde ma čakalo niečo nové, atraktívnejšie a hlavne zábavnejšie. Obzvlášť epizóda, kedy si napekali cez telefón zo svojho telocvikára, ktorý si ich po jednom bral na koberček. Na takéto srandičky mám vek, azda preto som s touto (len) 18-dielnou parádou totál spokojná. ()

IZFNP

Kam sa podeli tie časy? Veľmi pohodový, vtipný a nostalgický seriál plný skvelých, no najmä reálnych charakterov, ktoré stvárnili šikovní mladí herci. Neuškodilo by mu ani viac dielov, no stále sa jedná o príjemný zážitok môcť sa obzrieť za dobami, kedy mladí rešpektovali starších, kedy si deti užívali dní i bez počítačov, kedy ešte neboli úplne pomiešané ľudské hodnoty. Osviežujúce vidieť seriál o teengeroch, ktorý nestojí len na pekných tvárach, skvelom oblečení a zdanlivo cool príhodách. ()

Charlinka

Zatím se ještě nenašel seriál, který by více vystihoval jak to na středních školách opravdu chodí. Žádné drama ale spíš neohrabané líbání, množství menších trapasů a nesmyslné blábolení o věcech, které dětem v tom věu připadají důležité. Sama si pamatuju dobu, kdy mi to že si nějaký spolužák ostříhal vlasy přišlo jako největší tragédie na světě. Zapomeňte na drama z Glee či 90210, jestli se chcete dozvědět jaké to je chodit na střední školu a je jedno jestli v 80. letech ve Spojených Státech nebo v součastnosti u nás, pusťte si tento seriál protože je nadčasový. ()

Brouzdalka

Konečně seriál, kde se můžete plně ztotožnit s postavami. Žádní načančaní hrdinové s nelogickým chováním, ale velmi realistické scény všedních středoškolských dní. Obzvlášť jsem se bavila u všech trapných scén, které jsou snad každému blízké. Jen škoda, že skončil u první série. ()

Domislava95

Největším plusem Freaks & Geeks je ta nádherná přirozenost. Jedná se o seriál, který upřímně zobrazuje život dospívajících lidí - postavy dělají chyby, občas i dvakrát, a příběhy nekončí happy endem. Herecké obsazení je na jedničku a pro mladého Franca bych tajnou house párty uspořádala i já. ()

Marv

Nejlepší a nejrealističtější seriál pro mladé, kde rozhodně rozhodně nenarazíte na věci typu: Brando, rozvázala se ti tkanička, nechceš si o tom promluvit. Bohužel jeho naprostá rozdílnost od sra**k jako je Beverly a Dawsonův svět(dle mého mínění ultra odpad) zapřičinila nízkou sledovanost, kvůli které se natočila pouhá jedna řada. ()

zuzku

Pecka. Po letech jsem si seriál sehnala a osvěžila a směju se čím dál víc. Absurdita tohoto humoru je nekonečně vtipná dokonalá mnohoznačná a hudba ji podtrhuje. Herecké výkony nemají chybu, otrávené pohledy hlavní hrdinky mě baví taky čím dál víc. A nové díly bych si dala čím dál víc... ()

mouzi

Prekvapive povedeny kousek. Vim, ze si vsichni zoufaji, ze to skoncilo prvni serii, ale dobre pro serial, jinak by z toho dalsimi sezonami byla sracka jako jine pociny podobneho typu. Linda Cardellini byla kouzelna, ale nejvic me potesilo videt mlade herce, ktere znam ze soucasnosti, jak vypadali pred 12 lety: John Francis Daley, James Franco, Seth Rogen, Alexander Gould, Jason Segel. ()

wdc

Dobrá kvalita, autentické. Příběhy dětí zhruba v pubertě na škole na maloměstě v USA. Šprti/geekové a machři/looseři. ()

Tonyluk

Pár z dílů jsme viděl už jako malý to znamená, že jsem si pamatoval jen útržky :) Ale naštěstí jsem se nedávno dostal k celé sérii s titulkama ! A říkám vám že tohle je originál každým coulem :) kdo má rád tenhle styl humoru, myslím že na něj nedá dopustit, stejně jako já ()

Severus007

Machři a šprti a Děti ze třídy číslo 402. Žádný jiný seriál ze školního prostředí mě tolik nebavil, jako tohle. Vlastně mě asi žádný jiný nebavil. Snad se dočkáme reprízy. ()

Kletus

Ta jo, je to skvělý, skvělý herci, děj taky super, ale uznejte, že 5.díl byl dost uhozenej. Ona obšlehne jeden test a škola a rodiče to nafouknou jak kdyby zabila školníka :-) ()