Mladý spisovatel Stingo přijíždí v roce 1947 z amerického Jihu do newyorského Brooklynu. V penzionu, kde se ubytuje, se seznamuje s dvojicí milenců, Židem Nathanem, až patologicky zaujatým problémem Židů a holocaustu, a něžnou Polkou Sophií. Hned zkraje si všimne, že jejich vztah prochází prudkými zvraty a Nathan se někdy chová neuvěřitelně surově. Přesto se nakonec stanou přáteli. Stingo se pouští do psaní svého románu s autobiografickými prvky … Brzy zjišťuje, že Sophie byla v koncentračním táboře, přestože je čistá árijka, kde – jak vypráví – zemřel její otec, varšavský profesor práv, i její manžel. S Nathanem se seznámila, když jednoho dne omdlela v knihovně. Půl roku po příjezdu do Ameriky byla na konci sil. Nathan ji zachránil, staral se o ni, vařil pro ni a vedl s ní dlouhé rozhovory. Při jednom setkání se Stingem mu svěří, že kvůli masu, které tajně sehnala pro svou matku trpící tuberkulózou, byla poslána do koncentračního tábora. Přežila a pak strávila nějaký čas ve Švédsku … Jednoho dne dosáhne Nathanův záchvat zuřivosti vrcholu. Zatímco Stingo se Sophií přichystali oslavu jeho nového vynálezu z oboru biologie, o němž stále hovoří, udělá scénu, oba uráží a zdrcená Sophie se opět postaví na jeho stranu. Druhý den jsou oba pryč. Stingo Sophii hledá na katedře polonistiky, kde mu její vedoucí sdělí, že Sophiin otec byl vášnivý obdivovatel nacistů a antisemita, tedy opak toho, co mu Sophie napovídala. Jeho protižidovské postoje byly všeobecně známé, přesto ale jakožto potencionálně nebezpečný intelektuál nakonec skončil v koncentračním táboře. Když si Sophie druhý den přijde pro věci, všechno přizná, i to, jak se o otcových postojích dozvěděla, když mu jednoho dne opisovala projev, s nímž měl vystoupit a který proklamoval „vyhlazení“ jakožto konečné řešení židovské otázky v Polsku. Vzpomíná i na Poláka Josefa, který ji tehdy velmi miloval a jehož sestra Wanda ji žádala, aby se připojila k odboji. Sophie ale odmítla a Josefa brzy nato zabilo gestapo. Ona sama byla i s dětmi zatčena a transportována do Osvětimi … Vypráví, jak při selekci vězňů poslali jejího chlapce Jana do tábora pro děti, zatímco dcerka šla do plynu. Díky znalosti němčiny se Sophie stala sekretářkou velitele tábora Rudolfa Hösse. Hned po příjezdu ji kontaktoval vězeň, který ji žádal, aby v pokoji Hössovy dcery Emmi sebrala rádio. Sophie váhá. Mezitím se dozvídá, že v dětském táboře vypukla epidemie a snaží se i za cenu, že se mu nabídne, uprosit velitele Hösse, aby ji propustil na svobodu. Ukazuje mu otcův článek o „konečném řešení židovské otázky v Polsku“. Höss odmítá a tak Sophie prosí alespoň, aby jejího syna poslal do Německa na převýchovu v rámci projektu „Lebensborn“. Höss slibuje, svůj slib ale nedodrží. Sophii se nepodaří ani sebrat rádio, malá Emmi ji přistihne. Syna už nikdy nespatří. Velitel Höss je přeložen a Sophie se vrací na svůj blok... (TV Prima)

evita_

Prvá hodina a štvrť úplne zbytočná a pre mňa nudná. Potom sa konečne začína rozpletať dej, ktorý zaujal, vysvetlil...Jej voľba musela byť tým najťažším v živote, tam mi nebolo všetko jedno. Záver dal filmu to, čo mu chýbalo v začiatkoch. Nebyť takého konca, hodnotenie by rozhodne bolo slabšie. ()

StandikK

Naprosto zasloužený oscar pro Maryl Streepovou. Na filmu jsou nejlepší scény z Osvětimi a hlavně ta poslední... Sophiina volba... ()

Richmond

Je zbytočné písať komentár ku filmu, ktorý je tak realitu odrážajúci a pri jeho konci som až zatajil dych... dejové línie sa preplietajú famózne... jediný, kto mi tam vadí je ten šašo MacNicol je naozaj ťažké brať ho vážne a samozrejme ma upútala aj Meryl Streepová oscar absolútne zaslúžený za takýto počin. 90% 5* ()

megacik

Značne prestrelená stopáž. Ja by som vystrihol všetky nudné, zbytočné a väčšinou nepodstatné scény, skrátil to na cca 80 minút. Potom by sa to dalo ako-tak pozerať. Toto je jeden z mála filmov, kde chápem vysoké hodnotenie, ale mňa to nejako nechytilo. Slabých 50%. ()

Monika95

Knížku Sophiina volba jsem na gymplu milovala a až teď, po mnoha letech jsem se dostala k filmu a ten se mi vůbec nelíbil, první hodina a půl pro mě o ničem a konec taky divnej. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Já jsem vás varoval... Ale na mě tady nikdo nedá, mě tady nikdo neposlouchá!" Strašně mě to mrzí, ale mě opravdu nebavilo koukat 150 minut jen na trylkující trojici složenou ze dvou chlápku a jedný ženský. "Co je ta ženská za příšernou matku?" - 20%. ()

pt93

Velmi pěkný  a dojemný film. Jen mě nemile překvapila jedna věc. Knihu jsem nečetl, takže jsem měl zkreslenou představu. Čekal jsem film, který se bude z drtivé většiny odehrávat v koncentračním táboře, že mnohem více poznáme hlavní hrdinku a její dvě děti, že její "volba" bude následkem čehokoliv, co se v koncentráku odehraje a hlavně, že celý film bude zaměřen na Sophii a její děti.  A TAK TO PRÁVĚ VŮBEC NENÍ. I když se film jmenuje Sophiina volba, není to film o Sophii a její volbě. Celej film je jen o vyšinutým debilovi, kterej je jednou nahoře a jednou zas dole, kterej se chová jak naprostej kretén a Sophie je jen přiblblou vedlejší postavou, která mu nesmyslně leze do prdele a až skoro na konci se jen tak jakože mimochodem dozvíme, že se musela rozhodnout ohledně svých dětí. A TO JE VŠE. Nic víc. Třeba je kniha napsána mnohem lépe, ale film mě v tohle velmi zklamal. To nic však nemění na tom, že i tak je natočen dobře a dojemně, jen to prostě není to, co jsem čekal . ()

111alena

Film som videla prvý krát pred rokmi a pamätala som si z neho jedine to, ako sa hlavná hrdinka musela rozhodnúť, ktoré dieťa obetuje, tento jediný okamih predstavuje tú Sophiinu voľbu a je pointou celého filmu. Preto, keď som mala nedávno možnosť pozrieť si film znovu, neváhala som. Tentokrát ma film až tak nezaujal, medzičasom boli nakrútené emotívnejšie filmy z čias druhej svetovej vojny. Prvá polovica filmu je rozťahaný príbeh troch skrachovaných existencií, potácajúcich sa životom, patologický vzťah troch ľudí, kde sa až v závere dozvieme, čo stojí za za jednotlivými osudmi. Druhá, retrospektívna polovica filmu je už zaujímavejšia, ale v podstate som sa prelúskala celým filmom kvôli posledným 15 minútam filmu. Tragický koniec je logickým vyústením príbehu jedného psychicky narušeného jedinca a matky, obetujúcej svoje dieťa, ktorá si túto traumu nesie po zvyšok života a ktorých spojilo bremeno života, ktoré už ďalej nevládai znášať. Pre mňa je najsilnejší moment filmu scéna, pre všetky matky nepredstaviteľná a neprijateľná, rozhodnúť, ktoré dieťa bude žiť a ktoré nie. Ešte aj po rokoch od skončenia druhej svetovej vojny je neuveriteľné, ako mohla jedna skupina ľudí toto robiť iným ľuďom. ()

SLPHR

Velmi smutný příběh z pera Williama Styrona, který byl velmi slušně převeden na filmová plátna. Snímek je příběhově trochu kratší než knižní předloha, ale to neubírá na kvalitě. Meryl Streep předvádí fenomenální výkon, jen by mě zajímalo, jak by vypadala Sophie v podání Magdy Vašáryové, ale to se nikdy nedovíme. ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr