Mladý spisovatel Stingo přijíždí v roce 1947 z amerického Jihu do newyorského Brooklynu. V penzionu, kde se ubytuje, se seznamuje s dvojicí milenců, Židem Nathanem, až patologicky zaujatým problémem Židů a holocaustu, a něžnou Polkou Sophií. Hned zkraje si všimne, že jejich vztah prochází prudkými zvraty a Nathan se někdy chová neuvěřitelně surově. Přesto se nakonec stanou přáteli. Stingo se pouští do psaní svého románu s autobiografickými prvky … Brzy zjišťuje, že Sophie byla v koncentračním táboře, přestože je čistá árijka, kde – jak vypráví – zemřel její otec, varšavský profesor práv, i její manžel. S Nathanem se seznámila, když jednoho dne omdlela v knihovně. Půl roku po příjezdu do Ameriky byla na konci sil. Nathan ji zachránil, staral se o ni, vařil pro ni a vedl s ní dlouhé rozhovory. Při jednom setkání se Stingem mu svěří, že kvůli masu, které tajně sehnala pro svou matku trpící tuberkulózou, byla poslána do koncentračního tábora. Přežila a pak strávila nějaký čas ve Švédsku … Jednoho dne dosáhne Nathanův záchvat zuřivosti vrcholu. Zatímco Stingo se Sophií přichystali oslavu jeho nového vynálezu z oboru biologie, o němž stále hovoří, udělá scénu, oba uráží a zdrcená Sophie se opět postaví na jeho stranu. Druhý den jsou oba pryč. Stingo Sophii hledá na katedře polonistiky, kde mu její vedoucí sdělí, že Sophiin otec byl vášnivý obdivovatel nacistů a antisemita, tedy opak toho, co mu Sophie napovídala. Jeho protižidovské postoje byly všeobecně známé, přesto ale jakožto potencionálně nebezpečný intelektuál nakonec skončil v koncentračním táboře. Když si Sophie druhý den přijde pro věci, všechno přizná, i to, jak se o otcových postojích dozvěděla, když mu jednoho dne opisovala projev, s nímž měl vystoupit a který proklamoval „vyhlazení“ jakožto konečné řešení židovské otázky v Polsku. Vzpomíná i na Poláka Josefa, který ji tehdy velmi miloval a jehož sestra Wanda ji žádala, aby se připojila k odboji. Sophie ale odmítla a Josefa brzy nato zabilo gestapo. Ona sama byla i s dětmi zatčena a transportována do Osvětimi … Vypráví, jak při selekci vězňů poslali jejího chlapce Jana do tábora pro děti, zatímco dcerka šla do plynu. Díky znalosti němčiny se Sophie stala sekretářkou velitele tábora Rudolfa Hösse. Hned po příjezdu ji kontaktoval vězeň, který ji žádal, aby v pokoji Hössovy dcery Emmi sebrala rádio. Sophie váhá. Mezitím se dozvídá, že v dětském táboře vypukla epidemie a snaží se i za cenu, že se mu nabídne, uprosit velitele Hösse, aby ji propustil na svobodu. Ukazuje mu otcův článek o „konečném řešení židovské otázky v Polsku“. Höss odmítá a tak Sophie prosí alespoň, aby jejího syna poslal do Německa na převýchovu v rámci projektu „Lebensborn“. Höss slibuje, svůj slib ale nedodrží. Sophii se nepodaří ani sebrat rádio, malá Emmi ji přistihne. Syna už nikdy nespatří. Velitel Höss je přeložen a Sophie se vrací na svůj blok... (TV Prima)

FilmFan24

Některé herecké výkony se nedají popsat slovy...Vynikající Meryl Streep v povedené adaptaci obsáhlého Styronova románu o nelehké Sophiině volbě, kterou bych osobně nikdy nechtěl řešit. P.S. Kniha se mě moc líbila. ()

L_O_U_S

Sophiina volba mě zaujala svou civilností, pravdivostí, zároveň taky ale nevšedností a krutostí. Ty nejhorší osudy dokáží připravit jen lidé lidem. Skvěle zahráno, Meryl Streep je úžasná. (912., 28. II. 2014) ()

Skip

Jsem velkým obdivovatelem stejnojmenné knihy a musím říct, že tahle adaptace se velmi povedla. Silný příběh, výborné herecké výkony. ()

Colonist

I když se jedná o kvalitní snímek se skvělým výkonem Meryl Streep, přesto to nebyl úplně můj šálek čaje. Nesedlo mi vyprávění příběhu, za což ale film nemůže, když už je to tak napsáno ve Styronově předloze. Nic proti němu, ale kdyby se celý příběh odehrával za války a děj postupně směřoval k té rozhodující Sophiině volbě (tak jsem si já vždycky tento příběh představoval), bylo by to podle mě působivější. No ale jak to napsal, tak to napsal... ()

Patw

Vzpomínky samotné Sophii jsou tou lepší částí filmu. Ovšem celý ten film je nádherný. Meryl Steep exceluje. Skvělá jako vždy - klobouk dolů a Oscar zasloužený. ()

Aleee89

Další z filmů, který jsem chtěla vidět hlavně kvůli Meryl Streep. I když tady to není jen kvůli tomu. Už jen ten samotný námět je prostě přinejmenším zajímavý, myslím, že většina ho zná a pokud třeba člověk (i já) ještě nečetl knihu, s chutí se alespoň podívá na film. Výkon Meryl je naprosto strhující a za tohle dostala právem Oscara. Ten film na jejím výkonu možná i stojí. První polovina sice není tak úplně skvělá, ale druhá půlka filmu vám vše bohatě vynahradí. Výkon Meryl je skvělý taky v tom, jak úžasně dokáže mluvit tolika jazyky, plynule, jak se dokáže chovat před kamerou, co všechno ze sebe vydat za emoce... Skvělé. Příběh je příběh. Nevím, kniha asi bude silnější, ale i tady to na člověka zapůsobí, zažere se mu to pod kůži. Příběhu samotnému nemám co vytknout, to je bohužel sám život. Drsný, hnusný, ale tak to je. Zkrátka a dobře - úžasný příběh doplněný brilantním výkonem Meryl, možná jejím nejlepším v kariéře - to nemůže dát dohromady nic jiného, než krásný, i když smutný film. ()

kajas

Čekala jsem něco jiného než komorní drama se třemi nepříliš sympatickými postavami v jedné/dvou místnostech. Meryl se do své role dokázala opravdu vžít, ale když o svých bolestných zážitcích v podstatě jenom vypráví, nebylo v mých silách s ní příliš soucítit. Docela zklamání. ()

radektejkal

Jen jedna poznámka: Tento film uváděla zbrusu nový televizní kanál NOVA, myslím, že jako svou filmovou premiéru. Když jsem však sledoval koncentráčnický děj prokládaný reklamou na prací prášek (Lanza bílá?), řekl jsem si, že tento kanál si už nikdy nepustím. Nejenom, že jsem to dodržel a dodržím do konce života, ale rozšířil jsem to na všechny soukromé kanály a v podstatě na televizi vůbec. ()

Frenegonda

Skvělý výkon Meryl Streep ve velkém moři nudného vyprávění a šílenství. V důsledku tak zmizí ten drásavy moment volby. Doslova se utopí v těch žvástech a kreaturních výjevech okolních spoluhráčů. ()

Fanucci

Neuvěřitelně silný film s ohromující Streep v hlavní roli. Klobouk dolů. Ze scén v Osvětimi mi šel mráz po zádech. ()

jezurka42

Film, který mě zasáhl hluboko do duše. Tak hluboko, že kdykoliv si ho pustím, proberu se z něj až druhý den. To hovoří za vše... ()

ilemas

Za scény z koncentráku 5* a za nudné, zdlouhavé a nezáživné scény z domu 1*,takže průměr. Kdyby byl film natočen jen z koncentráku, tak by snad předčil všechny válečné filmy. ()

Meridius

Dlouhé, utahané, místy nudné. Výkon Meryl Streep je výborný, Peter MacNicol je naopak nevýrazný. Marvin Hamlisch složil obstojný hudební doprovod, nominaci na Oscara si ale dle mého nezasloužil. 60% ()

/Pablo

Meryl Streepová tímto strhujícím výkonem dokázala, že je nejen výborná herečka, ale také že nepostrádá talent na jazyky. A její hraná polská angličtina nemá chybu! Retro záběry z lágru jsou nesmírně silné. ()

kaposlav odpad!

Vydržal som to pozerať 30.minút. Neviem ako to pokračuje ďalej, ale do tej doby strašná nuda. Proste o ničom. Mám pocit, že film je zaujmavy len scénkami z obdobia 2.svetovej vojny a z toho ťaži(súdim podla hodnotenia). Príliš dlhé aby sa to oplatilo pozerať. ()

Hennes

Knihu jsem četl a nemůžu tvrdit, že by se převedení na plátno nepovedlo. Představivost každého z nás je jiná a to je kouzlo knih. "Zavděčit" se tak každému, filmovým zpracováním, samozřejmě nelze. Myslím, že zde byla odvedena kvalitní práce, v čele s Meryl Streep a mně se moc líbil i Petr MacNicol v roli Stinga. Sám příběh je známý a tak není co komentovat, snad jen to, že to byla opravdu doba životní volby. Naše volby, zda pojedeme na dovolenou do Turecka či na Ibizu, nebo je lepší pořídit si auto s obsahem 1600 nebo 1900 , jsou věci které řešíme jako problém, ale tady každý vidí, že to jsou to hovadiny. ()

Martin741

Kvalitny film, ale ma sialenu dlzku 150 min, co je na mna prilis vela. V prvej polke sa len prilis vela hovori, strhujucejsou sa stane az druha polka filmu. Reziser Alan J. Pakula mi vela nehovori, a jeho praca ma chvilami dokonale nudila. Filmu vladne hlavne vyborna Meryl Streep, a teda aj par slov k nej. Povazujem ju za talentovanu herecku, ale ze jej herecke kreacie ma nechali dost chladnym. A hereckym talentom podla mna nikdy nemala na pani Audrey Hepburn, pripadne Elizabeth Taylor. Hrala vsak na urovni, to rozhodne uznavam. 89 % ()

Rocky88

Je trošku škoda, že první půlku držel nad vodou skvělý Kevin Kline a jeho schizofrenní excesy. Všechno ostatní bylo totiž jen takové nutné zlo, na které pak navazovala skvělá druhá půlka. Furt jsem si tedy v duchu říkal "ať už se tam objeví Nathan, ať je zase na co koukat", což na jednu stranu vychvaluje Klina, na straně druhé ale ubližuje snímku jako takovému. V druhé půlce už se začaly promítat vzpomínky z tábora (ponuré, skvěle natočené) a ujasňovat "historické nepřesnosti", které Sophia nalhala, aby skryla tu nenávist ke svému otci a sobě samé za to, co oba udělali. Pravda, Sophiina volba by byla v každém případě zdrcující, takže se ničemu nedivím. Skličující drama, které si podruhé jen tak nepustím (myšleno v dobrém). ()

joker.george

Nejznámější moment zabírá jen chvíli, ale i během ní se nepříjemně vetře do mysli. Jenže tomu krutému rozhodnutí předchází více vypjatých a nepříjemných dilemat, které určují budoucnost hrdinky, a řekl bych, že i věrohodně ukazují, jak by se zachoval jakýkoli běžný jedinec. A radši nechci zjistit, co bych udělal v ukázaných situacích já. Meryl Streep mě zde ze svých výkonů ohromila nejvíce, a že jich už nepřevedla málo. ()

BarryLyndon

Málokdy se stává, že dostanu úplně jiný film než jsem čekal. Ano, každý tu zná tu jednu scénu volby, podle které se film navíc nejmenuje. A ne není to těžkopádné drama o nahánění Židů nácky, to je tam jen pár minut ve flashbacích. Jinak je to nádherný film o lásce a zapomění s fenomenálním Klinem a ještě lepší Streep. Hodně mne překvapil MacNicol, který tu s nimi drží krok a to ho znám z ptákovin jako Aly McBeal, Mr. Bean ve filmu nebo Krotitelé duchů, kde se spíš pitvořil než hrál. 10/10 a určitě jeden z top filmových zážitků, které jsem kdy měl... ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr