Hříšní lidé města pražského

• Velká Británie The Sinful People of Prague
TV spot 9
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Předloha:

Jiří Marek (povídka)

Scénář:

Jiří Sequens st.

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (více)

Epizody(13)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

Stanmi

Ani v Praze za časů První republiky nebyla nouze o zločiny a vraždy, naštěstí policejní rada Vacátko (Jaroslav Marvan) má k dispozici svou „mordpartu“ - tým zkušených kriminalistů, pro které není žádný případ neřešitelný… Inu, aby byl nějaký seriál zařazen do hlavního vysílacího času i takřka padesát let po svém natočení, musí mít v sobě něco speciálního a přesně to je i případ Hříšných lidí města pražského. Základním stavebním kamenem tohoto seriálu je bezpochyby skvělé herecké obsazení, a to jak co se týče ústředních rolí pánů kriminalistů (František Filipovský, Jaroslav Marvan, Josef Bláha a Josef Vinklář), tak i epizodních herců a hereček (pro mne osobně zde památné výkony předvádějí třeba Květa Fialová, Miloš Kopecký nebo Stanislav Fišer). Další velkou předností je perfektně navozená atmosféra dvacátých let minulého století, režisér Jiří Sequens se svým týmem stylově oživil všechny ulice, hospody, dvorky a zákoutí staré Prahy a celkovému dojmu napomáhá také to, že je celý seriál natočen černobíle. Kvalita jednotlivých epizod je sice krapet proměnlivá (některé případy jsou jednoduššího rázu a díky tomu nejsou zase tak zajímavé), ale žádný z třinácti dílů není vyloženě nudný, protože skoro každý díl je okořeněn vtipnými dialogy a sympatickým hereckým obsazením. Hříšní lidé města pražského jsou zkrátka mile staromilským seriálem, který do dnešních dnů neztratil prakticky nic ze svého kouzla a stále obstojí i v konkurenci moderních kriminálek. ()

Danulinda

Seriál je sice výborně obsazený, ale scénář je slabě zpracovaný oproti výbornému pokračování Panoptika města pražského, kde kromě silných příběhů nechyběla i úsměvná místa, což je u kriminálek vždy příjemné doplnění. ()

jemine

Báječné řemeslo, režie, scénář, kamera, všechno bez chybičky, a k tomu herecké výkony těch nejlepších... Pomník české televizní a filmové tvorby. ()

Simako

Nebojím se dát za pět, opravdu si tohoto seriálu vážím. Vacátko je Vacátko. To je prostě vynikající Jaroslav Marvan. Hrozně se mi též pan Vinklář alias Bouše i skvělý Pepik Bláha. Pěkně zpracované, za pět!!!! ()

miza

Krásné léta pražské galérky a jejich konkurentů policie.Díky tomuto serálu jsmemohli a můžeme do oné doby nahlédnout a nechat si vyprávět kriminální příběhy.Muselo to být opravdu takové dnes již romantické. ()

Gor'seye

Výborná atmosféra, tí najlepší českí herci (hoci pár ich tam chýbalo) - len jedna drobná chybička krásy: skvele urobený príbeh so zaujímavou zápletkou, ale rozuzlenie? Z 90% s prípad vyriešil nejakým náhodným objavom alebo nejakou nelogickou zhodou okolností. ()

blekekeke

Libí pane inšpektore. Ano divám, každou neděli pan inšpektore. Jojo, všude budu chválit pane inšpektore, jak jsou hodnej a dobrej :o) ()

aranek

Jo. Příjemný humor, zajímavé zápletky, rázovité figurky, dechberoucí atmosféra. Až je mi líto, že se s pány ze "čtyřky" naživo nikdy nesetkám. ()

peeko

Vynikající seriál, skvělí herci, výborné příběhy. Doba, kdy měli zločinci trochu cti a muži zákona byli i jimi uznáváni. Howg ()

jessic

Nejlepší český detektivní seriál se skvělou atmosférou prvorepublickové Prahy, úžasným radou Vacátkou Jaroslava Marvana a jeho mordpartou s Františkem Filipovským, Josefem Vinklářem a Josefem Bláhou. ()

easer07

Fakt to úvodní cinkání na mě neudělalo dojem. Komunistická kriminálka plná nezajímavosti a usnu u toho dřív, než se Marvan nadechne, dokonce bych řekl, že to skončilo hůř, jak Pitaval a to se mi opravdu nechce věřit. ()

GASTON73

Sezóna 1 EPIZODA 1: Přísaha - Parta kriminálního rady Vacátka (Jaroslav Marvan, Josef Bláha, František Filipovský, Josef Vinklář) řeší nejrůznější lidská selhání. V prvním dílu budou řešit případ těžko objasnitelné vraždy. V jednom pražském bytě je objevena mrtvola Adolfa Zemana a jeho psa. Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že byla spáchána vražda. Zastlaná postel ukazovala na ženskou ruku... EPIZODA 2: Malý a velký vrah - Ze zlatnického krámu vybíhá zákazník a na ulici omdlí. Zlatník je posléze nalezen ve svém krámku mrtvý. Cenné svědectví přináší zaměstnanec soudu, který si všiml, jak z krámu odcházejí dva muži - jeden hodně malý, druhý hodně velký. Díky zprávě v novinách se policii přihlásí taxikář, který ty dva vezl do Berouna. Inspektorům Brůžkovi a Mrázkovi je okamžitě jasné, kdo ti dva byli. Zbývá ovšem nelehký úkol je dopadnout a usvědčit. Pochvalu za vyřešení případu dostane od rady Vacátka inspektor Mrázek. Pachatelé byli zatčeni za pouhých jedenáct hodin. EPIZODA 3: Lady Macbeth z Vinohrad - Na jedné z pražských ulic je stižen náhlou nevolností muž středních let. V nemocnici laborant zjistí, že v těle pacienta se nachází olovo. Tedy žádná mozková mrtvice, ale dlouhodobá otrava. Vyšetřování případu vede inspektor Brůžek. Záhy odhalí, že manželka postiženého paní Ulrychová má poměr s účetním Josefem Soumarem. Při otravě olovem se jedná o dlouhodobější záležitost, a tak se celá parta rady Vacátka snaží vypátrat, jak se jed do těla sekčního šéfa Ulrycha dostal. EPIZODA 4: Otisky prstů - V Liberci byla udělána kasa podnikatele Ješkeho. Při obhlídce místa činu jeden ze strážmistrů najde na skle otisk prstu. Podle něho je indentifikován pachatel. Měl by jím být Fanouš Pecháček. Problém je v tom, že tento známý kasař sedí již šest let ve věznici Na Borech. Vyvstává otázka, zda daktyloskopie je skutečně důvěryhodnou metodou a zda přece jen nemohou existovat dva lidé se stejnými otisky prstů. Teprve když strážmistr Tumpach objeví, že sklo nepochází ze skla, které rozbil pachatel, je daktyloskopie zachráněna. EPIZODA 5: Černé rukavice - Uprostřed přírody na Zbraslavi je nalezena zavražděná mladá dívka. Nebohá švadlenka nebyla ani znásilněna, ani okradena a vyšetřování kromě několika domněnek nezjistilo téměř nic. Zakrátko objevil lesní dělník další oběť: houbaře... Smutný příběh má tentokrát naprosto netypické vyústění a skvělým způsobem ho odlehčuje Vladimír Menšík v roli velitele četníků. Sezóna 2 EPIZODA 1: Případ lichého střevíce - Jednou ráno zastavil před vchodem do soukromého sanatoria automobil. Řidič předal k lékařskému ošetření mladou dámu a než se personál vzpamatoval, beze stopy zmizel. Prohlídka pacientky vyvolala zděšení - žena byla mrtvá. A pan rada Vacátko se svou partou "ze čtyřky" má tentokrát před sebou případ z takzvané lepší společnosti. EPIZODA 2: Lodní uzel - Problémy s dětmi se nevyhýbají ani policejním úředníkům. Pan Bouše dostal obsílku s upozorněním, že jeho syn nevalně prospívá v jazyce latinském. Prohlídka pokoje nezdárného potomka odhalila příčinu - mezi učebnicemi byla nalezena tábornická příručka. Ta se však dostala ke slovu při vyšetřování jedné vraždy... EPIZODA 3: Telegram z Neapole - Nejmazanější podvodníci a defraudanti nikdy zbytečně nespěchají. Po dlouhou dobu, někdy celé roky budují pověst seriózních, poctivých lidí, aby v nejpříhodnějším okamžiku zneužili důvěry svých obětí a poté elegantně zmizeli s nemalou částkou v kapse... O tom se přesvědčí i rada Vacátko se svou "mordpartou". EPIZODA 4: Turecké náušnice - Bývá nepsaným pravidlem, že ty na pohled nejsložitější kriminalistické případy mají nakonec jednoduché až banální řešení. Také okolnosti smrti paní Winterové se na začátku vymykaly běžné policejní praxi. Situaci navíc zkomplikovala balistická expertiza a při vyšetřování se přišlo ještě na další zajímavou okolnost. EPIZODA 5: Kaprova smrt - Alkohol nebývá při řešení sporů dobrým rádcem. Jinak by také po zbytečné hádce tří nezaměstnaných kamarádů nezůstal jeden z nich ležet bezvládně na zemi. Zbývající kumpáni okamžitě vystřízliví a začnou přemýšlet, jak ze zapeklité situace ven. Usoudí, že nejdůležitější bude zbavit se mrtvoly. EPIZODA 6: Hra - Případ násilné smrti osamělé ženy z venkovského domku si pan Mrázek vybral vlastně jen pro ukrácení dlouhé chvíle. Zajel si na místo činu, pohovořil se sousedy a k velkému překvapení získal nová svědectví. Jeden nevyřešený případ, který bývá noční můrou kriminalistů, se podařilo inspektorovi na penzi nakonec přece jen dokončit. EPIZODA 7: Špion přijede v sedm - Mobilizační plány patří k nejutajovanějším dokumentům armád celého světa. K velkému zděšení ministerských úředníků se několik složek přísně tajných spisů našlo v nenápadné aktovce, ukradené z odbavovací kanceláře kbelského letiště. Pan rada Vacátko, pozvaný ke spolupráci jen formálně, si však zachovává chladnou hlavu. EPIZODA 8: Svědomí - Na pověstné židli v pracovně pana rady Vacátka se vystřídaly stovky delikventů. Přestože spáchali závažné zločiny, posuzoval je shovívavě. Závěrečný případ se idylickému pohledu vymyká. Cynismus, s jakým byla spáchána loupežná vražda, je šokující. Příběh, napsaný a natočený podle skutečné události, je situován do roku 1928. () (méně) (více)

Tomas_PO

O tom, ako boli ešte herci hercami. Skvelé herecké umenie, niektoré dialógy zjavne založené na improvizácii bez toho, aby si to divák všimol. Miestami príbehy potlačené do úzadia, avšak herecké výkony to plne vyvažujú. Veľmi sa mi páčila dobová reč a dialógy. Zaujalo aj to, že v 69tom roku bolo, hoc poviedkovým spôsobom umožnené zobrazovať kapitalistické zriadenie prvej republiky konca 20tych rokov. ()