Hříšní lidé města pražského

• Velká Británie The Sinful People of Prague
TV spot 17
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Předloha:

Jiří Marek (povídka)

Scénář:

Jiří Sequens st.

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (více)

Epizody(13)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

Milonak

Výborní, jedineční herci a neuvěřitelně vykreslená atmosféra tehdejší doby. Do toho zasazené jednotlivé kriminální příběhy. Pro mě osobně naprosto skvělý seriál, který i když vidím poněkolikáté, opět se bavím. Dokážete si někdo představit lepšího představitele rady Vacátka než byl Jaroslav Marvan? Já tedy ne. To byl PAN HEREC. Stejně jako ostatní 3 kolegové z mordparty. 95% ()

StarFsh

Najlepší krimi seriál, ktorý sa v našich končinách objavil na TV obrazovkách. Stretávajú sa tu tie najväčšie hviezdy prvorepublikového, ale i toho socialistického filmového neba, aby nás zaviedli do sveta pražskej galérky 30-tých rokov. ()

Sadova302b50

Výborný seriál, nevím, co bych vytkla. Náramně vykresluje atmosféru doby s panoptikem jejích figurek, případy nemají kdovíjak překombinovanou zápletku, zato jsou poutavě natočené, a plusem je samozřejmě vynikající výkon hlavních představitelů. ()

eexDon

Für mich - 85%, - /přece jenom stará škola - občas se to táhlo, delší rozjezdy, inu jako staré filmy - je to, i není nedostatek, záleží na úhlu pohledu/, + /Marvan přesný, atmosféra velmi dobře podaná a vystihnutá a také díky jen 13 dílům nestihla upadnout kvalita/, hodnocení - dobrý seriál, za ty roky sice poněkud vybledlý, ale dobrý, hlavně tandem atmosféra - Vacátko a také z toho není cítit ta éra, za jaké se to natočilo, lepší než Panoptikum města pražského, o tom žádná ()

PORTER44

Série detektivních příběhů které nemají chybu,atmosféra,napětí,hudební doprovod,způsob vyšetřování členů pražské mordparty a v neposlední řadě herecké výkony jak hlavních protagonistů tak i herců ve vedlejších rolích.Skvělá režie. ()

McZmener

Jsem hodně staromódní a mám rád detektivní seriály. Tento seriál začínající nezapomenutelnou zvonkohrou mě proto velice zaujal. Není zde nic přehnaného, jako v moderních seriálech a proto mě to tak baví. Zajímavé případy jsou řešené pouze dedukcemi a chytrými hlavami oblíbených herců. Je zde krásně vidět úplně jiné chování lidí a prostředí, které bylo před 50 lety. Víc takových seriálů. ()

rimul

Laskavý humor pana rady, jeho závěrečná moudra a ti jeho tři kluci.....k tomu atmosféra staré Prahy a přilehlých rajónů slavné "čtyřky" .....jeden z nejlepších seriálu vůbec. ()

BigJohn02

Seriál se poměrně drží předlohy,a to je velké plus. Postavy rady Vacátka, pánů Brůžka, Boušeho a starého Mrázka jsou přesně takové, jak si je čtenář představuje. ()

Oscar76

Legendárnost této série vyplývá jen z umanutě opakované pohádky o legendárnosti. Sdílená, děděná lež. Řada příběhů je tak banálních a bez hmoty k provedení, že autoři museli k naplnění stopáže neúnosně natahovat nicneříkající scény, ve kterých se producírují výrazné tváře hereckých bardů. Řízný pan rada, který komanduje, protože přece všemu rozumí a je mu hned vše jasné. Člověk na svém místě. Detektivové, uctivý nohsledi, ale zas tak rázní, že si na ně jen tak někdo nepřijde. Galerka složená z nejapných a přitroublých zlodějíčků a slepičích nán... Klišovité přehrávání všech zúčastněných. To vše činí celek dnes už jen obtížně stravitelným. ()