Hříšní lidé města pražského

• Velká Británie The Sinful People of Prague
TV spot 16
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Předloha:

Jiří Marek (povídka)

Scénář:

Jiří Sequens st.

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (více)

Epizody(13)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

Wally

Moc hezký československý pražský kriminální seriál...pan policejní rada Vacátko a jeho mordparta sou prostě machři a kde se na něj hrabou všichni ti z kriminálek NY, Miami atd. Škoda, že takový frajeři nejsou i teď...třeba bychom potom už všechny ty Krejčíře, Pitry a další měli dávno za katrem. ()

Jespe-film

Dovedete si představit, že by snad někdo mohl nahradit Marvana, Bláhu, Filipovského a Vinkláře? Ani náhodou! Rada Vacátko, pánové Bouše, Brůžek a Mrázek jsou nejlépe fungující vyšetřující "čtveřicí" všech dob! Každý atmosférou nabitý díl byl vyzbrojen výbornými herci, jejichž příchod oslavovala nezapomenutelná ústřední melodie... Nikdo se nemůže divit, když řeknu, že Hříští lidé města pražského byl náš nejlepší kriminální seriál, ne-li nejlepší seriál vůbec... ()

Davej

Perfektní atmosféra a v ní slušné příběhy. Hodnotil bych to tak na nějakých 90 procent. Ta čb má opravdu něco do sebe. No a navíc ta hudba, která hraje pod titulky na začátku a na konci. Z ní mi málem vždycky naskakuje husí kůže. ()

cold

Na tento seriál ze "staré doby" se vždy rád podívám. Kriminalita, která je zde podávaná je jaksi "naivní", ale v dnešní době různých rakouských a německých tuctových póvlů je radost pohledět. Když to hrajou herci a ne voskoví panáci je vždy na co koukat. ()

wosho

Jeden z nejlepčích našich seriálů, který ani krapek nezavání kulisami, zato z něj dýchá stará Praha. Mnozí herci zde dostali opravdovou příležitost si po dlouhé době zahrát(Marvan,Filipovský...), pro jiné se jejich postavy staly i stínem,z kterého se jim skoro nepodařilo dostat(Vinklář,Bláha). Prostě tento seriál si skoro nikdy nenechám ujít ()

Paity

Tenhle seriál se skutečně vydařil... ale šlo to jinak, když si přečtete ta jména, nebo spíše herecká esa, tak bylo jasné, že tohle bude úspěch. A byl. I dnes to navíc neztrácí vůbec nic ze svého lesku a stále se raději podívám na "pražské hříšníky", než na Kriminálku Satan apod. ()

F.W.Colqhoun

Tři neděle nevyšel pan Zeman z bytu. / A to vám nebylo nápadný? / Abych vám pravdu řekla, pane vrchní policejní rado, tý potvore to přeju. 13 případů komisaře Vacátka. V helénské barevné kombinaci soli, pepře a krve vyvedený televizní noir, který stylově sugeruje, že lidé sice jsou bestiemi jaksi od přirození, ale že mívali dřív trochu větší glanc. Pravdivá je spíše jen první část podprahové zprávy, o dalších podprahových ideologických sděleních, jimiž se kvalifikoval Jiří Sequens k dalším tvůrčím počinům, nemluvě. Série nejvíce fascinující v žánrové a kvalitativní schizofrenii, která mezi epizodami střídá frašku s hororem a kvalitní detektivní drama s břečkou. Též v momentech čiré makabrozity, k níž se Sequens uchýlil ještě zřetelněji v pozdějším tvůrčím období: scéna přestřelky s kreténem v epizodě Turecké náušnice či vysekávání tváře ze sádry ve Svědomí. Jedna hvězdička k dobru za 0.4 vteřiny odhalených kyvadel dentální hygienistky Květy Fialové, leštící chrup olovem. ()

Mantis

Angličané mají Holmese, Belgičané Herkula a Češi mají radu Vacátka s kolegy ze "čtyřky". Tento seriál je pro mne synonymem nedělního předpolední. Dnes se již tak báječné krimi netočí, patrně není místo pro dědkovité detektivy. ()

bo.rec

Všichni fanoušci tohoto seriálu nechť se podívají na dokument ČT Kriminální policie aneb na jménech nezáleží... ()

ClimbVibe

Parádní atmosféra, na svou dobu originální příběhy, vtip, nadhled, herci. Každý díl má něco do sebe, ale nejvíc ve mě zůstane zřejmě poslední - Svědomí. ()

cmenda

Mordparta rady Vacátka a celá parta ze čtyřky je dnes již klasikou která osloví asi každého diváka napříč generacemi. ()

Movie Gourmet

Výborný československý krimiseriál se skvělým hereckým obsazením v podobě Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy, Josefa Vinkláře, Františka Filipovského a dalších. Je to napínavé, má to chytře vymyšlený a smysluplný děj, akci a skvělé herce. Verdikt: 5* a 85 %. PS. Seriál Panoptikum města pražského, kde hrál rady Vacátka místo Jaroslava Marvana Jiří Adamíra se nedá s tímto výborným seriálem srovnat. Marvan je Marvan, nedá se nahradit. :-) ()