Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Besyn

Wolfgang Petersen natočil v osmdesátých letech celkem tři filmy z nichž dva patří k naprosté špičce svého žánru.Je to Ponorka a Nekonečný příběh.Špica ! p-s:neviděl jsem původní sestřih,nýbrž director´s cut na DVD a fakt to stojí i při té délce za to. ()

Joeey

Profesionálně natočený filmový epos. Příběh jsem asi nestrávil úplně, protože je utkaný fakt neuvěřitelným způsobem (válečný děj, charaktery postav). Stísněný prostor v ponorce zajistí patřičnou atmosféru. Ovšem v porovnání s dalšími válečnými filmy mě tento zas až tak neoslovil. ()

Jeand´Boa

"Jen si to s nimi vychutnejte, jaké to asi bylo. Plechovka bez možnosti úniku. Opravdu chcete tvrdit, že ti mladí kluci byly zvrhlé zrůdy? Opravdu platí co němec, to bestie?" ...asi toto se nám film snaží říci. A říká to zcela jasně. Opravdu se to člověku zaryje pod kůži. Krutá doba... film plný emocí, plný atmosféry, plný neviditelné ruky, která vás prostě chytne... ()

Lipi21

82% REŽIE / Wolfgang Petersen: **** KAMERA / Jost Vacano: **** (výborně podchycená stísňující atmosféra ponorky) SCÉNÁŘ / Lothar G. Buchheim (román), Wolfgang Petersen, Dean Riesner: **** (i přes svou vyčerpávající délku tří a půl hodin film kupodivu nenudil a hustá atmosféra téměř nepolevila, skvěle napsaná psychologie postav) HERCI: ***** (Jurgen Prochnow naprosto exceluje, herecké výkony spolu s propracovaným scénářem dělají z filmu světové dílo kinematografie) HUDBA / Klaus Doldinger: *** ()

mi-ib

Měl jsem tu čest s verzí sestřihanou režisérem. Když má film přes 200 minut, tak to by musel být velmi strhující, abych dal 5*, jelikož udržet diváka mého typu takovou dobu zírat na obrazovku, to už musí být bomba. Tohle v jistém slova smyslu je, ale podle mě záleží na verzi. Neviděl jsem 149 minutovou, ale přijde mi to krátký, DC zas moc dlouhej na to koukat na něj v kuse. Asi ideální se mi zdá seriálová podoba, kterou jsem však také neviděl, ale podle rozsahu děje bych řekl, že se to dá spíš zkousnout po částech. Možná jestli budou SE někdy dávat v telce, tak se na to mrknu. ()

HappyDeath

Sic opravdu předlouhé, ale zato výborné válečné Dramátko. Ovšem na to, jak to bylo dlouhé, se s napětím, akcí ï atmosférou vypořádali skvěle! A to je taky umění, udělat film který má kolem 3 hodin tak, aby Vás nenudil... 5* ()

P.Dan

Pro mě nezapomenutelný snímek, který jsem hltal už od dětství, když jsem ho viděl poprvé. Líbí se mi pohled na válku na moři netradičně z druhé strany "těch zlých". Některé scény berou dech i dnes po letech a plně si zaslouží plný počet hvězdiček. Skutečný kapitán Heinrich Lehmann-Willenbrock potopil s ponorkou U-96 24 lodí o celkové hmotnosti 170237 bruto tun a narozdíl od filmu nezemřel na palubě, ale vzdal se v Norsku 9. května 1945. Zemřel 18. dubna 1986 v Brémách. ()

cogi

Na můj vkus zbytečně moc dlouhé, protože děje moc není a dívat se přes tři hodiny na tlupu chlapů zavřených v jedné ponorce není opravdu pro mě. ()

Stíba

Na skromném prostoru ponorky U-96 vytvořil Wolfgang Petersen naprosto strhující válečné drama. Všichni známe ty patriotistické americké filmy a ty typické často okoukané scénáře. Zcela opačný přístup ale zvolili na přelomu 70. a 80. let jejich váleční protivníci. Dva pro mě možná vůbec nejoblíbenější válečné filmy (Železný kříž a Ponorku) zkonstruovali především na nenucených až trochu syrových emocích a skvělém dialogovém a osobnostním podání. Z obou těhle filmů je cítit opravdová lidskost, síla lidských vztahů, bojovnost, zkrátka celkový odraz a vliv války a vše další co bych vůbc mohl od válečného filmu očekávat. Vychutnat si tři a půl hodinovou Director´s Cut verzi byl pro mě opravdový pamlsek. ()

Pesosek

Na válečné ponorce jsem nikdy nesloužil, takže nemůžu s jistotou tvrdit, ale asi přesně nějak tak to tam vypadalo. Neskutečně realistické zachycení života německých námořníků na ponorce za 2. světové války. Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Žádný hollywoodský trhák, naopak krutá a syrová realita. ()

Mimo83

Odkaz pre golfistu: videné na blu-ray so špičkovým obrazom a originálnym zvukom v Director's Cut a dávam 100 %... Vrchol vojnových filmov o ponorkách a dovolím si tvrdiť vrcholný film nemeckej kinematografie... Perfektný kúsok, ktorý ma vtiahol dusnou atmosférou, nadpozemskými hereckými výkonmi, dokonalou autentickousťou, podmanivou hudbou... Toto treba vidieť a zažiť na vlastnej koži =) ()

Amilet

Brrrrr, taková klaustrofobie.........216 minut s Germány a co víc, ještě je litovat, fandit jim a strachovat se o jejich životy! Hmmm....proč ne, když člověk nepřemýšlí nad tím pod kým "jedou". Režisér vás donutí vnímat posádku jako obyčejné lidi, bez potřeby vraždit Židy a oddávat se ideím Vůdce........ne každý byl fanatik a tihle byli jen figurky v rukou mocných. Figurky, které prostě plnily rozkazy...zajímavé, napínavé, akční a pro mě fantasticky zrežírované...90% ()

FOCKE_WULF

Nejnapínavější to je, když ponorka dopluje pod konvoj britských lodí a celá posádka se snaží být co nejvíc potichu, jednak aby se neprozradili a taky proto, že oni sami mohou přesnou polohu nepřítele určit jen sluchem. ()

Biopler

Filmu udeľujem napriek maličkým chybám plné hodnotenie. Čo ho tam ženie, je nasadenie všetkých hercov, lebo hoci je najviac v pohotovosti a v záberoch kapitán, tak život Das Boot dáva celý tím. To vtiahnutie do deja, to ako sú chlapi priam zrastení s ponorkou je úchvatné. Bojové scény sú výborné, avšak moje nadšenie pramení aj z toho, že som doposiaľ takýto druh vojnového filmu nevidel. Čo je cenné, je to, že Petersen stále prekvapuje, a napriek dlhej stopáži a hlavne dlhým bojom umne strieda scény a sledujeme podrobne charakter a vývin jedincov, ktorým už ponorková nemoc lezie do palice. Plusom je záver bez happyendu. ()

Kingjiri

Kdybych před prvním zkouknutim Ponorky neviděl v poslední době několik kvalitních "ponorkovejch" filmů, určitě by mě zaujala ještě víc. Takhle jsem měl pocit, že už jsem prostě někde všechno viděl - teda až na solidně vypointovanej originální závěr. Největšim kamenem úrazu byl fakt, že jsem koukal na režisérskou (216 minut) verzi a občas už děj přece jenom trochu váznul, minimálně při rozjezdu v první polovině. Nicméně na poměry evropský kinematografie beze sporu povedenej velkofilm, kterej má však ke svý smůle taky velice kvalitní konkurenci, čtyři slabší hvězdy. ()

Gixian

Vynikající film. Tento realistický pohled "pod pokličku" na každodenní život posádky německého U-Bootu se vážně povedl. Několik částí filmu je jasně pětihvězdičkových, absolutně špičkových, bohužel jako celek je to u mě na čtyři. Vadí mi přepálená délka, patetické monology kapitána o tom jak všechno je v německé armádě špatně a válka je stejně prohraná (laciný a nerealistický způsob jak z jeho postavy udělat postavu více kladnou) a konec, který je jak pěst na oko - nejdřív ze všeho vyváznou jako úplní supermani, v ději tak pomalém že s nimi prožíváte každé nadechnutí, aby pak La Speziu napadlo pár letadel a v jedné zmatené rychlé scéně šlo všechno ke dnu (kdyby spojenecké bombardování přístavů mělo vypadat takto, válka by skončila nejpozději v únoru 42). ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen