Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

RomanHyde

Asi opravdu nejlepší snímek s tématikou druhé světové války. Petersenovi se podařilo na plátno přenést příběh ponorky velmi realisticky, přesto úsporně na rozdíl od amerických válečných velkofilmů. Postavy více mlčí než mluví a klaustrofobická atmosféra doslova vtahuje. Ústřední hudební motiv jaksi podtrhuje dokonalost snímku. Jediným problémem pro někoho může být stopáž která je doslova strašidelná, obava z ní však není na místě,jelikož film téměř nemá hluchá místa a divák je po celou dobu vtažen do děje. ()

jilda

Veledlouhý a napínavý film pro otrlého diváka. Rozhodně bych se nechtěl dostat do situace v ponorce. Těsný prostor, nebezpečí, tma, nevětraný a zatuchlý vzduch. Posádkám ponorek všechna čest. ()

Vlkys

Viděl jsem více než tři hodiny dlouhou režisérskou versi a něco tak příšerného jsem už dlouho neviděl. To, že se po šestihodinové plavbě ponorka vynoří 650 metrů od místa, z nějž začla unikat a na oněch 650 metrů slyší posádka posádka křik posádky hořícího tankeru, který zřejmě z nadbytku munice torpéduje... To, že jednou ponorka vydává zvuky, jako by se měla zřítit už ve 140 m hloubky, později je ale i ve 190 ticho... To, že posádka je buď bezvousá, nebo úplně zarostlá, strniště se nevyskytuje... To, že posádka kladivem přetlačí tlak vody cca. 28 atmosfér... Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás na to má... ()

Salmayo

Válečná tématika není moje zrnko kávy, ale tady musím pochválit dokonalou atmosféru v "praskající" ponorce, která musela být hrozná. Fajšnmekři žánru asi chrochtaj blahem. "Gibraltar - je to tam těsný jak panna, namazat ponorku vazelínou abysme tam vůbec prošli." Nesestříhaná verze -209min. ()

El Loco

(THE ORIGINAL UNCUT VERSION) Tento dychvyrážajúci 293-minútový epos Wolfganga Petersena z roku 1981 je skutočným (anti-)vojnovým veľkofilmom, napriek svojmu minimalistickému prevedeniu a skôr klaustrofobickému ako monumentálnemu zážitku. Úžasne realistický a do poslednej minúty nervy-drásajúci film (aj s prispením skvelej hudby Klausa Doldingera) nenechá na divákoch ani nitku suchú...Na prvý pohľad sa síce zdá dej zbytočne rozťahaný a nezáživný pre nekonečné scény z útrob ponorky U-96 (hlavne teda pri uncut version), ale je to iba klamlivé zdanie, pretože každá scéna, každý dialóg tohto snímku má svoj význam a svoje čaro a hlavne vďaka ich úchvatnému stvárneniu skvelými nemeckými hercami na čele s Jürgenom Prochnowom som neoľutoval ani sekundu strávenú pri príbehu tejto posádky. Týmto „hrdinom hĺbok“ a „šedým vlkom“ musí divák držať palce, aj keď ide, v podstate, o predstaviteľov nepriateľskej armády, no títo námorníci nie sú oslepení propagandistickými rečami nacistických vodcov a nepristupujú k 2. sv. vojne ako k ideologickému boju, ale potápanie britských lodí berú jednoducho ako svoju prácu a súčasť boja o svoj vlastný život. DAS BOOT tak v skutočnosti ani nevypovedá o druhej svetovej vojne, ako skôr oslavuje ľudskú nezlomnosť, priateľstvo a odvahu... ()

Pawlisman

Jelikož se mi dostala do ruky nezkrácená verze (skoro 300 minut), přišli mi některé scény přebytečné a prázdné. I přesto musím uznat, že film strhnul mojí pozornost. První slabší a monotónní půlka graduje a graduje a člověk těžko odtrhává oči. Jednosměrný pohled (chybí reakce a pohled druhé strany) na situaci v uzavřené rouře. Velké filmové umění. 8,5/10 ()

bolan

Slušný válečný film, kde neni vypíchnutá akce, ale strategie, vyčkávání a stísněné podmínky v ponorce. Ta přepálená stopáž má také svůj účel, ale podobně jako u dalšího slavného válečného velkofilmu Apocalypse Now jsem osobně měl trochu problém s udržením pozornosti přes 3 hodiny a je třeba si to dát opět znovu a lépe. ()

Johny303

Snímek, který nemá v zaměření na druhoválečné ponorky konkurenci. Věrohodně tísnivá atmosféra v ponorce a takřka dokonalé herecké výkony spolehlivě zajistí, že Vám celá ta dlouhá stopáž filmu uteče jako nic... Škoda, že se o U-Bootech netočí více kvalitních filmů. ()

VictorMartel

Kdo vzývá „skutečnost hroznou a velikou“ (Bindingovo Schlacht - Das Maß), snadno, jako nezkušený idealista plukovník, propadne tragickému průvodci Mefistofelovi, a jestli v jeden den třeba vesele rozhazuje letáky propagující deportace nebo se jinak raduje z národní věci, zanedlouho může naslouchat drcení ponorky pod náporem hydrostatického tlaku. ()

Furmi

DC : 209 min. ... Natiahnutá pôvodná verzia ktoré až tak často kôli preťahanosti nesledujem. Avšak pri tomto filme by som sa pustil aj do ešte dlhšej SE verzie. Perfektný veľkofilm. Fungujúca psychológia, nenudí, neustavajúce napätie. Sklamal ma trošku koniec. Nazi heroes veľmi nemusím. ()

petikacka

Tohle je můj naprosto srdeční film...Mám na něj zcela specifické vzpomínky...Je prostě geniální...Lepší film o ponorce jsem neviděla...A, že od doby vzniku uplynulo už drahně let a technické i trikové záležitosti už jsou o 1.000 000 km dál...Co čekat od režiséra, který natočil NEKONEČNÝ PŘÍBĚH...Za mě naprosto 100% ()

JohnFarst

Ponorka je jeden z mála filmov ktorého hlavné plus je neskutočná atmosféra. Sklúčenosť, strach, klaustrofóbia z neho len tak sršia a my tajne zatajujeme dych spolu s námorníkmi vo filme. Ten pocit stiesnenosti som ešte pri žiadnom inom filme nezažil. Fakt, že pomaly celý film sa odohráva na malom priestore ponorky by mnohých mohol odstrašiť, že to bude nuda ale nie je tomu tak. Všetky scény sú na niečo dobré a každá pomaly posúva ťažký dej dopredu. Samozrejme nájde sa aj pár scén, hlavne konverzačných, pri ktorých nám tých 216 minút ubieha čosi pomalšie ale keď sa čosi deje má to spád a divák sa nenudí ale prežíva neopísateľné pocity. Napríklad scéna keď všetci čakajú či sa ponorka neroztrhne od tlaku je tak kvalitne natočená, že som len potichu sedel a čakal na to čo sa stane. Vôbec mi Petersen nedal ani náznak toho ako to dopadne a držal ma v napätí až do poslednej minúty. Natočil film s triezvym a reálnym pohľadom na druhú svetovú, bez zbytočného prikrášľovania. Je to tichý kráľ ponorkových filmov plný špiny a drsných námorníkov, ktorí sa v kútku duše stále boja o svoje životy. Keby nebol na danú tému tak príliš dlhý dal by som s chuťou plné hodnotenie. ()

RadimFišer

4 a půl hodiny jsem u toho šmejdu strávil. A po dvou hodinách mi vzal dech. Začal jsem cítit, že žiji. Začal jsem cítit odvahu a bolest. Začal jsem vůbec cítit po dlouhé době. Viděl jsem něco, co mělo být uděláno. Mistrovské dílo učitele Petersena. Druhá strana mince války. Pojďmě si sednout všichni válečníky a pojďme se napít. Podívejme se na tento film a neválčeme. Neboť 3 ze 4 lidí na ponorkách se nevrátili. Dostal jsem díky tomuto filmu náhled do skutečnosti lidství a společnosti. Ať se to může zdát jakkoli hrdinné, válka je často uměle vytvořena a lidé v ponorce, i přes jejich schopnosti jsou tak jako pro srandu. Jsou to jenom takoví šašci v rukách politiků. A bojují a bojují. To už ale jdeme dále. Film jsem si naprosto užil. Zvuky jsou sladké a srdce hladící. Proplout Gibraltarským průlivem a skončit tak špatně na konci. Hanba, hanba na mě, že se něco takového mohlo stát a asi ještě stane. Tento mistrovský dokument ať nám slouží, nám chytrým jako pomůcka a vidění bolesti, co pro nás lidé dole dělají a jakým způsobem umírají. Už ne válku. Chceme novou generaci. Chceme sami sebe a naši spokojenost. Ideologie je šílená stejně jako idealismus. Měli bychom vidět všechno a nezavírat oči. I přes ušlechtilé pohnutky může vše vést k jednomu. K dění v ponorce. EU, děkujeme za sjednocení konečné Evropy. Pět hvězd je v tomto případě pouze dodatek. Jsem na nejvyšší úrovni spokojen a zasycen tak jak jsem to chtěl, ale neočekával. ()

Honny2

Velmi realistický, nepřikrášlovaný ani nezidealizovaný pohled na boje na moři za 2. světové. I když hlavními hrdiny jsou fašisté, povětšinou poblbnutí mladíci, neubráníte se tomu, že jim budete fandit, protože celý příběh je velice silně naservírovaný. ()

jane1106

Naprosto excelentní a pravděpodobně nejlepší německý film, jaký jsem kdy viděla. Na ponorce se mi vždy líbila především realističnost, kdy člověku nekazí dojem nepovedené digitální efekty, kamera, výborný hudební motiv a samozřejmě herecké výkony. Jürgen Prochnow je dokonale charismatickým kapitánem a dle mého názoru si zde (podobně jako Tom Berenger v Četě) odbyl životní roli, kterou už nikdy ničím nepřekonal (a pravděpodobně už ani nepřekoná). Závěr filmu, kdy sleduje smrt svého stroje je emocemi přímo nabitý! Hutnou atmosféru budují především technické zvuky, světlo, stísněné prostory (působivé jízdy kamery v nich) a pohledy do upocených tváří výtečných herců. Na kvalitě neubírají filmu ani scény, kdy opustíme podmořský svět a ponorka se vynoří na hladinu nebo se děj zcela přenese mimo ni. 100% za Director´s Cut a kratší verze s hodnocením asi těžko půjde níž. ()

G900

-Reziserska verze- Je to dlouhe, ale ja jsem se nenudil. Celou dobu citite stisnene prostory ponorky, prozivate to, co proziva jeji posadka. Kazda minuta filmu je dokonale propracovana. Vynikajici rezise s 'interni kamerou' je to nejlepsi co se mohlo filmu Ponorka prihodit. Atmosfera primo vypadava z televize. Na nekterych externich zaberech z mustku je poznat ze jde o studio, ale vadi to? Ne. Protoze to vsechno zmizi za hromadou toho vseho krasne a realistickeho co film nabizi. Neznami herci, povetsinou divadelni, kteri se opravdu vzili do svych roli. Snad ani nehraji, proste to citi. Tak to aspon pripadalo me, zadne prkene tvare a vyrazy, jake zname ze starsich filmu. Vse je proste uchvatne. Rad bych take pripomenul vsem, kteri hovori o klisovatosti, ze je presne podle skutecne udalosti. Tohle se opravdu stalo!! ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen