Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

pasty

Wolfgang Petersen vyžmýkal z každého herca čo sa dalo a dalo toho veľa. Takéto vynikajúce herecké výkony, som nevidel poriadne dlho. Neodolateľne charizmatický Jürgen Prochnow vo svojej životnej role, ukázal že je pán herec. Dĺžka mi vôbec nevadila, keďže režisér skvelo budoval vzťahy medzi posádkou (čím väčšie peklo spolu prežili tým si boli bližšie a bolo to aj cítiť) A ten koniec žiadny útok na city, spomalenými zábermi a dojemnou hudbou, ale drsný a realisticky z trefným odkazom. ()

Ceberus

V oblasti válečných filmů se jedná jistě o špičku, ale na druhou stranu to není nic, co by mě nějak úžasně uchvátilo. Je to kvalitní film, jen mám pocit, že trpí tradičním syndromem nadhodnocení filmů dle skutečné události. Za ponorkový klenot však považuji šachovou partii Hon na ponorku. ()

kwaicheng

Nelze hodnotit jinak. I na německé straně za WWII nebyli pouze esesmani a esámani a gestapáci a hitlerjugend a nazionalsocialisti a další nelidský svině. Byli tam i obyčejní vojáci a armádní důstojníci a námořníci a kapitáni. ()

BDMarty007

Vynikající film, u něhož ani velmi dlouhá stopáž (216 min.) nebyla vůbec na závadu. Dokonale vtáhne diváka do ponorky a umožní mu celou misi si prožít do všech detailů, aniž by nudil. Velmi zajímavé jak se v minutě z lovce stává lovený, jak z dnešního hlediska "naslepo" se tehdy válčilo a jak je ponorka zranitelná. Velmi se mi líbil závěr, který to celé zasadil do kontextu války, kde i ti největší hrdinové a borci se během momentu stanou jen hříčkou v rukách osudu. ()

M1911

No viděl jsem tu 293-minutovou verzi, a to možná byla chyba... Neuvěřitelně utahané. Pokud se někdy dokopu podívat se na normální verzi, možná (ale jen možná) bych tu čtvrtou hvězdičku přidal. ()

007.

velmi realistický film o tom, jak těžký život musel být v ponorce hlavně po psychické stránce.80% ()

Matt007

V životě bych nevěřil, že zrovna němci umí udělat takhle kvalitní film, Herecké výkony parádní, tísnivá atmosféra a výborná hudba. Téměř tři a půl hodiny uteklo v celku rychle, rozhodně jsem se nenudil.5 zasloužených hvězd. ()

vangobseck

Epické! Das Boot je klasika. Prvotřídní, důvěryhodný projev Jürgena Prochnowa a vůbec celého obsazení. Jde o vzácný a reálný portrét bitvy, kdy se přistihnete, jak fandíte Němcům. ()

ppetrnosek

Dokonale natočená atmosféra takové té železné uzavřené krabice vznášející se sto metrů pod hladinou moře, ve které je jen tak mimochodem celá posádka připosraných mladých kluků. Nedivil bych se, kdyby klaustrofobik chytnul u některých scén záchvat. Od začátku do konce, tzn. dvě a půl hodiny, u kterých se člověku špatně dýchá. A samozřejmě ten konec!!! ()

kratina

Vhodné tagy pro tento film: klaustrofobie (brr...), strašidelný zvuk (to monotónní kovové ťukání slídícího sonaru, které ve zlověstném tichu ponorky, naší plující rakve, brzy leze člověku na mozek...) a zlověstné šplouchnutí (když torpédoborec, proplouvající nad ponorkou po hladině oceánu, do vody katapultuje své hlubinné miny). Starý, ale stále dobrý a až fyzicky nepříjemně působivý snímek. ()

danny_21

Director cut byl ukrutně, ale ukrutně dlouhý, musím cynicky přiznat, že jsem si přál, aby ta plechovka už fakt šla ke dnu a ona ne a ne, pořád se hlubiňákům vyhýbala, stejně jako ji nýty při neustálých ponorech nevyletěly. Jako (proti)válečný film to ale ve výsledku stačí jen na průměr, bijte mě, nadávejte si, ale nevidím to na víc než 60%. ()

Mngwa

Kdyby mi předtím někdo řekl, že mě skoro 4hodinový film o ponorce bude bavit, shlédnu ho celý bez přerušení a pak ještě v úžasu hodinu zírat do stropu, poslala bych ho do háje. Před nějakou dobou jsem viděla americký film Hon na ponorku, který je tematicky podobný. Ani mě to nenadchlo, ani neurazilo, prostě "hmm tak jsem to viděla dobrý". Myslela jsem si, že moji lehkou rozmrzelost způsobilo to, že se vše odehrává v ponorce a kvůli délce - dvě hodiny. Spletla jsem se. Das Boot od Petersena by nemohl a neměl mít normální filmovou délku (viděla jsem 3,5h verzi) Prostě tady jsou 1-2 hodiny málo. Tohle není nablýskaná pohádka o neotřesitelných vojenských supermanech v US stylu, který mi osobně někdy vyznívá jako reklama na armádu. Tady je to spíše naopak, chvílemi jsem si říkala, kdo do té plechové rakve vůbec dobrovolně vleze? Zde je každé vítězství nejisté a vykoupené nekonečným strachem a velkým úsilím, které divák prožívá spolu s posádkou. Politika a válčící strana zde vůbec nehrají roli, i když na začátku se mi trochu eklovalo, že jde o nacisty. Ale tady to prostě není důležité, ti lidi a potřeba přežít by byli stejní i kdyby šlo o angličany, francouze nebo kohokoli. Ono vůbec z filmu jde tak nějak cítit naprostá marnost toho všeho, hlavně na konci. Jednoznačně nejlepší vojenský film, jaký jsem kdy viděla, přestože vojenské téma jinak vůbec nemusím. Možná i jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

Inozuka

Exkurze do života ponorkových posádek nacistického Německa. Zachycené jsou snad všechny aspekty jejich tvrdého života a nelítostné práce. Dobře vystavěný příběh, perfektní nasnímání, výborní herci a skvělá hudba. Jeden z etalonů válečného a ponorkářského filmu. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Tento film som si pozrel druhý krát a čo ja viem? Nie je to zlý film ale neuveriteľné natiahnutý. Film má tri verzie kino má 149 min, režisérska 209 min a alternatívna 200 min. Podľa ČSFD existuje aj nejaká špeciálna 293 min verzia ale tu som nikde nevidel. Ja mám doma 200 min verziu. Síce na obale píše režisérka   ale čo už. Film je poa knižnej predlohy, ktorú nepoznám. Pre mňa 200 min je zbytočne natiahnuté. Možno, kebyže vidím prvú kinoverziu tak ten film aj viac ocením ale takto nie. Film má skvelé herecké výkony, dosť akcie, dobrú hudbu a docela zaujímavý príbeh aj pekne klaustrofobickú atmosféru. To sú všetko plusy. Taktiež ma aj dve veľké mínusy. Prvý je pomalé tempo a druhý je naťahovanie deja. Ak by film mal 120 min tak si myslím, že by to úplne stačilo. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. Film odporúčam ale iba raz za pár rokov aj to len na pripomenutie o čom to vlastne je. ()

src

Prepadne vas klaustrofobie, ucitite naftu, bude vam spatne z nevetraneho vzduchu a budete si prat, aby to ti Nemci prezili, protoze jinak jako byste zemreli vy sami. Tak silny je to film. Vedle Ryana nejlepsi film o druhe svetove valce. ()

Robbi

Jsou filmy, které vás přibijí do sedadel či křesel a nevnímáte letící čas. Dýcháte s jejich hrdiny a žijete jejich životy. Na Petersenově Ponorce nemohu najít nic, co by mi jen stínečkem přišlo nerealistické - žádná válka s gloriolou hrdinů, jen film vypovídající přesně o tom, co má uvedeno v upoutávce. A mým hereckým favoritem v tomhle snímku není kupodivu vynikající Jürgen Prochnow, ale přesvědčivý Herbert Grönemeyer. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen