Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Allcinna

Klaus Wennemann umí dělat výbornou hudbu. Já bych klidně i toto pojmenovala Nekonečný příběh. Ač nemohu tomuto německému eposu vytknout nesporné kvality, přece jenom byla jeho délka pro mě neubíhajícím utrpením, které nakonec zabilo ty zbývající hvězdičky. ()

Schlierkamp

Německý válečný velkofilm, zabývající se námořním válečnictvím a kladoucím důraz na život posádky jedné nacistické ponorky. Snímek je pojatý hodně komplexně, snaží se zahrnout všechno důležité, co se týká vedení námořní války, čemuž odpovídá neúměrně vysoká stopáž. V první části se seznamujeme s prostorovým uspořádáním ponorky, s mladou posádkou a jejími důstojníky v čele s kapitánem Kallenem (J. Prochnow). Zejména mě fascinovala úzká chodbička s mnoha přepážkami napříč celým plavidlem a také maximální snaha námořníků naplnit příď ponorky při poplachu pro její rychlejší ponor. V této fázi válečné plavidlo plní centrálně řízené rozkazy, to znamená likvidace nepřátelských konvojů. Snímek velmi realisticky zobrazuje nelidské úsilí námořníků o přežití v ocelovém pekle, neustále ostřelovaném torpédy neviditelným nepřítelem. V momentě, kdy je posádka na pokraji vyčerpání, přichází poměrně nelogický rozkaz o změně domovského přístavu a začíná dle mého názoru nejzajímavější část snímku. Ponorka je přemístěna ze západofrancouzského La Rochelle do italské La Spezie na pobřeží Ligurského moře, což znamená proplutí ostře sledovaným a pečlivě kontrolovaným územím gibraltarské úžiny. Po zásahu nepřítelem se ponorce při klesání rozbije výškové kormidlo a také oba motory, což představuje neovladatelnost stroje a jeho dopad na mořské dno. Po enormním úsilí velicího důstojníka je ponorka v třista metrové hloubce opravena a štastně dopravena do kýženého přístavu. Zde je během spojeneckého náletu zničena, spolu s ní umírá i hrdinný kapitán. Jedná se o skutečný velkofilm, u něhož jsou na prvním místě lidé, uzavřeni v železné rakvi uprostřed nekonečného Atlantského oceánu. ()

kersten

Ani neviem čo by som k tomuto filmu napísala. Fandiť nemčúrom, to by asi nebolo to ono, už len z princípu, a táto myšlienka mi rezonovala celý film. Nezmyselná vojna a film priemerný. Tak im treba, že dopadli tak ako dopadli. ()

Kubeska

Nejlepší ponorkový film. Pocity bezmoci, strach, malý prostor, výbuchy hloubkových min a psychologie postav. Scéna, kdy ponorka proplouvá Gibraltarem, je nezapomenutelná. ()

papaguy

Film, u kterého přemýšlím nad pojetím válečného filmu točeného na Západě (přesněji v USA) a na Východě. Je jasné, že v Hollywoodu by to neprošlo. P.S.: Jinak geniální soundtrack. ()

Markuss

Tak trochu jiný pohled do zuřících bojů druhé světové války. Nejen nejlepší film o ponorkářích, nejen nejlepší film z druhé světové války, ale nejlepší válečný film vůbec. Strhujícíc zážitek, věrně sledující stopu neméně úžasné knihy Lothara Buchheima, kterou kopíruje. Jeden z mála filmů líčících německé vojáky velmi lidsky, ne jen jako tupé nácky, jako to umí američtí filmaři. Navíc je ponorka plná rozličných charakterových postav a doufám, že se při pozorném zahledění do filmu stanete jedním z členů posádky a prožijete si peklo pod hladinou. Peklo ve tmě, ze které se třeba už nikdy nevynoříte. 100% ()

Rudyamon

Je to film, který vás od začátku do konce nenechá v klidu. S nadšením vyrážíte do akce, nervózně hledáte na moři konvoj vhodný k potopení, nekompromisně ho zaměřujete a potápíte a pak čelíte následkům, které můžou být pro vás smrtelné. Cítíte chvění ponorky od výbuchů vodních pum, slyšíte lodní šroub křižníku, který přináší zkázu, a vy se ptáte, zda se ještě někdy vynoříte. A když přežijete všechna strádání a nebezpečí, přijde konec, který vás doslova usadí. Ačkoliv sledujete příběh nacistické ponorky, v posádce vidíte především lidi věřící v správnost svého jednání a ve spravedlnost války, kterou vedou. Nedá se než souhlasit s názorem, že je to nejlepší ponorkový film jaký byl natočen. ()

ecis

Vrchol vojnoveho filmu. Videl som len kratsiu verziu, ale aj ta stalo zato - zhltnutie na jedno zahryznutie a jeden nadych. Velky tlak na ponorku a na psychiku posadky, nezmyselnost vojny, dychtivost a ludska odvaha znazornena na minimalnom priestore prinasa najlepsie spracovanu klaustrofobicku atmosferu na filmove platno. Nemecka kinematografia v tom najlepsom svetle s neprekonatelnym vykonom Prochnowa. Toto si pokojne zasluzi aj top 10 na CSFD. ()

hlína

Drsné, surové, skličující, klaustrofobické, dusivé, mrazivé a z obrazovky čiší neuvěřitelně reálná atmosféra. Budeš se cítit jak krysa v konzervě nad dně slapské přehrady, co na tom že nacistická krysa.... pořád je to krysa jako ty nebo já :o) Jeden z nejrealističtějších filmů (jestli dokážu pusoudit) o válce, který jsem kdy viděl. Nikdy bych nevěřil, že zvuk sonaru pod hladinou může být tak děsivý... ()

LordMysti

Tak tohle je jeden z nejlepších válečných filmů všech dob, reálný pohled do zákulisí krvavé války, kdy si všichni museli sáhnout až na dno svých schopností aby přežili. Opravdu brilantní film, který vás musí strhnout! ()

Bakemaster

Mladá perspektivní společnost hledá spolupracovníky na nově vznikající pozice. Požadujeme hrdinského ducha, spolehlivost, poslušnost, ochotu pracovat v uzavřených prostorách a dobrý růst vousů. Nabízíme práci v kolektivu mladých lidí, dobré banánové ohodnocení a nejistotu přežití v těžkých podmínkách. Své životopisy posílejte na adresu Baden Strasse 458, Berlin. Těšíme se na spolupráci. ()

Arequipa

Špička válečného žánru a rozhodně nejlepší ponorkový film. Služba na ponorkách musela být opravdové peklo a Petersenovo pojetí jej zobrazuje více než dokonale. Nejen když zpívá posádka legendární It"s a Long Way to Tipperary si uvědomíte, že většina německých vojáků nebyli žádní přesvědčení fašisté, ale obyčejní lidé se svými ideály a naivními představami, kteří byli zblblí propagandou a válečnou mašinérií nahnáni vést nerovný souboj pod hladinou oceánu. Přiznejme si, kdo z nás jim nefandil, když se pokoušeli dostat ponorku ze dna Gibraltaru? Kratičká episoda ve Vigo je výmluvná. A závěr? To je realita, symbolika, absurdita a právě ta třešnička na dortu. Pokud snad přeci jen něco vytknout, tak vražednou stopáž. ()

bono22vox

Nejlepsi valecny film z prostredi ponorky... uzasna atmosfera, ktera by se dala krajet a presto, ze sledujete posadku nemecke ponorky a tedy ve valce te spatne strany, tento film vam dokazuje, ze to porad byli jen lidi a byli stejne tak odvazni, zbabeli, jako kazdy jiny... a to ze to byli nemci razem vubec nevadi a drzi te jim palce az do uplneho konce, opravdu skvostne dilo tohoto rezisera... ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen