Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

MrPierc

Ponorka a její posádka, která je spolu v dobrém i ve zlém. Zpátky ni krok ( ani nebylo kam ). Ponorky jako téma mne nikdy nebavily, ale tady je to i po 3 hodinách snímku stále zábava a napětí až do konce. Žádná romantika to nebyla a zajímalo by mne jak jsou na tom dnešní ponorky oproti těm z 2. světové války s místem pro posádku. ()

Pugo

Z toho mála filmov o ponorkách z 2. sv. vojny určite nalepší, so skvelou atmosférou, hercami, hudbou a výpravou. Napätie pri "bombardovaní" a dlhotrvajúci pocit neistoty, čo sa deje za konštrukciu ponorky resp. či tá vydrží podvodným tlakom bolo vykreslené fantasticky. Dojemný nielen záver (napr. aj potopenie spojeneckej lode) odkazujúci na nezmyselnosť a absurditu vojny len podtrhne výborný a najlepší Petersenov snímok. ()

joker.george

Těch 200 minut jsem nakonec zvládl jak já, tak především samotný film, i když by se třeba část s oslavou mohla vyškrtnout, protože jsem se s posádkou sžil až na ponorce. A to dokonce natolik, že jsem se považoval její za součást a cítil jsem s nimi to napětí, ty obavy a ještě tu stísněnost, která by pravděpodobně klaustrofobikům nedělala nejlépe. A nepamatuji, že bych viděl nějaký jiný válečný film z čistě německého pohledu. ()

Nach

Skvělé ponorkářské drama, které v podstatě nemá konkurenci. Ba i šlape na paty současným, efekty nabitým velkofilmům. Škoda jen, že střihačské nůžky nebyly důslednější, protože stopáž 209 minut mi přijde místy přestřelená a nějaké scény by klidně mohly skončit mimo oficiální sestřih. Každopádně režije, casting, kamera i hudba, to vše je zde na špičkové úrovni a nebýt oné podle mě přestřelené délky, pět hvězd bych dal stoprocentně. Takto uděluji chvályhodných: 80% ()

moviefreak

Viem ze v tejto dobe su ponorky modernejsie a prestornejsie ale od toho realistickeho masakru uz nikdy netuzim byt pod vodou viac ako sa dokazem sam ponorit. ()

nithiel

Výborně natočený válečný film, ze scén, kdy se pronásledovaná ponorka potopí do kritické hloubky, okolo vybuchují podmořské pumy a palubou se za naprostého tich line pouze pípání sonaru a zlověstné skučení namáhaných stěn skutečně mrazí. Po první půlhodině mi Němci z ponorky začali být sympatičtí a po další půlhodině jsem jim držel palce. protože tady nešlo o to, kdo na které straně bojuje, ale pouze a jenom o život. ()

starbrejkr

Ponorka je nejen matkou ponorkových filmů, je zároveň i filmem, který se liší od všech těch následníků. Ostatní ponorkové filmy většiniu staví na nějakém příběhu - ona loď je něčím výjimečná, má nějaký specifický úkol nebo cíl. U-96 z tohoto filmu je úplně běžná německá ponorka a možná i díky tomu v realističnosti nechává jiné filmy toho typu za sebou. Opět jako u Apokalypsy, co vyprávím o realističnosti, když jsem byl pod vodou max. 1 metr, když jsem se jako malý topil v Itálii, ale co už....Už od počátku filmu nás pohltí dusná atmosféra a přestože sledujeme ponorku "těch zlých Němců, člověk je prostě tak nějak na jejich straně. Není to jen kvůli tomu, že se posádka vymyká představám o nadutých a chladných Němcích a kapitán vedením Říše pohrdá. Je to i díky tomu, že to jsou prostě obyčejní chlápci, kteří chtějí jen přežít - v tom má film oporu v neznámých, ale perfektních hercích, kterým člověk věří každý pohled. Přesto nedám plný počet a když se divám na komentáře k filmu, naplno se musím shodnout s Mattym. Viděl jsem jen režisérskou verzi a ty tři a půl hodiny jsem úplně nezvládl (možná je to i tím, že jsem v poslední době už z tříhodinovek trochu unavený) a chvílemi jsem už zejména v druhé půlce nedokázal udržet pozornost. Doufám, že se jednou dostanu i ke kratší verzi, protože jsem si jistý, že hodnocení pak zvýším. Už teď ale mohu tvrdit, že jsem viděl další z klenotů kinematgrafie, z té německé možná ten největší. 89% ()

tomtomtoma

Pro mě osobně je to překvapivě velmi pozoruhodné dílo, neboť i když se jedná o válečný film, tak jde především o realistické vykreslení života na ponorce ve válečných vodách. S dostatečným psychologickým zobrazením odhodlanosti, strachu a neustálých obav, povinností a napjatého očekávání. Život ve stísněných podmínkách válečné ponorky ve válečných časech při válečných úkolů plnění je vysoce stresujícím prostředím, kdy si nikdo nemůže být ničím jistý. Nesmyslnost války je zde podtrhována přeměnou mladých naivně odhodlaných námořníků hned po první úhybné akci. V tu chvíli ztrácejí svou dětskost a stávají se z nich znenadání muži, kteří doufají v klidné přečkání plavby. Nadšení je střídáno strachem. Tato plavba není romantickým výletem, vojenské akce jsou sledem nejistoty, úhybných manévrů, dlouhého ticha, čekání na vodní bomby, přání v malé škody, vynořování, ponořování, zaměřování a hrdosti z úspěchu, možná i zaslouženě po tak vynaložené námaze. Vše trpělivě, rychle a precizně, protože jen tak je největší šance na přežití. Kapitán ponorky Henrich Lehmann-Willenbrock (dobrý Jürgen Prochnow) je mužem na správném místě s velkou dávkou odvahy a zodpovědnosti, který nepropadá v žádném případě panice a pomáhá tak k úspěšnému splnění náročné mise. Z dalších členů na palubě: vojenský korespondent poručík Werner (Herbert Grönemeyer), přidělený pozorovatel zažívající životní zkoušku vlastní osobnosti, hlavní inženýr poručík Fritz Grade (dobrý Klaus Wennemann), nejbližší kapitánův spolubojovník, první důstojník (Hubertus Bengsch), nejnadšenější a nejzmanipulovanější nacistickou propagandou z posádky, druhý důstojník (Martin Semmelrogge), rozesmátý vtipálek, hlavní navigátor Kriechbaum (Bernd Tauber), vážně zraněný na vyhlídkové plošině, strojník Johann (Erwin Leder), podléhající velkému psychickému tlaku, či vojáci Ullman (Martin May), Hinrich (Heinz Hoenig) a Bosun (Uwe Ochsenknecht). Pozoruhodné psychologické drama s velkým psychickým tlakem ve válečné době, kdy se z chlapců stávají muži. Je to realistické ztvárnění hrůzné skutečnosti války, bez jakékoliv romantické aury hrdinského počínání. Snad jen ta délka tři a půl hodiny je náročná. ()

C0r0ner

Viděl jsem tří a půl hodinovou verzi. Kdybych si pustil tu o hodinu kratší, nejspíš bych šel s hodnocením na maximum. Těch pět hodin ultimate cutu je strašidelných. Film je jinak dost drsným pohledem do klaustrofobní ponorky, která jede napříč mořem od průseru k průseru. Závěr je těžká deprese. 85% ()

Cheeter

Viděl jsem režisérskou verzi a musím říct, že jsem si vybral asi dobře. Vidět film v kratší by bylo asi jako sledovat úplně jiný příběh. Tento delší čas mám rád, člověk si může prožít situace úplně jinak, než kdyby byla spousta věcí jenom řečena a hned vyřešena. To mám u těchto druhů filmu moc rád. Navíc tento příběh je vážně silný. Nevidíme fanatické nacisty, ale normální lidi bojující za svůj stát, byť jím je nacistické Německo. Tyto lidé mají své problémy, se kterými se musí potýkat. A tím je zde dán velmi lidský rozměr. Navíc, ten konec, po tom, co všechno si prožili je opravdu hořký. Ale tak to asi kolikrát bylo. ()

zette

Velkolepy film, jeden z nejlepsich valecnych filmu co jsem kdy videl. Film trvajici pres tri hodiny vas dokonale vtahne do deje a chvilemi ma clovek pocit, ze je tam s nima, nastesti neni. Skutecne silny zazitek, na ktery by si mel kazdy udelat alespon jednou v zivote cas. ()

iommi

Možno som divný, ale fandil som hĺbkovým mínam. Je to do istej miery spôsobené tým, že nie som fanúšik nemeckého mančaftu za WW2, viem aké škody spôsobili tie prekliate Vlčie svorky spojeneckým konvojom v Atlantiku, neznášam ponorky a do žiadnej by som nevliezol ani za milión €. Moje dôvody vám iste ozrejmí aj tento film, takže vrelo odporúčam. ()

Flynn

Skvělá podívaná. Vyníkající hudba dokreslující atmosféru. Ta je místy hustá, že by se dala krájet. Vypjetí je místy skutečně i cítit. Dle mého názoru nejlepší "ponorkový" film. Lepší, než všechny hollywoodské pokusy v čele s Krvavým přílivem či Honem Na Ponorku. ()

Pajky3

Válečný filmy zrovna dvakrát nemusím a tenhle je opravdu těžce stravitelnej a žádnému nefanouškovi žánru bych ho s klidným svědomím nedoporučil, přestože má nepopiratelné kvality. Koukat na něj večer, tak bych nevydržel ani náhodou, i přes den jsem měl co dělat, protože to čekání bylo opravdu unavující. Dvě a půl hodiny se vlastně jen čeká a vykresluje se hutná a klaustrofobická atmosféra a strach obchází kolem, aby nakonec přišla poslední hodinka a velké finále. Přesto nemůžu dát s čistým svědomím vyšší hodnocení, kvůli tomu začátku, 3 a půl hodiny je prostě moc. ()

Juto

Vizuálne veľkolepý film, ktorý sa vyznačuje silnými výkonmi a brilantnou kamerou, ktorá ako had prechádza ponorkou, keď hliadkuje v severnom Atlantiku počas druhej svetovej vojny. Film je  klaustrofobický, vzrušujúci a desivý zároveň. 8/10 ()

pakobylka

Velice klaustrofobní válečné drama, které přibližuje jednu z mnoha tváří války. Drama, v němž se z lovce může kdykoli stát kořist ... a naopak. Nicméně ... pojednává o NĚMECKÉ ponorce - o ponorce, vybavené smrtonosnými torpédy, která jsou určena výhradně pro spojenecké konvoje. Nevím, jak to berete vy, ale z mého pohledu je to NEPŘÍTEL, který napřed zabral naše pohraničí a potom celé Čechy a Moravu ... a udělal z nich protektorát - se všemi důsledky, které z toho plynuly. Je mi úplně jedno, kolik let od té doby uplynulo. Změnil snad čas něco na reáliích Druhé světové ? (Jen tak na okraj: Její pamětníci ještě žijí ... a co se mě týká, když jsem nastoupila do první třídy základní školy, dělilo mě od ní pouhých 25 let.) Je mi úplně jedno, že jeden z vojáků má vážný vztah s jistou mladičkou Francouzskou. Má to snad být důkaz vřelého vztahu Francouzů ke "svým" okupantům ? Je mi úplně jedno, že se velitel ponorky do svého deníku kriticky vyjadřuje ke spojencům, kteří neevakuovali své námořníky ze zasažené lodě. Má to snad být známka humanity německých vojáků ? Oh, ti hrdinové vytříbených árijských ctností ! Jak slavně by vítězili, kdyby jim do toho protihráči z východu i ze západu nehodili vidle ! A tak si velice intenzivně přeju, aby tu zatracenou ponorku už někdo konečně a definitivně vymazal z povrchu zemského (a z vod mořských). Nemůžu si pomoct ... musím použít slova velitele tanku z mého oblíbeného (byť dobou svého vzniku pochopitelně ovlivněného) románu pro mládež "Čtyři tankisté a pes" od Janusze Przimanowskiho: ----- "Že Němci jsou lidé, to si připomeneme, až skončíme válku a vezmeme jim zbraně. Teď na to nesmíme myslet." ----- A o tom to je. Nicméně atmosféra je dostatečně vypovídající - a závěr parádní, takže nakonec ... po krátkém váhání ... za 4*, i když srdcem stojím na opačně straně frontové linie. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen