Válka světů (TV seriál)

The War of the Worlds

Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 2019, 2 h 45 min (Minutáž: 55 min)

• otaburda

Konečně. To bylo první, co mě napadlo, když jsem zaregistroval informaci o tom, že bude tento skvost světové vědecko-fantastické literatury znovu natočen a to v dobových reáliích. Film z roku 2005 s Tomem Cruisem nebyl špatný, ale měl zásadní chybu. Byl natočen v budoucnosti, Marťané nepřiletěli z Marsu, ale lezli ze země. Podle ukázek, které kolují na webu je vidět snaha přiblížit se původní knižní předloze co do doby, kdy se příběh odehrává. Vědeckofantastický román Herberta George Wellse je z roku 1898 a proto se mi líbí, že alespoň v tomto ohledu se filmaři drží předlohy. Všechno ostatní je ale opět přizpůsobeno zřejmě požadavkům moderní doby. Opravdu nechápu, proč nelze natočit uvěřitelný film o době minulé. Knihu jsem četl v češtině, v angličtině i franzouzském jazyce. Vždy jsem si ale představoval, jak by ve filmovém zpracování bylo možné ukázat vše, co v knize chybí. Zoufalý a marný boj lidí proti vyšší inteligenci a technice. Ta gradace zmaru pyšné lidské rasy, to je celé motto a smysl. Na zemi přistanou Marťané ve válcích, které se zaboží do země. Válec se uačne otvírat odšroubováním víka, které nakonec po otevření odpadne a ven se začne soukat obyvatel jiného světa. Vypadá při tom bídně, dusí se naší atmosférou a zemskou přitažlivostí. Ale má vyspělou techniku, která je v době příběhu na daleko vyšší úrovni. Střet je nevyhnutelný, protože Marťané nemají v úmyslu jednat. Mají jediný cíl, zachránit svou rasu před vyhubením. To přeci samo o sobě je velmi silné téma. Nechápu, proč se do seriálu opět dostávají nesmyslné a nezajímavé lidské příběhy a vlastní podstata je pryč. Proč autoři v dnešní době, kdy není problém trikově natočit cokoli nevyužívají potenciál k vytvoření uvěřitelné reality. Byť na přelomu 19. a 20. století, ale o to přeci má jít. Proč přistávací modul není válec, ale koule. Proč neukáží vylézajícího Marťana? Proč smrtící tepelný paprsek vysílá černá koule, a ne uvěřitelná zbraň. Proč jsou boje s armádou jen naznačeny a ne ukázány. Nízký rozpočet?. Je to prostě paskvil, a podle mého názoru vyhozené peníze a věřím, že můj názor se potvrdí v hodnocení, sledovanosti a ziskovosti projektu. 2 hvězdičky dávám opravdu jen za dobové reálie.(7.1.2020)

• RedEagleSK

Vskutku mne to sere zhruba stejně jako přemrštěné ceny dnešních prostitutek, ale co nadělám zase musím býti poslem špatných správ. Kdo si naivně myslí že tahle debilovina bude především o mimozemské invazi, ten se šeredně mýlí. Jak je tomu již v dnešní feministické matriarchální době zvykem, i tenhle seriál se celý točí okolo jedné průměrné nesympatické kundy, přičemž většinu stopáže každého dílu musíme s nepřesvědčivou erekcí, se zaťatými zuby a jednou rukou v kalhotech a druhou v kalhotkách, útrpně čumět na její protivný hysterický výraz, marně doufajíc že tu odpornou nesympatickou kurvu disponující lookem běžné londynské prostitutky koněčně sejme nějakej emzák, a ukončí tak naši bolest a sexuální napětí. Tohle vše je občas sporadicky přerušeno nějakou scénou která se konečně věnuje i tomu o čem tenhle seriál má být. Ano namísto scifi seriálu o mimozemské invazi zde máme opět další feministickou pičovinu, ve které muži hrajou tak jako vždy jenom kokoty hrající druhé housle. Robert Carlyle zde opět hraje to jediné co umí, to jest rachitického poloblázna, který svým výzorem navozuje dojem, že kdyby uviděl ženský pohlavní orgán, postihla by ho srdeční arytmie, a ze stavu klinické smrti by ho dokázal přivést zpět k životu pouze pohled na mužský pohlavní orgán. Naproti tomu Rafe Spall disponujíci charizmou řadového vesnického křupana jezdícího v traktoře, zde hraje blázna regulérního. Ale co my víme, asi mu hráblo z toho když viděl že britská armáda stříli po emzácích s bambitkama, namísto toho aby povolala těžké dělostřelectvo a letectvo. Po úvodních třech dílech je mi celej tenhle emzáckej Brexit u prdele jako čurák mého milence, páč seriál degradoval v takovou nudnou pičovinu, že z polospánku by mne nedokázalo probudit ani to kdyby se v něm najednou objevil Duke Nuken v negližé. Žoviálně uděluju jednu hvězdičku ač nevím za co, ale mrdala to čivava, jsou vánoce a tudiž mám právo chovat se iracionálně.(28.12.2019)

Konečně jsem se dočkal pořádné adaptace z toho správného místa a času, tedy z Londýna v 19. století. Změny oproti předloze samozřejmě proběhly, ale celkově jsem se zpracováním spokojen. Fajn obsazení, velmi dobrá režie i vizuální efekty a samozřejmě zcela na jedničku vykreslený dobový Londýn. Mou duši potěšilo i samotné finále (které ovšem známe od začátku), které pro nás nedopadlo právě nejlépe. Dle mého názoru je tohle zpracování dost podhodnocené, já si ho náramně užil a s výsledkem jsem velmi spokojený. BBC prostě špatné věci dělat neumí. Takhle vypadá přepis sci-fi klasiky! A zejména první část dvojdílného sestřihu je natočená naprosto skvostně, stejně jako postapo sekvence. 75%.(25.12.2019)

Fakt že hutná dráma, to som teda nečakal, napriek tomu, že to bolo v žánroch spomínané. Čakal som možno kyberpunkové sci-fi, ale dostal som drsnú, špinavú rodinnú drámu, tak pochmúrnu a depresívnu, ako sa na danú dobu len mohlo dať. Vynikajúce spracovanie slávneho románu, totálne svojim pojatím odlišné od doterajších pokusov. Teraz ma čaká konkurencia s Gabrielom Byrnom, tak som zvedavý.(12.1.2020)

• - Natáčelo se v Liverpoolu (Anglie, Velká Británie). (BMW12)