Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

Bumerang

Pro mě osobně jeden z nejsilnějších a nejnabušenějších filmů z českých luhů a hájů. A pak, že to nejde! Pane režisére, herci, štábe... SMEKÁM! ()

calculus

Nejdůležitější na celém snímku je rok jeho vzniku, bohužel poté byl film obratem "uklizen". Jistě nebylo lehké jej natočit, je na něm vidět značná improvizace. Filmaři si museli vystačit s jedním stařičkým Wellingtonem, dojem prázdného letiště nemohl zachránit ani sovětský Lisunov s britskými kokardami. Některé záběry působí, jakoby vznikly v režii Klubu mladých modelářů, pohled na potápějící se Welington na konci filmu snad museli natočit ve vaně... Dějově už to tak špatné nebylo. Škoda, že někoho napadlo rozbít konec a zaplést tam toho sestřeleného "Jerryho". Nebeští jezdci pro mě nejsou žádná klasika, ale vždy zůstanou důležitým filmem, což se o většině dalších sdílejících stejnou tématiku tvrdit nedá. ()

Quasimodo

Nejlepsi ceskoslovensky valecny film v dejinach. Videl jsem jej uz minimalne 5x a stake se mi neomrzel. Silny a vyborne podany pribeh, vyborna kamera. Proste super ()

yelcin

Milujem filmy s J.Hrzánem vždy im dodá svoju jedinečnú komediálnosť.Ale film nie je komédia , je to realisticky zobrazené hrdinstvo našich pilotov v službách R.A.F. za 2.svetovej vojny.Trochu ma dostalo to cynické rozdeľovanie vecí po pilotovi ,ktorý zahynul ,ale to patrí k tomu bola vojna nedalo sa oplakávať každého mŕtveho, pretože dnes to bol on, zajtra možno ja. ()

Trinculo

Poněkud ponurý film. Když se zamyslím nad tím, že tento snímek vznikl v roce 1968 tak klobouk dolů. Všechna čest. Svěrákův tmavomodrý svět se mění v patetický tmavomodrý stín ... ()

Kriklan49

Nejsem nějaký filmový nostalgik, ale srovnám-li tematicky stejné filmy Tmavomodrý svět a Nebeské jezdce, tak z nich vítězně vychází právě jezdci. U nich jde o silný příběh umocněný i dobou vzniku, zatímco Tmavomodrý svět je klasickou romancí s pěknými triky. Když slyším Prcka mluvit o tom, že to co dělají se přeci nikdy nedá zapomenout, běhá mi mráz po zádech. Opravdu jsme našim letcům nezapomněli, jak napomáhali prohnilým imperialistům... Emotivně velice silný film s perfektními postavami a ještě lepšími hereckými výkony. ()

Desmi

Český buran ve službách RAF. Charakter našich lidí se asinikdy nezmění a tenhle film to jasně demonstroval. I když to film nebyl špatný, a leckdy vtipný, nebavil mne víc, než kterýkoliv jiný průměrný film. Jeden rozdíl tu vlastně byl - tenhle je černobílý.. 50 ze 100 ()

O_Peki

Rozhodně nejlepší český a jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Troufám si říci, že o pilotech jsem snad nic lepšího nikdy neviděl. ()

ZetDaElO

Aj napriek vizuálu amatérskeho študentského filmu, sa Nebeským jazdcom darí uveriteľne zachytiť atmosféru československých letcov v službách RAF. Pokým scény mimo bojiska pôsobia civilne a sugestívne, letecká akcia má značný problém so strihom, ktorý ovplyvňuje celkový zážitok. Áno, všetko je to poplatné dobe a hlavne rozpočtu s akým film vznikal, ale dejová linka v prvej polovici a slabšie technické spracovanie si nezaslúžia vyššie hodnotenie. ()

PTuranyi

Film približuje službu československých letcov v Británii ale napriek pestrej palete tém (služba, voľný čas, vzťahy, láska, zranenia, traumy), ktoré sa snaží rozvíjať sa mu nepodarilo zaujať ma. Produkcia je celkom dobrá a dej sa posúva plynule, ale pokojne bez väčšej dramatizácie a aj bojové scény akoby boli dokumentom. Z hercov vyniká najmä Jiří Hrzán vďaka postave Prcka, ktorá má veľký komický potenciál, ale taktiež zostáva málo využitý. 65% ()

Xylobalsam

Ja vim, ze se nabizi srovnani s Tmavomodrym svetem, ale ja bych to nedelal. Jsou to dost rozdilne filmy a oba patri do zlateho fondu ceskeho filmu. ()

Warapeidza

Co dodat... Každá země má své hrdiny, a tenhle skvělý film je nádhernou poctem lidem, kteří věděli, co to znamená bojovat a někdy i umírat za správnou věc... ()

Aberdeen

Obdivuji, jak se s tímto tématem vypořádal koncem 60. let Jindřich Polák. Když si to srovnám se sladkobolným Tmavomodrým světem, kde možnosti tvůrců, včetně těch rozpočtových, byly nesrovnatelně přiznivější, pak si říkám, jakou hlubokou pravdu má úsloví, že když dva dělají totéž, nemusí to vždy být totéž. Nebeští jezdci mají prostě pro mě atmosféru válečné Anglie, jakou si ji představuji na základě toho, co znám z knih, dokumentů i někdejších rozhovorů s letci. Jánského literární předloha byla uvedena v život za pomoci herců, kteří učinili své postavy maximálně věrohodnými, ale i psychologicky propracovanými - i toto mi třeba u Tmavomodrého světa chybí. Ve filmu exceluje samozřejmě především nezapomenutelný Jiří Hrzán, ale já si velmi vážím například i výkonu "nejnenápadnějšího" z trojice Čechoslováků Svatopluka Matyáše. ()

moorks

Tento film je největší poklonou českým pilotům v Anglii za války. A je to nejzdařilejší dílo dílo režiséra Poláka. Dodnes se nikdo nedokázal toto téma tak vhodně uchopit jako Polák. Je to i jedno z nejzdařilejších válečných děl naší kinematografie. Nejvyšší hodnocení a mé poděkování za tento krásný film. ()

Jan Preissler

Skvělý film. Je mi líto, že se nenatočilo více takových filmů. Bohužel se z Nebeských jezdců stala trezorová záležitost. Posraná okupace, posraní komunisté, nevděčný národ plný posranců. Nejhorší byla ta naivní zmínka Jiřího Hrzána. Prý budou vítáni, až přijedou... Souhlasím s názorem, že je podoba Tmavomodrého světa jasná. Vlastně se dá říct, že je to novější verze Nebeských jezdců. Na druhou stranu Svěrák ve ''svém'' filmu ukázal, jak ve skutečnosti letci dopadli. ()

chroust123

Krásné vyobrazení lidskosti uprostřed války, k absolutní dokonalosti mi chybí jen trocha naturalismu, utrpení k válce neodmyslitelně patří. Tento drobný nedostatek však vyvažuje krásně vystižená česká mentalita, Prcek, který neumí ani slovo anglicky je geniální český prosťáček uprosatřed "velké" anglie. Kdyby všechny filmy plynuly jako tenhle musel by mít snímek pro náročné minimálně pět hodin. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011