Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

Stíba

Tmavomodrý svět jsem zatím neviděl tudíž nemůžu srovnávat, zato jsem však nedávno viděl Memphiskou krásku, což je také hodně podobný film a vůbec si netroufám tvrdit, že horší. Nebeští jezdci jsou dalším klenotem 68 roku a co já osobně na nich nejvíce oceňuji je to popisované civilní herectví a zejména pak Prckův projev, ten mi opravdu přirostl k srdci. ()

tranquill

Film mne moc emočně neoslovil. Čekal jsem více. Možná za to může spousta titulků, možná mizerná obrazová kvalita vysílaná v tv... ()

Ozzy2

Mistrovské dílo.Většinou je film slabší,než kniha,tady to naštěstí neplatí.Jindřich Polák dokázal Jánského knihu přenést na plátno dokonale.Skvělé obsazení a perlička-ve filmu hraje pozdější architekt Jan Kaplický ()

Solly

Výborný film o ČS letcích v Bitvě o Británii. Jedná se o nadčasovou záležitost, která vytěžila knižní předlohu na maximum! Lepší zfilmování knihy si snad ani nelze předstait a veškeré úpravy v ději jsou jen přínosem pro film. SUPER! ()

Markuss

Nebeští jezdci jsou mou srdcovou záležitostí. Troufám si tvrdit, že jsou pro mě tím nejlepším, co kdy čeští režiséři natočili. Fenomenální výkon všech herců korunovaný bezkonkurečním Jiřím Hrzánem, který byl jako vždy naprosto geniální. Skvělý a také velmi smutný příběh o české posádce bombardéru Wellington. Film je plný strhujícíh a lidských scén. Namátkou třeba rozhovor Prcka (Jiří Hrzán) s otcem študentovy přítelkyně. Nebo závěrečná scéna na člunu s německým pilotem, ale to jsou jen 2 z mnoha, které mě zrovna napadli. Člověk poshlédnutí takového filmu nemůže uvěřit tomu, že se jej diváci dočkali až po více než 20 letech od natočení. Jak mohl tento nesmírně přirozený a lidský film vadit komunistům... samozřejmě že to bylo kvůli prostředí Velké Británie a západních letců... škoda ()

hlína

Čtyři hvězdičky za opravdovos podání. Na plné hodnocení to ale rozhodně není, díky jednoduchosti scénáře na mě působil film z velké části jako dokument než drama... ()

Arequipa

Pouze v jedné nenápadné větě je ve filmu zmíněno to, proč byli naši letci opravdoví Hrdinové a co ne každý, kdo se třeba tolik nezajímá o druhou světovou válku ví - narozdíl od Angličanů či Američanů, na které čekal v případě sestřelu nad Německem zajatecký tábor, znamenalo zajetí pro Čechoslováky (ale i třeba Poláky) automaticky rozsudek smrti, neboť nacisté je brali jako vlastizrádce... Pro mě je to dokonalý film o ČS letcích ve službách RAF, který jinak velmi dobrý Tmavomodrý svět nepřekonal - Král je živý, ať žije Král! ()

FireTight

Nebeští jezdci mají dvě tváře, skoro jako slavný doktor Jekyll a pan Hyde. První polovina filmu je totiž docela nudná. Ano, opravdu, měl jsem při ní pocit, jako kdyby válka nebyla nic jiného, než že si občas zaletíme nad Německo, shodíme dolů pár bomb a zbytek času si žijeme v Anglii jen tak, válíme se, žereme, slavíme... Teprve až při pádu letadla a zranění "Študenta" mi film ukázal svojí pravou tvář. Zranění, bezmoc popálených (hlavně při jedné scéně jsem se docela brutálně lekl, hádejte při které... fuj!), návrat do boje a nouzové přistání. To je ta část filmu, kvůli které hodnotím čtyřmi hvězdičkami. První polovina je proti ní jen takovou malinkatou předehrou, která vám skoro nic neřekne. No a závěr v záchranném člunu? Mistrovský. ()

marusaj

Hm.., hodnocení mne natěšilo, námět zaujal, nicméně u závěrečných titulků mne přepadala slova jako plytkost, jednoduchost a hlavně co se týče hereckých výkonů celé squadry, přišlo mi že jeli vždy jen a pouze na první klapku.. málo materiálu? To asi ne, nicméně, možná nefungovala interakce s angličany, nevím. Na konci zbyla pachuť. ()

Monroe1991

Akorát že kniha byla mnohem lepší a také příběhově zajímavější :-/ ... Nicméně chápu to nadšení od diváků, kteří nejsou ovlivněni předlohou. ()

Mik_e

Jindřich Polák nepotřeboval nadupaný rozpočet, dokonce nepotřeboval ani letadla schopná letu ! Přesto dokázal natočit nesmrtelný válečný film o československých pilotech bojujících v Anglii, Jan Svěrák musí závidět. Nezapomenutelný je především Jiří Hrzán v roli Prcka, výborná postava a úžasně zahraná. Film, který své knižní předloze rozhodně ostudu nedělá, naopak. ()

Inozuka

Spolu se Smrt si říká Engelchen nejlepší čs. válečný film. Oběma těmto filmům nesahají žádné z následujících tuzemských pokusů v tomto žánru ani po kotníky. Možná je to tím, že knižní předlohy k oběma napsali veteráni skutečných válečných operací a filmy tak postrádají patos a jdou dost hluboko do mysli příslušníků našeho odboje. Nemalují nic na růžovo a ani se nesnaží o nějaký prvoplánovitý politický názor. Otázky pokládají a nechávají na divácích, ať si odpovídají sami (možná že v době vzniku spíš pud sebezáchovy, ale postupem času jednoznačné plus). A u obou filmů je dost vidět snaha se výpravou co nejblíže přiblížit reálu - Němci mluví německy, Britové anglicky... U Nebeských jezdců tvůrci dokonce neváhali přestavět stařičkou Dakotu na Wellington, což je světový unikát a je až s podivem jak se jim to povedlo. Herecky dobré, ale všechny dost výrazně válcuje svým životním výkonem Jiří Hrzán. ()

junxi91

O čs. letcích v Anglii se mělo natočit mnohem více filmů a určitě se do nich mělo investovat více peněz. Ale bohužel, vládnula nám zde bolševická lůza, věčně nadržená z dokonalosti SSSR a znechucena imperialisty ze západu, takže je zázrak, že se aspoň tohle povedlo natočit. Nechybí zde humor, sprostá slova, ani bojové akce a příběh střelce Studenta je celkem dojemný. Takže se podařilo alespoň částečně splatit dluh opomíjeným a zavrhovaným národním hrdinům, asi tak z 5%. Sláva letcům! Smrt nacismu a bolševismu! ()

merlik

Dokonalá černobílá kamera, působivá hlavně ve vzduchu, divák je vtažen do bitvy. Hudba filmu sedne jako letadlu vzduch. Ukázkově napsaný scénář, vrcholící v tragickém závěru. Smutné, ale pravdivé vyprávění. ()

Tomket

Něco mi říká nekomentuj československé drama o válečných letcích z anglie, točené roku 1968. Sugestivní názor. Černobílý snímek, velmi poutavý, do kterého jsem se vžil, užil, připoměl a přemýšlel(účel každého filmu). Vžil do citově zabarveného filmu, kde krásné, radostné, nebezpečné i smutné přichází každý okamžik. Užil výrobné herecké role(Hrzán, Nováková), reálný příběh, zfilmované právě ty podstatné události řadového letce Připoměl, že válka stojí za hovno. Přemýšlel nad tím, kdo by z nás v dnešní době přinesl oběti(jakékoliv) za vlast. Zlatá kolekce české kinematografie. ()

Rodin

Kdyby nebylo už ničeho jiného, tak by stačil neuvěřitelně silný zážitek z fantastického výkonu Jiřího Hrzána. Takové úvahy však vůbec nebyly potřeba. Tento film je totiž i jako celek naprosto bezchybný a jsem moc rád, že se veteráni RAF dočkali tak skvělého ocenění, které jim tento film i přes komunistický režim ještě stačil před normalizací poskytnout. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011