Série(3) / Epizody(22)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

GordonCZ

Naprosto dokonalé spojení zákulisí politické scény a suchého britského humoru, díky kterému je tento seriál určitě právem označován jako "povinná četba" pro všechny studenty politologie a určitě nejen pro ně. Seriál nám totiž umožňuje odlehčenou formou náhled do politických procesů a obecně principů fungování politiky, které jsou stále aktuální bez ohledu na dobu nebo místo, kdy se odehrávají. Navíc se zde krásně ukazuje, že dobře napsanému sitcomu stačí k úspěchu dialogy dvou hlavních postav, v tomto případě ministra Jima Hackera a Sira Humphreyho jako tajemníka "jeho" ministerstva. Každý, kdo viděl, ale ví, "čí" vlastně to "malé" ministerstvo je. K tomu dodejte trefné poznámky ministrova osobního tajemníka Bernarda a máte recept na skutečný klenot klasického britského sitcomu. ()

curfew77

Právem jedna z britských seriálových legend - záležitost, na kterou se dá s odstupem půl roku dívat pořád dokola... a znovu a znovu se smát :) 100 %. ()

brzozin

Nelze psát odděleně komentář k panu ministrovi a panu premiérovi. Proto to beru obojí šmahem. Tohle nízkorozpočtové, televizní a dost debilně dabované veledílo, které české televizní stanice odsoudily na pozdní noční hodiny kanálu s nejnižší sledovaností, je příkladem nejen toho, jak skutečně vypadá pravý nefalšovaný suchý britský humor. Je to ukázka toho, jak funguje naše společnost. Příklad toho, že existuje inteligentní politická satira cílená na samostatně myslící jedince, kteří když se smějí, pak chápou čemu. Možná proto byl tento cyklus vysílán tam, kde byl. Takových lidí je totiž opravdu pomálu. ()

Gallienus

Nestárnoucí politická satira, která bude aktuální v každé době a zřejmě i politickém systému. Naiva James Hacker v rukou loutkáře sira Humphreyho, jež zastává názor, že politici jsou ve vládě jen na přechodnou dobu, kdežto státní zaměstnanci jsou ti, kdo řídí zemi. Střet nováčka s protřelým matadorem, který již zažil mnoho ministrů- může začít... ()

DoNotCross

Tak tohle je geniální pecka. Nikdy bych nevěřil, že může být politická satira po víc jak třiceti letech tak zuřivě aktuální. Tohle mohlo být stejně dobře poprvé vysílané včera, tak strašně současné to je. Sir Humphrey vám jen tak mimochodem předpoví třeba i Brexit. Hned úvodem musím smeknout před tvůrci, že vytvořili něco tak neskutečně nestárnoucího. To by samo o sobě bylo k ničemu, kdyby to byla nuda, ale to naštěstí není. Skrz jedno ministerstvo člověk poznává politické praktiky a zákulisní hry, které jsou v rámci sitcomu dokonale absurdní, ale ve výsledku bohužel víc než reálné. Člověk vlastně někdy neví, jestli se smát, nebo být smutný, protože cítí, že stejné věci se dějí dnes a denně. Velká paráda, pánové. ()

knihovna

Člověk se u toho směje jako blázen, než mu dojde že je to vlastně pravda. Potom si leckdy jako blázen připadá. Ve skutečnosti ( myslím v reálné politice) tam té legrace moc není, ale tenhle seriál se moc povedl. ()

johnny01

Seriál drží především mimořádný herecký výkon sira Humphreyho - scény s ním, především s ministrem, ale i s jinými tajemníky, jsou naprosto vynikající, zvláště pak jeho široké úsměvy. Ministr je mírně slabší - někdy naivní, někdy až přehnaně nechápavý. Bernard je spíše v pozadí, ale občas do rozhovoru vstoupí geniální hláškou. V replikách a různých postupech je scénář velice silný, přesto je to vázáno na anglické prostředí, mírně to zastaralo a místy je to poněkud rozvleklé. Celkově ale velmi dobrý seriál. ()

Santek

Myslíte si o dnešní politice jen o nejhorší? Tenhle seriál vám vaše domněnky jen potvrdí. Já obecně nemá rád seriály, které stojí převážně na dialozích a nich se v nich v podstatě neděje. Tohle je ale velká vyjímka. Je to tak geniálně napsané, že to snad ani nemohl napsat člověk. Hltáte každé slovo a žasnete na tím jak je možné některé věci obkecat. Je to velmi vtipné a zábavné. Skvělý britský humor, který je v tomto případě báječně nadčasový :-) ()

dejv01

Naprosto dokonalé, takto to chodí ve vrcholné politice. Výkvět anglického humoru. Nigel Hawthorne zahrál dokonale stálého tajemníka ministerstva pro administrativní záležitosti. Derek Fowlds jako Bernard svými kousavými pedantskými a mnohdy ironickými dovětky nezůstává nic dlužen. A samozřejmě Paul Eddington jako ministr věčně se bojící o svou funkci a korýtko. Tato kombinace nemá konkurenci. Vybroušené dialogy. Příjemné prostředí. 100% P.S. Moje oblíbená vedlejší postava je sir Desmond Glazebrook, který má skvělou image bankéře:) ()

Fíma

Tak tohle je asi můj nejoblíbenější televizní seriál. A podle mě je to také ten vůbec nejlepší. Málokdy se u něčeho bavím jen z poloviny tolik jako u nikdy nekončících soubojů zmateně vyhlížejícího ministra pro administrativu Jima Hackera a stálého tajemníka tohoto ministerstva Humphreyho Applebyho s jeho nevyčerpatelným vodopádem slov, při němž obdivuji jak autora, tak hlavně překladatele. To vše doplňuje mnohými vtipnými glosami Jimův osobní sekretář Bernard Woolley. Je to asi ta nejlepší politická satira, co znám. A někdy mě dost mrazí při pomyšlení, že to mnohdy a mnohde, i když rozhodně ne tak vtipně, asi vážně funguje. ()

AdrianMonk

Můj jednoznačně nejoblíbenější britcom (spolu s Černou zmijí), který je vtipný, chytrý, vkusný, skvěle napsaný a skvěle zahraný- Nigel Hawthorne, Paul Eddington i Derek Fowlds jsou skvělí! Jen je škoda,že je těch dílů tak zatraceně málo. ()

OGJon

Britský humor je považován za suchý. Nevím, jestli je chyba ve mně nebo v seriálu, ale nesmál jsem se. Nemůžu tvrdit, že mě seriál nebavil, s chutí jsem si pustil každý díl, ale chyběl smích. A to je u sitcomu nejdůležitější prvek kvality. ()

sendisis

Skvělý britský sitcom, sir Humphrey je vzor všech úředníků a Jim Hacker v souboji na ministerstvu často prohrává. Nejlepší humor, někdy nechápu, jak to ti Britové dokážou, udělat si takovou srandu sami ze sebe. Geniální seriál. ()

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005