Božena

(TV seriál)
Životopisný / Drama / Historický
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, (více)

Epizody(4)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

sportovec

Televizní seriál doplňuje počet českých němcovských příběhů i hereček: k Jiřině Švorcové a Janě Hlaváčové připojuje Annu Kameníkovou a Aňu Geislerovou. Velkým přínosem je i Hájkův Němec. Příkladná je i spolupráce s odborníky a vědci a z toho plynoucí velká a současně účelná výpravnost seriálu. Pomyslná duše české národní světice z masa a kostí se musí radovat. ()

Morien

Nevím. V některých prchavých momentech je to na českou kotlinu až nevídané, a navzdory všem mým vědomým výtkám ve mně seriál oslovil něco pod povrchem a dokonce mi po několik nocí vstoupil i do snů. Jako největší problém vidím to, že autorky jsou až moc citlivé na to, aby nějak "mainstreamově přijatelně" skloubily dohromady vnitřní, rodinný, společenský a politický život svojí hrdinky. Ale jak to vytáhlo do světla ramp národní misogynii, bože bože. ()

Tosim

Zpracování netradiční, tak nějak počítám s tím, že autorky předpokládaly, že lidé víceméně vědí o své nejvýznamnější spisovatelce dost na to, aby si mohly dovolit zpracovat její osobnost z jiného pohledu. Evidentně proto po několikáté nezobrazovaly, jak Němcová zborcena píše, ale věnovaly se se věcem jiným. Těžko říct, komu vadí dva a půl erotické scény, pár manželských hádek a vypjaté prostředí, ve kterém Božena evidentně žila. Staří fotrové se v komentářích předhánějí se skloňováním slova "šukat," snad aby vyjádřili, jak je seriál "skandální." Přitom scénáristickou licenci by lidé, zajímající se o film hlouběji, mohli pochopit, stejně jako to, nakolik byl život spisovatelky komplikovaný. Dovedete si vážně představit, že postavy v seriálu 21. století mluví češtinou dvě stě let starou, aby to bylo jako že autentické? To už by se dobové věci musely natáčet, abych parafrázoval slova Kamily Fily k jinému tématu, bez moderního osvětlení a v kostýmech šitých ručně, což nedává vůbec žádný smysl. A zároveň oceňuju snahu o zobrazení vlastence a muže své doby, Josefa Němce, kterého hraje fenomenální (po kolikáté už?!) Jan Hájek. Moje hodnocení Boženy se ustálilo na cca 70%, ale kvůli mnohým výkřikům do tmy zde, musím přidat. ()

Dadel

Asi jako všichni jsem znal Boženu Němcovou jen ze školních lavic a měl jsem ji zafixovanou jen jako nudnou bábu píšící nudné knihy. A ona to byla přitom velmi zajímavá osobnost, která předběhla dobu o 100 let a neměla to v tehdejší společnosti lehké. Dokonce jsem si o ní začal něco číst na internetu a porovnávat to se seriálem, a jistě nejsem sám, seriál značně přispěl k popularizaci Němcové obecně. Už jen za to patří tvůrcům dík, seriál je navíc slušně natočený a s každým dílem lepší. A ne, její knihy číst nezačnu, ty považuju za nudné pořád. ()

Malarkey

Počkal jsem si do čtvrtého dílu, abych mohl konstatovat, že tohle se České televizi zatraceně povedlo! A samozřejmě nejen jí, ale všem, kteří se na tomto příběhu podíleli. Božena je doslova epicky odvyprávěný příběh ženy, o které se jako děti všichni učíme, abychom si jí v dospělosti připomínali maximálně tak na pětistovce. Přitom ten její námět, ten má neskutečný přesah. Přesah, který přešel ke skutečnosti, že se o ní mluví, že se mluví o jejím manželovi Josefovi, že je celý ten námět poměrně kontroverzní ke vztahu muže a ženy (navíc vztahu muže a ženy té doby). Já ale skláním pomyslný klobouk devatenáctého století, protože zde mě bavila snad každá scéna, která se ve filmu objevila. Bavila mě nápaditá hudba, která zde zazněla, včetně úvodní melodie. Bavilo mě setkávání se všemi obrozenci českého jazyka, Borovským počínaje, Erbenem konče. Bavilo mě objevování české kultury, poznávání nových postav, zjišťování, že v té době žil nějaký Nebeský, a že ten pochází z jednoho barokního statku poblíž Kokořína, ze kterého je dnes ruina. Bavilo mě se kochat tou dobou, která je jak kdyby vypadla z anglické aristokracie, ale přitom v ní byla cítit jistá neprostupná rebélie, včetně skvostných exteriérů, historicky přesných interiérů a neméně úchvatných obleků. Hlavně mě bavilo i to, že se tvůrci nebáli a použili tu množství herců, které vůbec neznám, a kteří se tu předvedli nádhernými výkony. A ano, Božena nebyla jednoduchá osobnost. Naopak. Tak složitou osobnost aby divák u filmu, popřípadě televizní série, pohledal. Anička a Aňa jí ale zvládli s naprostou grácií sobě vlastní. Dala se pochopit, dala se nechápat. To, co ale v závěru celé série její manžel v podání perfektního Jana Hájka v hospodě o ní řekl, z toho mě až mrazilo. Tak silný tento zážitek pro mě byl a já jen doufám, že Česká televize se nad úspěchem (a skutečností, že se o Boženě mluví snad ve všech rodinách) zamyslí a brzo nám přinese zase nějaký jiný, neméně zajímavý příběh z této doby. Budu se těšit. Božena Němcová pro mě už není jenom Babička, Divá Bára a série pohádek, které jsem poslouchal jako malý kluk. Je pro mě živoucí osobou, mementem doby, ženou, která žila pro tu dobu, a já jsem za to neskutečně rád. ()

• Ve scéně, kdy jsou Barbora (Aňa Geislerová) a Josef (Jan Hájek) oddáváni, pronáší kněz slova: „Hunc vestrum consensum,“ která následují bezprostředně po slibu. Tato modlitba je však obsažena až v liturgii svatby po II. vatikánském koncilu, tedy až po roce 1970. V tehdejším ritu bezprostředně po slibu následovala slova „Quod Deus coniúngit, homo non séparet“, další slova byla pronášena v národním jazyce. (Thanoris)
  • Anna Kameníková si kvůli natáčení musela barvit vlasy, nosit příčesky i umělé vlasy. To všechno způsobilo to, že její vlasy byly dost poškozené, a proto se rozhodla ostříhat se nakrátko. (SONY_)
  • Když v čase 17:20 policejní úředník zakládá spis na Josefa Němce (Jan Hájek) a zapisuje jeho jméno a povolání na kartu, napíše tam německé slovo „komisař“ pouze s jedním „s“. Správně se ale píše „Kommissar“. (Pimburger)