Reklama

Reklama

Perry Mason

(seriál)
Trailer 2
Krimi / Drama
USA, (2020–2023), 14 h 39 min (Minutáž: 46–61 min)

Předloha:

Erle Stanley Gardner (kniha)

Hrají:

Matthew Rhys, Eric Lange, Charles Baker, Tatiana Maslany, Juliet Rylance, G. Larry Butler, Chris Chalk, Charlotte Xia, Alison White (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(16)

Los Angeles roku 1931. Zatímco se zbytek země potýká s Velkou hospodářskou krizí, tohle město vzkvétá! Ropa! Olympijské hry! Zvukový film! Evangelický zápal! A taky únos dítěte, který se velmi nepěkně zvrtne. Dramatický seriál, inspirovaný postavami z knih spisovatele Erlea Stanleyho Gardnera, sleduje počátky kariéry Perryho Masona, největší právnické legendy americké literatury. Když se Masonovi naskytne jedinečná šance ujmout se případu desetiletí, neúprosná honba za pravdou odhalí roztříštěnost města a dost možná i cestu k obhájcově vykoupení. (HBO Max)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (37)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

V prvom rade som sa bál, že to bude čisto súdny a právnický seriál. Našťastie sa boje obavy nenaplnili. Skvelá doba 30tych rokov minulého storočia. Kostýmy, účesy, hudba, vozový park. Toto všetko je na jednotku. Dokonca aj herci. Nebolo treba žiadnu hollywoodsku hviezdu. Utiahli to aj menej známe tváre. Dej je kvalitný, no i na to, že sa jedná o mini seriál, zdalo sa mi že je to aj tak dosť natiahnuté. Inak čuduj sa svete, tie posledné dve časti, ktoré boli vyložene z prostredia súdnych hádok boli hádam najlepšie. Originál z 50tych rokov min. storočia som nevidel a ani sa na to nikdy nechystám, tak to neviem porovnať, každopádne môžem odporučiť. Váhal som medzi 3 a 4 hviezdičkami. Takže za mňa 3 a pol. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Zajímalo mě to jako pěkná dobovka, herecky upoutal Rhys a pár vedlejších rolí (Whigham, Howard, Maslany), dobře sedla lehce temná atmosféra vespod, výsledný dojem ale není nijak valný. Jako by to v celé své délce nikdy pořádně neseplo, zůstalo obsahově chabší a tak bohužel, stálo-nestálo za 8 hodin. Snad voní-li vám vyloženě žánr detektivka... ()

Reklama

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Prvá polovica je taká nudná, že keď sa to konečne rozbehne a začne súdny proces (teda to, prečo človek pozerá Perryho Masona) len ťažko možno prebudiť akýkoľvek záujem o prípad. Ten je navyše úplne prostučký a priehľadný a nie je tu žiaden zásadný zvrat. Jednoducho ďalší prípad príbehu maximálne na dve hodiny, ktorý je natiahnutý na celú osemdielnu sériu. Navyše tón sa veľmi neúspešne snaží skĺbiť štylizáciu do noiroviek a modernú drsnú kriminálku á la True Detective. Nakoniec to však nie ani štýlové, ani šokujúce. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Ozzy by měl asi přetextovat: „Who can we get on the case? We need another nigger again!“ Představte si novodobou adaptaci Chaloupky strýčka Toma. Máte? Tak, a teď se zamysleme, co by asi tak následovalo, kdyby si tam hlavní roli toho negroonkla střihnul třeba takový Stellan Skarsgård. Já myslím, že by všichni ti blaklivsmetrsáci a jejich antifapasáci okamžitě chytli černou běsnotu, načež by vyrabovali a vypálili Holý úd. Takže hned ze startu tři hvězdy dolů za bezprecedentní sraní na hrob Standy Zahradníka a rasisticky oslizlou negrotizaci Póla Drejka. Ano, toho předlohou i dřívějšími vizualizacemi sněhobílého a árijsky blonďatého Póla Drejka. To máme, po nechutné dehonestaci Lincolna Rýma, již druhé kvotační očerňování klasického detektiva, jakož i otevřenou rasovou diskriminaci a pohrdání Asiaty, Hispánci, Araby a Eskymáky! Člověk si s něvěřícným vykrucováním atlase v čepovci klade otázku, kam až je ta absurdita schopna zajít. Nad tím, že se nám po slovanských mykologiích běžně prohánějí negroelfové a v družinách Robina Úda či u kulatých stolu krále Artuše nebývá pro mouřeníny kam plivnout, se dá ještě jakž takž mávnout bitchem otrokáře, doufajíc, že si jednou ten Mat Démon toho Mandelu taky zahraje. Nicméně rasistické kurvení literatury, to je přinejmenším vlezdonegroprdelismus a mezirasové anální znásilňování autora i čtenářů, směřující k Černochovi Doriana Graye, Hraběti Negro Cristovi nebo dokonce až k afroizraelitskému Ježíšovi. Denzel už se dozajista rozcvičuje a zkouší, jak mu sluší v zápěstích hřebíky. A navíc tohle tendenční rasové a genderové sociální lkaní není ani Perry, na jakého byl jeden z posledních vizualizací zvyklý a na jakého se tolik těšil. Tedy ten strhující, charizmatický, dobře situovaný a náramně prefíkaný otyloň, co si u soudu sebevědomě vytře prdel se sebevětším zmrdem. Ne, je to, skoro v souladu se Zahradníkovými začátky, Masoň v plenkách, čili upocený troskoidní otloukánek a huhňavá socka, pro kterou je „corpus delicti“ pěkně hnusná mexická pohlavní choroba a „rigorózní zkoušky“ neumí ani správně vyslovit, natož vyslabikovat. Přičemž první čtyři díly by se daly s úspěchem filmově - teoreticky kategorizovat odborným termínem „zkurveně lezavá sociální pruda“. Pak ale naštěstí ve vrbě hrkne, vynoří se alespoň chabý náznak nějakého toho Perryho a začne to mít trochu spád s mile vykresleným hnusem Ameriky krizových třicátých let. Takže 2,9547145, ať nežeru, a doufám, že to úvodní martýrium v Pery Mejsn rybůt vyústí již ve svižné pokračování a v Pery Mejsn ryloudyt se zjistí, že ten diskriminační detektiv byl ve skutečnosti jen kvůli případu fickaně maskovaný Džeki Čen. Rasisti zkurvení! ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Gardner je pro filmaře z nějakého důvodu zřejmě příliš tvrdé sousto. Žádná z adaptací Perryho Maona nesahá knižní předloze snad ani po pás. Tato je možná o poznání povedenější, ale i tak nic moc. Je to celé nějaké neosobní, v žádném díle mne to nevtáhlo dovnitř, dosledoval jsem to spíše z respektu k předloze. ()

Galerie (281)

Zajímavosti (1)

  • Perry Mason se pro HBO stal nečekaným hitem, když jeho debut přitáhl 1,7 milionu diváků, což představuje nejlepší start za poslední dva roky. Komiksoví Watchmen (od r. 2019) měli 1,5 milionu a Outsider (od r. 2020) z dílny Stephena Kinga 1,2 milionu. (Petr.Kocfeld)

Související novinky

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (více)

Reklama

Reklama