Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

nirvanafan

Film na svou dobu nesmírně šokující, který by i dnešního průměrného českého diváka jistě donutil vypnout po úvodních minutách. S radostí jsem kvitovala, že se snímek neomezuje jen na dění na stadionu a ve vlaku, ale dává nám rovněž nahlédnout do smýšlění a pohnutek fotbalových fanoušků, jejich blízkých a známých, a dojde dokonce i na mínění široké veřejnosti. Marxistické zdůvodnění fotbalového chuligánství je tak jediným odkazem na dobu, ve které dílo vznikalo. I když se vsadím, že i v dnešní době se na fildě najde nějaký kvokal, který vám s radostí odsouhlasí teorii o tom, jak odcizení vede k výtržnostem :) ()

MikO_NR_1909

80-roky už v Československu prerastali do určitej anarchii, resp. vzývaniu pozornosti na presadzovanie si prvkov slobody, ktorú v "real life-time" mohol zastrešovať napríklad aj futbal. Pálčivá téma chuligánstva mladistvých a prevýchovy naráža k určitej disproporcii otáľania sa voľnosti, bezbrehosti a zásad, ktoré ju vracajú do hodnôt (či už skomolených a pochybných) pôvodného sveta. Proč? je aj preto taká kvázi nasilu rebélia, ktorá sa aj zrejme prezentuje takto výstredne, aby bola očividná, všímavá a pejoratívna a rovnako i viazaná k serióznejšej sociálnej výpovedi. Tam už je však látka svojou doslovnosťou a strnulým psychologickým líčením trochu nevýrazná a začína sa z pôvodne zakotvených tematických deklarácií trochu vykrádať. Skrátka používa rovnakú metodológiu a nesnaží sa jej príčiny analyzovať z viacerých uhlov. ()

blackrain

Tenhle film má ve svém názvu otázku a tu samou jsem si pokládala taky. Existuje na ni velké množství odpovědí. Ale všichni se shodneme v jednom a to, že by se tohle dít nemělo a je úplně jedno kdo komu fandí. Snímek není pouze poplatný době svého vzniku. Je bohužel velmi aktuální i dnes. Výběr mladých herců se opravdu povedl. Nefandím žádnému fotbalovému manšaftu. Chodím se dívat jednou za čas na vesnický fotbal. Tam to občas připomíná seriál Okresní přebor a to mi vyhovuje. ()

gogos

Syrový, nekompromisní snímek s výbornou atmosférou a zajímavým pojetím. Herci se skutečně vyřádili a ač některé výkony nebyly zrovna košér, filmu to neublížilo. Avšak jako nedobrý nápad shledávám pseudodokumentární vložky. Proč je dobrý snímek, který rozhodně stojí za shlédnutí... 4* ()

kaylin

Tady si sedly forma a příběh. Jedná se vlastně o takový hraný dokument, který sleduje jeden soudní proces a vrací se k tomu, proč vůbec k procesu došlo. Je to natáčeno s flashbacky, je to výborně prostříháno a sestříháno dohromady, a ukazuje, jak je snadné se dostat do problémů jen proto, že se fandí Spartě. Ale tak je to Spartě, že jo... ()

K.I.N.G.

Filmová rekonstrukce nějaké události, která dneska v dnešním světě působí už docela bezvýznamně. Navíc to vzal do rukou Smyczek, který to s "mladýma" moc neumí, viz třeba Sněženky a machři, no a ti "grázlové" mi tu přišli celkem sympatičtí, což, i přesto, že mám pro podobné věci v méně brutální míře jisté pochopení, tak být asi úplně nemělo. 50% ()

topi

Výborně zpracovaný film s dokumentární přesností. Pamatuju si, že když ho vysílali za Totáče, tak byl film označen hvězdičkou. ()

YURAyura

10/10 Absolutni dokonalost, kam se hrabou Non plus ultras... Smyczek tomu dal vyborny kabat "polodokumentu" a vsichni to zupr zahrali - klobouk dolu. BTW - ac se to obycejnemu smtrelnikovi zda jako neuveritelne, takoveto fan zalezitosti se deji porad. CO JE? CO JE? COJE-COJE-COJE??? ()

MATADOR

Vlastně si ani nevzpomínám na film, u kterého by název filmu po shlédnutí byl tak pochopitelný a zároveň odpověděl na danou otázku v názvu. Aktuální i po letech, skvělé výkony, jeden z těch českých filmů kvůli kterému jsem na naši tvorbu ještě nezanevřel. ()

L_O_U_S

Velmi mrazivý film, na kterém je nejhorší to, že byl natočen podle skutečných událostí z jedné červnové noci roku 1985. Během dvanáctihodinové cesty se noční vlak "Hron" mění v hromadu třísek. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by v dnešní době řádění fandů v prostředcích dopravy dosáhlo takových rozměrů jako zde. Film je skvěle zahraný a má podobu jakési reportáže, což mu jen a jen prospívá (až na ty ankety na ulici, ty mi moc neseděly). Po dvaceti letech se ukazuje, že hovadizmus ve fandovských kruzích není v naší zemi nic nového a že zde existoval za dob, kdy tady "byl pořádek". "Jakto, že nám nenaleješ?! Nám musíš nalejt, my jsme Sparťani!" ... "Se Slávií jdi do prdele, dědku!" ... "Takový pálky jim napařili!" (73.) ()

Colonist

Působivý snímek o řádění fotbalových chuligánů. Toto téma je bohužel aktuální i dnes. Herci jsou ve svých rolích poměrně uvěřitelní (však taky na tom, co hráli, není nic moc těžkého :-) ) a líbil se mi retrospektivní (dneska bychom řekli spíš "flashbackový") styl vyprávění, který k podobným příběhům pasuje. "Chováte se jako dobytek!" - "COS TO ŘEK??!" - "Řek sem, že se chováte nemožně..." ()

kajas

V těch osmdesátých letech muselo jít jistě o originální filmový počin, mně ale mnoho neřekl. Scény u soudu spíše nudily, demolování vlaku doprovázené Pavlíčkovou hudbou mi málem způsobovalo mrazení v zádech. Takže takový lepší průměr. ()

higuain

Nejsmutnější na tomhle filmu je, že i po téměř třiceti letech je až nechutně aktuální. Vygumovanci prostě byli, jsou a budou a u nás tím ze všech sportů trpí nejvíc právě fotbal. Bohužel. ()

radektejkal

Vzhledem ke své nepokryté snaze zobrazit realitu, se jedná v podstatě o agitační film: dělejte tohle a skončíte takhle! Zde je masa - na rozdí od Canettiho nebo Freuda - zobrazená jako tavící kotel, do kterého každý hodí nějkou svou (jinak utajovanou) neřest. Jednotlivec vraždí a zahlazuje stopy / masa dělá bugr a lynčuje. Fanda Sparty je stejný jako fanda Liverpoolu, akorát se jinak jmenuje: klub i on. Kdo se už jednou stal součástí masy je pravděpodobné, že jí opět bude, i když se sdruží v jiném jménu a za jiným účelem. Film samotný měl jistou dokumentární úroveň, přestože nevím, co jaké míry je použitelná. ()

Anglie

Filmová adaptace skutečné události, kdy sparťanští fanoušci při cestě vlakem do(nebo z? už si to nepamatuji) Banské Bystrice totálně zdemolovali vlak a ohrožovali personál vlaku na životě.. Některé hlášky jsou perfektní a mladá sestava Langmajer, Landa, Dejdar prostě stojí za vidění.. ()

Fanucci

"Rybízovka s okenou! Vlastní recept!" nebo "Kdo volá?" - "Sparta":-) Většinu času opravdu velice zábavný film plný skvělých hlášek a dost špatných hereckých výkonů. ()