Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

BoredSeal

Absolutní nestárnoucí nářez, jeden z nejlepších československých filmů vůbec. Tohle je prostě pecka jak hrom, s výborným obsazením. Depresivní masakr, skvělý scénář (Radek John sázel za komunistů jednu zajímavou pecku za druhou, škoda tak bystrého autora) a pokud už vás už film nešokuje, můžete se u toho pobavit druhým způsobem, protože všichni ti chuligánští herci jsou neslýchaně cool a hlášek je tam požehnaně a Landa je prostě borec. Brusel, Brusel!! ()

ilemas

Nikdy jsem nepochopil tohle grázlovství a šílenosti. Kde se to v lidech bere? Až z takových grázlů budou rodiče, tak jaké pak mají být jejich děti. je to vidět dnes denodenně, kam ten svět spěje? Takových hajzlíků mě líto není. Už ve své době to byl velice aktuální film, bohužel nic se nezměnilo a dnes je to ještě horší. Nějaký psycholog napsal, že fotbal je hra pro debily. V tom mu dávám zapravdu, sám tuto nudnou hru taky nesnáším. I dnes film neztrácí nic ze své působivosti a zůstává nadále velice aktuální. ()

TheDon

Hnusnej šedej komunismus, hnusný šedý baráky, hnusná šedá doba. Mladým se nechtělo makat, tak raději chodili dělat bordel na fotbal. Když film spatřil světlo světa, bylo mi deset. Moc sem to v té době nepobral. Když jsem to pak viděl po převratu,zhruba v patnácti, tak sem z toho byl hodně v pasti. A chápal sem Proč. Teď s odstupem dalšich dvaceti let už to zase nechápu. No jo, hold stárnem....ale film je pořád hustej. ()

honajz2

Ono to na ty slabé 4* je. Na svou dobu to muselo být dost drsné a kupodivu to přetrvává dodnes. Ano, sice dneska vznikly mnohem drsnější filmy, ale atmosféra zůstala i tak. Dokonce i prolínání časových linií tu má svůj smysl. Ale občas tu jsou chvíle, kdy se nic moc neděje a taky mě štve, že film někde uprostřed načrtne docela zajímavý nápad na dějovou linii, jenže se tu na ni pak kašle. Ale i tak je to celkem zajímavé. 4*, ale slabé. ()

Hennes

Skvělá ukázka nejen fotbalového života mladých FANS. Možná je film místy až moc výchovný, ale v roce 1987 to jinak natočit ani nešlo. Bohužel je to dnes na některých fotbalech ještě horší. Výborně tu zahráli všichni mladí herci Langmajer, Potměšil, Suchánek, Landa a další. Dnes už je to klasika - Vole, Sparta.. ()

rakovnik

Drsný film o nenormálních jedincích mezi námi, kteří nejenže svou tupostí ostatní otravují, ale také ohrožují. Pikantní je, že scénář napsal Radek John, který se v roce 2010 stal ministrem vnitra, který na rizikové zápasy posílá "svou" policii, aby chránila normální občany před fotbalovými výtržníky. Scény z vlaku jsou otřesné, když si uvědomíme, že tak to skutečně vypadalo. Život některých z "vlajkonošů" je ale ještě otřesnější. ()

Morloth

Film o tom, že lidé se nemění. Své problémy hážeme na druhé a frustraci řešíme skrz různé útěky nikam. Jen ti hodní SNBáci byli trochu z pohádky. ()

Aljak

Dosť dobrý film, ktorý napriek tomu, že je už 27 rokov starý, stále je občas až príliš aktuálny. Výborným spôsobom bola spracovaná téma o tom ako to dopadne, keď fandenie prerastie v teror, agresiu a násilie. "Fanúšikovia" sa doslova predbiehali v tom, kto spraví väčšiu hlúposť a dostane sa mu tak veľkému obdivu v rámci jeho (S)party. Ale to je častý jav domino efektu. Kto neničí s nami, ničí proti nám? Asi tak nejako... Ale treba uznať, že tá atmosféra bola vykreslená takmer autenticky. A páčil sa mi aj ten štýl, ktorý počas filmu krížil scény z vlaku ako miesta činu a z výsluchov, ktoré nasledovali po tomto fanatizme. ()

Martin741

Normalizacna tvorba byvalej federacie uz v druhej polke 80. rokov len dodychavala, a ak dokazala nieco ponuknut, tak to bol akurat prilis zidealizovany ruralny vidiecky zivot a la Menzelova Vesnicko ma strediskova. Vznikalo fakt len minimum dobrych filmov /Bony a Klid od Olmera/, no a tento Proc? patri k tomu lepsiemu, co sa natocilo v druhej polke 80. rokov v byvalej federacii. Vysoko hodnotim pekne a vystizne rozoberanie vnutornych a vonkajsich pohnutok konania futbalovych chuliganov, silne slova a obcas aj sceny. Dokonca aj vandalizmus /zdemolovany vlak/. V roli vlakovej sprievodkyne sa objavila Milka Zimkova /Pasla Kone na Betone/. A hral tu aj isty genialny Daniel Landa, ktory o par rokov zahajil aj hudobnu karieru. Slusne, Karel Smyczek sa ukazal ako schopny filmar. 89 % ()

cariada

Tohle už je kultovní záležitost,kdysi to prý měli ve škole jako odstrašující příklad. Obávám se ,že to spíš pro většinu byla spíš sranda. Je tu spousta začínajících herců. Fanoušci se někdy chovají jak debilové. Docela z toho mrazí. ()

Nautila

Proč se z člověka v davu stává zvíře? Je to v něm, nebo ho tak vykořistila manufakturní společnost? Aneb nezanecháš-li tvůrčí podpis, tak alespoň destrukční = existuješ. Kdo je vinen - dav, člověk, společnost? Otázky film vyvolává, surovostí odpovídá a jestli je tam propaganda či ne, nevidím. Ale hlavně ukazuje, že časy se nemění, bohužel. A já budu doufat, že můj vlak bude mít vždy i vagóny bez kupéček. ()

Attta

Výborný a zajímavý film, který je dost jedinečný a hlavně poctivě natočený. PS: "A kdo ti dal právo čumět z okna ty krávo!!!!!!, nebo "Co máte proti zářivkám?", ale i spousty jiných hlášek, které jsou už dnes totálně kultovní, vypovídají samy za sebe o tom s čím máme to dočinění. ()

exitak

Vyníkající dokumentační film. Některé hlášky jsou pro mě kultovní. Kvalitní herecké výkony, paráda. ()

DruidKarel

Dokonalý tah pana Smyczeka. Tím, že do filmu o fotbalových chulikánech obsadil nastávající osobnost Landu, mladého Langmajera a Suchánka, prověřeného Dejdara s talentovaným Potměšilem, zadělal tak na velký problém těm, kteří se někdy pokusí o něco podobného. Ty časy, kdy se porvou fanoušci dvou znepřátelených táborů jsou pořád tady, ale kvalitní filmy na téma fotbal a obecně na téma sport, těch je jen pramálo... Let's go Sparta let's go! 5* ()

Adaamos21

Proč? jsem viděl když mi bylo sedm nebo osm let a musím všem jeho tvůrcům poděkovat. Film mě prostě v tomto případě dal úžasnou výchovnou lekci a ukázal mi, čeho jsou lidé schopní a že to asi nebude zrovna v pořádku. Nedoporučuji milovníkům vláčků. ()

Trainspotter

Fotbal je jen záminka. Co naplat, fakt běhal mráz po zádech, o tom žádná, míra vyhrizovitosti postav byla teda na maximu, ale celkem uvěřitelně zahraná, i když Dejdar tam vlastně jen párkrát zaštěkal, Langmajer svým pisklavým hláskem zaskřehotal a Landa udělal debila jako vždycky. Mnohem zajímavější než ničení vlaku, vyhozování průvodčí z vlaku a šukaní na hajzlíku, byl pohled do soukromí jednotlivých chuligánů při hledání odpovědi na otázku Proč? Škoda jen, že to byla natočený na tak debilní materiál, protože ty barvy byly jak kdybych je vyblul ještě před vynálezem barevnýho filmu. AR: 1,37:1 - Academy Ratio ()

tomtomtoma

Ve své době vzbudil film Proč? značnou pozornost. I v současné době je zprostředkovaný zážitek expresionisticky naléhavý a zanechává silný dojem předkládanou zvířeckou brutalitou. Svou důraznou formou zpracování přistupuje filmové drama do těsné blízkosti diváka a efektivně zvyšuje svou míru působnosti neodkladného sdělení. Fascinace a strach z fenoménu sektářského násilí je všudypřítomná. Je škoda, že tvůrci nenalezli odvahu k hloubavějšímu hledání příčin a dopadů formování sektářských skupin, které svojí frustraci z vlastních životů masově ventilují násilně devastujícím chováním, což jediné dodává skupině pozitivní a posilující zpětnou vazbu. Každá nepříjemnost dodává energii a stupňuje spřízněnost, každý potlačený pocit osobní nespravedlnosti musí ven v podobě zvířecího pudu. Bez hledání jde z větší části jen o zrekonstruování události, které se občas něčeho dotknou, ale nikdy se se zápalem nezakousnou. Hlavní postavou příběhu je mladík Jirka Stupka (dobrý Jiří Langmajer), jedna z vůdčích postav divokých fotbalových fanoušků. Fotbalové náboženství je jediným smyslem v ubíjející všednosti a tíživosti života. Důležitou postavou je Jirkův mladší bratr Michal (zajímavý Martin Sobotka) s naivní dychtivostí po plnohodnotném světě svého staršího bratra. Hlavní ženskou postavou je Jirkova přítelkyně Anča (velmi zajímavá Markéta Zmožková-Zahradníková) v bezstarostně lehkovážném přijímání života navzdory rodičovským snahám. Z výraznějších členů sparťanských fanoušků: z nešťastného manželského svazku utíkající Vlasta (Daniel Větrovský), od povinností utíkající přehnaně sebevědomý Milan (dobrý Jan Potměšil), bezstarostný bitkař Šury (zajímavý Martin Dejdar), nebezpečně přetvařující se Petr (Pavel Zvarič) a neurvalý hrubián Pavel (pozoruhodný Daniel Landa). Z dalších rolí: punkerka a fanynka Marie (Pavlína Mourková), ponížená a zastrašovaná vlaková průvodčí (zajímavá Milka Zimková), vytrvalý policejní vyšetřovatel (Karel Pospíšil), Jirkův nespokojený nevlastní otec (příjemný Adolf Kohuth), starostlivá matka bratrů (Eva Lecchiová), marně se snažící Mariina matka (Emma Černá), komentující psycholog (Leoš Suchařípa), obezřetný hospodský (Zdeněk Dušek), či zklamaný Milanův otec (Jan Vlasák). Film je o násilí, nepokládá sice všechny otázky, a přesto zanechává silný působivý zážitek. ()

Cheeter

O Proč? jsem už slyšel dříve, ale nějak jsem se nemohl dostat k tomu, abych se na to podíval. Až dnes, a to s odstupem nejméně deseti let. A můžu říct, že to byla asi ideální doba, kdy se na to podívat, protože jsem mohl docenit nejenom film samotný, ale i prostředí a kontext, ve kterém se to všechno odehrávalo. To bych právě před těmi deseti lety určitě nemohl. Takže náhoda mi pomohla. ()