Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

MareT.

Film jsem videl na jedno podivani a musim uznat ze delka mu moc nesedi! Nerikam,ze by se melo neco vystrihnout (vsechny sceny detstvi byly dulezite), spise me zajima jestli prumerna kvalita je vyrobou nebo materialem. Knihu jsem necetl, ale rozumim ze je jedna z tech lepsich. Co film ale srazi nejvice je strasny vykon dospelaku! To je zfilmovan dobre a mistama to ma velice hutnou atmosferu. Takze si rikam jestli nam film byl treba kdyz vsechno lepe vypada prave diky nasi predstavivosti:) ()

F.W.Colqhoun

Inu není to žádné Twin Peaks, ale jako osoba netknutá literární předlohou shledávám, že na televizní projekt to není úplně zlé. Rozporuplné dojmy z výpravy, televizně laxní režie, neumělých trikových scén se skoro karlo-zemanovskými reminiscencemi [což nemusí být špatně nutně] a hereckých výkonů dospělých i dětských představitelů [sledovat mistra kickboxu Jonathana Brandise emocionálně prožívat ztrátu mladšího bratra skutečně navozuje zármutek] vyvažuje slušná atmosféra, zajímavý koncept "hříchů města" a záběry se-shora-ze-strany-zezdola na Annette O'Toole, evokující mi velmi, velmi stimulující bazénovou scénu v Kočičích lidech, kde její vnady naprosto zastínily snad až příliš éterickou Nastassju Kinski. Pečetí kvality a nejspíš důvodem, proč se na televizní projektík z roku 1990 dosdu nezapomnělo představuje maska a k-popukání-výkon Tima Curryho, které zřejmě víc než cokoliv jiného zapříčinily úpadek irkusového průmyslu. ()

Sancty

Pustiť sa do adaptácie najlepšej hororovej knihy je vždy o hubu. Buď si ju poriadne namlátite a v najlepšom prídete iba o zopár zubov a nejakú tú roztrhnutú peru alebo to so cťou ustojíte. Výhra jednoducho nepripadá do úvahy. Režisérovi sa podarilo udržať si komplet chrup, čo je podivuhodné, keď si pozriete jeho ostatnú tvorbu. Za záchranu žuvacieho ústrojenstva môže poďakovať predovšetkým detským hercom a výbornému Timu Currymu. Prvej časti nemôžem inak ako nasúkať plný počet. Dobre vystihnutá atmosféra zaspatého mestečka na sklonku päťdesiatych rokov, mnoho pamätných scén (mŕtvola v jazere naťahujúca kostnatú ruku, drhnutie umývadla plného krvi, kameňovačka na bagrovisku...) a v neposlednom rade kúzlo oživiť zabudnuté spomienky na detstvo, ktoré je v samotnej predlohe dohnané k dokonalosti. Druhá časť je o dosť slabšia. Nebyť prestrihov do minulosti hlavných postáv (je ich čoraz menej) stala by sa z toho nechcená paródia. Dospelákom jednoducho ten strach neveríte, niektorí z nich nemajú ďaleko k prehrávaniu. Tu si naviac spomínam iba na jedinú scénu a to finálny súboj v podzemí. "To" nie je len o nostalgii. T.L.Wallace nakrútil naozaj nadpriemerný televízny film, príjemný a v prvej polovici aj dostatočne napínavý. ()

veronica_mac

Vždycky jsem přemýšlela, jestli bych dokázala najít nějaký film, který byl fakt naprosto tragický, a u nějž bych si řekla, že jsem ztratila čas. Přesně tyto dva body tento film splnil. Nemám ráda horory, ale jelikož jsem na něj narazila v televizi a nevěděla jsem, o co se jedná, dodívala jsem se až dokonce a vůbec bych ho nedokázala žánrově zařadit. Jednu hvězdu dávám proto, že se mi líbila atmosféra filmu a psychologická rovina postav. To bylo vše. Jako horor bych to ani nenazvala a určitě by mě více lákalo přečíst si Kingovu knihu... ()

SpaceOdyseus

Ani do trech hodin se nepodari nacpat celou knizku. Melo se vic skrtat a vyhodit vedlejsi linie jako Audra apod. Takto jde o celkem presny prepis, ale vse je jak z rychliku. Takze se unikatni tisniva atmosfera ze souboje podela ta tam stejne jako atmosfera klukovskeho dobrodruzstvi. Po technicke strance z toho televiznost uplne cpi. Nekteri herci hlavne ve vedlejsich rolich tu jsou jen pro to aby nechali podivnou pachut v ustech, nektere sceny jsou jak z telenovely a triky jsou priserne. Tim Curry by mozna mohl byt fajn, kdyby mel co ukazat. Vubec z nej nejde strach, kdyz jen z povzdali mava a vyhrozuje. Opravdu se to nepovedlo. ()

Janega

V pohode boli najmä detské scény, ktorým sa mali radšej viac venovať, lebo dospelácke scény už boli chabé. Ale to je problém aj Kingovej predlohy, kde práve časti s deťmi boli tie najlepšie a to dospelácke vyvrcholenie už bolo akosi nasilu. O hororovosti nemôže byť ani slova, pár krát sa ukáže klaun s vycerenými plastovými tesákmi aké kúpite v každom karnevalovom obchode. No a samotný finálny súboj s To už bola čistá úbohosť i keď aj tu je to skôr problém knihy. ()

Arach.No

Adapatace Kingových knih většinou nedopadnou nijak valně. Pro mě osobně je To jedno z výjimek potvrzujících pravidlo. Knížka musela být nutně hodně zkrácená a ořezaná. Kdyby se neprovedly nutné škrty a úpravy stal by se z Toho zdlouhavý spektákl, délkou se přibližující Pánovi prstenú (obě knhy jsou asi stejně dlouhé). A upřímě 12 hodin by se mi na To rozhodně dívat nechtělo. Knihy mistra Kinga musí být pro plátno nutně upraveny a tady se povedlo přepsat knihu, nově navázat scény a vybudovat napětí hodně zručně. Nenapadá mě jak lépe by se dal tisícistránkový materiál stáhnout na pouhé 3 hodiny, aniž by mu to výrazně ublížilo, než se to povedlo Tommy Wallacovi. Je sice pravda že první polovina filmu silně převažuje nad druhou "dospěláckoi" linií. I tady se však najdou výborné momenty, ať už se jedná o pasáže přepsané z knihy, nebo o vlastní iniciativu scénáristů (např. scéna ve která se Klaun vysmívá Richiemu v knihovně). Co však filmu ubírá na půsopbivosti nejvíc je závěr, který se snad nemůže líbit nikomu. Už na papíře působil poněkud...ehm...rozpačitě (tohle slovo používám pouze z úcty k panu Kingovi). A bylo jasné, že se nedá převést na filmové plátno tak jak by bylo potřeba, ale co si pan režisér vymyslel, to předčilo veškeré moje očekávání. Ten stupidní pavouk působil jako top nejtrapnější klišé, jaké si lze vymyslet (v knize působil taky tak, ale tam měl autor alespoň snahu trochu tu kýčovitost zakrýt jakýms-takýms okecáváním). Co proboha byly ty debilní reflektory? To si vážně mohli odpustit! A chtělo by to se trochu vyžívat ve splatter prvcích. Například detailně ukázat jak Tomu Ben v rukou rozmáčkne srdce. Další věc, která mě trochu zklamala byla absence sexu v obou částech. Bylo by zajímavé vidět, jak by se autoři pokusili natořit 5 12-ti letých kluků, kteří si to jeden po druhým rozdávají se stejně starou holkou, aniž by celopu scénu cenzoři vystřihi. Všechno ale zachraňuje geniální Tim Curry, který zahrál Pennywise opravdu s láskou a šarmem. Tahle role se sice nemůže vyrovnat Sladkému Transvestitovi z kultovního Rocky Horror Picture Show. Právě srovnávání těchto dvou postav po celou dobu filmu, mě občas nutilo se při Pennywisových výstupech usmívat a přemýšlet, jak by to vypadalo, kdyby v Derry řádil onen svaly posedlý mimozemský transvestita. Každopádně by se rozhodně bylo na co dívat. 75% ()

derryl

Mám zvláštní pocit z tohoto televizního filmu, skryté zlo v každém z obyvatel města vyjma Sedmičky smolařů se jeví jako absurdní hříčka mistra hororu Kinga, který nás tentokrát děsí "obyčejností" zla v každém z nás. Filmové zpracování je neuvěřitelně zdlouhavé a dovysvětlující, film neděsí, spíše zlo znázorňuje jako úsměvnou frašku a velmi předvídatelně, některé postavy bych úplně vyškrtal pro jejich otravnost a křečovitost, jediné co mě zaujalo je zobrazení amerického předměstí a zajímavá práce kameramana. Film To stačí vidět jen jednou a už nikdy více. ()

Zyne

Hudba: Richard Bellis...z pocatku velmi slusne psychologicky ladeny horurek, ze ktereho je citit napjata atmosfera ocekavani neceho velmi strasneho. bohuzel s jeho prichodem a odhalenim jde vsechno napeti k sipku a film klesa do nizsich pater. kazdopadne ona tajemna, strasidelna cast a predevsim vykon tima curryho, ktery je spravne ujety a skvele stylizovany do role smrtonosneho klauna, si vyslouzi spravedlivou a plnohodnotnou trojku. ()

willis

Kingovo životní dílo je příliš dlouhé a příliš dobré na to, aby se podařilo natočit v nějaké nadprůměrné kvalitě. A už vůbec ne v televizní produkci. 50% ()

Sagara

Nepoznám nikoho z mojej generácie '85, koho by tento film v detstve nepoznačil absolútnym strachom a nenávisťou ku klaunom. ()

spiritus

Tento film má velice nevyužitý potenciál, když je rozmělněn na zbytečně dlouhou stopáž. Vše šlo udělat mnohem kompaktněji a svižněji. Přesto tento film hodnotím dobře, protože je to pro mě jednak velmi nostalgická záležitost, jelikož jsem se jako menší u tohoto filmu slušně bál. I dnes se na IT rád podívám, má příjemně neklidnou atmosféru, která je plná očekávání, co se právě přihodí. Střety s klaunem jsou místy honě děsivé, zejména scény, kdy "obyčejní lidé" nevidí klaunovi nástrahy. Herecké výkony nejsou žáný zázrak, ale jsou pořád dostačující. NEmohu dát méně, než čtyři. ()

gumolit

Pre mňa najlepšia kniha od Stephena Kinga film už oveľa menej nedá sa to dostať do filmu to čo som pocitoval počas čitanie celkom hrubej knihy!Aj napriek tomu nebola to až taká katastrofa niektoré scény vcelku ušli snad len ten pavuk na konci bol až priliš nerealistický!! ()

Me6i

tenhle horror je pro mě kultovní záležitost, napínavé, strašidelné a děsivé, od té doby nemusim klauny ()

Zeke001

Zbytečně moc dlouhé, až chvílemi dost nudné. A když se podívám na rok vzniku, tak nemůžu od toho čekat nějaké kvalitní efekty atd. Pro mě film s čistým průměrem. ()

mazadlo

Trochu rozporuplný film který se v mnohém odklání od knižní předlohy která ovšem není zas tak svělá. Kingův styl v ,,To" má ten velký problém že King cche stihnout všechno popsat , všechno ukázat , se všema vás zkamarádit aby vám pak bylo strašně líto když je ,,To" rozšvíká. knize se mu to sice daří - sice na úkor zábavnosti čtení protože je to skutečně mooooooc dlouhé - ve filmu to ale nefunguje. Tady se jen něco stane podmaluje to podivná hudba a nezachrání to ani Tim Curry který mimochodem na ,,To" sedí skvěle. Hodně jsem se těšil na scénu pod pavlačí ...ale je zajímavé že si jí vůbec nepamatuju. Asi moc dobře nedopadla... ()

Movie Gourmet

No... opět si zde nemohu odpustit srovnání s knižní předlohou. Kniha To (angl. It) od Stephena Kinga je podle mě možná jeho nejlepším románem vůbec (a to včetně takových bestsellerů jako Svědectví (The Stand, 1978), Osvícení (The Shining, 1977) nebo heptalogie Temná věž (The Dark Tower). Film i když na dvě části má dohromady nějakých 192 minut vám předá pouze zlomek toho, co 1000stránkový román. Román je velmi čtivý, postavy a jejich okolí je do detailů výborně prokreslené a pocit strachu se dostaví již po přečtení pár prvních stránek. Kniha vás ihned chytne a je tak čtivá, že se téměř nedá přečíst jinak, než na jeden zátah. Film oproti tomu není bůhvíjakým extra hitem, ale zároveň není ani propadákem. První část je poměrně věrná předloze a lehce nastíní hlavní dějovou linii. Druhý díl spěje k setkání přátel po letech a k definitivnímu vyřešení problému. Nejvíc hororově působí chvílemi filmová hudba a hlavně nezapomenutelný výkon Tima Curry(ho), coby "TO" alias Tančícího klauna Pennywise, který ovšem vůbec není hodný a už vůbec od něj nelze čekat srandu a zábavu. V originálním znění jeho falešně líbezný hlas nemá chybu. Tak co děti? Chcete balóóónek? Vznášejí se... Taky se bude vznášet.... až budete se mnou tady dole!!! Město Derry zde odkrývá jedno ze svých nejstrašnějších tajemství. Verdikt: 3* a 70 %. ()

Wenca888

Film, který tři hodiny slibuje v závěru něco skvělého, velkolepého a šokujícího, ale pak přijde jedno velké nic. Ale nutno přiznat, že i přes brutální natahování děje jsem se skoro vůbec nenudil a usnutí v polovině filmu dávám za vinu spíš únavě, než filmu:-) ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)