Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

Guzo

První polovina filmu je podle mě vynikající, flashbacky jednotlivých postav příjemně navazují strašidelnou atmosféru a jenom jsem čekal, co bude dál.. Druhá půlka filmu je naopak podprůměrná, od té doby, co děti vlezou do kanalizace to jde z kopce a vrcholem je "pavouk" na konci. Pokud by ale někdo uvažoval o tom natočit remake, byl by z toho fantastický film, potenciál to má. ()

Ravi

"To" je podané spíše jako drama s prvky hororu a může za to zejména špatná dramatizace děje, kdy jste vtaženi do příběhu vyvíjejícího se neustále zajímavým směrem a pak vás čeká chvilkové vyvrcholení a tím to hasne. Tak to jde se všemi liniemi filmu a tak je to bohužel i s koncem, který jako by autoři vystřihli z nejhorších béček (Arachnid, apod.). Osobně si myslím, že herci udělali maximum (i když někdy až křečovitě) a i scénárista se dost nadřel, aby dal do kupy brilantní předlohu smysluplně. Mnozí ostatní tomu ale mnoho nedali (hudba hrozná i na svoji dobu, střih jak z béček, triky mizerné, ...). Zklamání, které si cením nanejvýš na 40% = 2/5 ()

vyfuk

Předem se omlouvám čtenářům knihy, jelikož jsem ji nečetl, tak hodnotím čistě film. Avšak vzhledem k tomu, že Kinga považuju za jednoho z největších umělců všech dob, tak mne jeho kniha jednoznačně nemine. Lidi si tu hlavně právě stěžují na to, že film vůbec nekoresponduje s knihou a jelikož jsem na to velký ďas, tak se obávám, že hodnocení brzy klesne. Každopádně, co se týče filmu, asi budu silně čůrat proti větru, ale já s tímhle filmem neměl problém. Naopak jsem po dlouhé době koukal na film, který mne bez jakýchkoliv zábran bavil. U filmů, které trvají skoro tři hodiny je problém, že i když se vám hodně líbí, tak dokoukat je podruhé už je v celku oříšek. To na mne udělalo však vskutku dojem, jelikož hodně se zarývá i do mé osobní pop kultury, takže jsem byl naopak potěšen. Věc, která jinak ale docela je trnem v oku, je výkon Richarda Thomase, který předvedl jeden z nejhorších hereckých výkonů vůbec. V mnoha scénách jsem ani nedokázal odhadnout jestli má zlost nebo co se jako bude dít. Žádné očividné emoce. Ten člověk je jako medvěd, bez mimických svalů. Hodně se těším na knihu a ještě víc na to, co novátorský tvůrci předvedou s plnohodnotným rozpočtem v následujících letech. Taková menší hororová sága v jednom filmu a jedné knize. ()

Vercinix

Jestli je účelem hororu vystrašit, tak se to TO povedlo na plné čáře a měl jsem díky němu jednu se svých dvou životních nočních můr a tahle stála fakt za TO! Vyděšen k smrti dávám 5* ()

Jigsaw88

Ačkoliv jsem se na tento horror docela těšil, byl jsem poněkud zklamán. První hodina byla velmi zajímavá a napínavá, ale napětí pomalu ubývalo, navíc délka filmu opravdu na kvalitě nepřidává. ()

Mythago

To je až neuvěřitelný, jak se dá zprasit tak geniální kniha. Vypnul jsem tu hrůzu asi po hodině a už to je dost úctyhodný výkon. Povedlo se tak možná prvních 20 minut (za to ten jeden bodík), jenže to nemá šanci udělat z 3 a půl hodinového filmu, film dobrý. Jak už jsem říkal začátek byl docela povedený ( až na CZ dabing, ten je hrůzostrašnější než jediný dobrý herec filmu Tim Curry), ale jak film nabýval na délce mé nadšení opadávalo, jak se říká, rychlostí blesku. Herci byli fakt příšerní a to je ještě dost slabé slovo. Dětští představitelé několikanásobně převišovali své dospělé nástupce, ale to nic nemění na faktu, že se ke svým rolím vůbec nehodili (možná až na Bena). Film rozhodně neomlouvá ani to, že nejspíš neměl moc vysoký rozpočet. I s málem se přece dají dělat zázraky, což zde rozhodně neplati. Rozhodně doporučuju se na tenhle film nedívat. Raději si přečtěte knihu, protože film by vám představu o ní dost pokazil. 2/10 ()

P1tr

Určitě byla chyba podívat se na původní adaptaci To po shlédnutí nové, povedené kinoverze, neboť v porovnání s ní působí televizní předchůdce velmi chudě a směšně. Je zajímavé sledovat odlišné přístupy filmařů a porovnávat, kolikrát se televizní To rozhodlo nevhodně a vydalo se špatnou cestou. První část je ještě koukatelná a má své momenty, ovšem druhý příběh je již velice bizarní a těžce se na něm hledají pozitiva a díky ujetému příběhu a nekvalitnímu výkonu před kamerou i za ní se jedná o téměř nekoukatelnou záležitost. Devadesátkové To samostatně nefunguje, ale jako studie porovnávací novou a starou verzi funguje jako zajímavé, ale rozhodně nekvalitní pokoukání. ()

zsn

Hrůza! To se nedá se současným 🤡 absolutně rovnat. Zejména ve filmu jde vždy vidět, jak jde technika kupředu. V něčem měla kouzlo ona "bezgrafická" doba, v člověku právě ta archaičnost vzbuzovala jakýsi pocit bezútěšnosti, nevědomosti, a tak absence ochrany, ovšem není horor jako horor. A 🤡 Curry Skarsgardovi nesahá ani po paty. Curry se totiž díky svému šklebu hodí spíše za Grinche. Co se týče hororů, tak scéna bude vždy lepší a lepší jen za použití moderní techniky, grafiky, rekvizit, masek apod. ()

fiLLthe3DD

V rámci televizního filmu mohu pochválit obstojné herecké výkony, v rámci hororu pak velmi dobrý příběh a konečně v porovnání s novější verzí (i když druhý part jsem zatím neviděl) přímo excelentní a dosti nepříjemnou hororovou atmosféru, jež je umocněna jak stářím snímku, tak i hereckým výkonem Tima Curryho, jenž bravurně zvládá jak "komediální," tak i děsivé výstupy opravdu na jedničku, netřeba vylepšování pomocí CGI. Ponurý a depresivní film, i ta groteskní "pavoukovitá" loutka v závěru měla něco do sebe :) ()

Braddy

Film je dost hrozný (ne ovšem strašidelný), ale doufám že aspoň Tim Curry odpudil část zákazníků McDonalda:-)) ()

Luksa

Mi se ta první část kdysi líbila hodně, děti jsou sympatické a mělo to velmi zajímavý nápad - postavit caparty - outsidery z maloměsta proti Zlu - klaunovi. Lekačky docela fungovaly a z Pennywisse šel strach. Druhá část už byla taková matná, finále trapné, nic co by stálo za řeč. Pak jsem poznal Kingovu předlohu (vážně fantastická a určitě má nejoblíbenější knížka, co jsem od Kinga četl) a tato adaptace u mě hodně klesla. Dvě hvězdy hlavně za první film a Tima Curryho, zbytek žádná sláva. ()

mozkomor

S knížkou se to nedá absolutně srovnávat, ale své kouzlo to má. Některé scény byly opravdu strašidelné, ale bože ti herci... ()

The Viper

Na první dojem výborný horor s hrůzy náhánějícím klaunem. Vše se mění poté, co se z dětí stávají dospělí a kdy je zasazen průběh Sci-Fi...A ten konec...Radši nebudu psát...Trapný ! Klaun měl být pojat jako sériový vrah dětí, který by vraždil například nožem. Vyšel by z toho o dost lepší film. ()

Babous

Kniha Stephena Kinga se mi líbila moc, tenhle horor však ne. Kromě vcelku ubohých hereckých výkonů filmu škodí dlouhá stopáž (to už bych se radši podíval na Desatero přikázání nebo Laurence z Arábie, které mám pořád nachystané, ale délka mě odrazuje) a konec byl taky plný přeplácaných (a špatných) efektů. ()

Sdoom

Jelikož jsem nečetl knihu a viděl nejdříve novější verzi, tak jsem moc nevěděl co, od Toho čekat. Tahle původní starší verze má svoje pro a proti. Oceňuju hlavně časovou výstavbu děje, která umožňuje vyjádřit mnohem lépe, proč se v Derry děje, co se děje, a jak to působí na partu hlavních představitelů. Dětští herci byli moc fajn, dospělí jen o něco míň. Co naopak moc neoceňuju je zub času, který se podepsal hlavně na "strašidelných" scénách, které bohužel moc napětí nepobraly. A závěr je bohužel vyloženě směšný. Nicméně celkový dojem je docela ok a na to, že to má 3 hodiny, jsem se nudil jen minimálně ve druhé polovině. Průměrné 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)