Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

megacik

Priemerná story, aj keď marvelovský hrdina je tu konečne na úrovni, taktiež tá akčnosť...tak tá sa mi veľmi ľúbila. Smiešnych je tu veľa vecí, napríklad aj to, ako si niektoré herečky dokážu vyžehliť vlasy, nalíčiť sa, urobiť obočie, aj keď majú málo času a hrozí im smrť. Hlavní hrdinovia musia proste vyzerať super, presne ako to vyžadujú ich fanúšikovia, a to bez ohľadu na to, aké čudné to je..... A napchať niečí mozog do 1000 dátových jednotiek z roku pána, tak to je tiež pekná sranda. Koľko mohla mať vtedy tá jednotka, 1 MB? Simulovať mozog do 1GB je teda rana pre diváka, ktorý v roku 2018 vie, že sa len nedávno podarilo simulovať mozog 2-ročného dieťaťa na tisícoch dnešných počítačov, ktoré majú miliónkrát väčší výkon, ako počítače z roku 1970. Takže aby v súčasnosti mohli simulovať mozog človeka, potrebovali by v roku 2018 výpočtový výkon všetkých superpočítačov sveta, a aj tak by to nestačilo. V roku 1996 by som tomu možno aj uveril, ale dnes.....Ak by to niekoho zaujímalo, tak aktuálne najrýchlejší superpočítač v polovici roku 2018 má rýchlosť 200Petaflopov. Na počiatočnú simuláciu mozgu by bolo potrebné mať superpočítač aspoň o výkone 10Exaflopov, t.j. 10000Petaflopov(takýto superpočítač bude k dispozícii najskôr v roku 2024). Komické bolo aj to, že záporné postavy si nechávali svojich nepriateľov, t.j. kladné postavy stále nažive, aj keď ich mohli jednoducho vyradiť, rozumej zabiť. Toto je neduh hlavne starých filmov, kde hlavným hrdinom stále nejakým spôsobom dávali priestor, aby sa z toho neskôr dostali, a aby ešte neskôr mohli predviesť nejakú akciu až do zdarného konca, a samozrejme ako vždy, aby to mohli na poslednú chvíľu oplatiť záporným postavám. Ale marvelovský hrdina predsa nemôže umrieť! Kurňa, ale dalo sa to predsa len urobiť inak, a to tak, aby hlavní hrdinovia mali stále nejaký priestor na manévrovanie, ale nie, oni idú až na doraz. Že sa to dá urobiť aj inak, to predviedli aj pri úvodnej streľbe na obrnené auto. Za tieto naskriptované komixové postupy znižujem hodnotenie, aj keď som pôvodne chcel dať viac. ()

EYO EYO

Ďalšia super prepracovaná marvelka , akcia a dej mega prepracovaná ,po**či chris evans ,krásna scarlett johansson a super samuel l. Jackson, russovci to zrežírovali na jednotku ,super počítačové scénky , a ešte k tomu super kamera =po**či ,film som si užil nenormálne dobre s mojím 5.1 kanálovim domácim kinom s efektom DTS ,nič viac mi k tomu nechýbalo/100% ()

hmyzovrah

Lepší než prbní díl, ale více jak tři hvězdy jsem nemohl, opravdu nemohl dát. Akce je tu opravdu dost, ale pořád tomu něco chybí. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: V marveláckém filmovém vesmíru film číslo 9: "Pravda závisí na okolnostech, není vždy a všude pro všechny stejná." Chris Evans se smutně dívá do kamery a vzpomíná na staré časy. Pracuje pro S.H.I.E.L.D. a spolu s Black Widow, se zaplétá do intrik lidí, kteří chtějí ovládnout celý svět. Netuší, komu mají věřit a tak podnikají všechny kroky na vlastní pěst. Jejich šéf je totiž považován za mrtvého alespoň půlku filmu. Standardním klišé mnoha akčních filmů. "Než začneme, chce si někdo vystoupit?" Výbuchy, honičky a rvačky byly povedené. Winter Soldiera s kovovou rukou a mlčenlivě drsňáckými manýry + legendární Robert Redford, coby záporáci průměrní. Nebýt toho příliš přehnaného konce, tak bych dal 3* hvězdy. - 40%. ()

Foltest

Rozhodně jedna z nejlepších marvelovek. Cením si jí hlavně pro její akci, protože ta je opravdu skvostná. Konečně Marvel odstranil přebytečné barvičky, výbuchy a CGI a nechal jen syrovou akci, která obsahuje vynikající bojové choreografie (především mezi Kapitánem a Zimním vojákem byly střety opravdu bravurní, stějně tak jako bitka ve výtahu). Příběh v rámci možností Marvelu dává smysl. Po divákovi se vyžaduje, aby alespoň trochu při sledování přemýšlel. Docela mě mrzí ohraný trik se zástavou srde. Jde o velký marvelácký nešvar, ale když někdo zemře, tak je prostě mrtvý. Neobživuje. No, třeba k tomu Marvel někdy dospěje. Mezi Black Widow a Kapitánem je povedená dynamika, jež můžu pouze chválit. Záporáci mají nějaký cíl a za tím si jdou. Také to nejsou žádní vesmírní nadlidé, ale jen osoby s jasně nadefinovanými schopnostmi, což se mi líbí. Část, kdy byl divák v nejistotě po odhalení, že loď nechal unést Fury, patří k nejlepším z celého filmu. Divák neví, proč lidé dělají to, co dělají a scénáristé ho tak nutí namáhat mozek a zaplést se do příběhu, což je vždycky dobře. Vnitřní pochody Kapitána Ameriky na začátku filmu, kdy pořádně neví, jaký je jeho smysl v dnešním světě, snímku přidávají potřebnou hloubku, i když by možná mohly být rozpracované krapet lépe. Závěr, kdy je SHIELD zrušen a každý se vydává svou vlastní cestou je uspokojivý. Především se mi líbí jakési uzavření Kapitánova hledání smyslu života. Tedy že se vydá najít svého ztraceného parťáka. Captain America: Návrat prvního Avengera je, i přes stupidní překlad názvu, dobrý film, jenž stojí za zhlédnutí. ()

FlyingGentle

Mega akční podívaná, o hodně lepší než první díl, nadupaná dramaturgie, opravdu velké překvapení. Ta akční scéna souboje kapitána a Buckyho na newyorském mostě je jedna z nejlepších bojových scén v komiksových blockbusterech vůbec. Nečekané, ale zasloužené vysoké hodnocení, protože tohle opravdu nikdo nečekal! ()

Sejkorka

Film, který nezklame, jen to člověk musí brát s nadhledem a nepřemýšlet moc o realitě. Prostě se mydlej hlava nehlava, vstávaj z mrtvých popř. jsou nesmrtelní. V každém tomhle avengerovicaptainamerikoviironmanoviapod. se nejde dramatická dějová linie, vizuální efekty bumbum, střílečky práskprásk, honičky skřípskříp a bitky auau.Holky jsou tu taky pěkný, ale moc se toho nevyužívá .... Je to neuvěřitelné, ale už mám na kontě 15 těhle Marvelů .... ()

hvldvt

Druhý Captain America a já jsem velmi mile překvapená. Na tomhle filmu se mi líbí strašně moc věcí, tak začnu třeba dějem a zápletkou. Ukáže se, že S.H.I.E.L.D. není to, co si všichni mysleli a tak se Steve Rogers, Natasha Romanoff a Sam Wilson postaví světu, aby ho zachránili. Tak se na scénu dostane Winter Soldier, neboli Bucky Barnes. Líbí se mi, jak byly ukázány různé vztahy mezi postavami, např. Steve a Natasha, což se bude ukazovat ve všech dalších filmech, nebo Steve a Bucky. Když jsme u Natashy, jsem ráda, že jí film dal víc prostoru - na všechno. Ukáže, že není jen bezcitná zabijačka a že může cítit, ale zároveň opět ukáže, jak moc schopná je. Tady bych chtěla vytáhnout scénu v autě. Když Bucky začne střílet, Natasha přesně ví, co a jak se stane a tak hned skočí na Steva, strhne ho a kulka ho nestřelí a zároveň kopne do Sama, takže se mu kulka taky vyhne. Na videu je to krásně vidět. Natasha Romanoff není Black Widow jen tak. A když už jsme u postav, jsem strašně ráda, že má ve filmu víc prostoru i Maria Hill, strašně nedoceněná postava. A teď dál, třeba k akci. Akční scény v tomhle filmu jsou naprosto skvělý, rvačka na ulici je úžasná, kde atmosféru skvěle doplňuje dynamická hudba. Celkově se mi film strašne líbil, musí si ho užít snad úplně každej! ()

evita_

Keď po dlhých rokoch stretnete svojho BFF, asi si nepredstavujete, že to bude vyzerať takto. Nuž ale človek mieni... Páči sa mi zostava Captain America + Black Widow + Falcon. Hralo im to spolu. Nuž a priznajme si, bojovať proti Hydre a premotivovanému Winter Soldierovi s kovovou rukou nie je zrovna med lízať. Na konci však budete rozhodne spokojní, dobro opäť raz zvíťazí, i keď nie na trvalo (či to som nemala prezradiť? sorryyyyy). Nevadí, aspoň vieme, že ešte bude na čo pozerať. ()

darius1706

U Captain America: Návrat prvního Avengera mi vadí především Captain America, jak jsem už ostatně sáhodlouze popisoval u prvního dílu. Nebýt hlavním hrdinou tenhle přiteplený imbecil (a teď nemyslím představitele, tady by bylo jedno, kdo by se do toho navlékl, ale myslím filmovou postavu), ale kdokoliv jiný z MCU, tak by mé hodnocení vylétlo výrazně výše. Nebyl to úplně špatný film a létat tam třeba Iron Man s těmi svými hláškami, tak bych dal v rámci žánru možná plnou. Ale tento hrdina je zkrátka pro mě příliš směšný, že to prostě zkazí celý film. Lze si z toho odnést v podstatě 2 věci - amíci jsou fakt na hlavu a amíci fakt potřebují PR pro armádu. Jinak k filmu jako takovému - akce byla dobrá, hluchých míst málo, děj taky vlastně ušel, herci celkem hráli, efekty na úrovni. Jak jsem psal, nebýt Captaina, tak to je celkem slušné SciFi. A i přes hlavní postavu, oproti prvnímu dílu výrazně lepší. ()

Egl

Nejlepší marvelovka by far. Vztah Kapitána a Buckyho je tu skvělý (ještě lépe pak eskaluje v Občanské válce), akce fantastická (především pak souboje jeden na jednoho, které jsou perfektně natočené). Oba záporáci jsou úžasně zahraní, a odhalení toho druhého jsem opravdu nečekal. Jackmanova hudba je inovativní a svižná (hlavně pak kousky Lemurian Star, Taking a Stand nebo The Winter Soldier), a tento film je jako celek ukázkový příklad skoro dokonalého komiksového filmu.  8,5/10 ()

SeaMonster

Tak tohle se opravdu povedlo! Nejde jen o film pro fanoušky superhrdinských filmů, nebo takový ten „odpočinkový akčňák“. Tady jde o špionážní thriller s poměrně temnými akčními scénami. Film nám už na začátku naznačí svůj temný tón tím, že Kapitán Amerika rozhodně u S.H.I.E.L.D.u nevede svůj šťastný život, ale naopak pořád velice špatně prožívá ztrátu svého života v minulosti. Stává se tak mnohem hlubší postavou než jen „tím nejameričtějším Avengerem“. To poté pokračuje zjištěním, že ani v S.H.I.E.L.D.u není vše, tak jak má, a tak se Steve už ani nemůže držet své nejdůležitější zásady - být dobrým vojákem. Kromě hlavního příběhu filmu tak sledujeme i vývoj hlavního hrdiny, který vrcholí tím, že ke konci filmu Steve nedělá vše jen pro hrdinnou záchranu světa, ale z tak trochu osobnějších důvodů. Jinak z ostatních postav: Black Widow působila skvěle a dle mého názoru mnohem více charismaticky než v prvních Avengers. Líbilo se mi, že dostala mnohem více prostoru spíše ve špionážních scénách než v nereálných akrobatických kouscích. Scény, ve kterých bojovala, působily přiměřeně a uvěřitelně. A dokonce mezi ní a Stevem neproběhla vynucená romance, což se by se mi do tohoto filmu moc nehodilo. Jako nový hrdina tu byl dobře představený Falcon, který dokázal být optimističtější sympatickou postavou, aniž by narušoval atmosféru filmu. Oba záporáci, „zlý politik“ i Winter Soldier, byli naprosto perfektní. Zejména Winter Soldier dokázal už jen v jedné krátké scéně navodit skvělou atmosféru (samozřejmě také kvůli hudbě). Jeho ojedinělé nástupy ve chvílích, kdy to divák nejméně čekal, ho udělali skoro až hororově děsivým. A i když se zápletka o něm možná nedotýkala přímo „děje o záchraně světa“, pořád dodala filmu o hodně temnější nádech, který více než dostatečně nahradil menší ztrátu tajemnosti, která musí nutně přijít s odhalováním děje. Na závěr – hudba perfektní, herecké výkony jakbysmet, souboje dobře propracované a napínavé (nejde jen o takovou přehlídkou schopností), příběh skvěle propojený s motivacemi postav, atmosféra a celkový dojem z filmu - naprosto úžasné. ()

Megahead

Oproti slabšej jednotke výrazné zlepšenie, prepracovaný dej a aj zobrazenie reálnych hrozieb. Jednotka bola skôr postavená na vymyslenej propagande s x-krát omieľanými podobnými témami. Avšak dvojka mala celý čas premyslený a dynamický dej, podarené herecké výkony, poukazovala aj na digitálne možnosti/hrozby súčasnosti/budúcnosti a pár ďalších zaujímavých momentov v deji. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018