Nejhorší obavy

• USA The Sum of All Fears (více)

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

Hanys_

Výborný thriller, odehrávající se na těch nejvyšších místech, který působí až děsivě uvěřitelně. Affleck mi v té akční roli kupodivu až tak nevadil, možná to bylo i tím, že měl kolem sebe dostatek zdatných herců (Freeman, Schreiber), kteří pozornost strhávali na sebe. 7/10 ()

Shakeus

Hned po vizuálně výtečných úvodních titulcích s perfektní muzikou je pilot stíhačky nesoucí jadernou nálož sestřelen, když hledá pod kniplem fotku své rodiny. A takhle je to pak po zbytek filmu, pěkné momenty jsou prokládaný špatnými, řekněme jen velmi těžko uvěřitelnými. Film je přitažlivý svým tématem, alespoň pro mě a je hezké, že jde hodně daleko co do krize, ale ztrácí v autenticitě a místy hraničí až z béčkem. Navíc příběh o dr. Ryanovi nepřináší nic nového. Z počátku tu máme dr. Ryana, který je skromný, neznámý a jeho postavení nijak důležité, ale nějakou náhodou se dostane úplně nahoru a je do všeho zapleten. A čím že se to proslavil? Jako jediný ví všechno o novém vládci Ruska, o kterém nejvyšší představitelé USA nevědí ani jak se jmenuje. Velitel ponorky? Budiž, ale toto bylo už moc. Ale takových momentů je děj plný. Bondovská postava L. Schreibera mi překvapivě ani nijak nevadila a naopak mě pobavila, asi proto, že ve chvíli kdy přišel na scénu, jsem již věděl co za film sleduji. Jo a nezapomeňme, že když se s někým zasnoubíme a nikomu to neřekneme, tak tajné služby o tom vědí. Smutné je, že tomu podle mě většina diváků i věřila. Ještě bych dodal, že v The Sum of All Fears vidím promarněný potenciál, protože výbuch atomové bomby uprostřed filmu jsem rozhodně nečekal, to bývá často až finále filmu a všemu se pak zabrání. ()

mirkaaa

Ben Affleck není zrovna můj oblíbený herec, ale v tomto politickém dramatu předvádí celkem slušný výkon a Morgan Freeman byl perfektní jak vždy. První polovina filmu je spíše nezáživná, ale potom se to rozjede a napětí a tempo vydrží až do konce. Rozhodně nadprůměrná podívaná. ()

Foxhound#1

Ztratit atomovku? A v Izraeli?! Lepší ptákovinu opravdu vymyslet nemohli. No jako thriller to není špatný, chválim útok bombardérů Backfire na letadlovku. ()

prezdivaka

Nejhorší obavy se potvdily. Jde o nebetyčnou srágoru. Ta popírá logiku i fyziku. Nestojí za to plýtvat časem a vypysovat všechny nedostatky filmu a scénáře. K pousmání je to, že havarující vrtulník s padouchem vždy vybouchne. Mnoho dialogů vyznívá humorně - dotaz sestry na doktorku v nemocnici: Co uděláme s těmi, co nemají šanci? Co budeme moci. ()

ekomo

Nechápu co na tomhle filmu chválí všíchni ostatní, celý děj je naprosto nereálný, dialogy podprůměrné. Vlastě celý film je pouze průměrný až na Morgana Freemana, který prostě nezapře, že je výborný herec. ()

Zombi

Povedený thriller ze staré školy, který přivádí zpět staré dobré filmové časy, kdy se špičkovaly USA a Rusko a jaderná válka číhala za každým rohem a čekala až se někdo jen trochu podezřele uprdne. Je tu dost zajímavých zvratů, které ale nejsou vytrženy z reality, slušné napětí i herecké obsazení. Přelom v půlce filmu je hodně sugestivní. Rozhodně to stojí za vidění. ()

LuckyStar

Jak se najednou změní celý film od scény na stadionu a vyřčením kódu Červená-zelená nemá dodnes ve filmovém zpracování obdoby. Film se stane apokalyptickým, změní se mu barva obrazu, přejde do rychlejšího tempa - začně působit naléhavost. Hodně se mi taky líbila hudba, která se tady Goldsmithovi dost povedla. A ten konec s Grushkovem - skvěle natočeno. ()

sona123

Ben Affleck a Morgan Freeman v akčňáku? Jak to asi může dopadnout? No přesně takhle. Ne, nebylo to zklamání, byl to film, který moc nemusím a asi bych možná neměla ani moc hodnotit, když to není můj šálek kávy. Nejhorší obavy, to je americký velkofilm plný patosu a bombastičnosti. Je to kýč a ani to nijak nezastírá, poslední záběr je toho důkazem. Ale musím i uznat, že to nebylo nijak zvlášť zamotané, takže jsem se v tom neztrácela, navíc to Ryan dokázal shrnout v raportu v jednom souvětí, chvílemi to bylo napínavé a že mi bylo líto chudáka ruského prezidenta, no to mi pak už přijde jen úsměvné... ()

aLPaC

Jack Ryan tentokrát v podání Bena Afflecka? Dlouho jsem přemítal, jestli se na to mám vůbec podívat, ale zdejší komentáře mě přesvědčily. A nakonec za to můžu poděkovat. Ben byl tentokrát obstojný (i když Harrison Ford z něj nikdy nebude), Morgan a Liev výborní, Bridget Moynahan je tam spíš jako dekorace. Scénář velmi propracovaný, pár chybek se sice najde, ale u takto složitého tématu je jich minimálně. ()

(Z)denny

Jack Ryan rád a dobře pracuje pro vládu USA. Jenom nechápu proč musel podstoupit celkový facelift a místo příjemného, sympatickéhoo a důvěryhodného Harrisona Forda na mne z plátna koukala tvář Bena Afflecka.. ()

Nolanofil

Taký šedý priemer, ktorý neurazí a nudí len miestami. Afleck sa mi sem nehodí, Schreiber vynikajúci, hlavne vďaka charizme a príbeh Rusko vs USA, mi príde hrozne otrepaný. Napriek výhradám to účel splnilo, i keď len čiastočne. ()

blazir1

Milujete americké filmy s neskutečně blbým scénářem? Filmy kde americký šmudla z horní dolní zachrání celý svět a tyká si s prezidentem? No tak to je přesně film pro vás. Jak tak koukám, evidentně nebudete v této zemi sami... :( ()

kaze

Konečne sa mi Ben Affleck dostáva pod kožu. Veľmi dobre to zahral a to už nehovorím o Morganovi Freemanovi. Aj zápletka bola veľmi dobre spracovaná, aj napriek tomu, že to bolo príliš komplikované ()

Tomislav

Měl jsem strach, že budu svědkem další dávky přebujelého amerického patriotismu (rozumějte nacionalismu) a záchrany světa v poslední desetině sekundy, ale film mě velmi příjemně překvapil. Rozhodně se jedná o nadprůměrný thriller, který stojí zato vidět už jen kvůli překrásné Bridget Moynahan. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)