Muž se zlatou zbraní

• Velká Británie The Man with the Golden Gun (více)

Jeho střela nikdy nemine cíl. Teď má na mušce Jamese Bonda. James Bond, nejlepší tajný agent Jejího Veličenstva, se ve své nové misi musí vydat na Daleký východ. Kdosi totiž poslal britské tajné službě zlatou kulku s Bondový číslem 007. Jediným, kdo ve světovém podsvětí zlaté projektily používá, je nájemný vrah Francisco Scaramanga, který si za každou zabitou oběť účtuje milion dolarů. Přes výrobce zlatého náboje se Bond dostane k čínskému průmyslovému magnátovi Hai Fatovi. Ten si totiž u Scaramangy objednal vraždu významného fyzika Gibsona, který u něj dosud pracoval na vývoji laserového děla s názvem Solex. Sám Hai Fat však brzy zahyne Scaramangovou rukou. Zabiják převezme jeho impérium a chystá se smrtící Solex využít pro své vlastní cíle. Jediný, kdo mu v tom může zabránit, je James Bond... (Česká televize)

Fiftis

Jedna z najlepších bondoviek celkovo. V poradí 9.bondovka je od ostatných niečím iná. Vôbec sa tu nepoužívajú technické vynálezy pána Q. Inak sa poňatím a výpravou nijako neodlišuje. Teda okrem spomínanej kvality. Tvorcovia aj pridali humornú vložku v podobe šerifa Peppera. Ako odľahčenie je to v skutku prijateľné. Roger Moore bol už s rolou spätý a bondovsky sympatický. Christopher Lee si tú zahral hlavného zloducha a vôbec nie zle. Ba práve naopak. Bol najlepší záporákom v bondovke až do doby, kým sa neobjavil Christoph Waltz ako Blofeld. A nechýba ani jeho monštruózne sídlo. Oceňujem scenár, ktorý je ako sa patrí členitý a pritom súdržný a celé to má akosi väčší švih než predchádzajúce diely. Jedna z mojich najobľúbenejších bondoviek a celkovo jeden z najobľúbenejších filmov. ()

filmfanouch

Roger Moore se jako James Bond představil v roce 1973 a jeho druhá bondovka ho čekala již o rok později v roce 1974. Krom Rogera Moorea se vrátil i režisér Guy Hamilton, který se zde definitivně rozloučil s režírováním veškerých bondovek a bohužel platí, že se Hamilton v kdovíjak vrcholné formě nepřevedl a natočil jednu z nejslabších bondovek. Velká škoda pro člověka, který v roce 1964 u Goldfingera Bondovi vtiskl tu správnou energii a udělal z něj tu legendární akční sérii, kterou milujeme dodnes. Ale bohužel není každého dne posvícení. Pro Hamiltona šlo po Goldfingerovi, Diamanty jsou věčné a Žít a nechat zemřít o čtvrtou bondovku, jejíchž víceméně průměrné kvality zamrzí i díky tomu, že si zde hlavního záporáka nezahrál nikdo jiný než Christopher Lee. Britská herecká legenda, která je i po své smrti jednou z nejikoničtějších tváří britského filmu a především Lee vždy uměl záporáky jako třeba Drákula, Saruman nebo Dooku ze Star Wars. Jeho záporák Francesco Scaramanga poté i díky charizmatu samotného Christophera Lee patří mezi nejvýraznější bondovské padouchy, jeho samotný potenciál je ale bohužel velmi zahozený a nepomůže tomu ani fakt, že má Leeho záporák zlatou bouchačku. 9. bondovka nemá problém s funkčnosti akčních sekvencí ani se svou výpravou. Naopak její výprava je překrásná a ostrov samotného Scaramangy je rozhodně prostředím, které by obstálo na zajímavý thriller. Osobně mám ale pocit, že samotný Scaramanga do celého světa Jamese Bonda úplně nezapadá a to i přesto, že jeho motivace nejsou zdaleka tak rozdílné jako u většiny padouchů. I jemu tu přece jen pořád jde o ovládnutí světa a má tu svého specifického poskoka (tentokráte Nick Nack v podání ikonického Hervé Villenchainzeho), přece jen mi ale přišla samotná myšlenka, že je Scaramanga v podstatě žoldákem, který rád loví nejlepší zabijáky světa jako dost dobrá motivace, která by navíc fungovala jako solidní zkouška pro Jamese Bonda, který by tak mohl dokázat, že není nejlepším zabijákem MI6 jen tak pro nic za nic. Fakt, že je zde ale Scaramanga pasován právě do pozice klasického padoucha, který má megalomanské plány tak trochu ruší tu civilnější a komornější podobu, kterou tahle Bondovka mohla velmi snadno mít. Scaramanga přesto zůstává jedním z nejzajímavějších bondovských záporáků, jeho potenciál byl ale rozhodně tímto způsobem tak trochu zabit a udělal z něj v podstatě následníka všech těch Goldfingerů a Blofeldů byla tak trochu chyba. Přeplácanost je velkým problém téhle bondovky. Je tu žoldák, který má zlatou zbraň, sadistický trpaslík, dělo na sluneční energii a některé další faktory. Je pak jedno, že je akční stránka opět na vysoké úrovní, cestování po lokacích jako Macau vypadá pěkně a Moore se v téhle roli zabydluje čím dál lépe. Ta bondovka je v jistých ohledech nevyvážená a je to skutečně škoda. Ian Fleming by možná na svého bratrance Christophera Leeho byl pyšný, 9. bondovka ale jinak postrádá ducha těch nejlepších bondovek a působí jako takový slabší bratříček. Do jisté míry právě i díky tomu, že je skutečně přeplácaný a soustředění jenom a pouze na konflikt dvou dravců-Bond/Scaramanga- by filmu jednoznačně prospělo. Lee by to se svým charizmatem utáhl a jistě by si zasloužil víc prostoru, bohužel to ale nedopadlo takto. Bondigrl Britt Ekland není špatná, Hervé Villenchaize je tam možná tak trochu na víc a alespoň Q tu má po dlouhé době nějakou pamětihodnou scénu. Po solidním startu v podobě Žít a nechat zemřít ovšem tohle nebyla úplně ideální ukázka toho, že éra bondovek s Moorem bude skutečně stát za to. Ještě štěstí, že se následně začalo blýskat na ty lepší časy....... () (méně) (více)

JohnnyD

"Ó, Jamesi!" Plusy: sexy blonďavá Bond girl v službách Jej veličenstva, britská základňa v stroskotanej lodi, Christopher Lee (!!!), pár hlášok, bludisko, skvelé finále. Zápory: len pár (!) hlášok, tri bradavky, trošku rozťahanosť v strede filmu, občas zbytočné kľučky v dejovej línii (tradične Bondovská chyba), priemerný až mizerný úvodný song. PS: pôvodne mala hlavnú tému skladať kapela Alice Cooper, ale kvôli ich povesti z toho producenti zišli. Skladba sa nachádza na albume Muscle of Love, poslednom pred ich rozpadom. Skvelá skladba, akurát ešte trošku bolo treba dotiahnuť produkciu skladby a mohla byť vo filme ... ()

Paldini

James Bond nemá tentokrát žádnou práci se zachraňováním světa, a tak si to jde jen tak mírnix tírnix rozdat na férovku s jedním nájemným zabijákem, který nikdy nemine svůj cíl. Vůbec bych neřekl, že je příběh slabý, ba právě naopak. Dokonce jsem chvíli držel palce skvělému záporákovi Scaramangovi a jeho supermanskému pomocníkovi Nik-Nakovi. ()

sheen

Povedená Bondovka, radost mě uděla ta scéna s tím šerifem, který se v dobrém světle ukázal v díle Žít a nechat zemřít, navíc Christopher Lee byl suprový záporák, jen mu na konci mohli dát víc prostoru v tom duelu. ()

hippyman

nula nula sedm, ale napětí nula nula prd; navíc zlatá zbraň lehce přestřelila stopáž a tři hvězdičky za tři bradavky jsou až až. to je tak asi vše, goodnight. 60% ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +Britt Ekland jako bondgirl, v závěru slušný výprava -do příběhu jsem se dostával pomaleji, záporáci mě moc nezaujali/// Už jen fakt, že jsem si z tohoto Bonda pamatoval jen závěr značí, že to není úplně nejlepší bondovka v podání Rogera Moora. Obsazení je standartně slušné, zaujala mě bondgirl (fakt, že tahle je můj typ) a v podstatě špatnej nebyl ani Christopher Lee. Na závěru pohled do jeho sídla patřil asi k tomu nejlepšímu z tohoto filmu. Trošku mě to připomělo první bondovku, kde mě ovšem celkově herci včele s Connerym více zaujali. Co ovšem mohu pochválit je dobrá hudba a fakt, že film nepůsobí tak "sešle". Bohužel jsem se ale po většinu času nudil což není dobré znamení./// Celkem 65%/// ()

Foox

Charismatický záporák dělá půlku filmu, alespoň se to říká. Christopher Lee je důstojným soupeřem Moorovi v obou smyslech, ale trošku jim to jiskření kazí přeplácaný scénář. Jinak klasicky nadprůměrná akce, trefné hlášky, tentokrát velmi sexy bond girl, atd... 70% ()

Rominator

9. Bondovka - Kouření doutníků se k Bondovi vůbec nehodilo. Základna MI6 v Hongkongu ve ztroskotané na boku položené lodi byla z designového hlediska zajímavá. Z minulého filmového dobrodružství se vrací komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James). Potkají se v thajském Bangkoku nejdříve nepřímo při Jamesově honičce na vodě a podruhé jako nedobrovolní spolujezdci při automobilovém pronásledování Scaramangy (Christopher Lee). Následný Bondův skok přes vodu v místě s rozbitým mostem, kdy se auto otočí ve vzduchu ve spirále a dopadne na kola patří k nezapomenutelným scénám. Tento skok odřídil kaskadér Loren "Bumps" Williard v prvním záběru a natočilo ho současně osm kamer. Jde o první automobilový kaskadérský kousek, kdy se při výpočtech použil počítačový model. V dokumentu 50 Years of Bond Cars: A Top Gear Special (2012) uvedl režisér filmu Guy Hamilton jako autora skoku mechanika, protože řidič musel z rodinných důvodů do USA. ()

HAL

Vynikající, jeden z nejlepších filmů ze serie vůbec... jediné co bych jí mohl při nejvyšší snaze vytknout je že 007 nemá tvář Seana Conneryho, Roger Moore přece jen ve svém pohledu nemá až TAK velké charisma. Jinak ale všechno, co dělá bondovky bondovkami, sedí perfekně na svém místě - ať už je to excelentní záporák, technofetišistické hračky, přesně správný mix akce, napínavé zápletky a mírné nadsázky, vtip, styl... a samozřejmě, neodolatelné ženy které protentokrát nejsou jen pro potěchu oka a agentova libida, ale i hybatelkami děje. Stále jen povrchní a jednoduchá zábava, ale konečně opravdu "výborná" a ne jen "dobrá". 9/10 ()

mzss1

[100%] Druhá Bondovka s Rogerem Moorem a já jsem i po letech stále nadšen. Dokonce ještě víc, než kdysi, kdy jsem přeci jen starší díly o 007 moc nevyzdvihával. Muž se zlatou zbraní je prostě špica a 1 ze 6 mých TOP 100% hodnocených dílů! Hlavně je to příjemné osvěžení oproti předchozí a první Moorovi Bondovky Žít a nechat zemřít, která mě moc nechytla, ale neurazila. Tohle není asi typická část, především proto, že tu máme záporáka, který jede sólo, takže nepotřebuje x kompliců tvořící tým nepřátel. Francisco Scaramanga má skvělou zápornou postavu a rovnocenného Bondova protivníka. Christopher Lee jeho roli zvládl vskutku výborně. Z té postavy vzbuzoval i patřičný respekt. Roger Moore je zde ve svém druhém díle téhle éry lepší a lepší. Jeho smysl pro humor a hlášky, které často pronáší v různých situacích, nám dává příjemný nadhled. Nesnáším výroky některých diváků, že Moore dělá z Bondovek komedie. Ostatní herci jsou v pohodě, hrající postavy jako je například Jamesova posila Goodnight, která zde hraje agentku, ale spíš bych jí věřil jen tu úlohu klasické bondgirl. Nechybí tu ani M, Q a Moneypenny. Nejvíc mě potěšil asi šerif Pepper, který mě pobavil už v předcházející části. Zde snad byl ještě bláznivější a vtipnější. Jeho hlášky typu: „ Co to má znamenat mladej? Dyť ten most je támhle!“ byly k nezaplacení. ;) K záporným postavám ještě nesmíme zapomenout na Nick Nacka (zákeřného liliputa). Akce je klasicky na tu dobu rozmanitá, najde se tu pár solidních kousků, nechybí ani naháněčka člunem, kterou jsme tu měli už v předchozí části, automobilové honičky, párkrát se tu Bond popral, ve finále tu máme zajímavý souboj Bond vs Scaramanga na jeho ostrůvku, kde uvnitř jeho tajného komplexu číhá jeden labyrint za druhém. Už jen ten úvod mě bavil, kdy tu Scaramnga zneškodní jiného agenta. Titulní píseň je solidní a o to víc je lepší soundtrack od jedinečného Johna Barryho, u kterého se nemohu rozhodnout, v jaké Bondovce mě jeho OST baví víc. Zde to bylo úchvatné, emocionálně vyvážené, prostě klasicky opakující se hudební motiv z titulní písně, který se nám tu promítal po celém rozsahu filmu. Film nenudí, nemá hluchá místa, tempo je docela solidní. Každý v tom nemusí shledat pecku jako já. Ale za mě je to klasika; třetí Bondovka, kterou jsem viděl (a první s Rogerem)! Co k tomu více dodávat? Má to pohodovou atmosféru a vždy mě ten snímek uvolní, takže asi tak. ()

Anderton

Točiť paródie na JB je zbytočné, pretože najlepšie paródie na JB sú filmy JB. O Mužovi so zlatou zbraňou to platí dvojnásobne. Či je toto lepšia alebo horšia bondovka ako tie okolo, je pre mňa bezpredmetné, pretože stále je to tá istá zábavná blbosť. Moore je však skôr elegán ako fyzický akčný typ, tak mu tie jeho unavené kopance a pravé háky príliš neverím. Eliminácia Leeho bola síce vtipná, ale trochu nehodná tejto série. ()

Sašenka165

Rogera nemůžu vystát! Čtyři hvězdičky jsou za Christophera Lee, který se snad pro role záporáků narodil a je to fakt frajer. To on je to jediný, kvůli čemu jsem se na tenhle film dívala. Holt některé bondovky stojí na záporákovi. ()

Campbell

Tohle je tuším třetí Bond kterýho jsem viděl, nepovažuju ho za nějaké veledílo ale je tu dost charismatickej Lee, jeho záporák je parádní. A Hamiltonova režie je zvládnuta výborně. Plno scén příjemných ale i dost nudných(pro mě osobně nejnudnější díl série), co se mi líbilo byly scény s prcajzlíkem, ten byl dobrej. ()

silentname

"The Man With The Golden Gun" je druhým filmovým počinom v sérii Jamesa Bonda v podaní Rogera Moora. Ale rovnako ako jeho predchodca aj tento film zápasí s tými istými problémami ako jeho predchodca. Myslím si, že najlepším Bondom od Guya Hamiltona bude Diamonds Are Forever. Pretože potom ide jeho réžia v tejto sérii skutočne dole vodou. Pôsobí to miestami až ako kreslený animák, než ako seriózny film. Opäť sa tu stretneme s otravným šerifom Pepperom, komédia je miestami fajn a miestami mimo a hlavne charizma je v tomto filme kdesi stratená. A je tu dosť scénok, ktoré sa mi nepáčili. Chýba mi tu akcia, chýba mi dynamika a akosi by som chcel, aby sa Sean Connery vrátil do svojej role. Ale Christopher Lee ako zloduch je v tomto filme skvelý. Konečne zloduch, ktorého som si mohol užiť. A jeho plán mať silné laserové delo na slnečnú energiu beriem. A aj jeho malý pomocník je veľmi zapamätateľný. V tomto smere film funguje. Dokonca v prvej polke je aj celkom sledovateľný. Ale potom je z toho opäť nuda tak ako naposledy. Neviem ani čo viac by som povedal, proste mám z filmu o niečo lepšie pocity než z Live And Let Die, ale to moc nič nevypovedá. Dúfam len, že The Spy Who Loved Me konečne vráti sérii potrebné čaro, ktoré zúfalo začína potrebovať. Hodnotenie: C ()

Vitason

Rozloučení se Guye Hamiltona s bondovskou sérií, proběhlo skoro v plné parádě, což je po Žít a nechat zemřít docela překvapivé. Mimochodem z předešlé bondovky si Hamilton přinesl opět honičku člunů a tam kde se snaží James Bond ujet pronásledovatelům po řece, tam nesmí chybět seržant Pepper, ale oproti minulému dílu je jeho účast zde docela osvěžující. Muž se zlatou zbraní sice neobsahuje nějaké monstrózní akční scény. Snad jen s výjimkou návštěvy ninja školy a střeleckých soubojů na začátku a na konci, ale film má velice zdařilou atmosféru, kdy je člověk neustále v napětí, kdy vzduchem zasviští zlaté kulka z hlavně záporáka, kterého si Christopher Lee neskutečně užívá a i díky němu ty dvě hodinky velice příjemně utečou. Chválit Moora, který zde přivedl humor v bondovkách k dokonalosti, je asi tak zbytečné jako snaha o zabití populárního britského agenta. Příjemná bond girl, trpaslík Nick Nack a Maud Adams (Pozdější Chobotnička) jsou tak už jen příjemnými bonusy. Přesto jsou v sérii lepší kusy. ()

SeBig

Opět skvělé. Bond zase přefikne milenku hlavního záporáka, hlášky, honičky, vychytávky jako napřiklad: autoletadlo ,,co tak koukáte? to jste nikdy neviděli letadlo?" a zábavný lilupután s buráky a bouchačkou. ()

classic

Ešte mi to asi chvíľu potrvá, pokiaľ si úplne zvyknem na Rogera Moorea... ? Predovšetkým sa totálne dištancuje od Conneryho a Lazenbyho zároveň, ktorý sa chcel až príliš priblížiť Seanovi, čo sa mu aj vskutku podarilo. Jeho James Bond je najmä svojský, bezstarostný, že si nerobí ťažkú hlavu zo vzniknutých situácii, ktoré zaváňajú samými problémami. Ide mu po krku slizký Francisco Scaramanga, a i napriek tomu si dokáže všetko skonsolidovať podľa „najmenších detailov” . Ochotne zo seba urobí návnadu, a to len preto, aby sa o krok dostal bližšie k svojmu veľkému rivalovi, ktorý má skázonosné plány... Scaramanga je posadnutý zlatom (podobne ako Goldfinger), a tým je doslova obklopený, ďalej, ovláda solárnu energiu, a tú chce zneužiť, ale čo je na všetkom najviac bizarné je to, že vo svojom sídle, na malom ostrovčeku, má špeciálne zostrojený l-a-b-y-r-i-n-t, ktorý obsluhuje človek nižšieho vzrastu (trpaslík) Nick Nack, keď presvedčivo naláka „hlodavce na pascu” , ľudovo povedané : „Za rohom už číha zlovestný Muž so zlatou zbraňou, s extrémne presnou muškou, či ako dekorácie poslúžia figuríny v životnej veľkosti, kde jedna z nich je i Jamesova Bondova” ... J.B. → K dispozícii, ak si našiel trochu voľného času, tak má taktiež po jednej aj druhej ruke: dve samice - Mary Goodnight (kolegyňa) a Andreu Anders (Bond-girl), keď som mával ten dojem, že by ich mohol kľudne aj naraz obšťastňovať, skrátka - zvládol by to ! Postavička šerifa J.W. Peppera sa po väčšom úspechu znovu objavuje, ale už je to iba obohratá platňa, vadil mi tam ! Keď si na záver porovnám 4 režírované bondovky Guyom Hamiltonom, tak jednoznačne víťazí skvelý Goldfinger, čo má stále fantastický šmrnc, najhoršie na tom sú bezpochyby - Diamanty sú večné, a tak Žiť a nechať zomrieť o čosi málo predčí Muža so zlatou zbraňou, lebo mi to celé prišlo, ako taký miš-maš, menší chaos, opakovanie sa = “filmový GULÁŠ” . ()

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015