Těžko ho zabít

• slovenský

Ťažko ho zabiť

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1990, 92 min

„Kde sú všetci poliši, keď ich potrebuješ?“ – „Asi jedia šišky.“ Po Nicovi v poradí druhá seagalovka. Bohužiaľ nie až taká ostrá (otvorených zlomenín je v nej na poctivú seagalovku nepríjemne málo), ako Stevenov debut. Na začiatku je to správne tvrdé a ku koncu tiež, medzitým sa ale nachádza nudná neakčná časť. V nej by sme mali zrejme cítiť s postavami. Čo samozrejme nie je u seagalovky reálne. Treba si k tomu prirátať podpriemerný scenár (SPOILER strážca zákona odhalí korupciu, korupcia mu zavraždí manželku a jeho hodí do kómy, strážca zákona sa prebudí z kómy, podstúpi výcvik, pomstí sa, narazí si novú babu, korupcia je odhalená médiami, happyend, titulky SPOILER) a matnú réžiu. Snímka je zaujímavá predovšetkým kurióznou bradou, ktorú si nechal alfa samec Seagal so svojimi výstavnými rozmnožovacími žľazami narásť. Film je miestami fajn nekompromisný (úvodné vyvražďovanie v spálni mohlo v čase premiéry pre spálňový sex znamenať to, čo Čeľuste pre kúpanie v mori), ale tiež gýčový (modlitba so synom) a gauneri (v čele s Williamom Sadlerom a Branscombeom Richmondom alias budúcim zamestnávateľom Odpadlíka) tomu tiež dvakrát nedávajú. Našťastie sú tu brutálne hlášky typu „Zdochni ty sviňa“.(1.3.2009)

• MM_Ramone

So Stevenom Seagalom je lepšie si nezačínať. Už vôbec nie mu zastreliť manželku a urobiť osudovú chybu, a nestreliť jeho samotného ranou istoty. Pretože i po pár rokoch kómy vám okamžite pôjde zarputile po krku, pokiaľ vás nedostane. No a samozrejme, že si hneď nabrnkne atraktívnu oddanú ošetrovateľku. Hlavne nezabúdajte, že "Ťažko ho zabiť". Jednoducho Seagal. **(30.3.2008)

Stevo po Nicovi nabral filmove skusenosti a s vervou sa vrhol do dalsej tvorby. A treba povedat, ze Stevo v rannych 90. rokoch bol za klasickeho drsnaka a alfa samca, ktory tocil jednu kvalitu za druhou. Scenar a dej klasicky, ako je u Steva zvykom, bojove umenia nam predvadza v plnej nadhere, bije sa sam, ziadni dubleri sa nekonaju, aj akcne sceny si Stevo v tomto filme robil sam, co povazujem za velke plus. Proste klasicky akcny hrdina presne tak, ako som kedysi Steva uznaval a mal rad. Odznie tu aj Stevova najdrsnejsia hlaska : "Vezmu te do banky. Do krevni banky". Jedine minus je zdlhavy stred filmu, ked je Stevo v kome. A dohromady sa tam nic nedeje. Jeden z najlepsich Stevovych filmov, 95 %. Ako decko som film mal strasne rad, a ani 20 rokov nic nezmenilo na tom.(10.1.2013)

Nakoniec som si pri reprize starej dobrej Seagalovskej stvorky rannych filmov nechal film Hard to Kill, ktory som mal ako maly najradsej vdaka skvelej zapletke. Stale ma tato zapletka bavi a aj po rokoch funguje bezchybne. Seagalovi vyvrazdia rodinku, chvilu si pospi a nakoniec im to da pekne zozrat. Trochu problem je len v blbom rozvrhnuti akcnych scen. Je tu skvela bitka v potravinach, kde zneskodni partiu zlodejov (aj ked je tento typ sceny snad v kazdom akcnom filme z osemdesiatych rokov, tak aj po milionty krat funguje dokonale a v tomto prevedeni je aj neskutocne zabavny) a potom nasleduje skoro hodina, ktora sa venuje len pribehu.Sice ma tato zapletka fakt bavi (chemia medzi nim a jeho skutocnou ex-manzelkou funguje na 100%), ale kedze sme v akcnom zanry, tak by aspon jedna väcsia akcna scena v tomto useku filmu bodla. Po hodine sa ale Seagal da dokopy a nastupuje polhodina v ktorej zmasakruje jedneho parchanta za druhym. Prevedenie akcnych scen je dobre a rôznorode (nahanacka, prestrelky, bitky), ale na spicku im predsa len kus chýba. Je to proste len slusny standard. To sa tyka aj zaporakov. William Sadler tu nema vela priestoru a z jeho vyraznejsich poskokov vynikne Charles Boswell skôr svojim hnusnym vyzorom ako nejakymi skvelymi schopnostami. Rozhodne musim spomenut skvely hudobny motiv. Jeden z najlepsich so Seagalovych filmov. A Seagal tu je v absolutnej top forme, takze sa este nehanbil ukazat bez tricka. Sice to nikdy nebol svalovec, ale rozhodne bol frajer a pri pohlade na jeho sucasnu formu sa mi chce plakat. Vysledkom je kvalitne akcne becko s par hluchymi miestami, ktore spolu s Marked for Death patri medzi jeho najlepsie ranne filmy. 7/10.(13.5.2012)

VHSková nostalgie, které v té přemíře vypravěčských klišé neodpustím akorát ten les kulek mířících na auto, jenž vyvázlo se třemi čistými průstřely předního skla. Steven v dobách štíhlých a šarmantních. Jeden z trojlístku dobových evergreenů s SS a solidní Štěpničkův dabing. Je to příliš černobílé a tupé, ale velmi, velmi zábavné.(4.10.2017)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 19. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Steven Seagal má vo filme tú istú koženú bundu, ktorú mal aj vo filme Nico - Viac než zákon. (Seag)

• - Film bol v necenzúrovanej verzii zakázaný v Nórsku (1990 – 2003). (Paldiny)