Zaklínač

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele drankeryth k tomuto seriálu (1)

Zaklínač (2002)

1. cast DETSTVI sa to len zacalo ohladom Geralta, ked este bol dieta a cela cast sa zaoberala o jeho vycviku na zaklinaca. 2. cast UCEDNICKA LETA pokracuje v trende vycviku Geralta, ale tentokrat uz v dospelom veku. Na konci casti sa to zavrsilo subojom s najlepsim zaklinacom, ktory ani netrval dlho a ani nevyzeral najlepsie spracovany. 3. cast CLOVEK PRVNI SETKANI je o putovani Geralta po krajine, kde zachrani jednu zensku a po chvili dalsiu zensku od pazurov netvora, ktoreho ani poriadne neukazali, ako aj suboj na zivot a na smrt medzi Geraltom a tym prerastenym hadom. V tejto casti sa odohrala aj mensia romanticka zapletka, co ma ani moc nebavilo. 4. cast DRAK uz samotny nazov prezradza o co asi ide, len som nepochopil, preco vlastne vznikla tato cast, ked to vsetko bolo naznacene vo filme. Draka len ukazali na okamih a suboj medzi nim a rytierom - dochodcom ani netrval dlho. Vacsinou to len bola taka priprava na toho draka a Geralt toho moc neukazal, akurat na zaciatku ukazali ako vliekol to mrtve telo baziliska. Skoda, ze neukazali, ako s nim bojoval. 5. cast KUS LEDU nebola moc dobra a rozoberali sa tam romanticke problemy a pri konci dielu mensie krvave jatky nemali dlhu trvanlivost a aj tak toho moc neukazali, akurat nepatrne namodrale kuzlo od jedneho typka to ozivilo na par sekund:) 6. cast CALANTHE zacala pekne, ale ked ukazali toho prerasteneho hada, tak ma pobavil, ako vyzeral amatersky spracovany do tohoto serialu:) Zahadna zapletka na hrade mala svoju atmosferu a cele to vyzeralo zaujimave. Tato cast sa im vydarila. 7. cast UDOLI KVETIN sa zaoberala sedliakmi, ktorych trapilo kradnutie, ktore vykonaval jeden rarach, ktory bol skor na zasmiatie, ako by ste sa ho mali bat. Na zaciatku casti sa este mihol jeden mimik meniaci svoju tvar. To by asi aj bolo vsetko okolo tohoto dielu. 8. cast ROZCESTI bol z prvej polovici dobry, kde nechybala atmosfera v samotnej tme, kde cihala striga, ktora tiez nebola najhorsia a troska sa dala aj prirovnat k hororu:) Druha polovica ma uz tak nebavila, kde sa len nic nedialo a len kecalo. 9. cast SVATYNE MELITELE podla mna slaba cast, kde sa to zameralo na vyliecenie ran Geralta a ukryvanie jedneho dietata v jednom klastore pred inymi, ktory chceju ublizit tomuto dietatu kralovskej krvi. 10. cast MENSI ZLO patri medzi to slabsie, kde sa toho ani moc nedeje. Pribeh o vystrasenom carodejovi, jednej zenskej a Geraltovi, ktoreho len ukazali v nic nehovoriacich scenach. To by asi aj bolo vsetko. Dalsia 11. cast MARIGOLD je o putovani Geralta, aby nasiel Ciri. Spolocnost mu robil Marigold. Trocha ukazali elfov, trpaslikov a dryady. Nic vynimocne sa toho moc neudialo v tejto casti. 12. cast FALWICK pokracuje v hladani za Ciri a tentokrat tu hra zloduch Falwick, ktoreho sprovodil zo sveta Geralt a nemal s nim vela prace, ako aj s jeho ostatnymi prisluhovacmi:) Posledna 13. cast CIRI ukoncila putovanie Geralta za vytuzenym cielom, kde sa na konci tejto casti stretol s Ciri. Dokonca sa tu odohrali dva suboje s priserami. Niektore casti su si podobne, ako vo filme z toho isteho roku. Takze teraz neviem co vzniklo prvsie, ci film, alebo tento serial. Ubohe pocitacove triky pouzite v serialy boli na slabej urovni, ako aj vsetko vo filme. Pre mna je to jednoznacne za dve hviezdicky. () (méně) (více)