17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

DeLaMarais

Tak jsem se včera po několikáté dodíval na Nepřítele před branami. A dnes se začetl do zdejších komentářů, které si dovolím okomentovat:)... 1. Výtky k filmu typu "A nejvíc mi vadila ta angličtina...." - super, chápu, nicméně precizní přístup k filmu si dovolí spektákly páně Spielberogovy, anebo ruská filmová válečná škola, pro kterou jsou opusy na VVV (Velkou vlasteneckou válku) snad povinností. Tento v zásadě lokální evropský film nepatří ani k jedné straně. A českým/slovenským filmům nebo seriálům taky nevyčítáme, že v nich naši herci vesměs mluví česky a to, i když jsou na motivy angloamerické literatury. Za všechny jmenujme seriál Arrowsmith. 2. Ti, kteří slintají blahem nad prvními 15 minutami filmu, v nichž teče krev po kýblech, a naopak frflají nad zbytkem filmu....hmmmm, co si takto přečíst popis filmu vzadu na DVD nebo použít na TV ovladači tlačítko EPG? Ono je totiž asi celkem normálni si v menu přečíst a objednat palačinky a dostat je a naopak je divné, když si objednám palačinky a očekávám svíčkovou se šesti.:-) Přeloženo do lidštiny - když chci řežbu, sahám po velkofilmech, kde ji lze očekávat, u souboju sniperů asi nemůžu chtít, aby šli kluci s flintama na tanky.:-) 3. Milostná zápletka... tak ta je trochu oříškem. Je fakt, že kdyby ve filmu nebyla, nic moc by se nestalo. Ovšem právě milostný trojúhelník je to, co umožnilo na pozadí "běžného válečného konfliktu" vystavět příběh "obyčejného zabijáka". Rusové by se s niternými pocity Zajceva moc nepárali, hlavní, o čem by film byl, by se dalo shrnout do věty: "Kterak jsme Skopčákům natrhli pr...", Amíci by zase koukali jen a jen na "ljubov" mezi Zajcevem a nějakou vojandou. Zde je romantiky tak akorát - prostě nevadí, ale také by nechyběla. Na druhou stranu - člověk musí žít, i ve válce. Co my víme, jaké osudy potkali za 2. sv. v. obyčejné vojáky? Jak reaguje jedinec na stres, na každodenní ohrožení vlastního života? Hmmmm...Zajcev se stal ikonou, ale byl to především obyčejný člověk. 4. No a komu vadila dějová linka malého Sašy a to, kterak se pohybuje v rozbombardovaném městě mezi Němci i Rusy, nechť se trochu zamyslí a nastuduje. Německá vojska nebyla tvořena pouze pověstnými jednotkami SS, ale zejména prostým Wehrmachtem tvořeným obyčejnými vojáky a také ...mno dědičnými vojáky z povolání. To byli všichni ti důstojníci, kteří měli ve jméně zpravidla nějaké to "von". No a tihle všichni "von" důstojníci, mezi něž můžeme zařadit i postavu majora Königa v podání Eda Harrise, obvykle nebyli zrůdami, jako vymyté mozky SS. Navazovali na nejlepší tradici vojenství....válka je válka, mám úctu před nepřítelem a respektuji ho, dám mu i šanci, aby přežil, protože příště můžeme mít přesně opačné role, ale neváhám ho zabít, když je to nutné... a tohle všechno v sobě obsáhl vztah Sašy a majora Königa. Saša se, když použijeme ZSR (Zdravý Selský Rozum) určitě mohl a také pohyboval v nějakém prostoru, kde se každou chvíli mohli střídat Rusové a Němci. A také musel nějak přežít. Jestliže se naučil německy, tak klidně mohl sloužit nějakému tomu majoru Königovi stejně, jako bydlet v ruském zápolí.... navíc, pokud byl využíván oběma stranami v doprovodné špiónské hře. Pravda, asi je to méně pravděpodobné, ale ne nemožné. Protože, opakuji, mjr. König nepatřil k vyhlazovacím jednotkám. No a mně se film líbí....:-) () (méně) (více)

tulen

Kliše, kalkul a profláknutí / nevěrohodní herci ... a navíc nikdo ze západu neumí pochopit ani zahrát ruskou (resp. slovanskou) mentalitu. ()

zeromen

Jeden z mála kvalitních a dobře natočených válečných filmů. Skvělé obsazení, doplňuje realisticky natočena válka s minimem použitých počítačových triků. Lahůdka:-) ()

Edrik

Perfektní film zobrazující ruskou legendu Vasilije Zajceva v nacisty obléhaném Stalingradu. Líbí se mi, jak je film propojen s propagandou druhé světové války a nezaobírá se pouze sniperskou válkou. Nakonec se dá odpustit i ten milostný romantický trojúhelník, který ve filmu vznikl. Možná by to s ruskými herci bylo o trochu víc autentické, ale Ed Harris podal perfektní výkon a postavu německého odstřelovače nakonec zahrál tak, že jsem z něj ani neměl pocit hlavního záporáka. Spíš jen staršího pána, co dělá svoji práci, stejně jako Jude Law. Myslím si, že autorům se opravdu povedlo, spolu s dokonalou hudbou, exteriéry a střihem, přenést atmosféru tehdejší války o Stalingrad na plátno. Do páté hvězdičky chybí snad jen romantický konec, kde by mi víc sedělo, jak se Zajcev sklání nad hrobem své milované. Nicméně chápu hollywoodské pohnutky. Možná i z podobných pohnutek zranění Ed Harrisa vypadlo ve filmu jako škrábnutí, ale ve skutečnosti by mu utrhlo půlku ruky. Jsou to pouze detaily, nad kterými se dá přimhouřit oko i díky Ronu Perlmanovi, který sice neměl moc prostoru, ale to málo vyplnil na výbornou. Závěr: Vyvážené druhoválečné akční drama z kterého cítíte špínu a chlad slavného Stalingradu ()

raru

Súboj elitných snajperov, to je presne moja šálka kávy, bojové scény sú veľkolepé, ale nejak mi tam smrdela američtina.Takže plný počet to nebude. ()

ssarka

film jsem poprvé viděla na střední škole při probírání minulého století a vyrazil mi dech...absolutně dokonalá úvodní scéna,při pohledu z dobytčáku na hořící město být vojáky,tak se poseru...úžasná hudba do toho a celý děj mě film nepustil z napětí....knížku přímo od Zajceva jsem četla asi před rokem a říkám na rovinu,že jsem nedočetla...asi 50 stránek detailního popisu toho,tak hájili jeden kopec...ten film MUSÍ mít nějakou zápletku,jinak by se tam prostě jen dvě hodiny váleli v bahně a stříleli..to že USA udělala ze Zajceva politického víceméně neutrála a hlupáčka z Uralu jsem ochotná tolerovat při ztrátě jedné hvězdičky...realita je taková,že to byl silný komunista a po válce profesor na vojenské vysoké škole...všichni herci výborní, asi životní role Juda Lawa ()

Snakefinger

Ale major König nestřílí .... jedna z hodně nezapomenutelných vět tohoto filmu, který prostě měl ty koule ukázat jak to chodilo ve slavné Rudé armádě. Z toho fakticky fest mrazí. ()

Motherlovebone

Ed Harris za výkon v tomto snímku získal své místo v SS All Star teamu hned vedle lovce židů Christopha Waltze. Na pomyslném trůnu herců, kteří kvalitně sehráli nějakýho toho nácka, sedí (nikým neohrožen) náš Honza Werich za svého Hermanna Göringa. Čest jejich památce! ()

kodwin

Trochu nevyrovnaný film se skvělými i nesmyslně podanými scénami. Přehnaný důraz na propagandu s přehrávajícími sovětskými důstojníky mi lezl na nervy stejně jako některé nereálné výpravné scény. Na druhou stranu skvělé okamžiky se zrcadlem, milostná scéna i většina scén s německým ostřelovačem, kterého famózně zahrál Ed Harris. Nepřítel před branami není dokonalým válečným filmem, ale za shlédnutí jistě stojí. ()

Jarda68

Tenhle film i po letech nabízí dechberoucí,napínavé scény,efektní přestřelky a vůbec zajímavé zpracování bitvy o Stalingrad...Jude Law a Rachel Weisz tvoří sympatický pár....80% ()

Dupac

Jsem hodně na vážkách - ruská partyzánština v angličtině mě nebavila, některé lokace na mě působily nepříjemně ateliérově a vůbec, ve srovnání s Annaudovými majstrštyky mě Nepřítel nevtáhnul tak, jak bych čekal. Jedna věc je fotogenickej kukuč na letácích v azbuce, druhá věc je charisma na plátně, a tady to rozhodně válcoval Ed Harris (detaily jeho očí dělají půlku atmosféry), k zahození není ani Hoskinsův Chruščov a Pearlmanův "Jaws" (na straně dobra jsou bohužel zbytní téměř všichni). Zaokrouhlení dolů způsobilo hlavně přehánění u zdejšího hodnocení a nedávné zhlédnutí po všech stránkách dotaženějšího "čtyřhvězdového" Gallipoli. 70 % ()

datel13

Po vice nez 10 letech jsem si vzpomnel dokoukat dalsi film, co me onehdy hodne zaujal. Je hezky, ze Americani natoci takovej film o Rusech; v dnesni putinovsky dobe by to zrejme bylo jinak. Libily se mi autenticky realie a (ne)libilo se mi valecny peklo a beznadej. Kdyz o Stalingradu jeden jen cte, divi se smyslu vsech tech valek.. film je jeste ostrejsi salek chilli tequily. Nebo spis dvojitym panakem Slavnij Ural. Film ale skoro dokonalej, zduraznim tak jen vedlejsi postavy - Nikita Chruscov a vojak Kulikov v podani Rona Perlmana. 85 % ()

matous20063

Hodně dobrý film řekl bych že i celkem autentický (doufám).Jude Law tady hraje výborně. Fiennes tady má strašně nesimpatickou roli, ale stejně to zahrál dobře.Rachel Weisz hraje skvěle, její role je mi strasně sympatická a má celkem dot hot scénu. Hlavní Záporák je hodně Bad-Ass, a je to záporák podle mého gusta. Stalingrad je skvěle natočen ale na Německou stranu )krom tedy hlavního záporáka) je pohlíženo dost málo. Taky mi sedla role Rona Pearlmana která dává filmu trošku komediálnější stránku. Také se mi hodně líbí pohled na Komunistickou stranu, která nemá respekt z nikým ani z lidmy ze svých řad. 80% ()

Sa.sa

Již kultovní film o bitvě o Stalingrad... Ano Stalingrad nebylo jen obyčejné město, ale to Město! Jinak Vasilij Zajcev byl opravdu hrdina, který by neměl být zapomenut... ()

Feacher

Asi nevyznávám úplně válečný filmy o druhé světové válce, ale musím říct, že tento se mi líbil. Opět měl film to, co by správný film měl mít - láska, akce, příběh a kvalitní herci. Mělo to logiku, mělo to napětí, já jsem spokojený... 90% ()

slavikzbojni

Fukm je to dobrý dvaja muťskí protagonisti a Rachel Weiszový podali dobré výkony- ale nemá to ten šmrnc sovietskych vojnových filmov- to vedie Rusi najlepšie zo všetkých. O režisérovi Arnaudovi len dobré- bol vrcholne verný historickému rámcu. ()

Bragi66

Výprava velmi dobrá a dosti malebná. Scény jsou opravdu působivé. Bohužel ale jak dojde na lidi, tak se to zvrtne do hulyúdského průměru. Záporák Ed Harris je sice záporný, ale ne zas tak, jak by mohl být (i s s oběšením toho chlapečka). Je to prostě přes působivé kulisy moc americky hygienicky učesané. A Chruščov je tam ukázaný jako naivní hysterik. Přitom hlavní aktéři na ruské straně byli úplně vynecháni (A. I. Jerjomenko, V. I. Čujkov a  Georgij Žukov). Ano, není to dokument, ale svévolnost výkladu je tady na škodu věci. Přitom skutečný příběh V. G. Zajceva sám o sobě by vydal na silný příběh. ()

Hombre8

Bohužel poněkud pohádkově zpracované a na efektech založené. Nevím úplně, co vedlo tvůrce, aby příběh, který šel zpracovat komorněji, jelikož se jednalo o osobní záležitosti, museli balit do davových scén a ještě k tomu v podstatě stejných. Teda vím. US provenience. I přesto by to bylo za čtyři, nebýt celé řady nereálných věcí. Brýle mají modré antireflexní vrstvy, Zajcev si zapaluje cigarety plynovým zapalovačem, o sebevražedných útocích ani nemluvě. ()

Zrr

Ze začázku to vypadalo nadějně ( ostřelovačská scéna v kašně ) ale postupem času se děj hodně rozmělňuje vedlejšími motivy a ztrácí tempo. ()