17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

BoXBe

Kvalitní válečný duel, u kterého se nemůžete nudit. Pátou hvězdičku mi brání udělit jen příliš průrazný americký styl, kterým je natočen film z drsného ruského prostředí. Ten patos tomu moc nesluší a občas přislazuje, přesto je na co se dívat a ocenit invenční přístup. Harris hraje výtečně a je pochoutka sledovat každý jeho výstup. S přiděleným rozpočtem se podařilo natočit napínavý, místy trochu jednoduchý sníměk, ale pokud si jej pustíte v dobrých sluchátkách, uslyšíte, jak snipeři na svých stanovištích i dýchají....to je potom teprve radost z kvalitního zážitku....:)) ()

laik_60

Môj obľúbený vojnový film. Super – takmer autentická scéna. Dobrý – dramatický dej zameraný nielen na súboj ostrostrelcov, s troškou romantiky. Pekne zkarikaturovaný Chruščov. Nie všetkým vojnovým dávam 5 b tomuto raz dám zatial je to 4 aj kus . ()

mortak

Hra na jistotu. Annaud je dobrý řemeslník, ale uměle vytvořený milostný trojúhelník s poučením na konci brzdí děj. Naštěstí jsou tu často vedlejší postavy zajímavější než hlavní hrdinové (Ron Perlman), a těch prvních dvacet minut posouvá film nad průměr. ()

Flyer

Zajímavý a poměrně neotřelý námět, dobré zpracování a senzační herci. Snad jen scénář by nemusel obsahovat tolik děr a pár nesmyslností. I přes pomalejší tempo a zmiňovaný scénář je Nepřítel před branami pěkným a do poslední minuty napínavým válečným dramatem. ()

Yazzman

Od jisté doby američané prostě neumí válečné filmy. Po slibném začátku jsem čekal snímek ve stylu Saving Private Ryan nebo Band of Brothers, nakonec jsem však koukal na přihlouplou kovbojku. Jedna z nejkrvavějších bitev druhé světové války se změnila v nepříliš zajímavou přestřelku dvou odstřelovačů. Herci jsou nevýrazní, ale spíš než nedostatkem talentu je to způsobeno pramalou scénáristickou invencí, takže všichni jsou nuceni hrát archetypální postavy amerických snímků. Hořkou tečkou bylo závěrečné prozření člena sovětské propagandy o nesmyslnosti třídního boje a jeho následné sebeobětování. Bodíky uděluji za celkem slušnou atmosféru a prvních deset minut. 4/10 ()

dr.fish

Film má všechny podstatné atributy. Akce, spád, láska, inteligentní záporák, sympatický klaďas, kvalitní filmové řemeslo. Trochu těžší pro člověka z Vých. bloku sledovat interpretaci komunistické totality Hollywoodem, ale naštěstí se film zaměřil hlavně na člověka, a to je v tomto případě jenom dobře. Možná kdyby se film zaměřil spíš na Stalingrad a ne na zamilovaný páreček Weisz-Law, bylo by ještě mnohem lépe. 70% ()

wendelin9

Tenhle snímek jsem viděla tak před 5ti lety v "letním kině" v jednom jihočeském kempu, když jsem byla s rodiči na každoroční dovolené pod stanem a musím říct, že na mě, coby 12ti-letou, velice zapůsobil... Záběr na dítě, houpající se na oprátce někde na nádraží (nebo kde to bylo) jsem nedostala z hlavy po celou dovolenou... ()

czejny

Krok č.1: Vezmětě si vzduchovku. Krok č. 2: Do trávy si natáhněte satunu. Krok č. 3: Ze sta metrů se jí pokuste trefit. Komu se to podaří, je nejspíš zbytečné, aby se na tento film díval, neb je právě o něm. Pro všechny ostatní tento snímek skýtá nenáročné sledování připomínající souboj na pouťové střelnici v reálných kulisách. Námět, příběh a celková vizuální stránka. To všechno je pěkný, ale člověk se neubrání až příliš americkému pohledu na realitu. Romantická zápletka do filmu seděla jako dítě v pískovišti na injekční stříkačce a herci, které mám normálně rád mi nebyli ani za mák sympatičtí. Holt od válečného filmu očekávám trochu víc... ()

okkac

Prosím už žádné milostné trojúhelníky do primárně válečných filmů!!! Něco jiného je válka jako pozadí pro romanci. ()

tomeek

Sniperovací scény super, ale jinak je to takové hrozně nevyužité. Moc americké, řekl bych. Přesně jak píše Houdini... Je to takový jakoby dobře natočený TV film s hvězdným obsazením. Plus absolutně nechutná scéna "sexu" - oba museli smrdět jak prasata a o té špíně ani nemluvím. Rachel u toho čumí, jak kdyby ji na nože brali. ()

panMartin

Mám rád válečné filmy a tenhle se mi líbil. Film má všechny podstatné části. Akce, láska, inteligentní záporák, sympatický klaďas, kvalitní filmové řemeslo. Je to hlavně o souboji ruského odstřelovače Vasilije Zajceva a německého majora Koniga Film má atmosféru a to je to hlavní. Líbilo se mi, jak na sebe připravovali pasti. Jejich souboj je jako šachová partie a asi nejlepší scénou je souboj v továrně s kusy zrcade. "Kdo má pušku, ten střílí! Ten co má náboje jde za tím, kdo má pušku! Když toho, kdo má pušku zabijou, tak ten, co jde za ním bere pušku a hned střílí!" ()

Decker

Strhujici podivana licici souboj dvou ostrelovacu na zivot a na smrt v naprosto zdevastovanem Stalingradu, ktery je posledni bastou Rude armady pred tim aby naciste ziskali celou Rus. Prave tento fakt kontrastuje s onim soubojem dvou nejlepsich ostrelovacu. Annaudovi se povedlo temer jako v jeho vsech filmech prenest na platno vybornou atmosferu a zajimavy pribeh. Co se tyce hereckych vykonu neni se o cem prit; Law, Fiennes, Harris, Hoskins, Perlman ti vsichni se pro tyto role hodi naprosto skvele a zhostili se jich s velkou vervou a presvedcivosti. Docela rad bych videl Vassiliho pusku. ()

fantoci

Vždycky mám takový divný pocit, když některá provenience natáčí filmy, jejichž děj se odehrává na území jiného státu a zákládá se na historických skutečnostech. Takový divný pocit, jsem měl právě u tohoto snímku. Americko-německo-britsko-irský film o bitvě u Stalingradu. Je dnes moderní shazovat a podceňovat obyvatele bývalého Sovětského svazu (Rusy, Ukrajince, Bělorusy a další) a především snižovat jejich podíl na výsledku druhé světové války. Je třeba si uvědomit, že na devadeát procent padlých Němců v boji padlo při střetu s Rudou armádou. Filmu je třeba vyzdvihnout kulisy a reálie i celkovou atmosféru. Skvělé napětí i herecké výkony. ()

wader

zprvu se mi to celkem líbilo, ale co mě doslova nasralo bylo, když sem to sledoval celé v AJ. Přitom tam jsou jen němci a rusové. Tak trochu autentičnosti vy nacionalističtí američani a britové. Jo a škoda, že se to nemohlo nikdy stát protože němci za WW2 neměli žádnou stabilní jednotku odstřelovačů a v žádném případě jimi tehdy nebyli vysocí důstojníci.... ()

hans500

Výborný válečný film (o trochu lepší než "Zachraňte vojína Ryana"), vynikající obsazení (Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz), skvělý a uvěřitelný příběh a scénář, excelentní výprava, dobrá hudba, zajímavá kamera. ()