17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

chelseaman22

Žádný zázrak. Průměrný válečný film, kterých byla již kvanta. Za vyzdvihnutí stojí pouze dva herecké výkony, a to v podání doktora Watsona a nacistického odstřelovače. Obávám se, že jinak neměl snímek Enemy at the Gates nic do sebe. Velkolepé bitky bez šmrncu a napětí. Nudná láska a konec stupidní (jak se může skopčáckej machr nechat takhle zastřelit?). 60% ()

wafc

No, viděno podruhé a musim radikálně měnit hodnocení, protože se jedná o klišoidní mrdku kolosálních rozměrů. Nehledě na jazykový nonsens v podobě debaty náglovskýho snajpra a ruskýho pionýra. Snad jen ty souboje jsou hezky udělané. ()

UhLee

(8.5/10). Velkolepý snímek, který nabídne jak dech beroucí nekonečné souboje dvou odstřelovačů, tak krásný romantický vztah dvou lidí. Scéna ve staré továrně je skvělá a nervy drásající. Soundtrack se mi velmi líbil, ale měl jsem občas pocit, že jsem ho už někde slyšel. Myslím si, že podobný byl v Schindlerově seznamu. ()

andrii

Žádný pohodný u něho nepochodí, i když v ne/v/hodné době, zákonitě nepohodlný. Srdce zavalí cit. Tam Romeo a Julie na čas dají mat tmě, mezi stíny rozsvítí se intimitě. ()

Sokkk_y

Jeden z nejlepších evropských válečných filmů. Již od samého začátku je divák pořád napjatý a očekává další a další zlomy a další a další mrtvé Němce (možná i Rusy?). Právě začátek dokazuje, že snímek nebude obyčejný patriotický příběh, ale film, ve kterém se snaží každý přežít v drsném ruském klimatu a v zabláceném prostředí.____Celkem "poklidný" a srozumitelný děj je proložený několika akčními sniperskými scénami, které nakonec vyvrcholí v souboj "sniperských titánů"___Mezi skvělé výkony musím zařadit Jude Lawa (alias Vasilij) a Eda Harrise. Nesmím zapomenout na jindy přitažlivou Rachel Weisz, jejíž herectví mě nepřestává příjemně překvapovat___Abych to skončil, Nepřítel za branami se může řadit mezi nejlepší evropské a světové válečné filmy. ()

Sfinkter

Líbí se mi dějová linie, líbí se mi režie, líbí se mi výkon všech hlavních herců. Film nepostrádá napětí ani emoce. Líbí se mi. ()

Belbo

Annaud se všim všudy jak znám anemám rád. Tzn. skvělá výprava s dobře vybranými herci(vlastně jen Ed) x dějový patos bez pokusu o hlubší psychologii postav i souboje. Vasilij první půli přežívá jen díky náhodám, klikař. PS: Jen tak pro zajímavost.Celý příběh byl jen bolševická propaganda. Major König - snajpr - nikdy nežil a Vasilij Zajcev byl docela pěkný zauralský tatar s očima šikmýma jak plocha silnice po desátém pivu. ()

farmnf

Jak píše Lima, scénaristickými děrami se to v tomto akčáku Moskva-Holywood jenom hemží. Úvod je nesmírně realisticky zpracován, válka na vás pekelně dýchá přímo z obrazovky. Pak uvidíte jak bodrý ruský politruk s americkým Happy ksichtem rozhazuje letáky v angličtině(aby pitomý americký divák přečísti si je mohl, azbuka by ho asi urazila). Pak se děj nepřirozeně z válečných hrůz přenese někam do Jamese Bonda. Boj muže proti muži. Eso proti esu. Všichni se znají, přelézají linii aby si pokecali a najali si konfidenty. Všichni machři a ta válka jakoby nějak se vytratila a jedinej s ruským kukučem, co tu pobíhá je Nikita Chruščov, ináč samý hamburgrový amíci. Eště cola u kulometů by jim náramně seděla. Hodnotím to tak, že záměr byl skutečně svatý, kamera jak víno, scenérie naprosto na jedničku ale výsledkem je americká akční sračka, která není o Stalingradu a druhé světové vůbec. Proč si ti idioti nepozvali například Nikitu Michalkova, největšího rusa filmu aby jim vysvětlil že ural 1942 není Kalifornie 2001. ()

Mirokukii

Dobrý válečný film, s tou správnou hutnou atmosférou a hlavně výbornou romantickou linií, která tu válečnou s lehkostí převyšuje. Jude Law je sympatický voják, mající mocného a zkušenějšího nepřítele. Rachel Weisz je krásná a vzdělaná. To správné koření a napětí do milostné zápletky přidává třetí zůčastněný Joseph Fiennes. Ed Harris ani nemusí moc mluvit, ten si vystačí jen s pohledem a stojí to za to. Krásná hudba samozřejmostí. ()

dzira

Dostal jsem se k filmu až nyní a jeho vysoké hodnocení uživately ČSFD mne opravdu překvapilo. Osobně jsem zvažoval, zda si vůbec zaslouží druhou hvězdu (snad za nereálný, ale celekem efektní začátek) a jen těžce jsem se ubránil při psaní tohoto komentáře užití vulgarismů, které by jej charakterizovaly.... Ztráta času. Sovětská kinematografie vyprodukovala desítky mnohem lepších filmů, než je tato ...... ()

Lachtaan

Do vod válečného žánru jsem nezavítal už ani nepamatuju a lhal bych, kdybych pronesl, že mi nechyběl. Jsem jeden z mála mužů na planetě, které nikdy příliš netáhla celková tématika druhé světové, tenhle mix klasického milostného trojúhelníku a souboje dvou odhodlaných odstřelovačů se mi ale dost trefil do noty. Jako nejpozitivnější faktor považuju to, že jsem neměl potřebu fandit ani jednomu z nich. Stoupenci Stalina pro mě budou totiž navždy obdobné svině jako ti Hitlerovi. ()

lennyd

2. světová válka. Nacistická vojska se rozpínají po celé Evropě, a postupně se snaží dostat až k asijským nalezištím ropy. V cestě jim stojí poslední ruské město - Stalingrad. Pojmenované po ruském vůdci, i za cenu desetitisíců životů jej Rusové padnout nenechají. V tom jim pomáhá i nový typ boje, tak odlišný od stávajícího - pomocí ostřelovačů postupně likvidovat německé důstojníky, a tím destruovat celou armádu. Nejlepší z ostřelovačů - Vasilij Zajcev (Jude Law) se tak rázem stává hrdinou všech ruských vojáků, ikonou, kterou ještě přiživuje jeho známy Danilov (Joseph Fiennes). Ale německá strana se nenechá jen tak ničit - do města přijíždí major Konig (Ed Harris) - a ze souboje velkých armád se rázem stává boj muže proti muži, boj o čest, ale i o celé město ... Jean - Jacques Annaud si s námi zahrál trochu falešnou hru. Strhující úvod filmu, ne nepodobný Zachraňte vojína Ryana (hlavně rozdávání zbraní - jeden voják dostane zbraň, druhý náboje. Když první padne, může si druhý vzít jeho zbraň ... síla) - kdyby v tohle stylu pokračoval dál, pak půjde o nejlepší válečný film všech dob. Ale jak se do války začne zaplétat politika nebo nedejbože milostný trojúhelník, napětí se trochu vytrácí. Ne že by se na to koukat nedalo, ale po úvodu je to trochu zklamání... ()

BS

Milostný trojúhelník na pozadí největší bitvy druhé světové války? Ano a dokonce se to dá sledovat! :) ()

T-pack

No jo, druhá světová, to je moje téma. A Vasilij Zajicev rozhodně patří ke jménům, která si pamatovat. Hudba je vynikající, ruská válečná mentalita je zachycená prostě dokonale. Ale co tam zas dělá ten románek? Ale za to hvězdu nestrhám. Je to za anglické znění. Takový Chcrusčov si myslim ztratil hodně! No co, angličany rusky jen tak asi nenaučíte. Nevadí, pořád je to velmi dobré... ()

elanius

(157/2012, DVDRip) / Skvelý napínavý súboj dvoch skvelých hercov resp. sniperov. Mne osobne oveľa viac vyhovoval film keď sa trošku ukludnili masové vojnové scény a začínalo sa stupňovať napätie medzi dvomi hlavnými postavami. So záverom filmu absolútna spokojnosť. (8/10) ()

noriaki

Americké válečné filmy, i když tenhle na první pohled americký moc není, mají obecně problém s realističností a schopností zobrazit malé lidské osudy na pozadí velkých, a k patosu svádějících událostí. Kromě Kathryn Bigelow a geniálního Stanleyho Kubricka se této vábničce dokázal ubránit jen málokterý režisér. Francouz Jean-Jacques Annaud dopadl trochu lépe, ale i on přílišným tlačením na romantickou linii udělal z bojových scén skoro vedlejší zápletku. No, alespoň se tam v bitvě u Stalingradu netřepotaly vlajky se čtyřiceti osmi hvězdami a třinácti pruhy. Množství drobných historických nepřesností, a dokola opakovaných nepravdivých klišé zase tak nevadí, takže nakonec je to za čtyři. A to jsem ještě kvůli výborné hudbě a výpravě přemýšlel i o plném počtu. ()

tomxxx

Na film jse koukat dá, ale je postavy a děj je hrozně černobílý a americký. Navíc nevím jestli jsem koukal na nějakou poangličtěnou verzi, ale hrozně mi vadí, když ve válečných filmech mluví němec a rus anglicky, navíc se snaží napodobovat přízvuk. ()

Fleetguard

Myslím, že hodně lidí čekalo spousty masových scén, ale tenhle film o nich přece není . Jde o souboj dvou špičkových ostřelovačů a to je vždy jen boj muž proti muži. A právě proto dle mého názoru, byly souboje napínavé a výborně zpracované. Jestliže nebudete od tohohle snímku čekat bezhlavou řežbu se spousty mrtvými, ale opravdoví souboj dvou ostřelovačů z druhé světové války, budete se určitě skvěle bavit. ()

Timak

Tenhle film natočen podle skutečné události se mi hodně líbil. Až na několik nesrovnalostí, byl ten film opravdu natočen s velkou přesností. Strhující závěr, který si jak se patří Ed Harris vychutnal. Nejprve poprava malého chlapce a pak v tváří tvář smrti. Mimochodem ten chlapec opravdu ve skutečnosti zemřel. Zato láska mezi Vassiliem a Taniou ve skutečnosti nebyla - ona ve skutečnosti ani žádná Tania nebyla, dále Commisar Danilov neumřel a stejně tak neumřel Koulikov - oba byli "pouze" postřeleni. Jiinak jak už jsem řekl, je film natočen s velkou přesností. ()