Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

eye candy

" I am not now, nor ever have been in favor of bringing about in any way the social or political equality of the white and black races. I am not now nor ever have been in favor of making voters or jurors of Negroes, nor of qualifying them to hold office, nor of intermarriages with white people. There is a physical difference between the white and the black races which will forever forbid the two races living together on social or political equality. There must be a position of superior and inferior, and I am in favor of assigning the superior position to the white man. " A. Lincoln. No ať už to bylo tehdy jakkoli, přikláním se spíš k názoru, že první co je třeba za politickými rozhodnutími hledat je něčí profit a ne mravnost. Ovšem to, že Spielberg chce udělat svým krajanům radost, je od něj každopádně moc hezké. Mně Lincoln přišel umělý a podlízavý, 150ti minutová porce Spielbergova klišé mířícího za Oscary. Obrovské plus ale za D.D.Lewise. ()

Triple H

Spielberg evidentne veľmi, veľmi, VEĽMI chce ďalšieho Oscara. Jeho pohľadnicový a vtieravý štýl však už vyšiel trochu z módy (alebo ja som naň príliš dospel) a pán režisér ňrezignoval na akúkoľvek snahu, aby udržal krok s dobou. Dve a pol hodiny politického žvatlania a patetického rečnenia je pre mňa absolútne nestráviteľná záležitosť a nemám predstavu ako by som toto martýrium absolovoval v kine, nemôcť si ho osviežiť návštevou záchoda, či umytím zaschnutej špiny na sporáku. Lincoln zo seba sype toľko najozajskejších právd pravdúcich, až to presiahne hranicu normálnosti a z postavy sa stáva karikatúra. Day-Lewis je síce presný a jeho schopnosť pracovať s hlasom je zaujímavá (hoci zvolenú moduláciu mu úplne nekvitujem), ale výsledkom je bohužiaľ aj tak len sošný, pastelový obrázok do dejepisnej omaľovánky a nie životná, či zaujímavá postava. Podobný dojem zanecháva logicky aj celý film, keďže Steven opäť raz nešetril svojím presladeným pátosom a potenciálne zaujímavú zápletku zabalil do odporne gýčového a až otravne patriotického hávu. Lincoln tak skutočne môže poslúžiť len na to, aby si americké deťúrence pozreli akýže to bol strejda Abraham veľký vlastenec a aké múdra sa z neho liali hoci aj pri naťahovaní ponožiek. Inú hodnotu film nemá a zo starnúcej generácie režisérov (Scott, Scorsese, etc.) Spielbergovi uteká vlak s prehľadom najviac. Možno keby ma politika sama o sebe zaujímala viac, vedel by som si tie orátorské výstupy aj viac vychutnať. Bohužel. P. S.: 12 nominácií na Oscara je zlý vtip a hereckého plešouna mal dostať so suverénnym prehľadom Joaquin Phoenix. Len ďalší dôkaz toho aká je samotná akadémia spolitizovaná a na míle vzdialená tomu čo by pri ich rozhodovaní malo mať najväčší význam - tzn. poctivá a kreatívna umelecká práca a nie kŕčovité mávanie americkou vlajkou. P. P. S.: Pochvala Jamesovi Spaderovi, ktorý jediný vnášal do celej veci trochu života a energie. Ostatní sa tvárili ako keby liečili rakovinu a s teatrálnosťou divadelných matadorov si dávali tie strojené a papierom šuštiace dialógy. ()

Motinski

No od Spielberga veľké sklamanie. Príbeh po celú dobu nemá poriadne čím upútať, chýba mu spád a všetko sa vlečie. Daniel Day Lewis je skvelý herec ale toto na oskara podľa mňa určite nebolo. Už len make-up jeho postavy mi bil do očí a bol celý nejaký divný. Veľké sklamanie, bez iskry a bez niečoho kvôli čomu si film zapamätáte. Čaro Spielbergovského rozprávačstva tu nebolo vôbec. ()

LeoH

Po technické stránce provedeno přímo učebnicově, několik silných momentů, leč přes všechnu autorskou snahu a úctyhodné herecké výkony jsem se většinu času tak úplně nezbavil dojmu, že místo živých lidí s vlastními tužbami, ideály a pochybnostmi koukám na mechanicky rozpohybované panáky ze stránek dějepisu se zvnějšku předurčenými trajektoriemi i hodnotami. Nebylo to úplně k odzívnutí, nebyla to žádná nekritická idealizace, daly by se od toho vést leckteré štěpné paralely k dnešku (poslanecké trafiky npkc?), ale na víc než 70 % mi to nevychází. ()

filmmovier

Je to pravda. Ten Lincoln je vlastně docela nuda, ve které se prakticky celou stopáž jen mluví, povídá a hlasuje. A tak pořád dokola. A když se konečně domluví, dopovídá a dohlasuje, z atentátu na pana prezidenta to vlastně vůbec nic nevytěží. Tempo je nesmírně pomalé a ve filmografii Stevena Spielberga to zcela určitě je film slabší. Jenomže i poloslepý by viděl, že Lincoln je stále kvalitní řemeslo, ať je jakékoliv. Atmosféra na jedničku, výprava, kostýmy, to všechno je super a vlastně i to tempo je celkem strhující a příběh vtahující (ale co si budem, prezident neprezident, mohlo to být rozhodně mnohem lepší a uvítal bych to i kratší). Daniel Day-Lewis je taky výtečnej a za zmínku rozhodně stojí i Tomy Lee Jones, John Williams tentokrát také slabší, ale rozhodně ne špatný. Chápu, proč někteří považují tenhle film za špatný a nudný, vlastně se není co divit, protože si o to prostě říká. Ale tak dobře vypadá a je tak dobře zahraný (už i proto, že tam vlastně nikdo, včetně Lewise nemá moc co hrát) a všichni se tam hádaj, jestli je otroctví dobré nebo špatné a furt dokola hlasujou, jak už jsem říkal. A dlouhé je to jako sebrané spisy Williama Shakespeara. Jenomže je to i stejně tak... mno, dejme tomu zajímavé, jako sebrané spisy Williama Shakespeara. A i když je tu vysoká pravděpodobnost, že už se na tenhle film nikdy v životě nepodívám, mě se líbil. Ve výsledku velmi pěkná historická záležitost - ale spíš pro Američany, nám to všechno může bejt tak nějak ukradené. Vlasteneckých 70%. ()

arbitr

Řemeslně téměř dokonalé, pro někoho nudné, pro jiného poučné. Je až s podivem, jak se nám ta parlamentní demokracie za ty stovky let vůbec nezměnila. Za zobrazení témat doby bych musel dát absolutorium, ale přece jen jsem čekal od mistra režiséra něco navíc, jako v některých jeho filmech v minulosti a to bohužel nepřišlo. Přesto to nebyla ztráta času. ()

karlik4801

Lincoln si hraje na neskutečně výtečný a grandiozní film. Ono to tak není. Něco mě nutilo, abych ho dokoukal až do konce. Jenže jsem se neustále koukal na čas a odpočítával minuty. Kdyby byl o půlku kratší, možná bych hodnotil více kladněji, ale spíše ne. Je až moc ukecaný a tím je často nudný. Viděl jsem jen pár hádek o zrušení otroctví a pár menších momentů z prezidentova života, které nijak neovlivnili děj. Abych to shrnul, Lincoln není ničím výjimečný film, určitě si tolik nominací na Oscara nezaslouží, protože se prostě a jasně jedná o průměrné drama. ()

viperDavid

Jako já nevím, ale je to jeden z mála filmů, které jsem nevydržel do konce a to je celkem umění, protože i když jsem byl násilně nucen podívat se na sex ve městě 2, nudil jsem se u toho podstatně míň. Možná by Lincolna měli na pár let nechat zakopaného, občas ho vylovit aby po něm mohl jít sem tam nějakej ten upír a zase ho dát k ledu. Tohle se filmařům totiž fakt nepovedlo i když to režíroval Steven. ()

DaUr

Lincoln mluví. Lincoln vypráví příběh. Lincoln mluví. Nějaký starý chlap (kdo že to je?) mluví. Lincoln mluví. Jiný starý chlap (kdo že je tohle?) mluví. Lincoln vypráví příběh. Lincoln mluví se ženou. Lincoln vypráví příběh. Hele, Joseph Gordon-Levitt! Lincoln mluví. Další starý chlap mluví, následně se hádá s Lincolnem. V reakci na to Lincoln vypráví příběh. Následnou scénu zachraňuje Tommy Lee Jones. Hned nato Lincoln částečně mluví a částečně vypráví příběh. Lincoln uplácí a podvádí. Lincoln zadumaně hledí před sebe, pravděpodobně přemýšleje, co bude vyprávět příště. Lincoln mluví. Je tohle James Spader? Lincoln to vymyslel a vypráví příběh. Lincolnovi přišel telegram. Lincoln mluví. Ha, hlasuje se (pozn. - jediná opravdu zajímavá scéna filmu). Lincoln nehaleká, Lincoln slaví v tichosti. Lincoln ukončuje válku. Lincoln mluví. Vypráví příběh. A je zastřelen - asi chtěl někomu vyprávět příběh. Ale nebojte se, Lincoln mluví znovu. Tak, pokud jste dočetli až sem, jste na Lincolna připraveni a možná vás bude i bavit. Ano, je dobře natočený (vzhledem k tomu, že stojí na výkonech spolehlivých herců, jsou ty výkony logicky skvělé), krásně nasvícený a podbarvený příjemnou hudbou. Ale je to nuda, pekelná a zoufale dlouhá nuda. Jako lekce dějepisu fajn, ale být na tom v kině, vyhlížím střelce už od dvacáté minuty. ()

Sokkk_y

... aneb jak natočit historický film bez pompézní výpravy. Takový by mohl být podtitul, neboť prakticky celý snímek se odehrává v interiérech. Na tento druh žánru je to neobvyklé, ale neříkám, že špatné. K zahození nebyl ani (opět nečekaně) dějepisný scénář, který kupodivu nebyl pojat v tradičním nechutném amerikánském patriotickém stylu. Ono vlastně nebylo úplně vyloženě špatně nic, neboť každý ze zúčastněných dělal to, co měl v popisu práce. Ovšem totálně odfláknutě, a to od režiséra přes hudbu až po herce (s výjimkou Day-Lewise). Flákalo se vše, co se dalo, což je podle mě škoda, protože z toho potenciálu se dalo vytřískat mnohem více. Spielberg nám tedy natočil takovou dražší verzi nějakého dokumentu z History Channel. Ale pěknou. ()

Samuel7

Velmi dobře natočený film, toto téma si nedovedu představit zpracované o mnoho lépe. Snad bych jen ocenil zobrazení atentátu na Lincolna a nechal více vyznít jeho smrt, což by snímku dodalo hlubší emocionální dopad. Jinak se tu ale odehrává působivý herecký koncert v čele s Danielem Day-Lewisem. Z vedlejších postav exceluje Tommy Lee Jones, jehož obhajoba názoru o rovnosti všech lidí před zákonem byla pro mě tou nejpamátnější scénou celého filmu. Sally Field zahrála svou lehce nevděčnou postavu velmi přesvědčivě a Lee Pace mě svými vášnivými projevy neskutečně bavil a dokázal, že je hercem, co rozhodně nemá zapotřebí hrát ve filmech typu Twilight. Williamsova hudba je velmi vydařená (což možná ani netřeba zmiňovat), jen škoda, že jí není slyšet příliš často. Kamera je rovněž vynikající a Kaminski si skvěle poradil se záběry v interiérech, které zdaleka nenechají kameru vyniknout tolik, jako v otevřených prostorách. A díky realistické a precizní výpravě jsem skutečně cítil onu dobovou atmosféru. Dávám silné čtyři hvězdy a myslím, že Lincoln si skutečně nezaslouží toto průměrné hodnocení na čsfd (na imdb má o celých 11% více), natočit působivé politické drama není vůbec snadné; když si vzpomenu například na loňskou Iron Lady, Lincoln s přehledem vítězí o několik tříd. ()

LiborGondek

Životopisné filmy mám rád a v kombinaci s režií Stevena Spielberga jsem popravdě čekal ještě trochu víc. Film je až zbytečně dlouhý a nekonečné dialogy vás začnou brzy nudit. Nicméně když mám hodnotit jako celek, nebylo to vůbec špatné a i když bylo od začátku jasné, jak to skončí, bylo to smutné. O to víc, když v českém dabingu slyšíte nezaměnitelný hlas Vladimíra Čecha... Herecké obsazení bylo vybráno pečlivě a jejich výkony byly dobré a naprosto hodnověrné. Přínos Abrahama Lincolna byl obrovský a to nejen pro Ameriku. Nebál se jít až na pokraj zákona, norem, či kodexů, pokud věřil, že je to pro správnou věc a jak ostatně zazní i ve filmu - zrušení otrokářství byla největší věc 19. století dosažená za pomoci úplatků, vydírání, intrik a úsilí od nejčistšího muže v Americe. Lincoln je velmi přínosný film, který asi nebudete chtít vidět znovu a znovu, ale jeho shlédnutí litovat nebudete. ()

Belbo

Odporný, jednostranný, lživý a zjednodušující ideologický patos, kastrující důvod války na problematiku černých mužů. Být rasista, šovinista, neznalec, jiný kulturní vyvrhel, napsal bych negrů, ale za to by mě mohli z ČSFD taky vyhodit. Pokud se někdo zajímá o problematiku Války za nezávislost (respektive občanské války v USA), doporučuji knihu Země krví zbrocená od Jiřího Hutečky (asi nejlepší tuzemská práce k tématu) s poměrně detailním popisem celé škály faktorů, vedoucích k válečnému konfliktu. ()

Johnny.ARN

Po historickej stránke sa tomu asi nedá čo vytknúť, ale po filmovej .... Dokusal by som to plátno, keby že to mám kukať v kine. Spielberg zrežíroval niečo, čo je pre bežného diváka neúnosné, nepochopiteľné. Pre američanov a ludí zaoberajúcich sa touto problematikou je to však pohladenie na duši. Oskar za hlavného herca zaslúžený, o výprave by som trochu pochyboval. Dobovosť neodškriepiteľná, škoda len tej nudy. 3 z 5 ()

Homer Simpson

12 Oscarových nominací včetně nejlepšího filmu????? Ano jména: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones a Stevan Spielberg mě rozhodně zaujali, abych tento snímek shlédl, ale podruhé bych se na to rozhodně nekoukl. DDL odvedl svůj nadstandard (a Oscara si zasloužil), stejně tak SF a TLJ se snažili, co to šlo, ale SS (nepléťte si s náckama) rozhodně zklamal a ještě navrch tomu nasadil korunu se 150 minutovou stopáží, při které by ho Indy přetáhl bičem, Rex by mu ukousl hlavu (případně něco jiného) a malá Drew by stačila nabýt plnoletosti. ()

neoBlast

Nenechte se uchlácholit, že se nejedná o standardní životopis. Spielberg sice prozíravě nesleduje celý život Abrahama od plenek po Fordovo divadlo, ale vyzobává si detailně prosazování jednoho "menšího" zákona. Bohužel nedokázal politické kuloáry přetavit do zábavné hry jako třeba Howard ve skvělem Frost/Nixon či Roger Donaldson ve Třinácti dnech. A jen tak mimochodem superluxusní hereckou sebranku poslal, i přes nenávist fanboyů, pro ceny. Místo toho je tu opět jeden muž co měl sen... a furt o tom akademicky kecal přes dvě hodiny. 50% ()

Micro41CZ

Stevene, Stevene, Stevene, kam jsi dal cit pro drama? Cit pro gradaci? Cit pro... emoce na plátně? A nějaká postava a ne schematická figurka by se taky hodila... A nominace na Oscara za hudbu je už fakt výsměch (včetně většiny dalších nominací). ()

civalII

Ztělesněná nuda. Já nechápu, že ty Oscary nedají Štefanovi rovnou, nemusel by pak točit takovéhle mrdky. Tady to nezachrání ani jindy výborný Daneček Den. ()

LittleJohnny

We're all living in Amerika, Amerika AMERIKA... neviděl jsem více patriotický film, než je tento. A myslím si, že kdyby to nebylo o tak zajímavé historické osobnosti, tak to po půl hodině zavrhnu... Naštěstí Daniel Day-Lewis se projevil jako dobrý Abraham Lincoln...A Steven Spielberg si zase natočil "sračku", z které budou nějaké peníze, aby mohl udělat něco skvostného, teda Já v to alespoň doufám... ()

mickyreed

Lewisovi a Lee Jonesovi bych dal Oscary zfleku. Perfektní herectví. Hezky vyobrazená politická špína a rozpor svědomí. Nechápu jednu díru ve scénáři a to, proč se mluvilo na konci filmu o demokracii, když vše ohledně dodatku mělo hodně daleko od toho jejich ideálu demokracie. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga