Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

blitzer

Historické, i filmy s politickou tematikou, mám rád, ale tohle byla zkrátka nuda. Sice jsem u filmu neusnul, ale neměl jsem k tomu daleko. Zajímavé, ačkoli nikoli překvapivé, spíše symptomatické pro demokratický režim, mi přišlo akorát to, s pomocí jakých praktik se už po staletí schvaluje legislativa. Nemyslím si, že by naše země bylo v tomto nějak pozadu :-) ()

majo25

Ak niekto čaká životopisný film o jednom z najväčších amerických prezidentov a dejateľov amerických dejín, tak bude asi sklamaný, pretože film sa venuje iba Lincolnovému boju za zrušenie otroctva a skončenie občianskej vojny. Aj keď aj tieto veci sú z historického hľadiska zaujímavé, čakal som predsalen viac. Obsadenie je fajn, Day-Lewis sa zhostil hlavnej postavy veľmi dobre, škoda iba, že v prípade ostatných historických postáv sú už moje vedomosti obmedzené. Iba málo tuším, kto bol kto v americkom senáte, čo pre plné pochopenie dobového politického prostredia a historických krokov je asi podstatné. ()

angel74

Netvrdím, že je to špatný film, ale musela jsem se jím pronudit dokonce nadvakrát. Z řemeslné stránky jde o mistrně odvedenou práci, to se musí Spielbergovi nechat, ovšem nemohu se ubránit dojmu určité mystifikace postavy Abrahama Lincolna, a to mi docela vadí. Naproti tomu obsazení Daniela Day-Lewise do hlavní role byla zcela jistě dobrá volba, i když pod maskou není skoro k poznání. Těch kladů a záporů bych rozhodně ještě pár našla, ale nač se dlouze rozepisovat, to už udělali jiní. Jednoduše řečeno Lincoln je hodně rozporuplný snímek, což se musí zákonitě odrazit i v mém hodnocení. (55%) ()

majo0007

Tuzemskému divákovi nič nehovoriaca nemastná neslaná životopisná fraška. Ešte horšie ako War Horse. Takéto filmy, okato poškulujúce po nejakej soške alebo ocenení, si milý Steven môžeš strčiť. ()

moviefilm

Lincoln je presne tým, čím som sa bál, že bude. Akademicky chladným filmom bez štipky emócie. Ako môže Spielberg očakávať, že divák pri emocionálnych scénach s rodinou nejaké emócie prejaví, keď sa rodine dáva žalostne málo priestoru? Kaminski kameruje komorne z diaľky, akoby od diváka chcel, aby si od postáv udržal odstup a všetky zábery sú ponorené do šeda. Strihač strihne len občas, čím opäť vytvára chladnú atmosféru. Ešte aj Williamsovu hudbu počuť výnimočne. Spielberg by si to všetko mohol dovoliť, keby sa mohol oprieť o do hĺbky idúce výkony hercov. No žiaľ, ani tie nevyvolávajú žiadne emócie. Prekvapivo aj Daniel Day-Lewis stvárnil Lincolna síce decentne (čo je na jeho pomery nezvyčajné a čo mu slúži ku cti), no chladne. Sally Field a Tommy Lee Jones dostávajú síce málo času, čo im nedáva veľký priestor, no snažia sa a viac-menej im to ide. Fieldová síce občas prehráva a v jednej scéne je to vyslovene vtipné (nechcene), no Jonesovi by som toho veľa nevedel vytknúť. Škoda len, že jeho postava je dosť nevďačná. Skráta, Spielberg si u mňa týmto filmom dosť uškodil. A po skúsenosti s Mníchovom môžem s čistým svedomím prehlásiť, že Kushner by mal prestať písať scenáre a venovať sa radšej nejakej inej bohumilej činnosti, ktorá mu ide lepšie... FOOL AWARDS 1: Hlavný herec - Daniel Day-Lewis + 7 nominácii: Réžia - Steven Spielberg, Adaptovaný scenár, Vedľajší herec - Tommy Lee Jones, Vedľajšia herečka - Sally Field, Kamera, Výprava, Kostýmy. ()

bk81

Jeden z nejslabsich a asi nejnudnejsi ze Spielbergovych filmu. Velke zklamani. Jedine pozitivum je herecky vykon v titulni postave. ()

zorro

70% kdy by bylo vice hitorie bylo by to lepsi tak to je to jen kratky dej natahnuty na 2 a 1/2 hodiny. nic mene skoro komorni Spilberg s luxusni kamerou. ()

klida

Značně černobílé ztvárnění politikaření ohledně zrušení otroctví. Nebylo úplně nezajímavé sledovat, co se děje na plátně, ale absolutně se mi nedařilo zasadit to do nějakýho kontextu toho, co se stalo před pěti minutama, nebo toho, co o celý věci vim (v podstatě nic). Nejvíc mě bavilo sledovat těch asi třicet známejch obličejů a vzpomínat, kde jsem je viděl. Při vzpomínce na poslední filmy od Spileberga jsem byl připraven na to, že by to mohlo hodně špatný, ale dalo se to. Jenom je to strašně dlouhý. ()

wendelin9

Důvodem mého nízkého hodnocení je nejspíše fakt, že dějiny nebyl nikdy mým koníčkem (a nejsem ani Američanka). Film je natočený poutavě a člověk si po celou dobu říká, že Lincoln byl opravdu frajer, ale hlubší dojmy jsem si z filmu neodnesla. Sečteno, podtrženo kdyby mi tento film pustili na gymplu místo dvou hodin dějepisu, zlobit se nebudu, ale tolik nominací? Hmhm... ()

nineweh

Ne, vážně nejsem schopná tuhle nudu zvládnout. Daniel Day-Lewis jako obvykle prvotřídní, ale bohužel to nestačí, protože dvě a půl hodiny chlápků, kteří tu klidněji a tu vztekleji, v cylindru i bez debatují o válce, otroctví a získávání hlasů je fakt nad moje síly. I článek o Lincolnovi na Wikipedii je o sto procent záživnější. ()

Nivenx

Nejnudnější Spielbergův film jaký jsem kdy viděl. Je to samé vizuální blabla a není na to filmu nic co by stálo za větší chválu. Mě příšla délka tohohle počinu jako nekonečná a příště zvolím radši jiné téma. Stevene jdi točit zase scifi at' nás to může bavit a at' tě můžeme zase pochválit. 50% ()

reky

Nuda, nuda, nuda, měl jsem potíže to vůbec dokoukat, ani opět perfektní Day-Lewis to nezachrání. Formální kvality tomu neupírám (Williams však notně vyčpělý), ale pravděpodobně mě film nezastihl ve správné náladě a rozpoložení. ()

Noviik

Bravurní herecké výkony, držení se historie a příjemný až dokumentární film. To je ale málo. Zatraceně málo. ()

ProfesorLotr

Je možné, aby byl americký film vlastenecký a nevyznělo to trapně a kýčovitě? Ano, ale asi jenom zde. Na film se valí kritiky odevšad a každý tvrdí, že je to dějepisná nuda a politické tlachání. Blbost! Film vás může ( zdůrazňuji "může" ) nudit prvních deset minut, ale pak to začíná být emotivní nářez s překrásnou hudbou mistra Williamse, která je snad po celou dobu filmu nádherně originální, zábavná a dobová a přitom poměrně lehká a dobře zapamatovatelná. Za hlavní mužskou roli nemohl oscara dostat nikdo jiný než Daniel Day-Lewis, který podává úžasný výkon, stejně jako vedlejší role Sally Field a Tommy Lee Jones. Vůbec jsem například nečekal, že se zasměji ( především díky parádním historkám pana Lincolna ). Originální a rozdílné pojetí života amerického prezidenta na rozdíl od Spilbergových předchůdců. Nenechte se odradit hloupými komentáři pane Spielberg, jste stále ve formě. 93% ()

smrt.ka

Za tu tak stokrát překročenou únosnou hranici patosu a kýče bych dala spíš hvězdy dvě, protože mě to štvalo natolik, že můj zážitek z filmu je spíše podprůměrný než průměrný. Johna Williamse už nechci slyšet dlouho, stejně tak tolik ohraného a stále se opakujícího Hanse Zimmera ve 12ti letech. Ale s čistým svědomím nemůžu dát ty dvě hvězdy prostě protože Daniel. Podle mě je to ve své generaci nejlepší současný herec, byť tenhle výkon asi nebude z mých nejoblíbenějších. ()

Radiq

Daniel Day-Lewis byl ztělesněnej Lincoln, teda v mejch představách vypadal uplně jak on. Po sračce Nine si tak u mě znovu spravil reputaci. Ale to je tak všechno, co by se tady dalo pochválit. Ok, ještě historická výprava. Nejsu totiž žádnej americkej vlastenec, děcko ve škole ani historickej nadšenec. Mám takovej dojem, že Spielberg to natočil proto, aby měly školy co promítat děckám, když se jim nebude chtít učit. Ale asi to pro ně bude stejny utrpení, jak pro mě. Prostě nudá! Bylo tam nespočet postav, ktery mě vůbec nezajímaly. Z Lincolnova života tam vidíme jen tu část, kdy se jedná o 13. dodatku. Proto myslim, že by se to mělo jmenovat spíš 13. dodatek, než Lincoln. Nevidíme tam totiž ani jeho život před, ani jeho smrt zastřelením v divadle. Nenechte se zmást hromadou známých jmen - vůbec nic to neznamená. Prostě Spielberg zas jednou ukázal pravou tvář a ta tvář je nudná a blbá. Jo a do toho nesmím zapomenout na strašnou hepu Sally Field, která je hnusnější a strašnější čím dál víc... ()

andrii

Století americké, století rozdělené vlajky aneb u kulatého stolu s autorem litery dějství v šarlatové, laureátem divadelní smrti. ()

chelseaman22

Tak tu máme snímek, jež je naprosto obyčejný. Žádné vykročení z řady, žádné vzrušení a žádné překvapení. Film se pohybuje na kvalitativní úrovni filmu Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986) a sám osobě je maximálně (MAXIMÁLNĚ!) na tři hvězdy. A teď mi laskavě řekněte, proč 12 nominací na Ceny akademie? To jsou Američani takový pokrytci?! Tohle už tu bylo jednou aneb americký patriotismus nezná mezí. Malý náhled to minulosti: Letec (2004) - 11 nominací nebo Smrt čeká všude (2008) - 9 nominací. Oba tyto snímku oslavují Spojené státy americké, jejich hrdost, lásku ke zbraním a jimi (ale nikým jiným neopětovanou) samozřejmou jedinečnost. A jelikož se udělení Cen akademie udílí ve Spojených státech, tak už je s předem vypočtenou pravděpodobností na hladině významnosti Alfa - 0,02 jasné, že Lincoln zazáří, ale zbytek neamerického světa bude kroutit hlavou, a proto mám taktiku: Ať vyhraje cokoli, jen ne "americká jedinečnost"!!! 55% ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga