Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Hanquita

Spíš než jako sci-fi, vnímám tenhle film jako psychologické cvičení na téma "co s lidmi udělá ponorka, jsou-li moc dlouho spolu, v nepřátelském prostředí, kde se každý upne na detaily, které ho drží nad vodou, a jsou-li navíc pod ohromným tlakem a nesou-li na sobě obrovskou odpovědnost". Konec s vyšinutým zabijáckým špekáčkem sice mírně balancuje na hraně, ale důvody, proč dochází k jednotlivým zvratům a odhalením, jsou velmi dobře obhajitelné. Navíc mi tenhle film zprostředkoval opravdu téměř fyzický prožitek světla a jeho účinků. Nemůžu zapomenout na fascinaci lodního psychologa - "tma, to je ticho, ale naprosté světlo je ohlušující a všepohlcující". Film, který šlape a který si díky své vizuální působivosti určitě zaslouží pět hvězdiček. ()

Peterek82

Královsky jsem se bavil. Hutná atmosféra, supr soundtrack, postupná gradace děje i událostí. Za poslední dobu jeden z mála filmů, u kterých jsem skoro nedýchal. 5/5 ()

complex

veľmi prehnané scifi, ktoré obsahuje plno chýb a nevysvetlených vecí,, to že sa na to nepoužil veľký rozpočet je vidno.. herecké obsadenie celkom dobré, ale čo sa týka prevedenia filmu, tak to nie je naozaj nič prevratové.. jednoduché scifi, ktoré zaujme len určitú časť divákov ()

spawn866

Ta první půlka filmu byla docela dobrá, ale od poloviny filmu to začala být pořádná blbost. Já osobně nechápu proč museli dát do filmu nějakého šíleného Psychopata, který tam začne řádit a vraždit. Myslím si že do Sci-Fi tohle prostě nepatří, mě osobně to zkazilo celkový dojem z filmu. 3/5 * ()

milford

Sebranka lidí, o nichž nic nevím, v kosmické lodi směřující ke Slunci. Postavy si mezi sebou něco říkají, ale vůbec nevím co, buď to jsou nevýznamné plky nebo to je nehorázná hloupost. Akce by se tu taky našla, ale průběh je podobný jako v případě komunikace mezi postavami - nevýznamná jen za účelem předvedení efektních triků. Do konce jsem doufal že se to zlepší, no čekal jsem marně. Pro mne jednorázovka na zkouknutí během dlouhých zimních večerů, kdy se člověk kouše nudou. ()

ronas

velmi vydareny kusok, moje vysoke hodnotenie urcite ovplyvnuje to, ze som film videla na velkom platne v kine, co celkovy dojem znasobi... jedine co mi chybalo bolo naviazanie na zivoty hlavnych hrdinov pred letom, aby clovek vedel za koho vlastne bojuju, presnejsie pre koho sa obetuju. inak velmi efektne sceny a napatie ... roztrasene kolena az do konca.. ()

Fritorick

Sunshine je poměrně pěkná vizualní podivaná, která ovšem kromě slušně zpracované myšlenky, obětovat se za vyšší princip, nemá moc co nabídnout. Poutaví příběh je zaměněn za nesmyslnou vyvražďovačku, postavy, až na kapitána, jsou až příliš nemasné, neslané a pravděpodobně vám nepřirostou k srdci. Co mi ale nejvíc vadilo, je totalní pohřbení logiky a fyzikalních zakonů, o které se toto heliocentrické sci-fi vskutku neopírá. Jako skalního fanouška tohoto žánru, mě sunshine prostě zklamal. ()

Saprofag

Je to trochu vykrádačka z jiných filmů, ale taky to udrží pozornost, což se i přes slabší místa ve scénáři počítá. Na jedno vidění to je. Leccos je pěkně udělané a když odpustíme to co je udělané hůř, tak to vychází docela dobře. No a dobře je za tři. ()

Antonymi

Tým vědců letí ke slunci nahodit ho nukleární náloží? Haha. Takových blbostí už tu bylo. Hlavní "tahák" pro mě bylo pár známých jmen v titulcích a to hlavně jméno Cillian Murphy. Po shlédnutí snímku musím říct, že ano, takových námětů už tu bylo, ale Sunshine není žádná blbost. Film totiž více než nějakou inovativní myšlenkou zaujme především obsazením a hereckými výkony. Ach ano, a také krásnými pohledy do slunce. Atmosféra na vesmírné lodi je tíživé a houstne s každou minutou a na to mrazení v zádech, když postavy zjistí, že se na palubu "něco" dostalo, připomínalo posvátnou hrůzu při prvním sledování Vetřelce. 80%. A samozřejmě za mě asi tak pomyslných 100% navíc za toho Cilliana. ()

Nocturnum

Asi jediný dobrý film o záchraně světa a s tím související vesmírné misi. Ale ne jen dobrý, vynikající. Tohle a Vesmírná odysea - dva nejlepší vizuální zážitky z prostědí vesmíru .. ()

Johgas

Zajímavé sci-fi, film mě přestal bavit až v poslední třetině - zmutovaný Pinbacker byl podle mě navíc. Rozhádaná posádka by se pozabíjela sama, nepotřebovali k tomu "externistu" :-) Velmi se mi líbil hudební doprovod a vizuální stránka filmu. Dobře byla vykreslená psychologie postav - po 16 měsících v uzavřeném prostoru se profily značně vykrystalizovaly a to, jak si posádka lezla vzájemně na nervy, bylo dost věrohodné. Co jsem nepochopila, bylo pojmenování jedné z hlavních postav - Robert Capa - po slavném maďarském válečném fotografovi? Se Sluncem neměl nic společného, fotil válku....Nicméně to beru jako poctu tvůrců. ()

JimWalker007

Nedostatok slnečného svetla údajne spôsobuje depresiu. Slnko ju môže spôsobiť tiež - ak ste k tejto neľútostnej hviezde príliš blízko. ()

Alboin

Vynikajúci film s množstvom prekrásnych myšlienok a skvelou hudbou. Môj zážitok naštrbil len príchod Marka Stronga ako elementu fanatického zla, pretože až na jeho prvú vetu a zároveň najsilnejšiu myšlienku filmu, bola jeho postava podľa môjho názoru nepotrebná. Spomínaný výrok som poznal skôr prostredníctvom kapely Alrakis a preto má tento film pre mňa osobitné a nezameniteľné čaro. ()

Iroquois

Jako sci-fi 1*, neboli totálně nereálné (už jen základní premisa o vyhasínajícím Slunci je nesmysl a dalších nesmyslů je tam kupa. Jak může být jenom jeden člověk z posádky schopen "odjistit" náklad? To jako kdyby cestou zkapal na zhoubnou plynatost či anaserpentní spinózu, tak je mise v prdeli? No takovou záchranou akci by museli vymyslet naprostí bezmozci). Ovšem jako dobrodružný vizuální psychothriller slušné 3*. Celkem 2*. ()

Welsiot

První 2/3 filmu jsou na 4*, ovšem poslední 1/3 je totální blud a i při veškeré snaze o pochopení všech finálních scén za 2*, takže průměr je.... ()

raadec

Boyle je pro mě anglický Spielberg. Tvoří nápadité, atraktivní, úspěšné filmy pro širokou veřejnost. A právě proto s ním mám problém. Ty filmy jsou přeslazené, hrané na krásu, natočeny na maximální efekt a úspěch, viz Slumdog millionaire. Sunshine je skvělé, ale opravdu skvělé sci-fi první polovinu, možná 2/3 filmu. Potom se z toho stane totální pitomost, násilné oddalování konce, ať už konce hlavního padoucha, nebo i celého filmu. Ten závěr mě totálně znechutil. Jinak z filmu kouká jedno velké ponaučení, pokud chci zachránit lidstvo, tak na misi pošlu roboty místo lidí. U těch budu mít jistotu, že se psychicky nerozloží a nepokazí celou záchrannou misi svou vlastní labilitou. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace