Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

lemrousek

Knížku jsem milovala, ale tohle je fakt hrůza! Tlupa "skorodůchodců" si hraje na mladíky, herecký výkony taky nic moc (z Jiřího Ployhara se mi obrací kudla v kapse). Viděla jsem druhej díl a vtipy jako vystrčené zadky nebo neustálé omílání "ve stanu spolu spí, i když spolu jinak nespí" byly jenom trapný... Je to škoda, předloha měla odpich a vodácké prostředí toho myslím nabízí hodně. ()

RPO

Knihu mám rád, na řeky jsem jezdil. Ale tento seriál je strašný, to si ani voda, ani kniha nezasloužila... Hodnocení dodám po dalších dílech, ale vysoko to nebude (jestli se vůbec dodívám)... ()

Sasquatch

Oprava - musím dát 4, fakt mě to baví. Navíc jsem se dočkal "kůzlátek" :) A taky musím opravit to že to můžou pochopit jenom vodáci, ten seriál se líbí každému, s kým se o tom bavím, navíc i našim maminám. Kdo to hodnotí jako odpad toho zřejmě ještě moc neviděl... Tak po třetím dílu tohoto seriálu mám dojem, že ho můžou opravdu pochopit jenom vodáci. Všechno co se tam odehrává, jsou každodenní situace „na vodě“...hledání hospody, cesta nočním lesem, noční koupáni, nervozita a svírání před sjížděním „šlajsny“. S knížkou se to moc srovnávat nedá, u té jsem smíchy brečel, ale jako první pokus o zfilmování je to OK. Je pravda, že některé herecké výkony jsou trochu prkenné, někdy trochu přehrávané (Braňo Polák...), místy to trochu vázne, je tam i dost blbostí (bramboráky na vodě???), některé rozhovory zní jak čtená zkouška, neustálé používání slova vodák je téměř jako kapání vody na hlavu, ale ve srovnání se současnou seriálovou tvorbou je to skoro na Oskara. Oproti přeseriálovaným ostatním všedním dnům se na pondělí těším na další díl. Snad se dočkám trochu víc humoru, erotiky a dalších svíravých pocitů před nějakou šlajsnou...Celkově, má to spoustu much a chyb, ale stokrát radši se budu dívat na tohle, než na Ordinaci, VKV, Ulici a podobné výplachy. ()

ohneta

Nečekal jsem žádný zázrak a ten se také nekonal, ale u mě dobrý, takže za tři. Dívat se na to dá, sem tam se zasměji, mě se líbí kozy a přítelkyni zase Vaculík. Pro mě docela pohodový seriál, který nikoho neurazí a komu se to nelíbí, tak at se dívá třeba na HBO. ()

Leila75 odpad!

Tak jsem dala jeden díl a to mi fakt stačilo,velice trapný humor o hereckém kumštu nemluvím...Jsem v šoku,že režisér,který natočil,tak vtipný film jako je A bude hůř...klesl až na dno,nevím asi se zbláznil... ()

Ludva

[2009-03] * Šmídovy knihy jsem kdysi četl, líbila se mi jejich atmosféra a jemný vtip. Přišlo mi, že se z tak malých, tenkých a velmi nedějových knížek nedá dělat seriál, takže na první díl (Vyplouváme) jsem byl zvědavý. A ejhle, měl jsem pravdu --- nejde to. Ukrutnou nudu a trapnost ještě umocňovali herci, kteří předvádějí výkony od průměrných (Vaculík) až po velmi špatné (Kostková). Nejlepší jsou voiceovery, kdy Keny cituje některé pasáže z knih, to působí dobře. Ale jakmile se pokusí stejně dobré pasáže někdo zahrát, je konec. Kvůli letní atmosféře, pěkným holkám a hlavně ze zvědavosti jsem vydržel i další díly. * Maruška: křeč pokračuje s rádobymoravským přízvukem. * Tajemná žebrovka: trochu lepší, i když lodí přivolaná neštěstí působí často poněkud násilně. * Anděl na vodě: asi nelepší díl, ačkoliv "řízci" byli strašní a motivace vlastníka anděla poněkud podivná (strašně mu na něm záleží, ale klidně by ho dal cizímu člověku za odvoz cizích lidí k zubaři). * Vzpoura háčků: takhle se (až dosud relativně) normální lidi nechovají, navíc Kostková je opravdu špatná herečka. * Vodácký ráj: utrpení v podobě nudného divadelního představení, natáhnutého na půl dílu, přebíjí ještě debilnější peripetie kolem uhánění Křižáka. Brr. * Vodácká svatba: perfektní okamžik před odchodem k bazénu, kdy je krásně vidět, jak jsou všichni v prdeli. Následuje opačný extrém než dosud: knížka o horách stlačená do polovičky dílu seriálu, takže působí stejně nesmyslně, jako minulá knížka natažená do dílů šesti. A málem bych zapomněl na WTF postavu Jitky. * Křižákův návrat: už aby byl konec. * Návrat háčků: robátka (i když v knížce jsou lepší) trochu zvedla očekávání, aby se vzápětí vše vrátilo do starých kolejí "kdo s kým" seriálu. * Poslední plavba: je zajímavé, jak původně celkem sympatická parta, kvůli které jsem se chtěl zkusit dívat i na další díly, se v průběhu seriálu změnila na bandu hulvátů a hysterek, které nemám rád. Autoři asi chtěli naznačit nějaký posun postav během let, ale pochybuju, že zrovna tímto směrem. Naštěstí už je konec. ()

sun.eagle

Zarážející hodnocení seriálu. Čekal jsem rozhodně větší uspěch na CSFD. Jsem asi ta vyjímka co potvrzuje pravidlo, ale mě to baví. Rozhodně závan vzduchu po neskutečném smradu českých seriálů v TV, Vztahy a Ružová jsou hrozné. Navíc ustřední písen od Kryštofu je skvělá, a hodně hodně návyková. Skoro jako tenhle seriál. ()

mirekdr

Když se v seriálu objeví celá plejáda českých (a slovenských) herců a nikdo z nich se nepřiblíží ani svému průměru, tak musí být chyba v režii. Některé herecké výkony jsou prachbídné (Polák, Rašilov) a jediné, co si zaslouží pochvalu je titulní píseň (za tu jedna hvězda) a že občas je na co koukat ;-) (a za to druhá hvězda). Je to smutné, ale víc už seriál nemá co nabídnout. Tohle si krásná kniha pana Šmída rozhodně nezasloužila. ()

st.lupen

Všechny situace v seriálu byly silně šroubované a stěží uvěřitelné. Nedovedu si představit spolupráci scénáristy a režiséra. ()

Umělec

Knížky Zdeňka Šmída mám rád. Mají zvláštní, trochu nostalgickou atmosféru, vtip, lehkost. Zato seriál je jen křeč. Podle úporné snahy herců poznáme, kdy jakoby mají hrát hněv, radost, rozvernost, správňáckost apod. Ale nedaří se, nedaří... A režisérské pojetí vtipných nebo dramatických scén? To je úroveň okresního formátu. Jedna * jen za letní náladu a vodu. Jinak špatný.... 20% ()

Vaso

Na tenhle seriál jsem se těšil. Trochu vodu znám, hory taky. I pelíšek horských kondorů. Měl jsem to štěstí, že vodáckým holkám jsem utekl. Pokaždé, když se dívám na tento seriál, přepadá mě hořkosladký pocit. Nechci komentovat scénář nebo herecké výkony, prostě u tohoto seriálu dokážu sedět celou noc ( jako teď). Je půl čtvrté ráno a dívám se už na osmý díl. Kniha(y) je prostě bible, ale přesto se mi seriál líbí. (i když písničky HopTropáků mi tu trošku chybí) ()

Barney

Neuvěřitelné, jak se dá sprasit tak nádherné téma, tak nádherná knížka! Pan Nikolaev by zasloužil pěkně nakopat do... Však vy víte kam. Dobří herci, dobré téma, tak kde se sakra stala chyba? Jak může zkušený režisér udělat takové neuvěřitelné boty, jako třeba naprosto nepříjemně a nepřirozeně mluvící Moravačka? Moravský přízvuk je krásný, v jiné situaci a jiném podání to zní roztomile, ale díl, kdy promluvila, jsem málem ani nedokoukal. Ku.va, proč to nedali natočit nějakému režisérovi, který má k vodě trochu vztah? Nikolaev a vodácké prostředí = Košťál a fotbal. Nebo Hušák a manažerství. Prostě dokonale se odpuzující protiklady. Hlavně že si na to ČT dělala reklamu snad 2 roky dopředu! Zklamání desetiletí. ()

Monco

Konečně po dlouhý době jeden dobrej seriál. Poslední díl byl smutnej, jak Lukáš Vaculík umřel. Vodákům a dalším nadšencům doporučuju ()

LEOM

Z tohohle se mělo a muselo vytřískat mnohem víc...trochu mě to zklamalo, protože potenciál tam byl a velký. Tři nechávám za to, že aspoň prostředí je vodácké, bohužel už situace, které se většinou řeší už mi tak mnohdy nepřijdou a sklouzávají do trapnosti... bohužel....bohužel ()

zulvisek

ať si kdo chce co chce říká,mně se seriál "Proč bychom se netopili" moc líbil.Pobavila jsem se i poplakala a navíc mi to skutečně přišlo jako ze života. Ne jako ty nekonečné seriály kde je po x letech pouze jediný herec který tam začínal a všechno je jinak a několikrát přestavěné. Já dávám 4 hvězdy a za nima si stojím ()