Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Mr.Dogman

Tak, film z mých nejočkávánějších roku 2009...Jsem z něj zmatený. Byl to velice zvláštní a ojedninělý film. Ale mám z něj rozpoluplné pocity. Na jednu stranu se rozplývám nad vizuálem, akcí, krásnou herečkou a chytrými dialogy, ale na druhou stranu filmu odsuzuji nereálné chování postav a hudbu, která se hodila k filmu, asi jako okurka s mlékem(nechutné přirovnání, zas tak hrozné to nebylo).Obojí by se dalo s úsměvem zkousnout, ale nejhorší bylo to, že scény nejdou vůbec v pořadí za sebou. Vinou tohoto nedostatku, je nejspíše stříhání, stříhání a stříhání, protože jinak by měl film, podle mých informací, přes čtyři hodiny. ()

KASUGI

Maximální zklamání. Žánrová roztříštěnost tu bije do očí jak sviňa a tváří se to až křečovitě dospěle. Scény s Rorschachem byly nejzábavnější (kromě té infantilní se zapalovačem), u filozofických kidů Dr.Manhattana a jeho zářivého penisu jsem trpěl nudou. Jestli to vytáhnu na 7/10, budu teda hodně silně přivírat obě oči. ()

svobik

Jeden velký přepis, nic víc, což s sebou nese nějaké ty pozitivní, ale i negativní body. Tím největším kladem je jistojistě samotná předloha, ta je však natolik silná, že se vedle ní film o nějaký ten stupeň propadá. Provařená papírová mnohovrstevnatost je tedy, i přes ucelenější vyprávění, pryč a zbyvá pouze vcelku originální detektivka, která však obsahuje více, na první pohled zbytečných odboček. O emocích řeč být také nemůže. Zbytečný hype, který časem splaskne. Teď jsou všichni pouze očarováni většinou dobře zvoleným castingem, hudbou a povedenou akcí. 70% hodně na hraně. ___________________ Update po zhlédnutí director's cutu: Celkový dojem vesměs potvrzen, rozhodně mi ale nepřipadalo, že tahle verze je nějak o moc věrnější předloze. Obsahuje sice o jednu klíčovou scénu navíc, jinak se v ní ale také nacházejí momenty, které v komiksu vůbec nejsou. Ty tři hodiny jsou navíc na podobnou zápletku vážně moc. ()

ghatos

Prapodivný mix všeho možného. Celou dobu mi tam neseděl Doctor Manhattan, na konci přeci se jen ospravedlnila jeho role v příběhu. Celý film působí trochu nesourodě, silné chvilky střídají ty slabší. Závěr však přináší originální rozuzlení s filosofickou otázkou. Je třeba vyzvednout hlavního záporného hrdinu. Otázka vlastně zní, zda-li je vůbec záporný? :) ()

ganz

Asi to bude tím, že věci od snydera jsou prostě blízké, ale watchmen mě mile překvapil. Ať už vizuálním zpracováním, soundtrackem (Hendrix, Simon and Garfunkel, bob dylan, philip glass), postavou Rorschache, anebo strukturou příběhu, který je budován převážně pomocí flashbacků. Někomu to možná přišlo poněkud "levné", ale nám ostatním to přineslo skvělou akčně depresivní podívanou... ()

Guzo

Všeobecně nemám moc rád filmy podle jakékoli předlohy ať už předlohu znám nebo ne a to z prostého důvodu - buď se při neznalosti občas ztrácím nebo si postavy či celkově svět představuji při znalosti jinak. U Watchmenů platí první případ. Efekty, akční scény i režie jsou naprosto výborné (i když na mě možná až moc "nemoderně moderní" :) a k některým postavám vyloženě v průběhu filmu přilnete, ale není to u mě prostě ono, asi by to ten komix opravdu chtělo přečíst.. Rozhodoval jsem se mezi 3mi a 4mi, ale chvílema ten soundtrack, no proboha.. ()

Jacob23

Na komiks pomerne slozite a plne jsem to docenil az pri 2. shlednuti.Watchmeni obsahuji vyborne vybranou a zasazenou hudbu,bezchybne triky a vypravu,slusne herce(skvely je Rorschach se svym hlasem ,Komediant) a velmi zajimavy pribeh,uvodni titulky jsou vybornou predehrou a videl jsem je uz asi 7x.).Celkove se mi to dost libilo a radim to k nejlepsim zpracovanym komiksum (Spidey 2,Dark Knight,Sin City..) tady mi dokonce nevadila ani Snyderova obliba ve spomalovackach..malo chybi k 5ti * ()

Ichabod

(27.9.2009) - Nejvíc a nejlepší comicsový film (rozhodně neplést s nejzábavnějším, tam mezery ještě jsou - Watchmen jsou velice poctivé drama a to se v tomhle žánru moc nenosí). Kdyby tenhle byl první zfilmovaný, nikdy by si nikdo asi nedovolil natočit film o maskovaných hrdinech, protože by prostě byl příliš stupidní, o ničem a plochý (ano, ostatní zfilmovaná komiksová tvorba je v porovnání s Watchmen něco jako Seagalovky z 80´s). Watchmen přišli ve správný čas, nezabili totiž veškerou konkurenci a nerad bych si nechal sebrat prvenství Nolanovo Batmanům. Na druhou stranu, Watchmen je drsnou, smutnou, skoro až depresivní studií superhrdinů a je tedy více než logické, že není vyloženě zábavou jako takový X-men 2 a hlavní "anti-hrdina" nemá ani polovinu charizmatu Ledgerova Jokera. Na druhou stranu všichni ostatní hrdinové jsou fantastičtí a není ani jediný, kterého bych neměl sto chutí každou minutu poplácat po ramenou. (03/2009) Líp to dopadnout o moc nemohlo, někde mne Snyder opravdu dostal do kolen, že vyždímal ze scén co znám z comicsu maximum, jinde mi zase přišlo že nelogicky málo tlačí na pilu s emocemi. Z technické stránky filmu by se mohly ždímat seminární práce o filmových postupech v 21. století. Na druhou stranu mi po většinu filmu chyběly emoce, čemuž paradoxně někdy škodil geniální, ale zvláštně použitý soundtrack, respektive známé songy. Stejně jako je nevhodné dát roli Catwoman Angelině Jolie, tak není dobré hrát na pohřbu Comediana Simona & Garfunkela. Prakticky celý flashback Roscharcha jsem stěží dýchal, flashback dr. Manhattana byl prostě úžasný, ale třeba zbytečný úvod v podobě Comedianovo boje o život film v podstatě podkopal, jakoby se Snyder bál, že film bude potřebovat akční úvod, ale mne tím dost naštval a není to jediný důvod proč jsem po první půl hodině v hlavě měl ještě mnohem nižší hodnocení. Počkám si na prodlouženou verzi a uvidíme jestli se hodnocení nějak pohne. Největším pozitivem shledávám skvělého Patricka Wilsona, kterému jsem se přimknul asi nejvíc a samozřejmě ke krásné Malin Akerman, nejen proto, že jejich postavy jsou podstatně méně prvoplánově atraktivní (teda ehm po charakterové stránce). ()

cpt.Lynch

Podle mého nejlépe zpracovaný komiks. Úžasný příběh. Charaktery (z hrdinů u mě jasně vede Rorschach, ale i třeba podání Henry Kissingera a Nixona bylo skvělé). Hutná atmosféra, kdy svět směřuje do jaderné války a vše je často obohaceno o poutavé retro záběry. Skvělý je soundreck. Z mého pohledu druhé nejlepší úvodní titulky, hned po Obchdníkovy se smrtí. Na komiksový film se nevyhýbá násilným, až brutálním scénám (Rorschach se sekáčkem na maso, mimo jiné...). Co mě úplně dostalo je hláška Rorschacha, po te co opaří chlápka ve vězením olejem: "Vy to asi nechápete. Já tu nejsem zavřenej s váma, ale vy se mnou...". SKVĚLÝ ZÁŽITEK!!! ()

drackula

Keď som si prečítal komix, pridal som sa do skupiny skeptikov, ktorí považovali Watchmenov za nezfilmovateľné dielo. Po zhliadnutí filmu si ale myslím, že sa Zack Snyder sa s touto ťažkou látkou popasoval viac ako úspešne. Už úvodné titulky boli veľmi príjemným prekvapením a ďalšie vyše 2,5 hodiny mi ubehli rýchlo a s pocitom, že každou minútou chcem viac a viac toho úžasného vizuálu, chytľavého soundtracku a mimoriadnych postáv. Je isté, že si tento film poriem ešte niekoľkokrát, vo všetkých dostupných verziách a rovnako je istý aj fakt, že zvolené poradie - najprv komix, potom film, bolo správne. 100 % ()

Gerret

Podle plakátu jsem si nejdříve myslel že to bude něco Animovanýho, ale ono nakonec nebylo :). Ten komiks jsem nečetl takže nemůžu porovnávat, ale i tak to cekem ušlo. Bylo tam celkem dost dobrých efektů. Něco tomu scházelo a na můj vkus to bylo až moc dlouhé. S postupem času shedávám film pouze průměrným (už si ani nepamatuju o čem to bylo) a do další projekce se mi už ani nechce. Hodnocení 60%. ()

Scar

Nemyslím si že by to niekto mohol natočiť aj lepšie. Z comixu sa podľa mňa naozaj nič lepšie nedá vyrobiť. Toto je totiž výborná možnosť, ako sa vymaniť zo zavedených klišé (nejaký chudák, ktorý mal nehodu, to mu zmenilo život tak po fyzickej stranke, psychickej, ale aj rodinnej a potom už len sledovať jeho boj so superzloduchom). U Watchmenov začína dej tam, kde u iných končí. Nikdy by som neveril, že takýto postup niekomu dá do rúk také možnosti. Sám mám z tohto filmu zmätené pocity. Najmä z nudnejších pasáží, ktoré tlačia váhy na stranu tých filmov, ktoré sa oplatí vidieť iba jeden raz. Ale nie je to pravda. Videl som ho už tri krát a stále ho považujem za špičku v žánri. ()

greetchen

Komixy mě nijak zvlášť neberou a přiznávám, neorientuji se v nich. Všechny ty Supermany, Spidermany a Batmany jsem brala jako většinou docela dobře vizuálně zpracované oddechovky. Tohle ale bylo jiné. Film je vizuálně bombasticky udělaný, efekty, práce s kamerou, scéna, všechno na jedničku. Líbí se mi střídání současnosti a flashbacků, škoda že "aktuální" příběh byl trochu upozaděn. Dala bych ale větší prostor psychologickému vykreslení postav, protože kromě Rorschacha a jakž takž Dr. Manhattana do hlav hrdinů moc vidět nebylo. Na druhou stranu mě ale napadá, zda by to vůbec stopáž filmu ještě unesla, resp. zda my bychom unesli nataženou verzi filmu. ()

V.Silver

Kouzlo komiksového světa začínám pořádně objevovat až v posledních letech. Není to tak dávno, co jsem přelouskal Incal a musím říct, že mi to v mnohém pomohlo při sledování tohohle majstrštyku. Pravda, přes 3 a půl hodiny trvající epos se může na první pohled zdát jako hodně přehnaná stopáž na to, aby zvládla udržet pozornost, ale opak je pravdou. Krásně polofiktivní svět poloviny 80. let, krásní, zlomení i nezlomní hrdinové, spousta detailů a dějivých linek, které jsou jakoby "navíc", ale přitom skvěle pomáhají vykreslit postavy, atmosféru i dobu, v níž lidstvo (ne)žilo. Skvělá, chladně logická tečka v podobě brilantního vyvrcholení filmu, které vás nechá strnule a v napětí čekat, co se (ne)stane a jak to všechno (ne)dopadne. Nádherně navíc dobu i náladu podkresluje soundtrack, ať už ten autorský, nebo ten "vybraný z písniček". Tento film mě tedy vede ke 2 závěrům: skládám poklonu Zacku Snyderovi za nejen (opět) vizuálně brilantní film, ale tentokráte i za vrcholně intelektuální a zároveň strašně přízemní, až jakoby laciné téma, jež zvolil a závidím Alan Mooreovi, že dokázal něco takto brilantního vymyslet. 90%. Zajímavé komentáře: Marigold, Isherwood, Galadriel, Gemini P.S. Butlerův hlasový doprovod v "The Black Freighter" je už jen třešničkou na dortu. ()

Kosmik 1

Na poprvé trochu velké sousto a jelikož při sledování filmu jsem měl kolem sebe spoustu rušivých elementů, nestačil jsem si vše pořádně vychutnat. Dám si ještě jednu projekci a troufám si napsat, že pak tu poslední hvězdu jistě přidám. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize