Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

laik_60

Komiksovka .. nie môj žáner ... natočená preto aby bola .. neoslovilo ma to ... nepozeral by som to ani v telke keby nič iné nebolo dva b. ()

C0r0ner

Poprvé jsem viděl normální verzi. Podruhé režisérskou. Potřetí ultimate cut. A od té doby ještě asi tak pětkrát ultimate cut. Vidět Watchmeny pro mě byl z mnoha důvodů zázrak. Za prvé je to režijně určitě jeden z pěti nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Za druhé to je geniálně napsané a pokud se Alan Moore stydí i za tohle, tak je kretén. Za třetí je to špičkově zahrané, ač tam nejsou žádné velké hvězdy. Za čtvrté to má jednoho z nejlepších záporáků všech dob. Za páté ani klaďasové nejsou až tak moc klaďasové = neexistuje na tak dlouhé stopáži jediné klišé, nebo nelogické jednání postavy. Za šesté mě často nudí filmy po pěti minutách a zbytek času trpím. Tady chci po třech a půl hodinách víc a víc a přijde mi to, jako pár chvil, co jsem si to pustil. Za sedmé je to neskutečně realistické (v některých momentech až naturalistické) a divákovi přijde, že to je vlastně skoro realita. Za osmé je do všeho tohohle vložen neskutečně rozsáhlý děj, který vygraduje do geniálního konce. To, že Strážci mají "pouze" 79% je mi záhadou a vrcholní uživatelé v čele s čobolským šéfem můžou jít do píči, když tohle nedokážou docenit. 100% ()

lakikaki

Filmoví Watchmen nie sú nijako zásadným, ani nijako extrémne výnimočným príspevkom do filmovej histórie, ale to, že sa najospevovanejší "vážny" komiks automaticky premení na jeden z najlepších filmov, mohol čakať len extrémne naivný fanúšik predlohy. Celkovo sa však jej adaptácia veľmi vydarila, našťastie sa nepotvrdili ani obavy z toho, že Snyder divákov predávkuje slow motion zábermi a ani predpovede cynikov, ktorí tvrdili, že náročnú látku akčný režisér jednoducho nezvládne. 163 minút zostrihu pre kiná ubehne bez jediného zívnutia, každá scéna dosiahne presne taký efekt aký bol zamýšľaný, tých zopár akčných scén je zvládnutých na jedničku a taktiež scény, ktoré mohli skončiť prehnane akčne, príliš lacno alebo príliš zdĺhavo, zvládol Snyder so cťou a celý film beží ako dobre premazaný hodinový strojček, bez jediného zadrhnutia. Čo sa týka hercov, kamery, hudby alebo špeciálnych efektov, všetko toto je fajn, ale nič viac; možno akurát s výnimkou hlasového hereckého výkonu Jackieho Earla Haleyho v role Rorschacha, ktorý je, mimochodom, neskutočne coolovou a divácky veľmi vďačnou postavou a mám taký pocit, že mnoho dlhoročných fanúšikov komiksu filmovú adaptáciu znenávidí behom niekoľkých dní či týždňov, keď si bude každý druhý "komiksový sedlák" brať ich obľúbenú postavu do huby a Rorschachovo meno, citáty, obrázky a videá zaplavia internet (koľko "Rorschachov" sa objaví v blízkej dobe na ČSFD radšej ani netipujem, ale málo ich určite nebude). Watchmen sú filmom, ktorý rozhodne má schopnosť zaujať a nepustiť, ale zásluhy mu uznávam len za vydarenú vizuálnu stránku a veľmi dobre zvládnuté filmové remeslo. Kredit za filozofickejšie myšlienky a otázky, ktorými sa snímok zaoberá a ktoré rieši, patrí výlučne komiksu; (trochu povrchná) pitva predlohy a následné zakomponovanie nájdených motívov do scenára nestačí. [84%] ...a to všetko z pohľadu človeka, ktorý predlohu nečítal, ale určite to napraví. ()

Flynn

Jsou to pro mne takové 3-4hvezdy. Příběh mi přišel na komiks poněkud dosti komplikovaný a politický. Což není nevýhoda, ovšem stopáž byla dlouhá. Myslím že by to šlo lehounce zkrátit. Vizuální pojetí bylo výborné, to jako klobouk dolů. Postavy zajímavé, každý si snad najde oblíbenou postavu. Osobně mi ale více sedí spíše oddychovější podání komicsů (např. X-man apod.) Ovšem to neznamená, že by tohle bylo něco co si nenajde velkou skupinu svých příznivců. Po par letech videno znova. Tentokrat s normalnim volume (kdysi v kine na Andělu s THX certifikaci to fakt tehalo usni bubinky). A hle hodnoceni musim zvednout. Pri vsech soucasnych preplacanych comixovkach je tohle vskutku original a ja na nej dozral. ()

Morzael

Po pár letech jsem vychladl a rozhodl se Snyderovi předělání závěru odpustit. I tak mi přijde nelogický, ale budiž. Jinak Strážce na plátno převedl skoro stejně dobře jako třístovku. Temnější vizuál odpovídající tíživosti doby sedl parádně a krom Sůvy, který působil celou dobu jako celkem pussy, podchytil podstatu všech postav vcelku správně. Snyderův výběr předloh pro jeho filmy beru jako vychytrale kulišácký, jelikož v podstatě nemůže šlápnout vedle, pokud se nechá předlohou vést. Ale je dobře, že se někdo zpracování kultovních komiksů konečně chopil. Jako poslední ještě vychválím opět skvělý soundtrack a výživný director's cut. ()

Fallen_One

Taková lepší oddychovka. Komiks jsem nečetl, takže hodnotím filmové zpracování. Co se týče postav, nejlépe zahraný a napsaný je Rorschach, ke kterému spolu si s Adrianem člověk dokáže vypěstovat nějaký ten vztah. (Ne)Výrazný Dr. Manhattan je zas přespříliš C-3POidní a filozofický, zatímco Dan a latexová lady jsou spíš průměrní a jejich postavy nejsou natolik sympatické, abych jim fandil. Celkové zpracování filmu ušlo, rozhodně lepší než Snyderovo předchozí 300. Film má své slepé uličky, kde se nudíte, ale vesměs jak říkám, příjemná oddychovka. ()

Andre3000

Nejlepší trailer co jsem kdy viděl se opravdu zůročil. Rorschach byl naprosto fantastický a jeho postava patří mezi moje nejolíbenější postavy ze všech filmů. Celkové dobře udělany a posazený snímek, vymikající se ostatní tvorbě, který chci vidět znovu a znovu. BEST !!! ()

pakobylka

----- "Co se stalo s americkým snem?" ----- "Splnil se. Koukáš se na něj." ----- Nestává se běžně, aby mě film dostal už úvodními titulky a profláknutou písní, která je doprovází ... Taky jsem nečekala, že zrovna komiksová adaptace tak pravdivě a bez obalu rozebere silné i slabé stránky lidské povahy. Opojná iracionální jízda, v níž se prolíná přítomnost se vzpomínkami - a nereálný, věčný sen o sjednoceném světě bez válek a násilí vyústí v nečekaný, ale přitom dokonale logický, neúprosný závěr. Je to příběh o nás - a ve skutečnosti není nikdo, kdo by nás zachránil ... před námi. ()

Gabbo

Vizuálně zajímavý, ale zdlouhavý komixový film. Kdyby se trochu míň mluvilo a přidalo více akce, bylo by to na 5*. Nejzajmavější postava - Rorschach, skvělý herecký výkon. Skvěle provedené detaily, zvláště při takových scénách jako je lámaní či řezání končetin a podobně. ()

Wormboy

Literarnu predlohu nepoznam a mozem povedat, ze pri sledovani filmu ma to viac krat zamrzelo. Watchmeni sa mozu pochvalit naozaj velmi zaujimavym svetom a Snyder sa moze pochvalit, ze sa mu tento svet podarilo uspesne predstavit aj mne, Watchmenovskemu laikovi. Kompozicia pribehu je sice netradicna, ale perfektne funkcna a film som sledoval s napatim a ocakavanim, co sa stane dalej, resp. co sa vlastne stalo pocas celych jeho 162 minut dlzky. Po prekvapivo vybornych Dawn of Dead a velmi dobrych 300, ma teda Snyder opat nesklamal a zaraduje sa medzi reziserov, na ktorych dalsie kusky si dam veru velky pozor. ()

kusper

35. LFŠ Zack Snyder je pro mě jeden z mála tvůrců, který dokáže využít moderní technologie a udělat tak kvalitní snímek. U jeho vizuálního zpracování si jen výskám. Nacíc Watchmeni jsou skvělí i po dějové lince. ()

Laputa

První čtvrtina stála totálně za prd. Film je nepřirozeně a zbytečně dlouhý. Objevují se v něm, ale opravdu zajímavá " moudra ", která nutí k zamyšlení. Několik velice hezkých soundtracků a scén. Vyšší hodnocení především za opravdu nečekaný konec. Viděl jsem verzi 162min. při director´s verzi bych si asi ze žalu ( nudy ) vzal pekaře. A nemůžu si odpustit poznámku : každou chvíli může svět zaniknou kvůli hrozbě atomového útoku a každou chvíli se někdo po někom plazí... Efekty mi připadly slabé. ()

Dannysek4U

Nedoceneni tyhle adaptace je fakt fatalni. Jasne, ze neni dokonala a chvilema se to tahne, mozna by se nemusel klast takovej duraz na animovany vsuvky, jo, jo. Ale takova ta predloha proste je. A prestoze ji Snyder neobohacuje o nic vlastniho v myslenkovym smyslu, i tak mu ji podarilo pretocit naprosto uchvacujicim stylem, trebaze doslovnym. Alespon ja jsem se pri sledovani Watchmen bezezbytku vratil na stranky komiksu, jako kdyz jsem ho cetl poprvy. Vynikajici ztvarneni vynikajici predlohy, kterymu lze vycist snad jen nektery vyuzity pisne - ale to je samozrejme vec osobniho hudebniho vkusu (navic na presne tyhle pouzity pisnicky se odkazuje sam Moore, takze se neda svitit). ()

campix

Nemám naprosto nic proti comicsům a už vůbec nic proti Zacku Snyderovi, ba naopak jeho 300 mě uchvátila a velmi se těším na jeho další dílko Sucker Punch, jenže Watchmeni jsou jedním z nejzbytečnějších a nejroztahanějších filmů co sem za poslední dobu viděl. Jedinou světlou stránkou snímku je perfektní audiovizuální zpracování a velké množství slow motion záběrů, ve kterých si Snyder libuje. Jinak naprosto nezajímavé a totálně nudné. Rozhodně zklamání. ()

sulimo

WAU.Kdo se v tom najde, tak z toho bude tak mimo, že bude tejden chodit jako zombie a bude se chtít nechat radioaktivně ozářit, aby si mohl jednou zafilozofovat na Marsu. Tleskám!!! Nebo snad výstižněj: Taking a bow. A kdo tomu dal méně jak 4 hvězdy, tak je idiot....deal with it. Moje top 10. ()

carly

veľmi zvláštny film. možno to bolo tým, že som to nevidela od začiatku alebo tým, že nemám potuchy kto sú Watchmen, ale bola som z toho silne rozčarovaná. nevadilo mi to násilie ani zľahka mätúca časová línia. ani trochu čudný príbeh. myslím, že najväčší problém som mala s tým, že mi všeho všudy bolo sympatických jeden a pol postavy a naozaj som tam nemala komu fandiť či o koho sa báť ()

kvasiva

Tento film mě uchvátil asi vším. Pro mě osobně je ve Strážcích jeden z nejlepších hudebních doprovodů ve filmu. A geniální Rorschach tomu dodává ještě něco navíc. "Žádný kompromisy!" ()

Matrinx

Blu-ray/EN zvuk/Ultimate Cut/// Takový undegroundovější zázrak ve světě mainstreamu. Nevím, jak něco takového tolik odlišného od běžných comiscových blockbusterů mohlo oslovit běžného konzumenta - ale já jím naštěstí nejsem... ()

matrosh

Nejodvážnější komiksová adaptace a filmový propadák, který směle poukazuje na tupost davového diváka a pravě proto je pro mě skvělou žánrovou kuriozitou. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize