Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

drake31

Snyder vyrobil majstrovské dielo. Bez nejakých velkých hviezd ktoré by tomuto filmu podľa mňa len uškodili. Skvelé efekty, skvelé postavy, úplne všetko + super soundtrack ()

Mishqo

Hmm nefiem kolko hviezdiciek mam dat....sice to malo dej ale chybalo mi tam viacej akcnosti....a zaver bol uplne na hovno....vedel by som si predstavit ze to skonci aj tak...nuz ale dobre dam 4* ()

ybuko

Tesil jsem se, ale Zack Snyder si na Moorovi vylamal zuby stejne jako James McTeigue na V jako Vendeta. Coz ovsem vedi jen fanousci predlohy. Doufal jsem ze alespon podzimni Ultimate cut bude lepsi, ale rekl bych, ze je jeste min povedeny. Alan Moore bude tenhle film standardne nenavidet a ja ignorovat. ()

ravalah

Zatim patrim do sorty lidi, kteri cetli komiks, ale vadilo jim, ze tam neni zadna vyraznejsi vlastni invence rezisera. Opticky byl film vyborny. Co se deje tyka, orientoval jsem se lepe nez v komiksu samotnem. Nicmene to bylo dosti dlouhe a misty hodne natahovane a nezazivne. Zejmena pro lidi, kteri komiks necetli a cekali neco na zpusob Transformers nebo Batmana:) Celkove hodnotim pozitivne. Prevest film z komiksu na platno se povedlo. Film neni standartni, je tam spousta dejovych zvratu, a kdyz si budete myslet, ze uz je konec, zjistite, ze mate pred sebou jeste kus filmu. ()

Antek

Dechberoucí vizuální žranice, díky které se Snyder ukazuje nejenom jako velmi nadaný režijní virtuoz, ale především jako režisér, jenž dokáže na plátně zobrazit emoce. To je hodné obdivu zejména v konfrontaci se skutečností, že hlavní hrdiny tohoto (epického, ale ve výsledku komorního) příběhu tvoří modrý polobůh, chlápek převlečený za sovu, psychopat, cynický nácek, narcista a jedna pěkná ženská. Řeči o nějakém hlubším smyslu ponechávám stranou, protože poselství tohoto filmu je asi stejně dumavé jako ve třech dílech Matrixu. Snyder (a především Moore) předložil divákovi bombastickou kolekci o superhrdinech, kteří mají své slabosti, vášně a který jen tak mimochodem relativizuje pojetí dobra a zla. To vše opepřené nabušenými akčními sekvencemi (kterých ovšem není moc), mikropříběhy a nadprůměrnými hereckými výkony. Čtyřleté čekání (kdy jsem si odříkával přečtení přelomového comicsového díla) právě skončilo a já do toho můžu skočit rovnýma nohama ... ()

Hennesy

Watchmen sú komiksovým filmom, aký sa len tak nevidí. Svojim obsahom presahujú formát komiksu...spája sa v nich politika, studená vojna, polemika nad ľudským životom, nejednoznačnosť hrdinov. Toto všetko, spolu so zložitým, ale pútavým a napínavým príbehom vytvárajú veľmi origínalný a vizuálne bombastický zážitok. Aj napriek jeho dĺžke som sa ani minútu nenudil..práve naopak. Premakaný vizuál a adrenalínová akcia má dvíhali zo sedadla:) Musím oceniť aj fakt, že aj keď bol dej zo začiatku trocha zložitý, pochopiť súvislosti nebolo nadmieru ťažké...aj keď je mi jasné, že znalci predlohy si tento film užili asi ešte viac. Snyder je na komiksy macher a previesť na plátno tak náročný a bohatý komiks, akými Watchmen sú, si zaslúži uzanie. Veď už keď pre nič iné, tak kde inde by ste videli po kope hrdinov zložených z modrého boha, chlapa čo zastrelil Kennedyho a sociopata?:):) ()

Brandon

Velmi těžké hodnocení. Snyder se svým filmem opět válí (závěr byl přímo geniální), ale já jsem nedostal to, pro co jsem si do kina přišel. Chtěl jsem partu hrdinů s výjimečnýma schopnostma, krásku, pořádnýho padoucha, bitky a nějakej zajímavej příběh. A co jsem dostal? Jen ty občasný bitky. Ale hlavně sociální sondu do psychicky, některých více, některých méně, narušených maškar. Do háje s filozofií, psychologií a politikou! Při sjíždění komiksu mě nudí do hloubky luštit hnutí mysli hlavních aktérů, od toho jsou jiné žánry, ale chci postavu, se kterou se budu moci ztotožnit, chci postavu, která mi bude rovnocenným protivníkem a vůbec, chci si užít jízdu nabitou fantazií! Zlatá třístovka. ()

Linka2

Kdyby tam bylo méně krvavých scén, které se místy blížily hranici únosnosti, dala bych o * víc už jenom kvůli stylové hudbě :) ()

swe

BŮH EXISTUJE A JE TO AMERIČAN! Můj původní záměr byl řádně rozpitvat každý dojem a postřeh z tohoto filmu, ale méně někdy znamená více, kol když už to někdo napsal lépe a tak to tedy vezmu hopem. Strážci nejsou dokonalý film, v některých místech, bez znalosti předlohy (já měl alespoň rámcové informace), ne-zcela pochopíte dění na plátně, některé scény jsou zbytečné a konec filmu se začíná trošičku táhnout, přesto jsem si Strážce řádně vychutnal a nestačil se divit, čeho všeho jsem byl za těch 160 minut svědkem. Film oplývá vším, co drtivé většině současných komiksových "trháků" chybí, má zajímavou myšlenku, propracovanou mytologii, poutavý příběh, temnou - depresivní atmosféru, lahůdkovou akci, dechberoucí triky, černočerný humor, nečekanou brutalitu a dojde i na sex mezi super-hrdiny. Zaujme také vtipně zvolený hudební doprovod, který, v kontextu s odehravajícími se scénami, působí až ironicky. Ano, Watchmen není dokonalý film, ale má k němu setsakra blízko! ()

Petr23

Na začátek musím říct že jsem nedotčen komixovým zpracováním. Ale film se podle mě velmi vyvedl. Propracované charaktery především dr. Manhattana a Roschacha. Dále se mi líbila vybraná hudba která se přesně k tomuto prostředí a situacím hodí. Líbily se mi bojové scény kterých sice není nijak příliš ale zato jsou perfektně vytvořeny. Roschachův deník který vás provede celým filmem-a ten hlas herce byl prostě famózní. Správně to vystihlo povahu lidstva - jak se Adrian zeptal dr. Manhattana jetli s tím souhlasí tak mu odpověděl "Neschvaluji to,neodsuzuji to, ale chápu to", to je podle mě úplně přesné. On je takový pozorovatel lidstva. Prvně jsem chtě tomuto filmu dát 4*, ale po dobu psaní tohoto komentáře jsem si celý tento film promyslel a našel v tom více souvislostí s naší existencí a rozhodl jsem se mu dát 5*, protože si to zaslouží a děkuji panu režiséru že mi předvedl tento brilantní film který mě opravdu oslovil. ()

Aven

Vynikající první půlhodina filmu mě neuvěřitelně namlsala, ale pak jsem se nestačil divit. Nevím do jaké míry je potřeba znát komiks, každopádně já jakožto neznalec jsem se v podstatě nudil a skvěle ztvárněný Rorschack to nezachrání. Komiksová adaptace, která si hraje na nositele hlubší myšlenky, je jednoduše k smíchu. Hlavně při ubíjejících proslovech doktora Manhattana jsem měl chuť nakopnout ho do té jeho modré zadnice. OK, lidstvo stojí za hovno, s tím se dá souhlasit. Ale proč proboha 160 minut? ()

Brain-D

čekal jsem, že to bude bezvedná podívaná, ale až tak moc opravdu ne... není to obyčejné jak mnoho dřívějších komiksových filmu, má to zajímavou zápletku a výborné postavy se sympatickými charaktery..90% ()

VasaX

Výborná filmová záležitost. Konečně komiksová předloha věrně předělaná tak, že se nemusí stydět a fanoušci předlohy nemusí prskat oheň. V tříhodinovém director's cutu je to opravdu výborná podívaná, doplněná skvělým soundtrackem a po všech stránkách nadstandardní. A i obsahově a vizuálně, a to říkám jako fanoušek předlohy, znamenité. Trpělivě jsem si počkal na BlueRay DC verzi a trpělivost tentokrát přinesla růže. Pět hvězdiček jednomu z mých největších filmových požitků tohoto roku. ()

fefee

Na tomto filme ma jedine zaujalo spracovanie. Ako komiks sa priznám vôbec nepoznám, a ani moc nemusím. Preto to bol pre mňa film po dobrom sexe poďho zachrániť pár ľudí a zase kecať o záchrane sveta... Verím však že pre obľúbencov tohto žánru to musí byť skvelý film, a asi aj je. ()

JohnSmith

Tak tohle je prý nejpopulárnější a nejznámější comix v zámoří?? Nemohu soudit,ale filmové verze je téměř tragická. Strašně roztahané, nudné a kupodivu i špatně natočené. Snažil jsem se sblížit s některým z hrdinů,ale jediný zesnulý Komediant mi přišel fajn. Zbytek si ani nezaslouží pozornost. Dost dobře nechápu, jak se Snyderovi podařilo, po tak nadupané Třístovce, natočit takovou nudu. Škoda,pro mě je to na 100% zklamání roku. ()

Danny F.

Nemohl jsem si pomoci ale strašně moc jsem při sledování tohoto filmu přemáhal spánek. Hodnocení vypovída samo za sebe. 40% ()

Tereza666

Skvělé, akční vtipné..Bezkonkurečně nejlepší film (podle komixové předlohy) Já se ani minutku nenudila. Od začátku akce.A naprosto brilantní efekty. Každá z postav má svůj příběh. Mě jednoznačně dostal Jackie Earle Haley za ztvárnění Rorchacha , ale taky nesmím zapomenout na naprosto dokonalou postavu Komedianta kterou ztvárnil Jeffrey Dean Morgan. Jednoznačně velký filmový zážitek. ()

zdenny

Tento film jsem si pustil především ze zvědavosti a z očekávání vizuálních digitálních efektů. Ano ty tam byly, ale abych film hodnotil výše, k tomu mi přece efekty nemohou stačit. Celkově byl film strašná nuda oplývající nekonečně stupidními dialogy, obracení se do minulosti (toho byla dobrá polovina filmu). Ale já jsem se pořád díval a díval a čekal a čekal... Celkově mě filmy s koncovkou ...man nikdy nebavily. A taky si myslím, že komiksy jsou pro děti a puberťáky, ne pro dospělé lidi. Proto se taky divím, proč má tento film tak vysoké hodnocení. Postava, která byla nejsympatičtější (a nejfilmovější) byl Rorschach, který to v bitce s policajty a především pak ve věznici uměl pěkně rozbalit. Jinak mě postavy vůbec nezaujaly, takže mě ani nezajímá kdo hrál koho. Jen jedna věc: opravdu stojí za pozastavení se nad tím volem, co se mu postaví jen, když se obleče do svého trapného kostýmku, ve kterém vypadal jak Gremlin v PC hře Heroes 5. Dále za pozastavení stojí trapné milenecké trojúhelníky, které musel vymyslet fakt buď pitomec anebo je to určeno výhradně publiku do 17 let (včetně). Na druhou stranu - pěkně vizuálně byla vytvořena postava Dr. Manhattana (jeho transcendentální výstupy mi připomínaly film "Fontána"). Tento Manhattan udržel mé hodnocení na dvou hvězdách díky jeho závěrečnému filozofování (ještě s tím jedním panákem - tím blonďákem - co zařídil smrt několika miliónů lidí). Je pravdou, že na planetě je nás moc a co na tom, když umře "jen" 20 miliónů pro to, aby se nastolil mír. Který ale stejně nebude mít dlouhého trvání, protože naše planeta je odpradávna protkána jen dějinami válek. Takže je fakt, že pokud vymřeme jako lidstvo, pro vesmír to nebude znamenat vůbec nic. Prostě si pán Bůh (možná zrovna tenhleten Manhattan) stvoří jinou planetu. Jo, ten závěr byl vzhledem k těmto úvahám zralý tak na čtyři hvězdy, ale to by 90 % filmu nesměla být totální hovadina. PS: Film se snažil o zkřížení Sin City, Fontány a nevím čeho ještě, ale v žádném směru se mu to nepodařilo. PPS: "Ty jako nejchytřejší člověk planety jsi pro mě asi tak těžký soupeř jako ten nejchytřejší šváb". To bylo fakt super. ()

Beatle

Zdlohavý filmový komixák je sice zajímavým zážitkem plným efektů a zpomalených scén plných efektů a zpomalených scén bez efektů apod., ale jinak docela slušné a zároveň docela nezáživné. Příliš mnoho nepochopitelného heroismu a patriotismu ve snaze zachránit lidské pokolení, přičemž ze závěrečné scény, kde příběh jaksi vyvrcholí jsem nepochytila ani myšlenku toho, o čem se tam ti srandovně oblečení pánové (a dáma) tak strašně aktivně baví. Zpomalenými scénami se dle mého film až zbytečně prodlužuje a stejně nenapoví o ničem víc nebo míň, než kdyby tam ty scény nebyly. Dokonce ani herecké výkony nebyly nic extra - resp. řekla bych vůbec extra. Proto dle mého vidění nebylo ve filmu na čem reálně stavět...jen na akci, krvi a mizejících podpadcích Silk Spectre...která mi asi jako jediná z celé quinty komixáků přišla nejvíce sympatická. Hlavně její skvělé, dlouhé vlasy :) A hudba byla taky zajímavě vybraná.....No..ukončila bych to na 60% za film, který mi nic nedal a nic nevzal ;) ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize