Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Pitaya odpad!

Za tohle hodnocení by mě asi většina lidí poslala někam ale....... já prostě nemůžu jinak nudila jsem se jako pr.. děj nijakej, hrdinové měli trapný kostýmy + což byl vrchol všeho, modrej nahatej chlap, kterej se zvětšuje. Lituju, že jsem na to šla do kina. ()

Radek.SCH

Udělal jsem jednu zásadní chybu: četl jsem komiks. Vždycky, když zjistím, že se má nějaká knížka zfilmovat, tak hned letím do knihovny a přečtu si ji. (To samé jsem udělal s Tahle země není pro starý, Aloisem Nebelem, Věčnou válkou, ...) A vždycky, když se dívám na něco, co už jsem četl (navíc, co je - v tomhle případě - velmi, velmi věrné předloze) jenom čekám, kdy už ta a ta scéna přijde. Hlavním záporem filmu je určitě jeho délka a zpomalovačky (po tomhle filmu je doslova nenávidím), které Zack nacpal snad do každé akční scény. A že by se ty akční scény daly spočítat na prstech jedné ruky. Totiž, když člověk jde na komiksárnu za 100 milionů dolarů tak čeká, že se to tam bude "hýbat", ale ono nic. To úplně nejhorší na tom filmu je nejspíš konec. Nemá totiž jeden, ale hned čtyři, přičemž ten happyendový byl naprosto, ale naprosto zbytečný. - 60% ()

misa_laska

Roschach a Jon (Dr. Manhattan) za ně dávám 3+. Jinak mě to vůbec nenadchlo. Navíc zas tak strašně přeřvaný, což je chyba kina a s filmem nesouvisí, bohužel se to ale otisklo na hodnocení. Na akční filmy do kina už chodit asi fakt nebudu. ()

SpeedyCZ

Komix jsem nikdy nečetl, ani o něm nic moc neslyšel, takže jsem ani tak moc nevěděl co prostě očekávat. Po dnešní projekci musím přiznat, že mám trošku smíšené pocity. Na jednu stranu mi to přišlo hrozně dlouhý a ničím moc nepřekvapující, na druhou stranu se mi dost líbil styl režiséra, efekty, vyobrazení charakterů hrdinů a SOUNDTRACK. Po menší odmlce a pivku dávám za 4*, pozitivní pocity ve mně nakonec zvítězily. Obávám se však, že komerčně tento snímek neuspěje a Warnery to zabolí(šibalsky se směju a přeju jim to za toho Pottera :)). ()

zabro

Tak jsem to videl. A ze bych se z toho posadil na zadek. Tak to vubec zadna. Cekal jsem od toho akcni narez a misto toho jsem dostal kecaci sracku. Ty dve hvezdycky jsou za kamerove zpracovani. P.S. Korunu tomu nasadil typek cely v modrem co se tam promenadoval cely nahy. To byla podle me tecka tohoto filmu do zahuby. ()

Hopkins

Dal bych čtyři ale je to zbytečně dlouhé mnoho pasáží zbytečně natahovaných ... A hlavně spousta nudných pasáží chvílema jsem opravdu usínal.. Ten film má skutečně mnoho plusů efekty hudba několik dobrých hlášek. Rozhodně jsem z kina neodcházel nadšený tak proto ty 3 hvězdy. ()

hazaba

OK, komiks neznám, takže nemohu říci, jak moc je film věrný předloze, ale podle komentářů uživatelů soudím, že velmi. Velké plus. Moje dojmy: roztříštěnost příběhu, některé scény ve mně vyvolaly reakci WTF, celou dobu jsem čekala, že se stane ještě něco... a ono pořád ne. Nejlépe vykreslená postava je Rorschach, díky flashbackům se dovíme něco i o Komediantovi nebo Jonovi, resp. Laurie, ale takový Adrian Veidt nebo Dan Dreiberg jsou pořád zahaleni tajemstvím, což je docela divné, když vezmeme v potaz, že Veidt je v podstatě nejvíce negativní postava... Zajímavé bylo podkreslení některých scén hudbou a docela mě pobavil záběr na televizi, kde byly vidět úvodní záběry z Občana Kanea, jestli se nepletu. Vizuální efekty z Marsu výborné, jinak nic převratného. ()

solid

Tak opravdu nevím. Něco tomu chybělo nebo přebývalo. Nejsem si jistý a tím pádem ani hodnocení není jisté. Nechám zatím 4 a uvídím zda se to po druhém pokoukání zvedne nebo sníží. Každopádně comiks jsem nedočetl, takže to nejdříve dokončím, pak se kouknu a uvidíme. Každopádně doporučuju. Zklamání to není. ()

Puol

Zack Snyder sa s (dosť verným) preprisom nesfilmovatelnej predlohy (podľa autora Alana Moora) popasoval zo cťou. Len je otázkou či to na seba zorobí, rozhodne sa nejedná o mainstream. Komplikovaný dej, priehršť postáv, brutalita, nejednoznačnosť charakterov, politika...rieši sa toho skutočnne dosť. Pozn: Director's cut nič zásadné nové neprináša, len potvrdzuje výnimočnosť a vernosť prepisu komixu. Vizuálne obžerstvo odeté v čudesnom háve. ()

BathoryMan

U Snydera si cením že sa u sfilmovania tak náročnej komiksovej adaptácie vybral odlišnou cestou než ostatný,ktorý točia podla komiksu!Nešetrí násilím,krvou,nechutnosťami a bezproblémov sa tu bijú a zabíjajú aj tehotné ženy!Snyder je všetkého schopný a to sa cení.Dej je síce roztrieštený ale postavený tak že sa v nom nedá stratit a postavy hrdinov a aj tý ostatný tu majú tolko priestoru že majú čo hrat a dokonca aj diváka upútať!Namna jednoznačne zaposobila krásna Malin Akerman,milo prekvapil Patrick Wilson a asi najzaujímavejšou postavou bezdebaty bol Doctor Manhattan....Iba dlžka bola trochu prešvihnutá ,ale ked si predstavím že všetko to vysvetlovanie a flashbacky v deji kvoli objasnovaniu boli naozaj potrebné tak je to v poriadku!A zaujímavo spravené boli aj úvodné titulky! ()

Plesna

Tomuto filmu nemohu dát méně než pět hvězd. Každá postva má smysl a životní cestu, která není o nic horší než kohokoli jiného i se svými trampotami a problémy. Všichni hrdinové jako komplex podávájí velice pěkný obrázek o lidské zkaženosti, úžasnosti a neomezenosti ve všech směrech. Film je plný informací, jež za souznění s vizuálním projevem a hudbou působí velice koncentrovaně a nabitě. Nenudil jsem se ani moment této možná i nejlepší komiksové adpatace. Na závěr mohu říct že "nejoblíbenější" uživatel této stránky POMO u mě klesl svým slepým a nevyspělým hodnocením a doufám, že tyto super stránky nepůjdou ke dnu s ním. ()

xavierr13

Komiksom nedotknutý človek, filmom nadchnutý človek. Ale ja osobne žiadne prekvapenie, pretože já som veril, že ma film zaujme a veril som správne. Ano, v prevahe nad samotným príbehom sú flashbacky, ktoré sú ale veľmi dobre natočené a tým pádom sa v nich pozorný divák nemože stratiť. Príbeh ani nie je zložitý, čakal som zložitý film, pretože Watchmen sú jeden obrovský komiks a týči sa titulom ,,najuspešnejší grafický román všetkých dôb". Komiksom nedotknutý, a preto naozaj nemožem porovnávať film s komiksom. Prepracované postavy jednotlivých strážcov sú proste samozrejmosťou. Comediant je fakt dobrý týpek, hrdina na pozretie, ale v skutočnosti obyčajný človek, ktorý má svoje špatné chvíle a slabosti každej ľudskej postavy. Veľký priestor tu získava Rorschach, ktorý si rešpekt získal už na začiatku. Je naozaj prepracovaný, rovnako ako jeho čierne neustále sa pohybujúce škrvny na bielej veľmi efektnej maske. Nádherná milostná scéna so Súvou a Hodvábnym prízrakom, tiež skvelé postavy. Síce neznámi herci, ale za to veľmi presvedčiví a profesionálni. Akcie tu je málo, za to je ale tak dokonalá, že sa tešíte až ďaľšia začne. Nádherný vizuál, ktorý nám Snyder zasa predviedol skvelo, rovnako ako vo vizuálnej stránke. K tomu ešte nádherný spomalený čas, hlavne v úvode. Rorschach a jeho brutálne metody zabíjania, Comediant a jeho úchylné hlášky, Súva a jeho lietajúca loď, Ozymandius a jeho zrada, Dr. Manhattonova ruka likvidujúca ľudí na kúsky masa a jeho vzťah medzi Hodvábnym prízrakom a jej vzťah zasa medzi Súvom ma celkom pobavily, ale nič extra. Obyčajní smrtelníci, ktorí sa rozhodli pomáhať ľuďom. Niekto ale zabije Komedianta a snaží sa postupne zničiť strážcov, aby už nemohli naďalej pomáhať USA vo vojne a hlavne zabrániť nukleárnej vojne medzi ZSSR.Toby tu, ale nemohol byť "tvrdohlavý" Rorschach.Pre mna aj tak priemer dávam za *3* ()

zelda82

Original neznam, tudiz nebudu plakat, jak ho Snyder (ne)zprznil. Watchmeni jsou docela zajimavy kousek, jen jsou hooodne dlouzi. Ja chapu, ze bylo potreba vsechno tak nejak vysvetlit, aby bylo finale pusobivejsi, ale i tak mohlo byt vysvetlovani kratsi. a taky o krapet vic akce. ()

vojo

Nečítal som komiks takže neriešim či sa podarilo preniesť do filmu atmosféru predlohy, ale musím vystrúhať poklonu. Som príjemne prekvapený čo všetko si tvorcovia v rámci Hollywoodskej produkcie dovolili, tento film je pekelne dobrý a spravený tak, že ho buď hltáte ako prvý dobrodružný román v detstve pod perinou, alebo vás rýchlo znudí ako starý časák pohodený na toalete. Aj tá stopáž určite mnohých odradí, takže film nebude predpokladám veľmi ziskový, ale dvd z d.c. to možno zachránia. Jednoducho povedané, Strážcovia sú chvíľu drsnejší než najhrubší šmirgeľ a chvíľu ukecanejší než súčasný slovenský premiér, lenže tie reči na rozdiel od neho dávajú zmysel a majú aj primeranú hĺbku. "Toto je americký sen:)" P.S: Nemôžem zabudnúť na využitie dobovej hudby, ktoré je naozaj výborné Hendrix, Dylan, či Nena nemá chybu, ale vrcholom je určite Cohenova verzia piesne Hallelujah:) ()

FilmWave

Pro mne až přehnaně nevyvážené. Když už se začne jedna postava a její příběh zajímavě rozjíždět (Dr. Manhattan), tak to skočí k jiné postavě i do jiného žánru (Rorschach působí vedle Dr. Manhattana jako televizní Flash vedle Burtonova Batmana). "Matrixovská" akce je sice efektní, ale apokalyptickému a temnému příběhu spíš škodí. PO DRUHÉM ZHLÉDNUTÍ (Director's Cut): Dávám ze dvou hvězd na čtyři, protože teď mě to úplně dostalo jako opravdový komiksový epos. Postavy mají konečně dost prostoru, celé tempo je mnohem vyváženější a místy až "bladerunnerovská" atmosféra. Pořád mi nejméně sedí Rorschach resp. jeho pseudo drsno hlas á la Baleův Batman. ()

Magenta

Já jsem tedy ze Strážců nijak zvlášť nadšená nebyla. Nekamenujte mě, ale něco mi na tom prostě nesedlo. Bylo tam dost akce, dost filosofie, dost všeho, co by takový film měl mít. Jenže na mě to prostě nějak nezafungovalo. Od začátku mě k filmu přikovaly jen dvě věci – postava Rorschacha, u níž pro mě vyšuměla veškerá zajímavost, když přišla o masku. Nejde o herce, ale pro mě ztratil se ztrátou masky taky veškeré charisma a tajemno, které z něj vyzařovalo. Druhou věcí bylo, že jsem celou dobu čekala na vyústění děje, které mi ale nijak světoborné nepřišlo... Dávám tři hvězdy, až to uvidím s odstupem času, možná nějakou přidám. ()

P.J.2

Jestli se chcete nezávazně pobavit a nepřemýšlet u filmu tak radši jděte o dům dál, tohle by nebyla správná volba, naopak lidi kteří rádi přemýšlí a hledají souvislosti se u watchmenu budou vznášet radostí, komixová adaptace se snaží navnadit jak znalé čtenáře tak i naprosté laiky kteří o nich slyšeli poprvé, a musím uznat že se to velmi povedlo, film má necelé tři hodinky ale když se to tak vezme tak ani nemohl být kratší, všechny scény do sebe naprosto pasují a kdyby se něco dalo pryč,film by ztratil naprostý smysl(jako např. Babylon A.D.) Nicméně zfilmování nezfilmovatelného komixu se podařilo na výbornou,herecké role jsou přesvědčivé natolik že není problém vžít se do jejich situace, strážci jsou charismatičtí a žádný není bez chyby, někteří si vybrali mírumilovnou cestu,někteří jsdou doslova přes mrtvoly ale všechny si zamilujete, kvuli jejich jedinečnosti...85 procent ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize