Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Bohnice05

Celý film je natočen naprosto fenomenálně a velkolepě. Dějově to je trochu horší, tedy první polovina filmu, kdy staříci marně vzpomínají na mladá léta a litují, že už je vše pryč. Druhá polovina to ale všechno vykompenzuje. Celkově pro mě byl film jiný než jsem očekával. Počítal jsem s hrdiny v krásných nablýskaných kostýmech v pěkném barevném filmu, jak zachraňují svět. Což bylo buď neznalostí tohoto komiksu nebo špatným trailerem, který jsem viděl. Očekával jsem obyčejný odpočinkový film, ale dostal jsem pecku s prvky thrilleru, se kterými jsem vůbec nepočítal a byl jsem proto velice mile překvapen. Škoda zdlouhavého a krapet nudného začátku. ()

PDcz

4**** body Mám v sobě asi třetí kafe, rudé oči a padám téměř na stůl. Čekám až se mi rozbalí několik tisíc titěrných souborů na flashku. Co s volným časem? Mohl bych napsat pár slov než usnu nebo než dojede WinRar. [X] Minus 1* bod A kdyby nepřestali mluvit, mluví dodnes. :-) Hezké, jen z těch postav jsem drobet rozhozen. Krom jednoho neměl nadpřirozené schopnosti nikdo, ne? Co to "čtení" myšlenek? Komiks.. kliiid.. hezká hudba, pořádné dunění.. [X] Ono to mělo 160 minut??? Ani jsme si nevšimli.. Škoda, že ještě není komentář uživatele "Fr". Má vždy super hlášky z filmů a pěkné komentáře. (odkaz vyrábět dnes nebudu, na NTB mi to jde blbě") ()

Joll

Nejsem komixový fanda a o Watchmenech, jsme prakticky vůbec neslyšel. Začátek byl výbornej a dost jsem se těšil co z této báječné atmosféry 80.tek vyleze. Bohužel pro film jsem se pak začal děsně nudit a to skoro až do konce filmu a byl jsem odhodlanej dát tu jen 2 hvězdy, ale konec to trošku zpravil a po pravdě řečeno jediný co mě u filmu drželo byl Rorschach. Vizuálně je to prostě paráda, opravdu mě moc mrzí, že to nebylo lepší, prostředí jsem považoval za velmi přitažlivé a mé oko by zhltlo určitě ještě jeden film využívající tento svět. Hudba je na tom o poznání hůře, sice tam hrají fantastický fláky, ale ty jsou prostě jen rozházený po filmu a tomu já neříkám filmová hudba. Taky mě dost vadilo, že netuším jak je možné, že stačí si oblíct oblek a rázem můžete rukou urazit kus zdi nebo chytit kulku. Schopnosti si tady prostě krom Manhatana cucají z prstu. 3 hvězdy a ni o chlup víc. ()

Darkslayer

Vyšperkovaný vizuál, filozofujúci, dramatizujúci, snažiaci sa nieco povedať, ale nič nie je počuť. Zo začiatku sa na to veľmi dobre pozerá ale po hodine príde nemilé zistenie, že film je obsahovo prázdny. Celá minutáž mi prišla ako úvod (veľmi dlhý) k filmu, ktorý nie a nie prísť a keď sa dopracuje k finále divák sa čuduje kde sa stala chyba. Film obsahuje veľmi málo akcie (najzaujímavejšie bolo dianie vo veznici) a aj napriek značnej charakterizácii postav, odhaľovania ich pozadia , vyčnieva jedine Rorschach. To je tak asi všetko čo sa da o Watchmenoch povedať. Pre mňa určite sklamanie. ()

TETŘEF

A někdy příště znovu, vyspalý a s titulky si to dám i rád. Takhle zatím jen trochu roztříštěná minerálka, ve které produí strašně moc bublinek ale při třetím loku začne pálit v hrdle. // změna ze tři na čtyři hvězdy// Šílenstvý s několika druho až třetičtecími plány. Celý film je komplexní a díky tomu, že má podpěry s dobře rozmístěnými flashbacky při správné náladě nemá šanci nudit. Akce mě sice díky zpomalení moc nebrala, ale to je už na vkusu a náladě....výborně Zacku! ()

mala_kea

Tohle není můj šálek kávy. Vizuálně je to paráda, akce se povedla i když ji zas tak moc není a triky jsou výborný. Jenže já nejsem příznivec komiksů a o Watchmen nevim skoro nic, takže jsem se ve filmu ztrácel. Zack Snyder si dal na filmu záležet, to je vidět. Bohužel spíš v technických záležitostech a ve výběru hudby (Bob Dylan, Nena, Simon & Garfunkel, Richard Wagner...), než s vyprávěním příběhu a vstřícnosti k divákovi neznalého předlohy. Asi to byl záměr, ale pak je to film pouze pro fanoušky a ne pro mě. ()

fr3ak

Předem musím upozornit na dvě věci: ta první je, že jsem komiksem nezasažen, proto mě pár kamarádů (velkých komiksových znalců) varovalo "ať si dám bacha" - prej to buď nepochopím, nebo se mi to nebude líbit. Ta druhá věc je ještě zásadnější a to v tom že jsem zariskoval a rovnou skočil do tříhodinového Director's Cutu. Sám nevím proč, ale oba výše zmíněné "nedostatky" mi vůbec nezkazily celkový dojem z filmu, ba právě naopak, já se bavil královsky. Dokonce tak moc že si říkám - Ten Zack Snyder je asi jedinej kdo umí "překopírovat" komiks na plátno. Rozhodně to ale není film pro všechny, už jen pro upozaděnou akční stránku (to bude asi jeden z důvodů, proč si na sebe film nevydělal, ten druhý byla pravděpodobně přístupnost) každopádně, pokud budou komiksy od Snydera vypadat takhle, tak já budu ten poslední, kdo si bude stěžovat, protože mi to fakt sedlo a Snyder pravděpodobně poputuje do mých nejoblíbenějších režisérů - silné čtyři, ze kterých udělám pět :) ()

Mbeast

Brutální, napínavý, stylový a věrný předloze. Takový je film Watchmen. Od Sin City mi takový film chyběl. Paráda. Rorschach je za posledních pár let největší sympaťák jakého jsem ve filmu viděl. Po dlouhé době neuvažuju nad počtem hvězdiček a z fleku dávám 5. ()

strikeman

Komiks čistě pro dospělé. Dokonalost formy, psychologická prokreslenost postav až do morku kostí, skvěle nasnímaná akce s minimem střihů, filozofický rozměr, pohlcující vizuál, charismatičtí hrdinové, dobrý scénář. (director´s cut) 95% :-) ()

STina1

K tomuto filmu stručne - Awesome! Brilliant! Fantastic! Skladám Snyderovi poklonu za perfektne spracovaný film, kde možno aj po nejakých tých mikro-pidi chybičkách je to proste skvelé dielo. ()

ElBadelin

Pecka. Nejlepší úvodní titulky EVER! KAždej kdo dal méně než 4* je ignorant(nic ve zlém, ale když tohle nazýváte nudou, tak proč Shindleruv seznam má tak dobré hodnocení?) ()

stansrac

v některých chvílích hodně nevkusný soundtrack, akce je to ale výborná. Co se děje týká tak, jak už někdo zmiňoval, největší slabinou je více času stráveného ve flashbacích než v primární dějové linii, čímž je způsoben tak trochu nezájem. 60% ()

merigieren

Když se zrovna neotírali o světovou válku s množstvím hlavic, tak ten film byl zábavný. Občas proletěla hláška od boha, každý z členů týmu (nediskriminují ženy jako Dark Knight :-)) má svou osobnost a chování. Dokonce i příběh o vzniku nebyl nijak hloupý. Hudba ujde. Akční scény sou velkolepé (já si mouchy najdu všude), no a pc efekty se mi také líbily. ()

JohnSorrow

Monumentální sci-fi propracované do nejmenších detailů. Možná trošku roztáhlé, ale asi je to nutná daň za velkolepost. Na filmu mě ohromila ona neomezenost, která je cítit z každé scény. Pořád je kam jít a i kdybychom se zadívali zblízka, nenajdeme skulinku, mezeru nebo snad chybu... ()

optimus0s

Ouu to bylo nehorázně skvělý. Komiks jsem nikdy nečetl, ale po tomhle filmu si ho seženu. Ta boží stylizace!!!:-)dokonalý mistrovský dílo Zacka Snydera. ()

agassi68

Jedna * za muziku a druhá za vizuál. Inak sklamanie. Jediný, kto za niečo stál bol Rorschach. Tá ženská, čo sa hrala na Xenu mi liezla na nervy od začiatku. Stále len súložila alebo vykopávala nohami, Manhattan len filozofoval a keď už bol rozhodnutý, že ho pozemské starosti nezaujímajú tak zrazu podľahol ženským rečiam. Pasáž, kde uprostred výdobtkov techniky naťuká priblblé heslo do PC jeden z "geniálnych" strážcov a objaví sa niečo silno pripomínajúce MS DOS, ma priviedla skoro na infarkt rovnako ako pchanie diskiet do počítača. Skrátka mišung vecí, časov, nelogickostí neviem pre akú vekovú kategóriu vlastne stvorený.. ()

John8

Hezký pohled na Hrdiny z jejich méně známé stránky... příběh příjemně vtáhne, ale časem vyšumí do prázdna... 4* ()

F.Sucre

Ta pětka patří samozřejmě Alan Mooreovi, už proto, že celý komiks je vtěsnaný ve stejnojmenném filmu. Nejdřív jsem zvolil metodu první komiks, posléze film a možná jsem udělal chybu, krapet jsem se u filmu nudil. ()

Kolssteyn

Noir příběh o syndromu vyhoření, starých přátelích a o tom, jak se neustále svět mění nehledě na to, jaké o něm máme představy nebo vzpomínky. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize