Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Kidomil

Filmů o superhrdinech už vzniklo obrovské množství, ale dalo by se říct, že téměř všechny jsou úplně stejné, a o tom samém. Liší se jen hlavní protagonisté a jeho schopnosti, ale všechno ostatní je identické. Proto jsou filmy jako Kickass a Watchmen tak úžasné, protože se nedrží zajetých kolejí a nepsaných pravidel o tom, jak by měl takový film o superhrdinech "správně" vypadat. Strážci jsou brutálnější, temnější, sexuálnější a velkou část děje tvoří i politika. To vše vytváří mnohem reálnější a důvěryhodnější svět, než na jaký jsme u filmů tohoto typu zvyklí. ()

adamix

Zo začiatku som si myslel, že to bude podobné ako Matrix (silných zabíjajú silnejší). Postupom času som svoj Matrix vypustil z hlavy a videl som niečo ako Sin city (Rorschach mi pripomínal Marva, jeho vnútorný hlas a scéna, kde si pre Rorschacha prišla zásahovka). Ale potom, keď tam vložili ešte modrého chlapíka Manhattana (ktorý ako jediný z hrdinov má nejaké schopnosti), napodobeninu Black Widow a chlapíka, čo sa náhodou podobá na Batmana, celý film začal padať do väčšej sračky. Dejovo to bolo tak slabé, že to ani není pravda. A záver nemohol byť už vôbec horší - áno, zomreli milióny ľudí, ale všetci sa potom smejú a to môžme považovať za happy end. Postavy sú väčšinou nesympatické. A tu je ich presný zoznam. Patrick Wilson je tu úplne suchý a zbytočný (tá rola tej jeho ,, napodobeniny '' Batmana by lepšie pasovala v Conjuringu, než tu), potom je tu ta otrasná herečka Malin Akerman, vživote som nepretrpel scény so žiadnou herečkou, ako s ňou. Zatiaľ najhoršia, najnesympatickejšia herečka na svete. Tak strašne brzdila ten dej ta nymfomanka, lebo s každým chcela len súložiť. No a tie sexistické scénky by si mohli odpustiť. V 300 bola len jedna scéna, ale tu ich je celá kopa. Keby tu bolo napísané, že erotický, zobral by som to späť. Manhattan je tiež veľmi nudná postava bez šmrncu, ktorá vypráva stále viac a viac nezmyslov a nič nekoná. Jediná dobrá postava v celom filme je Rorschach a za toho dávam 2* a ten sa tu parádne hodil a nič mu nedávam za zlé. Vždy som si vravel, že DC Comicsovky sú čisté suchariny, ak sa nejedná o Batmana a Supermana. A tento film to všetko potvrdil. Nechápem, ako tomu T2 mohol dať 100%, no teraz fandím POMOvi. Je tu väčšina úplne blbých a nezmyselných dialógov a film je strašne rozťahaný. A to som si chcel stiahnuť tú predĺženú verziu a som rád, že som to nespravil. Na začiatku som si povedal, že prečo sem Zack nedal známejších hercov, no som rád, že ich tam nedal, lebo by im to fakt skazilo kariéru. 2* za Rorschacha a 30*. ()

johnsnow

Tak určite vydarený počin ale mňa tento film veľmi neoslovil a dosť veľa stopáže tvorili flashbacky stojace za prd ale 3 silné *si to zaslúži. A úvodné titulky s piesňou od Boba Dylana som si pustil asi 10-krát. ()

Demonn

Musím přiznat, že jsem se trochu nudil. Scénář byl občas trochu zmatený a chyběl tomu spád. Stopáž mohla být o hodinu kratší a vůbec nic by se nestalo...zkrátka spousta zbytečných scén, některé postavy vyloženě nudné a film by se bez nich obešel. Ty čtyři hvězdičky, které jsem nakonec dal jsou možná až přehnané ale dávám jednu navíc za doktora Manhattana, který je z mého pohledu skvělou komiksovou postavou. 71% ()

mrclTV

Takto by to dopadlo, keby superhrdinovia trpeli problémami obyčajných ľudí (veď aj oni sú len ľudia) - závislosťami, psychickými problémami, opovrhnutím a podobne.....Pridajte si k tomu alternatívnu históriu a až nehorázne dobrý vizuál z pera Snydera plný superslowmo záberov, krvavých kúpeľov (je to celkom brutálne a násilné) a hry s farbami, nečudo potom, že film má spolu 3 a pol hodiny (keď rátam ultimate edíciu so vsadeným animovaným príbehom Tales of the Black Freighter). Videl som obe verzie - ultimate aj directors cut, a myslím, že v pohode stačí vidieť directors cut, v najdlhšej verzii sa stráca plynulosť a je to príliš rozkúskované. Na film som sa kvalitne namotal už vďaka prvej scéne a následným nápaditým titulkom, ktoré divákovi predstavujú nie tak štandardných (super)hrdinov na pozadí historických udalostí a parafrázach na umelecké diela (posledná večera napríklad, tú som si všimol dokonca aj ja, určite sa ich nájde viac). Skutočne netradična znôška hrdinov, na čele s odľudšteným polobohom, ktorý je vďaka svojej dokonalosti a všehomúcnosti spojenou so sledovaním a hodnotením ľudstva z diaľky prekvapivým doplnenín panoptika postáv. Nie je to plné hodnotenie hlavne preto, že i keď sa film tvári ako nezvyčajný počin, je to istým spôsobom úplne obyčajný superhero movie - máme tu tajnú organizáciu, záporaka, ktorý sa odhalí až v závere, atómovky bla bla zničenie ľudstva bla bla... len na to film ide trochu menej priamočiaro ako ste zvyknutý. ()

Nathaniell

Velké společnosti dokázaly udělat z filmů podle komixové předlohy dokonalý průmysl postrádající jakýkoliv náznak umění, či snad myšlenky. Strážci Watchmen se však naštěstí nedrží vyšlapaného klišé - tady je dobro a tady je zlo. Ne, kdepak: Tady sice figuruje jeden "superhrdina", nějací ti padouši a několik bláznů v maskách, kteří moc dobře vědí, že už tak trochu nejsou in. Navíc hned na začátku se vás neujme nikdo jiný než Rorschach: Maskovaný detektiv a někdo, koho je sice dobré znát, ale ne si s ním zahrávat, jak brzy zjistíte. Navíc má tento film sice finále, ovšem graduje v průběhu hned několikrát a dodnes mě nepřestává fascinovat. Pokud je nějaký film podle komixu opravdovým mistrovským dílem, pak tento. 5*. PS: Nejlepší filmová adaptace komixu, kterou jsem kdy viděl. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 65%, Audience Score - 71% | FDb.cz - 77.8% | Naprosto skvěle natočený nářez, který vše neuvěřitelně šikovně kombinuje a vzniká tím vizuální i příběhová orgie plná stylových záběrů, skvělých rvaček, originálního děje i výborných superhrdinů, kterým jednoznačně vládne borec Rorschach, i když ostatní herci (i postavy) se také vůbec neflákají! Navíc to je i napínavé stylistické, s úžasnou výpravou - holt má to vše (a mnohem víc..) co originální moderní "mystery scífko" potřebuje a k Zackovi..... škoda, že u těchto filmů ještě nějakou dobu nezůstal... Není to čistých 5*, ale myslíme, že ty VŠECHNY klady, které jsem zde vyjmenovali k plnému hodnocení úplně stačí. 90% ()

JosefTomas

Jednoznačně nejlepší Snyder. Akce výtečná, příběh zajímavý a herci vybráni tak fantasticky, že to nemohlo dopadnou jinak. ()

Blazkowicz

Další z řady filmů, které už mám několik let nachystané, ale ještě jsem se na ně nepodíval. No, tady jsem s vyčkáváním udělal chybu. Odkládal jsem to hlavně kvůli délce, ale to bylo zbytečné. I když moje verze měla přes tři hodiny, na časomíru jsem se podíval až těsně před koncem. Dlouhé to bylo (až moc), ale něco tak luxusního jsem už dlouho neviděl. Tento film má snad všechno, na co si člověk vzpomene. To se musí vidět prostě. Od atmosféry, superhrdinů, akce, až po dějové zvraty. Prostě BADASS film jak sviňa. 5-* ()

koty2201

Vyzerá to tak, že z tých všetkých filmov od Zacka Snydera a konkrétne tých z DC sveta komiksov, sú Watchmeni rovnako skvelí ako jeho zostrih Justice League. Keby tu neboli tie jeho spomaľovačky alebo trochu groteskné nechutnosti, tak ani neviem, že je to film od Snydera. Nehovorím, že išiel s postavami a ich charaktermi do veľkej hĺbky, ale určite to poňal asi najvýraznejšie z celej jeho tvorby. Bavil ma ten štýl, ktorý bol takým retro a zároveň je to akési krimi alebo skôr noirový film. Len so superhrdinami. Vizuál spolu s príbehom mi evokuje taký zvláštny mix Spider-Man Noir, Sin City a tak trochu aj animáku Rodinka Úžasných. Pretože príbeh sa odohráva v alternatívnej histórii v 80. rokoch, kedy sa schyľuje k 3. svetovej. Zároveň má spoločnosť plné zuby superhrdinov a majú zakázané nosiť masky. Plus do toho niekto začal Watchamnov vraždiť a s neznámym motívom. Pre mňa to je veľmi atraktívna kombinácia, takže som si ju užíval naplno. Aj akcia je tu občas dosť surová, takže to je len plus. Jediné čo mi tak trochu na príbehu vadilo, je podanie samotných príbehových liniek. Bolo to trochu ťažkopádne a príliš prekombinované a ocenil by som, keby je film občas priamočiarejší. Nie že by som bol hlúpy, ale občas som bol zmätený :D  Práca s postavami je dobrá, pretože ich backstory, minulosť a charakter vám tvorcovia odkrývajú postupne. Bavilo ma po kúskoch zisťovať, že kto, čo, ako a prečo. A postupne sa vám celá skladačka dáva dokopy. To mám rád. Musím uznať, že tento tím je dosť netradičný. Pripomenulo mi to filmy od Jamesa Gunna, ktorý tiež má rád čo najviac bizarné postavy. Preto ma najviac zaujali Rorschach a Dr. Manhattan, ale aj Jeffrey Dean Morgan bol skvelý ako vždy, len škoda, že jeho postava Komedianta bola vo filme tak krátko. Zack Snyder si sem vybral dobrú hudbu prevažne z 80. rokov a skvelo sa do daných scén hodila. Vizuálne ide o technicky naozaj pekný film, ktorému po tejto stránke nemám čo vytknúť.  Tie spomalené zábery mám u Zacka rád, sem-tam sa zaujímavo pohral so svetlami a farbami. A kostýmy mali príjemný retro nádych, hlavne čo sa týka superhrdinských úborov. Teda až na Dr. Manhattana, pretože to, že je modrý neznamená, že musí všade otŕčať holý zadok :D Takže Watchmenov musím určite doporučiť každému, kto chce vidieť nie úplne klasický komiksový film. Akčných scén tu je veľmi málo a v tomto sa tiež od zvyšku odlišuje. Napriek tomu to dobre funguje. Som zvedavý na ten seriál, tak snáď je dobrý tiež. ()

DoNotCross

Frustrující. Strážci jsou komiks přetížený tématy a jejich adaptace jistě vyžaduje obrovské množství tvůrčího umu. Mno a nebo se na to můžete vykašlat a prostě to otrocky zfilmovat pěkně políčko po políčku. Ale komiks není film a co funguje v obrázkovém sešitu prostě na plátně bude skřípat. Z dramaturgického hlediska jsou Strážci katastrofa. Snyder zařadí trojku hned na začátku a s motorem vytočeným do červenýho to dotáhne až do konce. Máte z toho pak veledílo, které se utápí v retrospektivách a množství postav, které v jednotlivých scénách dokáže vyrazit dech a zarezonovat, jako celek je však úmorné a je cítit spálenou šancí. Až si skoro říkám, proč sakra nebyl Snyder důsledný a vůbec z té předlohy něco vyřazoval a nehodil to na plátno komplet celé tak, jak to bylo. Zejména Ozymandias si z nějakého důvodu vytáhl kratší sirku a je tak neuvěřitelně matným a jednorozměrným záporákem, což extrémně ale opravdu extrémně zamrzí, protože jeho linka je pro celý příběh klíčová. Vtipné ale je, Zack na to má - titulková sekvence, kde mistrně shrne prolog k celému filmu je prostě...mistrná. A dělá přesně to, co by správná filmová adaptace dělat měla - zahušťuje podstatné a žene se kupředu. Ale - stojí za vidění. Možná to míjí svůj cíl, ale je to rozhodně podnětnější, než co nabízí většina komiksáren deset let po premiéře tohohle monstra. Give me back my face! ()

PlysovyMacko

Komiksovú predlohu považujem za úžasnú knihu a filmu sa podarilo vystihnúť atmosféru aj vizuál. Neznalý divák bude mať problém sledovať nepriamočiary dej s miliónom flashbackmi a odbočkami. Samotní superhrdinovia nie sú vzormi cnosti (sú násilníci, megalomani a sociopati), preto môže byť ťažké niekomu fandiť. Moje obľúbené scény sú s Dr. Manhattanom na Marse a jeho filozofovanie. Rorschach je nedocenená postava a zaslúžil by si vlastný seriál. Odpúšťam aj trochu zmenený koniec. Ide o komplexné dielo. ()

ShotgunED

Comics jsem neviděl ani z vlaku a můžu za sebe říci,že je mi to srdečně jedno jak věrně byl napodoben či okopírován apod. To co jsem viděl se mi líbilo úplně až do morku kostí. A mám pocit,že Snyder musí být modelář neb od začátku do konce je to vypiplané a pozornost je věnována každému detailu.Témat k přemýšlení je tu nejméně na 3 znovu sledování a i když nic z nich není nové,stojí za to se nad nimi pozastavit. Hrdinové jsou více normální lidé,než nějací nadlidé se svými problémy a chybami jako my všichni a těžko se dělí na "dobří" a "špatní". Stopáž je velice obsáhlá a nemůžu říci že mi to uteklo jak voda,ale také nemůžu říci že jsem se nudil a já prostě nemám co tomuto snímku celkově vytknout,po dlouhé době film který mi vzal dech,donutil se zamyslel a celkově mě nadchnul. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize