Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

Wacoslav1

Po mnoha letech znovu shlédnuto a původní názor jsem přeci jenom musel přehodnotit. Jasně ani teď nedám plný počet ani si to nebudu cpát do topky, stejně jako prostě nesdílím názor, že je to nejlepší film všech dob, ale zase když mě nějaký snímek přiková k obrazovce a nenudí ani na chvilku i přes větší délku a pomalejší tempo vyprávění, tak je to rozhodně důkazem kvalitního filmu. Rozhodně asi vrchol herecké kariéry pro Robbinse. Freemana mám přeci jen radši v Sedm. Perfektní typický devadesátkový dabing a pěkný příklad snímku o nikdy neumírající naději bez zbytečného patosu který třeba přeceňovanou Zelenou míli strká do kapsy. Jenom ten možná až moc idylický konec kdy hlavnímu hrdinovy vyjde na co sáhne bych lehce vytknul jinak super film.85% ()

Davies182

Promakané filmové dílko, jež jeho tvůrce natáčí s nezměrnou radostí se pozná na první pohled. A nám, obyčejným divákům, pak nezbývá nic jiného, než otevřít tomuto krásnému zážitku dveře našeho srdce dokořán. ()

gogo76

Určite jeden z najväčších omylov v udeľovaní oscarov. Ťažko nájsť v histórii tak kvalitný, divácky obľúbený a zároveň nedocenený film. Keby F.Darabont nenatočil nič iné, aj tak by mu patrilo miesto v sieni slávy. Jeden z mála filmov, na ktorý som bol v čase premiéry 2 krát v kine /to som bol na vojne, času bolo habadej/ . Neuveriteľne silný film, obrovská túžba po slobode a veľké tajomstvo, o ktorom je lepšie sa pred spoluväzňami nezdôverovať. Jedno z najúžasnejších vyvrcholení a najkrajší útek v histórii filmu. Veľká pocta priateľstvu, neumierajúcej nádeji a slobode.100%. ()

pepo

jeden z najlepších ak nie najlepší väzenský film všetkých čias.všetko je v dokonalom súlade kvalitou a kvantitou okorenené navyše vynikajúcou záverečnou pointou.film ktorý budú poznať aj naše vnúčatá ()

Amarcord_1

79% - Je celkem zajímavé, že zrovna tento film je uživateli nejlépe hodnocen. Jistě, je skvostně natočený, výborně hudebně podbarvený, a má po většinu děje ideálně pomalé tempo. Úplně jsem cítil, jak s hlavními hrdiny stárnu v jejich celách. Na konci jsem byl samozřejmě dojat, ale spíše díky hereckému výkonu skvělého Morgana Freemana než díky myšlence, jež by mne oslovila. The Shawshank Redemption je výborný a vkusný film, jež ničím neruší, ničím nevybočuje a ničím se nesnaží diváka šokovat. Proto se mi líbí, ale zároveň mě proto nevzrušuje natolik, abych ho podpořil plným počtem. ()

Xmilden

Můj názor je ten, že co se týče soupeření s Forrestem Gumpem, tak tenhle film o něco vyhrává. Přece jen nikdy nikdo už asi nenatočí podobný kousek. Vyjímečný film je zkátka pouze jeden. Navíc má nejlepší výpravu jaká může být, tím vypravěčem je Morgan Freeman. Ten překonat opravdu nejde. 100% ()

Vitex

Pět tomu dám - už kvůli tomu krásnému vyjádření mužského přátelství... ale je to ten NEJPŘECEŇOVANĚJŠÍ FILM ! ()

Divočák

Darabont přišel od nikud a nikdo od něj ani nic nečekal. Proč taky? V ruce si sebou nesl scénář k lehce nadprůměrné povídce Stephena Kinga, který sice patří nejprodávanějším autorům všech dob, ale jeho knihy jsou většinou béčkové horrory a jejich filmová zpracování se v té době zpravidla pohybovala na stupnici od špatný po odpad. Co s ním ovšem dokázal tento neznámý režisér provést překvapilo snad i ty nejotrleší Kingovy odpůrce. Vykoupení je dokonalé takřka po všch směrech. Najdete v něm spoustu dějových liní, které v původní předloze vůbec nebyly, ale do scénáře zapadly jako po másle, ba co víc - pozvedly ho dokonce na ještě vyšší úroveň. Darabontova procítěná režie je takřka bezchybná, Freeman úžasný a mně nezbývá než zvolat Halelujah, zrodil se film století!!! ()

-bad-mad-wolf-

Stephen King napsal krátkou, nenápadnou novelu s názvem Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. Zrodilo se něco, co se mělo stát předlohou filmu, který v době svého vzniku odešel potupně poražen Forrest Gumpem, ale svou vynalézavě latentní krásou časem dobyl vrcholy mnoha žebříčků. Zatímco kniha se drží více při zemi, scénáristé zdravě vyhrotili klíčové chvíle, přidali něco nových postav, mírně pozměnili osudy těch původních a vůbec postavili vypravěčsky natolik pevný most, že by po něm projelo i dvacet Forrestů v tanku Maus. Shawshank ani náznakem nechce naturalisticky vypovídat o hnusu ve věznicích - je oslavou pozitivna, dobra a hřejivých odstínů citového spektra, což se snaží uvést do kontrastu s vězeňskou slupkou. Shawshank je navzdory Redovu tvrzení především pohádka. Smutek a ztracenost tu přeci jen přítomny jsou, a nemyslím tím těch několik drsnějších scén, občas chladících idylku zdánlivé pohodičky. Příběh starého Brookse je krapet sentimentální, je však potřebný minimálně pro působivý dialog s Redem a jako názorná ukázka faktu, že je zle - šeredně zle - pokud se Shawshank stane ve vašich očích něčím postačujícím. Krom toho, film je plný nádherných scén. Pokud pominu mou nejoblíbenější s dehtováním střechy, kde startuje Andyho sofistikovaný plán na dobytí vnitřních struktur věznice, je tu vězeňský daňový úřad, šikovně poskládaná závěrečná pasáž a ten jeden dialog, následující po Andyho návratu z díry za gramofonovou šou. Tak jednoduchý, tak přímočaře útočící na emoce, tak spolehlivě fungující. Pocitová působivost je individuální, ale závěr je prostě dokonalý. Red potřeboval své finále, a finále se nabízelo v zadaných parametrech jediné. Přemýšlel jsem, jestli je poslední záběr před koncem nutný - a nevím, každopádně novela si tenhle moment odpustila a ničemu to neuškodilo. Po technické stránce je vše v pořádku. Krom skvělého scénáře zmíním pro potřeby filmu nutnou neexhibující, do posledního detailu přesnou režii, překrásnou kameru a hudbu. Herecky lépe být rovněž nemohlo. Freeman, Robbins, Gunton, Sadler, Brown a další se typově pro Shawshank snad narodili a jejich výkony není třeba komentovat - především ústřední kombo Robbins-Freeman se nedopustilo jediného pochybení ve své přirozené přesvědčivosti - rozhovor o louce je jejich nejlepší moment. Věřil jsem každé gesto, každé cuknutí v obličeji. Vykoupení z věznice Shawshank je kolosální pocta klasickému vypravěčství, klasickému dramatu, naději a všemu pozitivnu, co v člověku je/bylo/může být. Srdcovka z nejsrdcovatějších. ()

Phobia

Má vůbec smysl tento film komentovat? Všechno už za mě řekly stovky nadšených ohlasů ostatních. Pro jednou je film lepší oproti literární předloze (což je u kingovek docela rarita:-)). Výtku mám k logické díře, týkající se díry;-). Jak ji za sebou Andy dokázal zase tak hezky "zavřít"?;-) Strhávám jedno bezvýznamné procento z jinak dokonalého filmového příběhu, na místě v TOP10 a v mém srdci se tím lautr nic nemění. 99% ()

lesumir

Darabont prostě filmy z věznice umí, ať je to Green Mile nebo Shawshank, obojí zaslouží plný počet, avšak tahle pecka je o trochu lepší. Divák si v ní najde svojí oblíbenou postavu, se kterou bude sdílet radosti i strasti za zdi. Já si oblíbil Reda a vlastně i Freemana, který se touhle sympatickou rolí zařadil mezi mé nejoblíbenější. Vykoupení z věznice Shawshank je po právu označován za jeden z nejlepších filmů, ale to první misto, si myslím, zaslouží někdo úplně jiný. I přesto to byl opravdu silný zažitek a přál bych každému, aby měl podobný. ()

Gimp

Pokud chcete od filmu účinek opiátu pak tento film je Choco z německýho pohoří Hartz. Pokud chcete duševně obohatit, volte něco jiného. ()

kinej

Nechci psát takové ty kýče, jako že jde o krásný film o přátelství, lidském duchu a bla bla bla bla. Je to super sentimentální film a nelze mu niv vytknout. ()

LiVentura

Velice dobře zpracovaný snímek na motivy slavných autorů.... Tento film bych se nebál zařadit do pokladnice "Platinového plátna", neboť to klasické staré "Zlaté" je opravdu jen pro ty nejlepší.....na devadesátá léta velice extrovní trháček..je z toho i však přese všechno cítit ta hloupá naivistická povaha USA filmařů......škoda.. ()

Hrabka

Nejlepší. Oprávněně nejlepší film. Jednoznačný skvost mezi všemi výbornými filmy s výkvětem hereckých es. Příběh do sebe zapadá a není příliš složitý, aby člověka zbytečně neodváděl od atmosféry. Po všech stránkách je to dokonalé dílko. 100% ()

cheyene

Silný příběh, který stojí na velkém přátelství, křivdě, touze po svobodě, psychologii vězňů a návratu trestanců do běžného života. Snímek jsem hltal jedním dechem, nespustil jsem pohled z obrazovky a plnými doušky jsem si vychutnával tento skvěle namíchaný koktejl oslazený excelentními výkony herců, perfektními interiéry a exteriéry a podmanivou hudbou. Shawshanku se nehodí dát jiné hodnocení než 5*. U filmů, které ve mě zanechaly hlubokou stopu, dokoukávám závěrečné titulky až do konce, přičemž si v paměti přehrávám jednotlivé scény, přemýšlím nad příběhem a jsem ohromen nad hloubkou, kvalitou a váhou daného díla. U Vykoupení to tak bylo. Nejvíce mě uchvátilo zpracování závěru filmu a herectví M. Freemana, T. Robbinse, B. Guntona či W. Sadlera. Ačkoliv tu pěji chvalozpěvy, musím konstatovat, že přes všechna pozitiva, jež nám Darabontův počin skýtá, si myslím, že na 1. místo v žebříčku nepatří - do první 20ky ano, ale nejpřednější příčku bych osobně udělil jinému filmu. Nedostatky, které však nekazí dojem: 1) Vybavujete si scénu, v níž Andy Dufresne uhání v nablýskaném bouráku po silnici? Je to Pontiac GTO z r. 1969 a děj se odehrává 1966. 2) Když Andy uteče z vězení, chce ředitel vyslechnout všechny jeho kamarády. Prochází kolem cel a ukazuje levou (!) rukou na Reda (čas 01:52:15), přičemž hned v následujícím záběru na něj ukazuje pravou (!) rukou, aniž bychom měli možnost vidět, jak si ruce prohodil. 3) V čase 02:03:30 páchá ředitel věznice sebevraždu. Vysype na stůl náboje, které jsou všemožně roztroušeny. V dalším záběru jsou pak pěkně srovnané na kraji stolu. Nevšiml jsem si, že by je v onom rozrušení, v němž byl, srovnával. ()

Jamal

Člověk si za každé situace musí uchovat svojí důstojnost a svou naději. Pak se i v té nejhorší situace může dostat. ()

juta

Stephen King umí psát skvělé příběhy. Nevěděl jsem do čeho jdu. Vždy od filmů na vysokých příčkách očekávám něco úžasného. Musím říct, že jsem nebyl zklamaný, spíš naopak. Našlo by se tam sice asi něco, co bych změnil, nebo tam nedával, ale celkový dojem z filmu mi to nekazí. Konec byl úžasnej a jsem rád, že to takhle dopadlo. Je to pěkný film, který stojí za shlédnutí. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont