Humans

Velká Británie / USA, (2015–2018), 17 h 16 min (Minutáž: 42–47 min)

Emily Berrington, Gemma Chan, Pixie Davies, Rebecca Front, Tom Goodman-Hill, William Hurt, Colin Morgan, Katherine Parkinson, Jonathan Aris, Neil Maskell (více)

Série(3) / Epizody(24)

Osmidílný sci-fi seriál vychází ze slavného švédského dramatu "Real Humans" a je zasazen do paralelní přítomnosti, kde jsou živoucí roboti nejnovějším must-have doplňkem, který musí mít každá domácnost. (SimonaSK)

gemi

Zatím nejpřesvědčivější výhled do budoucnosti soužití lidstva s AI. Přesně takto jsem si vždycky přestavoval, že by to muselo nevyhnutelně dopadnout. Blbě. O seriálu platí, že každá série je lepší než ta předchozí. Zatímco první je šeď a průměr, třetí byla už poměrně strhující. Seriál nestaví na bombastických efektech, ale na skvělém scénáři. Mohl být stejně tak natočený třeba v osmdesátých letech. To už se dnes nevidí. ()

Monggol

No ja v tomto seriáli nijaké morálne ani filozofické dilemy nevidím. Robot- stroj má slúžiť človeku a koniec. Nadobudnúť formu vedomia podobnú ľudskej je pre stroj samozrejme nemožné. Ono sa to len zdá, pretože v súčasnosti je ľudské vedomie na tak primitívnej úrovni, že ho môže imitovať kdejaký štekobot. Ale seriál zatiaľ uchádzajúci, dúfam, že sa to nezvrhne do nejakých ľudsko-roboto-právnych dilem. ... 19.5. Ach jaj, ja som to vedel, že sa to zvrhne do nejakého zástupného problému a tým je integrácia migrantov. Kurva, to je tak viditeľné v každej druhej vete(scéne) celej tretej serie. S tým bežte do psího boha! ()

GTS_PUNK

Humans je pozoruhodné dielo. Na jednu stranu sa totiž tvári ako príbeh zasadený do blízkej budúcnosti, v ktorej sú bežnou súčasťou sveta takzvaní "synths", pričom okolo nich naprieč troma sériami stavia dej na viacerých úrovniach so stredovým bodom, ktorý predstavuje rodina Hawkinsovcov. Divák, schopný si spojiť dve a dve, však ľahko zbadá, že "synths" v príbehu síce predstavujú vyspelých robotov, ale zároveň sú akýmsi metaforickým znázornením segregovaných skupín, ktoré sa vyskytujú na celom (skutočnom) svete. V čase, kedy seriál vznikal, bola stále veľkou témou utečenecká kríza, takže divák má možnosť vidieť isté paralely, ktorými sa tvorcovia zrejme mohli inšpirovať. Citeľné je to najmä v záverečnej sérii, ktorá sa zameriava na práva "synths" a ľudia v nej hľadajú spôsob ich začlenenia do spoločnosti. Príbeh seriálu ako celku, doplnený aj o množstvo filozofických aspektov a myšlienok k zamysleniu, tak pôsobí zaujímavo. Divák má totiž možnosť, či bude na "synths" nazerať iba ako na niečo neživé, niečo umelo vytvorené, alebo sa v ňom prebudí empatia a bude schopný vidieť, že vo svojej podstate znázorňujú skutočných ľudí, ktorí sa však často líšia od majority. Čo sa týka hereckého obsadenia, respektíve seriálových postáv, ktoré protagonisti stvárňujú, nemožno mať väčšie výhrady. Prakticky každý do svojej roly pasuje a v seriáli sa neobjavuje vyložene nikto, kto by výraznejším spôsobom kazil celkový dojem. Pestrosť jednotlivých charakterov je na relatívne krátky príbeh o 24 epizódach vskutku bohatá, takže sa dej môže rozvíjať hneď viacerými smermi, čo nie je na škodu. Humans, ako sme už uviedli, predstavuje pozoruhodné dielo, ktoré svojím spôsobom stiera rozdiely medzi fiktívnou budúcnosťou a skutočnou prítomnosťou (2015 až 2018). Príbehovo má do istej miery schopnosť zaujať, ale výrazne diváka nenadchne. A ani nie tak preto, že by to tvorcovia nedokázali (samotný seriál dokazuje, že potenciál má oveľa väčší, než aký je finálny produkt), ale preto, že v každej sérii veľmi rýchlo upadá do akéhosi stereotypu, z ktorého sa potom len ťažko dostáva. Z troch sérií vychádza ako tá najlepšia určite prostredná. Prvá je akási "predstavovacia", zatiaľ čo pri tretej si divák bude neraz želať, aby už skončila. Finálne hodnotenie? Ľudia vyložene nie sú zlí, ale človek sa na nich musí správne naladiť. Presne tak, ako sa to deje v prípade skutočných ľudí. ()

P.H.

Pilot by uspal hada. Teda nemyslím pilota letadla. Ani kdyby stál zaražený před hájovnou. Přestože hady on by mohl samozřejmě uspávat i tam. Myslel jsem... Ale co, nechme to. Závěr dílu navnadil, třeba se had probudí. Po čtvrté části: Tak prd. Had spí jako zabitej. Přestávám sledovat a ubírám hvězdičku. ()

Majzlík

Pro ty, kdo viděli švédský originál naprosto zbytečné. Není to špatný, ale seveřani jsou prostě takoví "opravdovější" a chytli mě od prvního okamžiku. Navíc Katherine Parkinson je prostě Jen Barber forever a nic jinýho ji neuvěřim. ()

chelsea63

Tak to zpočátku vypadalo, že britsko-americké pojetí přidá ke švédskému originálu ještě další rozměr. Zlatý voči. Poslední dva díly klesly na úroveň špatné inscenace pro děti. Uf, ve zpomalený a tedy skoro vybitý synthy se v závěrečné scéně proměnili i normální lidi. Kvality originálu to nedosahuje ani omylem. ()

hepi_

Pilot bol zaujímavý,originálny a miestami aj napínavý ale ostatných 294 minút je jedno sklamanie za druhým. Po piatej epizóde sa mi téma zdala vyčerpaná a do toho klišé pubertálnych seriálov konca deväťdesiatych rokov_námet, výborné herecké výkony_30% ()

MutantMarana

Hodne prijemna a napinava jednohubka pro milovniky Ex machiny, ktere bohuzel ke konci lehce dochazel dech, misto aby tomu bylo naopak. 85% ()

Sylvin

Řikáte si: Že by Čapek? A pak tam přitančí jakási vedlejší postava jménem Silas Capek (čteno "Kejpek", ale fuck it, nám je to jasný...) a máte jedna a jedna pohromadě. Sci-fi freaks, britofilové a psychiatři laici si smlsnou. A ostatní taky, protože si myslim, že je to prostě dobře koukatelný. Dva "synths" odpovědí na stejnou otázku rozdílně a vy zbystříte a začnete strašně přemejšlet. Jakákoliv scéna s Odim a vy víte, že by jste byli jedni z těch, co by za "synthy" kopali. Ale vlastně tak trochu chápete i odpůrce. A cvičíte si na tom pozornost, protože jestli jste chytré hlavičky a Sherlock vás a vaši přirozenou hravost, zvídavost a soutěživost dostatečně vycvičil, nějaké věci vám předem dojdou a budete na sebe pyšní a možná si za odměnu dáte kakajíčko. Je to dobrý, je to dobrý, je to dobrý. ()

Brano

Typický britský seriál, ktorý je nezáživný, nudný, bez štipky napätia, zvratov, gradácie. Herecké obsadenie rodiny v ktorej robot žije je strašne nesympatické. Videl som prvú sériu a bola to strata času. Viac ma to nudilo ako bavilo. Také vysoké hodnotenie by som tomu rozhodne nedal. Pozrieť sa to dá, ale nijak zvlášť nezaujme. ()

Binne

Už Isaac Asimov věrně popsal ducha ve stroji a tím započal novou kapitolu teorií o umělé inteligenci. Ta od té doby lidstvo nepřestala fascinovat, děsit i bavit. V podstatě se jedná o dokonalou formu "života", která nepodléhá zubu času ani nebezpečím, která skýtá prostý cit. Cit je prostoupený každým konáním lidské bytosti z prostého důvodu, bez něho nelze oddělovat různé protipóly. Bez citu je lidský život šeď, která nemá volbu ani možnosti. Ať už se nacházíme ve vesmíru Orwella nebo Bradburyho jsme stále obklopování příběhy o budoucnosti bez emocí, taková budoucnost totiž neskýtá riziko bolesti, války, vzpoury a čehokoli negativního. Zároveň jsme ale ochuzeni o protipól všeho negativního, což z nás sice dělá bytosti bez identity, nicméně není nic, co by nás oslabovalo. Umělá inteligence nás fascinuje proto, protože byla vytvořená bez schopnosti cítit a vnímat lidské bytí. I proto se nyní nacházíme v paralelní přítomnosti Británie. Nadnárodní korporace zaměřená na výrobu umělé inteligence začala dodávat své výrobky do domácností střední třídy - ale také s podporou státu těm, kteří jsou sociálně slabí. My pozorujeme průměrnou rodiny ze střední třídy, která vlivem dočasné nepřítomnosti matky koupí androida, v podobě velmi půvabné ženy. Tato umělá inteligence je ale výjimečná, jelikož je jednou z prvních vůbec vytvořených v takové podobě. Její minulost je stejně komplexní jako minulost každého běžného smrtelníka a navzdory systémovému nastavení se v ní její lidská část ozývá velmi hlasitě. Po dobu tří sezón máme možnost sledovat příběh této rodiny a jednotlivců mezi androidy, kteří začínají cítit. Mít vědomí. Seriál není zajímavý pouze vývojem a postupným učením se citu jednotlivých androidů, je i zajímavým vhledem do lidského smýšlení a jeho chování. Do chování vůči někomu, kdo je mu téměř identicky podobný ale je mu odosobněn. Je to zajímavý zdroj psychologického vhledu do našeho chování vůči někomu, koho považujeme za nižší formu čehokoli, za něco méně, než jsme my. I kdyby se jednalo o pouhou věc. Jako vždy, 1. a 3. série jsou nejlepší, 2. série funguje jako univerzální můstek, který nám má příběh spojit - což se podaří velmi dobře. Každá postava je sympatická a chová se velmi realisticky. Děj příběhu není předvídatelný a o emoce není nouze. Protože i my jsme jen duch ve stroji.  ()

nemer

Na rozdíl od severské předlohy sympatické herecké obsazení a přestože ke konci to trochu vázlo, na poli sci-fi stále dobrý počin. ()

ikre

Jde o remake švédského seriálu Skuteční lidé. Minimálně ze začátku zde není nic nového a zpracování je horší, tj. nemám důvod to dále sledovat. ()