Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

nevermore

Další z řady filmů připomínající útrapy 2. světové války. Film dobrý pro ty, kteří teprve začínají objevovat tuto katastrofu, ale pro ty, kteří takových filmů již viděli bezpočet (třeba já) je to jen stokrát přihřívaný guláš. ()

KimmyJ

Zpočátku velmi příjemné pokoukání, nakonec mrazivé. Nechápu, že se mi líbí jen tyto nenápadnější filmy z roku 2008... 4,4* ()

Nyck

Dojemný příběh dvou chlapců z různých stran plotu, různých stran války a různých osudů. Bez krve, násilí, ale přesto velmi kvalitní a přesvědčivý snímek. ()

sochy.zirafka

Dětský element k pohledu na válku přidává k hrůze ze smrti ještě sžíravý pocit studu ze spáchaných zločinů. A co když je to dítě onoho zločince? ()

Andreas83

První půl hodina tohoto filmu je vlastně celkem nudná ale potom to začne a vy už se neodlepíte od obrazovky. Začne na vás utočit strhující děj který vám doslova vyrazí dech a jestli vám na konci filmu bude něco chybět tak to nebude nic jiného než kapesník. Na závěr bych ještě docenil oba dětské herce, jejich výkon byl obdivuhodný. ()

sheldonka.

Chlapec v pruhovaném pyžamu mě dostal. Je to naprosto skvostný snímek, který umí dokonale dojmout (tedy aspoň v mém případě). Byla jsem nadšená z nápadu brát tak silné téma z pohledu osmiletého chlapce. Celé se to odehrává ve lži a v takové naivitě, která je teď pro nás asi nepředstavitelná. Když Brunově matce došlo co se stalo a ona jen tak bezmocně křičela do nebe, vhrkly mi slzy do očí a to jsem si myslela že nebudu brečet. A hudba? Ta byla naprosto úžasná. ()

zdenny

Ani ne tak válečné drama o kamarádství německého a židovského chlapce, kteří se seznámí přes plot koncentračního tábora. Jde zde především o protikladný pohled na život a o to, jak válka (za válku se dá dosadit jiná enormně vypjatá událost) dokáže pokřivit nevinný dětský pohled na svět. Jsme svědky toho, že člověk, který je vystaven extrémním podmínkám, které jen málo najdou v dějinách člověka srovnání, má oproti ostatním lidem, kteří toto nezažijí a nezažívají, dospělejší pohled na podstatu bytí. Pro dost lidí šokující závěr pro mě až tak šokující nebyl. Naopak velice nepříjemné pro mé citové vnímání byly už jen rozhovory dvou chlapců. Hlavně ale dětské kognitivní závěry a názory činěné židovským chlapcem. Velice dojemné. SPOILER: Velice zajímavé je vnímání závěru filmu u většiny diváků. Zpravidla se zaměřují na to, že německý chlapec skončil v plynové komoře. Že tam s ním ale byl zplynován i onen židovský chlapec a stovky dalších Židů, to už diváka zajímalo daleko méně, ne-li vůbec. Zřejmě zde jde o již prakticky stereotypní a definiční pohled na tyto válečné události, že prostě zplynování Židů je jaksi normální. A jestli bylo cílem režiséra, aby se k těmto neoptimistickým závěrům došlo v tomto filmu, může se toto z tohoto hlediska pokládat za mistrovské dílo. ()

Mishqo

detská naivnosť a nevinnosť spojená s holokaustom a vyšiel z toho vcelku pekný, dojemný a emotívny film s krásnou hudbou ()

Sany33

O holokauste už mám čo-to napozerané a preto som začiatok filmu vnímal, ako strašnú nudu. O postupnej gradácií sa hovoriť nedá, pretože film sa celý čas vliekol ako sopeľ v dobe chrípkovej epidémie. Jedinú vec ktorú som naozaj nečakal bol koniec, ktorý ma teda naozaj prekvapil ale inak nuda, dalo sa s toho vymačknúť oveľa oveľa viac. Ďalej kladne hodnotím postavenie detí a rodičov ich rozdielne názory na vec a rozdielne pristupovanie k danému problému. Rozum dospelých versus naivita detí. Áno, ako mnohý predo mnou by som film doporučil ako jemnejšie zoznámenie sa s dejinami holokaustu najlepšie pre základné školy. Pre mňa však iba 42%. ()

morena.jea

Pointa je super ale celkovo film mi pripadá málo prepracovaný. Ťahá sa, chýba tam nejaký zvrat, trochu akcie. Pôsobí až trochu ospalo. ()

LEGACY

Před dvouma dny jsem byl v Osvětimi a tak jsem se chtěl hned podívat na nějaký kvalitní film spjatý právě s koncentračními tábory. Sáhl jsem po tomto filmu hlavně proto, že byl napsán podle knižní předlohy a podle knih většinou vznikají velmi dobré filmy a tento film není vyjímkou. Kdosi mi v minulosti řekl, že holokaust je taková událost v dějinách lidstva, že není možné, aby ji spisovatelé mohli přehlížet. Herman dal potom slovům obraz a pohyb a ve výsledku je něco tak ... (na to nelze najít existující slovo). Konce byl výbornej, smutnej ale výbornej - s tím už do filmu o koncentrákách musíte jít Nejhorší na filmu je, že na konci filmu vám projede hlavou myšlenka, že ono to tak kdysi opravdu bylo, ba ne ono to bylo horší. Hodnotím 85% ()

Natabar

Silný potenciál, mělké zpracování, závěr tušitelný. A přesto - pohled na vojáka v masce mrazí ještě dlouho po skončení filmu. ()

VanTom

Z té ohavné, zrůdné ideologie se mi fakt dělalo zle. Takto nepřímo prezentovaná přes nechápavou, nevědomou optiku osmiletého kluka, jehož rodina se kvůli tátově (nacistický pohlavár) povýšení a práci odstěhuje do sousedství podivné "farmy" obehnané ostnatým plotem, kde všichni dělníci nosí pruhovaná pyžama, tne bolestivě do živého. Opravdu silná a mrazivá sprcha nejenom v závěru, ale i mnohokrát předtím (propagandistický dokument o podmínkách v táboře či poznámka otevírající zaslepené oči: "Když hoří, smrdí ještě hůř, že?"). ()

mab

Nebylo to špatné, ale místy moc naivistické, neuvěřitelné v tom pojetí, jak to bylo podáno. Konec byl už uměle a předvídatelně plánovitý. ()

fabecc1222

Komorní příběh o chlapci a jeho rodině v 2. světové válce. Nečekejte velké davové scény, ani velkolepé bitvy. Dostanete tu ale silný příběh, o dětské zvědavosti a naivnosti. Závěrečná scéna je velkým emočním zakončením se skvělou Hornerovou hudbou. ()

cross

Krásný příběh malého neviného chlapce v době, kde se jeho nevědomost setkává tváří v tvář utajené válečné realitě za niž nejsou ani její tvůrci ochotni platit nejvyšší cenu. Velmi originální scénář, pěkná hudba a finální scéna vám jednoznačně utkví v paměti a budete tak ochotni přehlédnout i několik nepovedených skutečností... Co si ale ve výsledku odnesete je několik prostých otázek - cítili jste lítost??....a převažovala směrem k některému z hrdinů..???...zasloužil si malý chlapec takový konec??? ....a jestli ano, proč??? Zkuste o tom popřemýšlet, možná se ve výsledku nad svými odpověďmi budete hoooodně divit!!! ()

ghatos

Kdo s čím zachází, také tím schází. Holocaust s trochu jiného úhlu pohledu, jistě se dají filmu vyčíst naivnosti a chybičky, ale když přistoupíte na pravidla snímku je to zážitek. Zejména exceluje dětský vězeň koncentračního tábora. ()

NoFiction

Velmi smutný příběh chlapečka, který si chtěl hrát, ale tatínek bohužel musel přikládat do pece. Závěr opravdu zasahuje až do morku kostí. Škoda jen, že se v těchto filmech nemluví německy. ()

blackJag

Provinční ztvárnění holocaustního příběhu, které nadějnou osnovu zabíjí neodpovídajícím zpracováním. Spousta věcí je tu úmyslně postavena na hlavu, aby byly nahoněny nějaké ty sympatie a posílena už tak dost silná struktura - přitom právě tyto postupy odvádějí pozornost k triviálním úvahám (nácek chce rodinu uchránit od zničující pravdy, přesto si po baráku nechá pobíhat zbědovaného židovského lékaře - samoúčelná potřeba mít po ruce někoho k umlácení, což v příběhu nebylo zapotřebí, bylo to zbytečně doslovné a laciné zároveň). Herci film naštěstí drží, a když už ne v nebeských výšinách, tak alespoň pár metrů nad zemí (Rupert Friend rozhodně předvádí ukázkového nácka). 60% ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)