Alenka v říši divů

• USA Alice in Wonderland (více)

Alenka Kingsleyová je devatenáctiletá dívka, kterou od malička pronásleduje jedna a ta samá noční můra o podivných bytostech. Nemůže kvůli ní spát, jediným lékem je milující otec, který ji vždy utiší. Po otcově smrti se dívce nejen vrátí noční můry, ale její obrovská představivost jí v mnohém komplikuje život. O 13 let později je z Alenky půvabná, trochu svérázná a bystrá dívka, která své okolí překvapuje podivnými nápady a nevšedními úvahami. Jednoho dne ji ale čeká nemilé překvapení, její matka ji hodlá provdat za přihlouplého, nevzhledného, avšak bohatého lorda Hamishe. Alenka prchá ze své zásnubní hostiny do lesa a utíká za králíkem ve vestě. Spadne za ním do hluboké jámy a ocitne se v podivném světě, aniž by si pamatovala, že už tam jednou byla. Vypije nápoj s nápisem "Vypij mě" a zmenší se na takovou velikost, aby mohla projít malinkými dvířky do fantastického království... (TV Nova)

Rosaviva

Na tenhle film jsem se těšila přes rok, od doby, kdy jsem poprvé viděla plakáty. Trochu jsem se bála, aby mě nezklamal, protože tahle pohádka nikdy nepatřila mezi moje nejoblíbenější, ale, naštěstí, to se nestalo, film se mi hrozně líbil, i tím, že byl o něco jinak pojatý než knížka. Klobouk dolů za úžasnou digitální krajinu kam bych se hned přestěhovala kdyby mi někdo řekl, kterým směrem mám jít, navíc tam jsou všichni magoři, zapadla bych. Johnny, Helena a Anne byli klasicky výborní, vcelku mile mě překvapila i Mia Wasikowska v roli hlavní hrdinky, předtím jsem o ní neslyšela, ale přišlo mi, že tahle role jí vyloženě sedla. Co musím vyzdvihnout je fakt, že Johnny Depp umí výborně tancovat Futrovák :D "Hučkař fixluje, Setnout hlavu!!" Pro mě je to film jednoznačně za 5* ()

666teen

Nevíte proč je havran jako psací stůl? Já taky ne a to jsem se ptal i Tlachapouda. Už Lewis Carrol nebyl tak docela při smyslech, když psal knižní předlohu, ale to co bral Burton, když tohle točil, by nikdo neměl brát ani v množství menším než malém. A nebo by se to naopak mělo přidávat do vody místo chlóru. Slovo halucinace dostalo pěknej, barevnej kabát z vorpálu. ()

Cappuccino

Gýčovosť snímku je nepopierateľná. Nič výnimočného, nič katastrofálneho. Obyčajný priemer, ktorý len mierne vystrkuje hlavičku smerom nahor. Nebyť hereckého obsadenia, buď digitálneho alebo reálneho, už tak pomerne nízke hodnotenie by išlo ešte o kúsok nižšie. Dostal som však presne to, čo som aj očakával, takže sa koniec koncov nie je na čo sťažovať. Viac tu http://csfdkofein.blog.cz/1011/recenzia-alica-v-krajine-zazrakov-alice-in-wonderland-2010. ()

Ruut

Dejte Burtonovi balík peněz a Johnnyho Deppa a voálá máme tu čím dál nudnější neburtonovské přebarvičkované splácaniny. Karlík byl roztomilý, ale to bylo vše. V Sweeney Toddovi zbylo už jen jen pár slušných nápadů. Stejná je i Alenka - prázdná, přebarvičkovaná, bez jiskry, (skoro) bez morbidností a navíc od obyčejných animáků nerozpoznatelná, což je pro Burtona snad největší potupou. ()

misterz

Priznám sa, čakal som trocha viac. Slabučkú atmosféru, réžiu a odfláknutý scenár (hlavne koniec filmu) našťastie vyvažuje skvelá hudba a herecký výkon J. Deppa a M. Wasikowskej. 65/100 ()

Adam Bernau

Asi tak v 80% komentářů, které jsem četl, diváci řeší, jestli to je nebo není dost Burton (sám jsem jiný jeho film neviděl, takže se mě tento problém netýká), ale jen zcela výjmečně lze zahlédnout jméno Caroll nebo odkaz na jeho dílo. Po přehlédnutí ofic. textu distributora se tomu už nedivím. Tak to jsme pěkně v prdeli, přátelé. Udělat z Carollovy Alenky zaměnitelnou disneyovskou plytkou prodejnou sračku nemusí být snadné, protože jde o látku, která se do této šablony dost dobře nacpat nedá. Burton na to ale vyzrál příběhem Alenčina návratu po letech, čímž zabil dvě mouchy jednou ranou, nasměrovav svůj produkt na velmi lukrativní cílovou skupinu. Dobrá, zpytovat Alenku odrostlou nemusí být marné a tak i celé to dobrodružství by se tedy dalo koneckonců akceptovat, kdyby si jeho tvůrce nedal v každém detailu tolik záležet na nivelizaci všeho, s čím byla Alenka původně konfrontována. Takže tady máme standardní fantasy dobrodružství mladistvé hrdinky v tzv. okouzlujících kulisách, s postavami, které buď nemají nic společného se svými předlohami, ale za to mají vše společné s postavami z kteréhokoli filmu tohoto žánru (Bílý králík, Kloboučník), nebo jsou umrtveny sterilní animací (Tidliták s Tidlitkem). Tak ale i to všechno jsem v pohodě vydýchal, ovšem ve chvíli, kdy Kloboučník veřejně vyzývá poddané Srdcové královny ke vzpouře za svobodu, propadám zoufalství a nevidím jiné východisko než založit nějakou teroristickou organizaci, v čemž mě utvrzuje samotný závěr filmu, v němž vítězná Alenka plánuje obchodování s Čínou. Jestliže přese všechno nedávám odpad, nýbrž dokonce dvě hvězdičky, lze to přičíst jen mé mimořádné shovívavosti a empatti. Konkrétně: Obě královny (každá pochází z jiné alenkovské knihy) umožňují věřit, že jsme skutečně v Alenčině surrealitě - jsouť dostatečně bizarní, jako reprezentantky dobra a zla jsou v podstatě karikaturami a ta karetní je dokonce celkem přesná; z dalších postav nejméně jedna, totiž housenka, přežila Burtonovu demolici bez vážnější újmy; a konečně celá ta jednoznačná polarizace dobro - zlo je v Alenčiných příbězích sice nepatřičná, přesto finále této duality, totiž Alenčin souboj s drakem (Tlachapoud) je vcelku pěkným vyjádřením toho, co takový souboj s drakem znamená a paradoxně působí, že právě tímto naprostým odloučením od ducha přředlohy je přítomná adaptace přijatelnější než např. mnohem věrnější, ale o to kýčovitější adaptace většiny dílů Narnie. Jinak kdo neumíte číst, můžete se s Alenkou seznámit třeba zde: http://www.csfd.cz/film/8790-neco-z-alenky/prehled/ ()

kingik

Vstupte do nádherného barevného fantazijního světa Tima Burtona. Provázet vás jím bude třeba zajímavě obsazený Johnny Depp v roli Kloboučníka, brilantně zahraná zlá Červená královna Helen Bonham Carter a tou úplně nejhlavnější postavou je pochopitelně Alenka Mia Wasikowska, jejíž herecký výkon na mě působil jako nejvýraznější slabina, jinak velmi zdařilého filmu, který se sice poněkud rozchází se slavnou až surrealisticky podanou knižní předlohou, ale na rozdíl od ní, mě film vtáhl více do děje. A i když nedával téměř žádný prostor pro divákovu imaginaci, byl zajímavý. Prostě pěkný film. ()

k212

Jsem maximálně zasažena a poznamenána knižními předlohami, takže jsem Alenku chvílemi nesmírně prožívala, ale koneckonců jsem očekávala, že matematicko-logická a nonsensová Carrollova hříčka nejspíš v takové opuletní filmové podobě neuspěje. Domněnka se u mě naplnila. Proč? Burton to pojal příliš košatě barevně, byť vnímám, že pod tím vším barevně digitálním balastem jsou jeté a nejednoznačné figury, které jedou na zhulené či gay palivo, což je pro něj typické a tak trochu vybočující z kategorie "film pro děti". Problém jsem měla se scenářem, který si půjčoval z obou knih a výsledek byl zmatený, fukčně přepracovaný na epické dobrodružství, v němž proti sobě stojí bílá a červená královna?! A mezi nimi "vyvolená" Alenka. 55% ()

sochoking

Nuda, nuda a ešte raz nuda . Dva razy som sa pristihol zaspávajúc a až záverečná bitva ma prebrala . Tam boli 3D efekty aj najvýraznejšie . Takže u mňa za 2* . ()

dr.horrible

Tak tam tú 5ku nechávam. Už dlhšie zastávam názor, že posledný poriadny Burton bola Ospalá diera (prípadne Sweeney Todd) a päťhviezda pre Alenku mi medzi jeho sterilnými priemernosťami posledných dvoch dekád, pôsobila ako päsť na oko. A má svoje chyby a je ich dosť. Ale zároveň je dokonale obsadená, správne úchylná a nádherne magická. Užil som si to po rokoch znovu. Ako dobrú knihu. Alebo sen. ()

gilmore_girl

Tuhle pohadku vazne nemam v lasce a prilis nemusim ani Burtona a jejich kombinaci vznikla opravdu napul silena vec. Hlavni predstavitelku spolu s Cervenou kralovnou jsem absolutne nemohla vystat, tudiz dekuju Bohu za Deppa (silenci mu jdou) a Hathawayovou (asi ji musely pekne bolet ruce, ale svym pritroublym vyrazem pobavila). V podstate jen diky nim davam dve hvezdy a doufam, ze uz to nikdy nebudu muset videt znovu. ()

Sobis87

Jelikož na tvorbě Tima Burtona ujíždím už od dětství a všechny jeho filmy si s radostí pouštím pořád dokola (i tu slabší Planetu opic jsem zvládl dát více jak jednou), na jeho adaptaci Alenky v říši divů jsem se neskutečně těšil, neboť právě knihu Lewise Carrolla považuji za ideální látku pro tohoto expresionisticko-dekadentního tvůrce. Bohužel už v úvodu musím říct, že tato Alenka není až tolik Burtonova, ale spíše Disneyho a mistr si vzhledem k obrovskému rozpočtu nemohl až tolik vyskakovat a z psychedelické cesty do říše divů udělat podívanou promelou rodinu. Vzhledem k dosavadní mistrově filmografii musím přiznat, že je Alenka spíše zklamáním, neboť morbidností a dekadence výrazně ubylo (ač nějaké to vydloubnuté očičko se na nás přece jen vykutálí) a věřím, že kdyby bylo místo digitální technologie užito klasických a temněji laděných kulis – prostě něčeho ve stylu Ospalé díry – byl by výsledek ještě o něco impozantnější. To by sice mělo za následek úbyt potenciálních diváků (rozuměj děti by se pokadily strachy) a vzhledem k zobrazovanému fantasknímu světu by se náklady na produkci asi ještě výrazně navýšily. Takhle je Alenka divácky o poznání schůdnější, avšak digitální technologie k Burtonovi prostě moc nesedí. Samotné postavy by se ale digitálnímu ztvárnění už nevyhnuly a pokud se jedná pouze o ně, musím uznat, že se povedly.Neříkám, že se samotné prostředí také nepovedlo, ale pro jistou sterilnost jim prostě chybí ten správný „burtonovský“ duch. ______ Naštěstí je Alenka od první do poslední minuty napěchovaná různými nápady, ať už se jedná o ty vizuální nebo o veskrze infantilní vtípky. Scénář sice není nijak objevný, ale zase si docela dobře pohrává s původní předlohou a nabízí jakési pokračování/reimaginaci již známého. Největším průšvihem celého filmu je jeho samotný závěr, který zbytečně narůstá do epické šíře a to, co následuje po návratu do normálního světa, zase popírá Burtonovu nekorektnost a zbytečně moralizuje. _______ Dost ale bylo kritizování, neboť takhle se zdá, že se Alenka moc nepovedla, což rozhodně není pravda. Jestliže Burtonův nový film kvalitativně trochu ztrácí na stylizovanosti, u někoho částečným oproštěním se od svého vizuálního rukopisu (Sweeney Todd byl zase kritizován pro to, že se ho držel a nepřinesl nic nového, co tedy od Burtona vlastně chcete?) a kvůli slabšímu konci, plusové body zase sbírá díky provedení postav, hereckému obsazení a samotným postavám celkově. Nemalou pozornost na sebe již tradičně strhává Johny Depp v roli Kloboučníka a jeho kreace nejvíce připomínají kombinaci Jacka Sparrowa a infantilně šáhlého Willyho Wonku. Depp zde ale nemá hlavní roli a ve filmu se objevuje v menších epizodkách. Nejvíce prostoru patří samozřejmě Alence a Burton si zaslouží obrovskou pochvalu za obsazení Mii Wasikowska, která je nebývale okouzlující a talentovaná zároveň a pro tuto roli se dokonale hodí. Crispin Glover jakožto Spodek je dostatečně úlisný a vedle mnoha povedených digitálních postaviček si zaslouží zmínku kočka Šklíba, která je parádně animovaná a navzdory tomu, že jí tvoří jen „jedničky a nuly“, oplývá okouzlující osobností. Kapitolou samou o sobě jsou pak obě královny – Červená a Bílá. Helena Bonham Carter – vedle Deppa další nezbytný článek v Burtonově tvorbě – je jakožto bestie s velkou hlavou, která chce furt někomu sekat hlavu, velmi zábavná a její ďábelské přehrávání patří vedle Deppova infantilního křepčení k tomu nejvýraznějšímu ze všech hereckých výkonů. Avšak dle mého nejlepší a nejzajímavější postavou v celém tomto universu je Bílá královna, která se také nejvíce blíží Burtonově předešlé tvorbě. Pod křehkou a líbivou skořápkou se skrývá něco zvrhlého a nemám tím namysli jen nějaký ten plivanec do poháru a zálibu v poněkud zvrhlejších formách přírodních věd, ona už i ta strnulá princezničkovská póza a éterické pobíhání z místa na místo dává tušit, že tahle královna to nemá v hlavě úplně v pořádku. Sledovat krásnou Anne Hathaway, jak s lehkostí ztvárňuje takovou postavu, je pro mě jeden z největších diváckých zážitků z Alenky a kdyby jí Burton věnoval celý svůj další film, vůbec bych se nezlobil. _____Kdo chce, tak si na nové Alence najde nemálo věcí ke kritizování a i já jakožto Burtonův fanoušek musím přiznat, že jsem byl trochu zklamán a všechna má očekávání nebyla naplněna, přesto dokážu ocenit každý náznak Burtonovy svéráznosti, bohužel se tentokrát musel více podřizovat umírněné producentské vizi, díky čemuž ubylo na dekadenci a morbiditě. Vzhledem k Burtonově kinematografii se jedná o jeho slabší kousek (Planeta opic ale zůstává v celkovém žebříčku nejníže), bráno jako mainstreamová adaptace (a pokračování) známé knížky se jedná o úspěch. Tento Burton není až tak burtonovský, jak by si mnozí přáli, je spolu s Karlíkem divácky nejpřístupnější, zábavný, infantilně vtipný a našlapaný od začátku do konce…jen škoda, že byl ten konec docela slabý. P.S.: Danny Elfman po vykradačském Vlkodlakovi opět válí a z jeho další spolupráce s Burtonem opět vznikl hudební skvost.70% () (méně) (více)

Webb

Od nové Alenky jsem očekával málo a doufal, že kritika na ní snesená je neoprávněná. Jak šeredně jsem se spletl jsem poznal už po pár minutách. Že má Alenka slabý příběh není nic nového, jenže ona nemá ani hloubku či zábavnost, to už je ale problém, dokonce tak veliký, že se mi hodně rychle vykouří z hlavy. Nuda, a to větší než bych čekal. Je smutné vidět skutečnost, že jediní kdo odvedli dobrou práci je Danny Elfman, Mia Wasikowska a Anne Hathaway. [3,5/10] ()

Sonnery

Alenka je krásně pestrá a barevná a taky je to prej holka. Jenomže celkově působí divně, stejně jako fakt, že Jirka Paroubek byl schopen souložit s nečím hezčím, než s uschlým topolem na orosené louce (?) ()

Tsuki

Burton nějak klesl na úrovni. Od jeho podání Alenky v říši divů bychom skutečně čekali víc burtonovské originality a trochu více temnoty. Ve výsledku z toho však vznikla barevná pohádka, kterou ocení spíše děti než fanoušci Tima Burtona a které především chybí duše. V "říši divů" měl Burton možnost předvést tu pravou "divotvornost" a snad i více vtipu. Z mírného nedostatku těchto kvalit se však příběh táhne ve spíše obyčejnější dějové rovině, kde nic nijak zvlášť nevybočuje, snad až na futrovák Kloboučníka ala Johnnyho Deppa, který mi způsobil trochu šok. Sám Johnny Depp tentokrát taky neoslnil tak moc jako obvykle, ale to bude možná tím, že se jeho potrhlá role podobala některým předchozím rolím, jako třeba Willy Wonka v Karlíkovi a továrně na čokoládu, takže jsme neměli možnost vidět nic nového. Když to ale vezmu z druhé strany a odhlédnu od toho, že bych od Burtona čekala víc, bylo to ve skutečnosti pěkné zpracování tohoto už známého příběhu a rozhodně bych neřekla, že bylo nepovedené. A Helena Bonham Carter jako obvykle zazářila. Vidím to na slabší čtyři hvězdičky. ~(3,6)~ ()

Jordan

po prvom pozretí dávam silné tri: tim burton mal podľa mňa uviesť v názve filmu podobne, ako to robil napríklad orson welles alebo federico fellini svoje meno a nazvať to: alica v krajine zázrakov podľa tima burtona - pretože je to dielo, ktoré výrazne svojsky posúva, interpretuje a "parafrázuje" pôvodnú carollovu literárnu predlohu - a nie je to len zasadením do historického kontextu, zmenením veku (a s ním spojeným okruhom životných situácií, problémov a tém) alice, je to aj tým, že tento film nefunguje (resp. funguje oveľa menej) bez znalosti predlohy, že je to sequel ku príbehu z knižky... ale je to veľmi pestrofarebný a hravý film, ktorému dominuje johnny depp a helena bonham carter; sporné je to, ako si ľudia vysvetľujú to, že autor sa "vykráda" - nielen tým, že znova otvára podobné či skoro rovnaké témy (big fish, charlie), že tu má svoje herecké hviezdy, ale aj tým, že odkazuje kde môže na svoje skoršie filmy a postupy - pre mňa osobne to nie je vykrádanie samého seba, pretože tim to robí vedome, s nadhľadom a iróniou, s neustále prítomnou sebareflexiou - tim je tuto práve tá neviditeľná škľabiaca sa mačka - to je on, ktorý sa pohráva so všetkými svojimi trademarkami, konfiguruje aby našiel nové juxtapozície pre jednotlivé prvky svojho sveta, svojej obrazotvornosti a zároveň paroduje, aby si urobil srandu zo seba i nedokonalostí a možných klišé, na ktorých nutne natrafí každý, kto chce sfilmovať podobnú predlohu; nehovoriac o tom, že si tu do značnej miery robí srandu aj zo samotného 3D, z hereckých stereotypov a hudobného doprovodu; pre človek znalého jeho filmov a predošlých svetov a príbehov je preto radosť sledovať ďalšiu deppovu masku, počúvať ďalšie elfmanove tóny a nachádzať rôzne artefakty, ktoré sa v diele tohto rozprávkara prestupujú: všimnite si napríklad, že strom, pod ktorého korene sa alica prepadne do "podzemia" je "ten istý" z ktorého vychádzal dekapitulovaný jazdec v sleepy hollow... všimnite si, ako nápadne pripomína alica v brnení kráľovnú alžbetu prípadné johanku z arcu... a podobne... ()

Anderton

Burton v krajine nudy, preplácanosti, štúdiovej kalkulácie a sotva badateľného autorského príspevku. Videl som to na monitore PC, takže v kine by som bol asi spokojnejší. Ale Edwarda som videl prvý krát na malej čierno bielej televízii a bol som nadšený. Moc by tomu asi ani 3D nepomohlo. Inému režisérovi by som dal solídne tri hviezdy, Burton dostane na výstrahu varovné dve. ()

Malá mořská Hit-Girl

Malá mořská Hit-Girl

08.11.2015

Nové adaptace slavných pohádek jsou teď v kurzu podobně jako comicsové filmy. Alenka v říši divů, Zloba a Popelka vydělaly ohromné peníze, takže vás asi nepřekvapí, že u Disneyho chystají třeba… (více)

Hermiona a zvíře

Hermiona a zvíře

26.01.2015

Disney transformuje Dumba

Disney transformuje Dumba

09.07.2014

Hrané pohádky jsou v současnosti skoro tak populární a úspěšné jako comicsové adaptace. Sněhurka a lovec nebo Alenka v říši divů brzy dostanou druhé díly, nejnověji pak u diváků zabodoval růženkovský… (více)

Kapitán Nemo to nevzdává

Kapitán Nemo to nevzdává