simply

Rozhodně zajímavý film, ale čekalajsem ještě víc. Mnohem víc strhující finále by tomu neuškodilo a hlavně mi to strašně připomínalo Klub Rváčů. ()

chessbeer

Zajímavý film, který ukazuje, že i v dnešní době, pokud je dostatek méně inteligentních tvorů, se dá dav zfanatizovat pro nějakou myšlenku. ()

Santino7

K tomuto filmu podľa mňa netreba písať zbytočne veľa. Vlna je experiment, ktorý sa vymkol kontrole. Stačí povedať, že ide o niečo šokujúce, nepredstaviteľné - a skutočnosť, že vychádza zo skutočnej udalosti mne osobne vyrazil dych. Námet výborný, mladí herci taktiež v poriadku a postava samotného učiteľa zahraná ešte o triedu vyššie (ako tu už niekto spomínal, vôbec by nevadilo keby dostal väčší priestor). Ja osobne som na konci zostal šokovaný, nemohol som uveriť, že je niečo také možné. Rozhodne odporúčam. Škoda len, že film po psychologickej stránke nešiel ešte viac do hĺbky, možno by to pomohlo, kto vie. 4/5 ()

mira007

První polovina filmu, kdy se ze třídy po malých systematických krůčkách stane z běžné třídy ovladatelná místy nebezpečná masa lidí je naprosto famózní. Druhá polovina už je trochu méně realistická, ale působivá a to vyvrcholení je taková malá ulítlá černá kaňka na skvělém filmu. Hvězdy dávám za tu první polovinu, kde si člověk strašně uvědomí na zjednodušeném malém prostoru, proč tomu Hitlerovi nelogicky skoro celej ten národ fandil. ()

Klajnik

Dejme tomu. Problém je tom, že je příběh zhuštěný do několika dnů a současně příliš předramatizovaný. I reálný experiment trval jenom 5 dnů, ale na konci se aspoň nezačalo střílet. Filmaři si to ale nemohli odpustit, jinak by ve filmu přeci k ničemu nedošlo. Zkušený tvůrce by však dokázal v drobných a jemných momentech vystihnout to podstatné a divák by si sám dokázal představit, kam až by to mohlo zajít... Takhle to ale nefunguje. Film je příliš nevěrohodnej a působí blbě. Navíc je to hnusně natočený. ()

bidja

Nedokonale uchopené výborné téma. Mladí herci hrají trošku nepřesvědčivě. Celý film jsem stále čekam kam se to dostane. Nakonec skoro nikam. Vrcholem asi bylo spontální vyběhnutí členů do ulic. Pak již jen několik předvídatelných zápletek. Jako hlavního hrdinu bych si představoval někoho charizmatičtějšího. ()

VencaS

Film, ktery by mela shlednout nejen teenagerovska generace. Nazorna ukazka zmanipulovatelnosti lidskych bytosti. Zmanipulovatelnosti, ktera v dejinach lidstva byla, je, a nepochybujene i bude. Krasne znazorneny pribeh, jak jednoduse se lze zaclenit do skupiny, ve kterou verite a jak tezke je vzdat se a skoncit. Celkem dobre mi sedl tento film prave i z nemecke dilny. ()

JM87

Na to, že Vlna fungovala jenom týden byl ten konec hrozně přehnanej. Takovou scénu bych si dokázal představit po třech měsících fungovaní něčeho takovýho. Jinak Jürgen Vogel je brutalní sympaťák a v jeho roli si nedokážu představit nikoho jinýho. Trička Ramones, Clash a nálepka Fuck Bush dělá svoje. Jinak průběh filmu trochu nudnej, ale ta závěrečná pointa kdy z děcek udělal dav, kterej nechá oddělat toho na koho ukaže vůdce je super. ()

Phillo

Obsahovo a myšlienkovým presahom najlepší film posledných rokov. Najaktuálnejšia téma dneška rutinérsky prevedená na plátno. Žiadne kamerové besnenie, zbytočné hlavné postavičky. Iba to podstatné zarážajúce, čo ku koncu vyústi do najnapínavejšieho a najemotívnejšieho filmového konca. Obsahová dokonalosť, pri ktorej je vám jedno, že polka hercov nevie hrať a puch nemeckých seriálov z nemeckého filmu len tak nevyženiete. 95% ()

takken

Asi najlepší film na ktorý sme so školou išli. Tento film sa mi zdal o trocha iný a lepší ako ostatné nemecké filmy. A je zaujímavé že za tak krátky čas sa na svete dokáže vybudovať tak silná nadvláda. Najhoršie na filme aj keď to nekladie za chybu sú tie biele košele lebo v niektorých momentoch nie je vidno titulky :D. Odporúčam všetkým ktorý fandia takému to žánru filmov. ()

jerenymo

výborný drama ze školního prostředí, kde se profesor pokusí výuku zpestřit experimentem, který se zprvu zdá neškodný,ale ke konci začíná být až velmi přerůstající přes hlavu. Jsou zde zobrazeny různé postavy...jako např. udpůrci hnutí, příznivci, obyčejný lidi, který se nechaj strhnout davem a poté je zde i několik fanatiků, přičemž jeden z nich je opravdu ukázkový. Film bych přirovnal ke snímku Das Experiment, který je obdobného ražení akorát je zasezen do vězenského prostředí. Snímek doporučuji. Myslím si, že i když tento snímek je rize německý a naráží na tématiku nacistů, tak tento pokus by dopadl stejně i v jiných zemích, i když by nebyl tak vehementně podněcován jako zde německou historií. ()

zdenur

Zajímavá a znepokojující myšlenka zapracovaná do trochu nudného celku mi řekla jen že ten bubák tady pořád je a jakákoliv silnější autorita toho může využít. Jinak nic. ()

Meteorista

Na Německo velice kvalitní film se skvělými hereckými výkony (!). Ale neuškodila by mu kratší stopáž. Avšak jak je vidět, sem tam natočí Němci celkem (či dost) kvalitní film (ten poslední, co jsem viděl, byl dle mého názoru Mrak). ()

Strike

Filmařsky výborné, kamera a střih jsou skvělé. Co se týče námětu, tak film přesně ukazuje možnost vývoje autokratického sýstému. Hlavně jsou přesně vykresleny jednotlivé figurky systému - ideolog, silová složka, členka využívající svou průměrnost k dostání se na vrchol... To je hlavní pozitivum. Bohužel zde chybí to hlavní, to o čem si studenti povídají na začátku - příčiny a podmínky toho všeho. Samozřejmě jsou zde udělány rozdíly typu národnosti nebo ekonomické síly, ale ty zde nehrají nijak zásadní roli a vznik tohoto ,,hnutí" je z ničeho nic, což ubírá dosti na autenticitě. Bohužel film má také dosti nudnou první půli, v druhé už nastupuje hutnější atmosféra, která graduje v posledních 15ti minutách, i když dokázal bych si závěr představit více vyhrocenéjší, ale tvůrci se , asi správně, druželi ,, skutečné události" I přes výhrady dám 4*, i když jsou trochu slabší (7/10). Každopádně další zdařilý německý film, my v česku můžeme takový film je závidět. P.S. Chtěl bych taky nějaký film, který by ukázal také to že i demokracie má své meze... ()

waits

Silný film, možná příliš přímočarý, ale sdělení a emotivní náboj to hravě vyrovnají. Takhle nějak to, ve větším měřítku a pomaleji, slutečně probíhá, možné i poměrově - zatímco Vlna (daleko příhodnější název než ten distribuční) na sebe nabaluje stále nové studenty (většinou normální, příjemné typy), proti nebo mimo stojí marginální skupinka , která má vůči podobnému chování instinktivní rezistenci. Ta může být v tomto případě ráda, že šlo jen o experiment. Závěrečné minuty jsou nabité emocemi (scéna s Marcem), včetně úderného projevu proti globalizaci a kapitálu, které si lze vyslechnout od vůdců některých našich sdružení (Svaz mladých komunistů, Národní odpor a podobná svoloč). Chyběla tam nějaká ta protižidovská zmínka, ale to by byla jen otázka času, nepřátelé jsou pořád stejní (v první řadě kdokoliv, kdo má majetek, židé, cizinci obecně). Německo si proti takovému chování v současné době je schopné vytvořit protilátky (viz pochody proti nacistům nebo ostatně tento film), spodní proudy jsou ale latentně přítomny téměř všude. I u nás. ()

Chipešek

Objektivně by si zpracování filmu zasloužilo spíš 3*, silné téma ale působí stále silně, a to i přes několik hereckých a režísérských nedorazů. Mělo by se povinně promítat ve škole. 75% ()

Lachvos

Vše spojené s německou kinematografií jsem do zhlédnutí tohoto filmu neměl nijak v lásce, přehodnotil jsem ovšem své stanovisko a od dnešního dne si budu filmové tvorby této země více všímat. Ale abych se trochu více zabýval snímkem konkrétně, tak pouze řeknu že vše fungovalo jak mělo, nejen scénář který celistvě plnil svou roli, tak i dobré a stabilní herecké výkony všech protagonistů, výprava, střih, produkce a jiné. Nápad a provedení působí až tak realisticky, že člověku běhá mráz po zádech. Je děsivé, jak strašlivě může skončit nápad, který na počátku vypadal tak nevinně a pozitivně. "Člověk míní, pánbůh mění." použil bych jedno starosvětské pořekadlo. Jediné, co bych na závěr podotknul, je že je třeba počítat s tím že je to jiná kultura a proto jsou aspoň pro mě jako pro Čecha jisté věci nepochopitelné, hlavně reakce jistých postav. Ale pokud se vyrovnáte s touto zanedbatelnou věcí, přeju jen a pouze dobrou zábavu ;) ()