Televarieté (TV pořad)

Československo, 1970, 74x75 min

Pavel Háša

Jindřich Joo

Účinkují:

Vladimír Dvořák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Krška, Naďa Urbánková, Marie Rottrová, Jana Kratochvílová, Jiří Korn, Eva Pilarová, Petra Černocká, Josef Zíma, Jitka Zelenková, Yvetta Simonová, Karel Černoch, Iveta Bartošová, Felix Slováček, Karel Gott, Petra Janů, Marcela Králová, Helena Vondráčková, Vladimír Kratina, Karel Zich, Václav Štekl, Michal Tučný, Věra Špinarová, Laďka Kozderková, Helena Brabcová, Aťka Janoušková, Eva Olmerová, Josef Bek, Veronika Gajerová, Vlastimil Bedrna, Pavel Bobek, Václav Faltus, Eugen Jegorov, Pavel Liška, Stanislav Hložek, Hana Zagorová, Petr Kotvald, Hana Hegerová, Lenka Filipová, Judita Čeřovská, František Ringo Čech, Dalibor Janda, Miro Žbirka, Milan Drobný, Jiří Štědroň, Jaroslav Čejka, Stanislav Procházka st., Milan Chladil, Petr Spálený, Waldemar Matuška, Olga Blechová-Matušková, Josef Laufer, Jiří Schelinger, Karel Vlach, Viktor Preiss, Karel Augusta, Miloň Čepelka, Miloš Kopecký, Josef Větrovec, Jiří Lír, Jan Kraus, Jana Synková, Luděk Nekuda, Petr Rezek, Marcela Holanová, Anna Rusticano, Luděk Sobota, Miloslav Šimek, Dagmar Havlová, Marián Labuda st., Jožo Ráž, Pavla Břínková, Věra Martinová, Jarmila Gerlová, Eva Hrušková, Rudolf Rokl, Václav Hybš, Václav Zahradník, Heidi Janků, Karel Bělohradský, Otto Ševčík, Věra Budilová, Roman Hemala, Gabriela Vránová, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Jana Drbohlavová, Stanislav Fišer, Petr Rychlý, Ladislav Potměšil, Afric Simone, Pavol Gábor
  • PowPow

Ústřední dvojice to ve srovnání s některými dnešními "komiky" vcelku uměla, ale o mistry řemesla zase rozhodně nešlo - humoristům jako Svěrák a Smoljak, Menšík nebo některým západním umělcům nesahaly tyhle prostoduché legrácky ani po kotníky. Za břicho jsem se u toho rozhodně nikdy nepopadal. Jinak je z celého pořadu hrozně cítit normalizační vyčpělost. Obsah (např. vystoupení zahraničních zpěváků) je něčím, co bylo v komunistickém Československu nedostupné, ale jinde úplně běžné. Čísla byla navíc vybírána ne zrovna šťastně, takže je tam třeba několik hudebníků za sebou. Nejsem zatížený nostalgií a dnešním pohledem je to prostě překonaná nudná blbůstka, které dávám 2/5 s velkým přihlédnutím k datu a okolnostem doby.(31.12.2019)

Největším plusem této estrády byly bezesporu scénky Bohdalové a Dvořáka, které mi i teď připadají vtipnější než veškerá dnešní produkce podobného ražení. A to v tom dámy a pánové není ani krapet nostalgie! Mezi historkami a vtípky pak tradičně následoval nezáživný balet České televize, který už tenkrát nikoho nezajímal, kníratý umělci z NDR, které kolikrát ani Google nenašel a chudáci cvičení pudlíci. Dojmy z hlavního dua ale tuhle podivnou retro normalizační řachandu stejně vždycky přebijou.(19.1.2013)

Vrchol televizní zábavy v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tento pořad stál jednoznačně na dvou základech, tím prvním byl Vladimír Dvořák a tím druhým samozřejmě Jiřina Bohdalová. Dvořák byl hnacím motorem, ale bez Bohdalové by ten humor tak nevyzněl. Na jejich scénky se těšili snad úplně všichni diváci. Zbytek pořadu byl vyplněn víceméně vatou-artistická čísla, balet...člověk tyto vsuvky musel přetrpět (samozřejmě byli i tací, kterým se i tahle čísla líbila), aby se pak mohl od srdce zasmát tomu, co ti dva zase vymysleli. Zajímavé je, že většina scének je více než nadčasových, dokáží pobavit dnes stejně jako tenkrát.(2.5.2013)

Mně se televarieté nikdy moc nelíbilo, estrády podle německého vzoru mě netáhly. Přicházel jsem vždy jen na scénky mých oblíbených komiků a po nich opět odcházel. Tři hvězdičky dávám proto, že jsem zahlédl kousek "Mejdanu roku...". Zlatí komunisti, to bývaly estrády! Samozřejmě to myslím ironicky, ale ubohost dnešních zábavných pořadů je...ubohá.(31.12.2010)

• MM_Ramone

Aj keď Jiřina Bohdalová a Vladimír Dvořák boli celkom fajn, i tak je z "Televarieté" cítiť komunistickú cenzúru a prísny dohľad. V rokoch (ne)fungovania spoločného socialistického štátu ČSSR to tu moc zábavné nebolo. Všetko striktne nalinkované jedinou vládnucou politickou stranou. Na všetko komisie eštébákov, ktorí rozhodovali, o tom čo je správne a čo nie. Táto doba nepriala slobodomyselným humoristom, ani zábavným show. "Televarieté" je oficiálnym produktom týchto časov, ktoré sú už dúfam navždy nenávratne preč. **(12.10.2008)

• - Jiřina Bohdalová a Vladimír Dvořák nemoderovali pořad od začátků, předtím byli moderátory tehdejší hlasatelé.  (DavidHodan)

• - Prvých 25 dielov bolo vysielaných naživo a Vladimír Dvořák ich uvádzal sám. (Raccoon.city)

• - Prvních 25 dílů bylo narozdíl od dalších natočeno živě, kdy v každém díle měl nějaký domácí zpěvák svůj recitál. Od 26. dílu už pořad fungoval na playback. (Willy Kufalt)