Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (172)

topi 

všechny recenze uživatele

Tenhle dnes již kultovní film stojí především na souznění děje s hudbou Svetozára Stračiny, která jede téměř nepřetržitě celou dobu stopáže a utváří tak dohromady neoddělitelnou součást. Parodující linka nemusí sednout každému, ale díky zmíněné hudbě funguje výtečně. Jako malému se mě Pacho přeci jen líbil více, to však nic nemění na tom, že v rámci slovenské kinematografie to je unikát a krom toho i krásná kostýmní stylizace. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

I za socialismu se daly dělat povedené parodie. Jánošík parodován Pachem, jehož představitel měl v té době před padesát a ani další zbojníci nebyli zrovna nejmladší. Pro svou sílu se Pacho nalévá kořalkou, ale též útočí na vrchnost a chrání zájmy pracujícího lidu, což se režimu určitě líbilo. A ještě libozvučněji jim znělo, když Pacho v kostele obviňuje Boha: "Ty už jdeš taky s nimi..." K tomu všemu nám hraje folklórní hudba. Slováci to ale Rakousko-Uhersku uměli natřít i v sebeironii. Je to vidět ve scéně, kdy páni neumí najít Slovensko na mapě. Na svou dobu je to velmi zajímavá parodie. Ani dnes se už podobné netočí. ()

Reklama

xaver 

všechny recenze uživatele

Ještě než jsem ten film viděl a četl jsem různé ohlasy, přemýšlel jsem, jestli nedošlo k dehonestaci slovenského národního hrdinu Jánošíka. Po shlédnutí mohu říct jediné. Nedošlo. Báječná parodie na zbojnické motivy, skvělé herecké obsazení a výkony. Frndžalica a slavná hláška - na koně, koně nemáme, tak utěkajme - zůstanou už navždy v paměti diváků. Takže za 5. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

Kde sú Hybe? No přece ve východní části Liptovské kotliny, v údolí Hybice a Bílého Váhu. ;) Ale to jen tak na okraj. Ač Pacho (staršího zbojníka aby pohledal) dělá svému řemeslu spíše medvědí službu, je oblíbený i obávaný (pošlou pro něj až z rakousko-uherské metropole Vídně). Aspoň u těch filmových postav. Na mě velký dojem neudělal. Takhle zesměšňovat zbojnictví, to se přece nedělá. ;) ()

Jordan 

všechny recenze uživatele

toto je doposiaľ najvtipnejší film slovenskej kinematografie a to predovšetkým vďaka výborným dialógom majstrom slovenského humoru Lasicu a Satinského a výbornému hereckému obsadeniu, ale všeobecna sa jedná o prípad, kedy sa šťastne zišlo niekoľko priaznivých podmienok a konštelácií, takže občas naďabíme aj na situačný humor a režijne to je zvládnuté v rámci toho, že sa jednalo a stále jedná o prvú lastovičku v rámci žánra komédie u nás, veľmi nadpriemerne; slovenský film a jeho večná jánošíkovská téma vo "woodyallenovskom" vtelení jeho parodického súkmeňovca dosiahla jeden zo svojich vrcholov - ba možno sa dá hovoriť dokonca aj v kontexte slovenskej filmovej tvorby o ojedinelý prípad kultu (hlášky, scény, postavy); ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Natáčalo sa v Bielovodskej doline, Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove, Červenom Kameni, v okolí Bratislavy a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)
  • Film sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom rokov 1970-82, keď predbehol aj Hollého Medenú vežu a Orlie pierko. Videlo ho 843 300 divákov. (pravo)
  • V scéne, keď posol cvála s listinou od grófov za Máriou Teréziou, prechádza okolo stromu, na ktorom je vidieť modernú turistickú značku. (bacon)

Reklama

Reklama