Pacho, hybský zbojník

Československo, 1975, 85 min

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Zahradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, Slávka Budínová, Marián Labuda st., Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Magda Paveleková, Juraj Herz, Ľudovít Kroner, Claudia Vašeková, Mária Hojerová, Adam Matejka, Eva Máziková, František Desset, Viliam Meško, Ida Rapaičová, Ján Kroner st., Štefan Turňa, Gizela Veclová, Alexander Bada, Jozef Majerčík, Lotár Radványi, Michal Monček, Daniel Živojnovič, Ernest Kostelník, Olívia Binderová, František Gervai, Ľudovít Reiter, Hana Slivková, Július Bulla, Viera Radványiová, Ladislav Fecko, Karol Černík, Sonja Korenčiová-Poloniová, Jozef Cút, Viera Pavlíková, Miloš Pietor, Marta Kopanická Kubáňová, Katarína Mrázová, Mária de Riggová, Imrich Fábry, Zoltán Lenský, Etela Pollová, Pavol Sobek, Július Tunčík, Soňa Ulická, Martin Huba, Karol L. Zachar, Ján Géc, Jozef Husár, Ján Kramár, Vladimír Kostovič, Ladislav Obuch, Karol Baláž, Vladimír Slosjar, Ondrej Záturecký, Matej Landl, Daniel Lapúnik, Anton Baláž, Ladislav Füleky, František Hrabovský, Oldřich Kratochvíl, Ján Kákoni, Jozef Sodoma, Štefan Tkáč

„A ty vieš kde je koniec sveta?" – „Veruže viem. Stará mať mi vraveli. Na konci sveta je taký veľký plot." – „Ale kdeže. Na konci sveta je veľká voda. Za tou vodou je druhá voda. A za tou je tretia voda. Až tam je ten plot čo si ty spomínal." Miestami to trpí na (ne)kontinuitu deja, ale inak sa jedná o vydarenú komédiu (paródiu) s nezabudnuteľnými hláškami :)(25.12.2013)

Scenár: Milan Lasica, Július Satinský. Film: absolútna špička v oblasti satiry a seba irónie. Vôbec ma neprekvapujú negatívne reakcie niektorých užívateľov tu na cfsd. Na to, aby ste film pochopili vo svojej úplnosti musíte poznať slovenskú národno-kultúrnu tradíciu a historické dedičstvo. Ignorancia nepostačuje:). Mimochodom, ten koniec mi tak trochu pripomína Davida Cronenberga:))(6.4.2008)

"Naaa kooneé! Nemáááme: tak utekajme!" :) Pacho, hybský zbojník je klasika, na ktorú sa nedá zabudnúť. Skvelý Jozef Kroner, tak ako aj jeho družina. Nezabudnuteľné hlášky s nezabudnuteľne veseloú atmosférou... Súhlasim s YURAyura, že Cehuni to možno nepochopia. Hlavné je, že v srdciach Slováku ostane Pacho Pachom a že na IMDB to taktiež pochopili... :)))) Onéééé 5*(27.12.2007)

• duddek

Kde sú Hybe? No přece ve východní části Liptovské kotliny, v údolí Hybice a Bílého Váhu. ;) Ale to jen tak na okraj. Ač Pacho (staršího zbojníka aby pohledal) dělá svému řemeslu spíše medvědí službu, je oblíbený i obávaný (pošlou pro něj až z rakousko-uherské metropole Vídně). Aspoň u těch filmových postav. Na mě velký dojem neudělal. Takhle zesměšňovat zbojnictví, to se přece nedělá. ;)(30.10.2008)

"Pacho ist nie ein klein Mensch. Er ist ein Ozruta! Ein Slowakisch Herkules!" Tak keď už si niekto dovolí parodovať Jánošíka a zbojníkov, tak nech sú to Slováci. A že sa im to podarilo fajne. Len škoda, že okrem legendárnych hlášok a slovných spojení, ktoré využívajú hlavne nárečia nie je viac, lebo bavia len tie a potom dlho prázdno. A škoda aj to, že film takéhoto zamerania, má len určite geografické hranice pochopenia. No a onééé, tak sa neoňdejte, fľasnite si frndžalice a pustite si Pacha! 75%.(24.3.2008)

• - V scéne, keď posol cvála s listinou od grófov za Máriou Teréziou, prechádza okolo stromu, na ktorom je vidieť modernú turistickú značku. (bacon)

• - Na tvorbe scenára spolupracovali pri vytváraní dialógov M. Lasica a J. Satinský, ale kvôli vtedajšiemu zákazu činnosti nemohli byť ani uvedení v titulkoch filmu (Satinský mal dokonca hrať jedného zo zbojníkov). (pravo)

• - Hlavní představitel Jozef Kroner získal Cenu 27 filmového festivalu pracujících a Cenu Sympatie života v roce 1976. (M.B)