Nejspíš parodie na slovenské národní hrdiny typu Jánošík. My v Česku to tak moc nepochopíme a neoceníme, protože mně hlava nebere už to, když se někde zločinec stane národním hrdinou a lidi se jím chlubí. Taky styl humoru mi nepřijde moc vtipnej, je takovej dětskej a já jsem přece jenom zvyklej na náš kvalitní českej humor. Promiňte bratři Slováci, ale v oblasti komedií obecně vás asi moc neocením. Dobrý je ale, jak má Pacho ženský na háku a taky slovenská horalská atmosféra je příjemná. A pohled pánů zaujme i Eva Máziková šlapající zelí (slovensky kapustu) s vycpaným výstřihem, hezky se na ni koukalo. Asi budem se svojí budoucí ženou doma šlapat zelí, je to sexy nápad. :)(11.2.2015)

Dokonalé to nie je, ale zábavné určite áno. Pre užívateľa s nickom chalp - nesúhlasím, že je to "nienadčasové", práve naopak, vysmievanie sa z tých, čo sú pri moci a vládnu, je aktuálne stále a ďalej sa čudujem, že málokto si všimol, že neide len o paródiu na Jánošíka, ale satiru na nás Slovákov, akí sme vždy boli a ako sa nechávame stále niekým zosmiešňovať. Ťažko tomu potom porozumejú iní, bratov Čechov nevynímajúc. 8/10. P.S.: Pri tomto mi vždy naskočí úsmev: "Sváko... A moja Hanka?" "Hanka? Hanka, Marka, Zuzka, všetko jeden čert!"(19.4.2007)

Paródia na Janošíka je taká vlažnějšia. Nevtipnější je Juraj Herz ako generál. Jeho němčina na poradě vojska ve stanu je jedna z nejlepších scén. Jinak je to taký ľudový humor po slovensky. Na Trošku to sice trošku nemá, ale dialogy nejsou alespoň hloupé a občas i hláška zazní. Sexuální podtext má mnoho scén a při pohledu na Labudu a jeho choť se mi okamžitě vybavil Parouback a jeho nynější manželka - menší, tlustý, samolibý suvenýr a vcelku hezká, na něho úplně jiná liga opačného pohlaví. Slovenské filmy se k nám na dvd moč často nedostanou, jak už jsem vzpomínal nedávno a tak díky bohu za ty kvapky.(5.8.2009)

Ještě než jsem ten film viděl a četl jsem různé ohlasy, přemýšlel jsem, jestli nedošlo k dehonestaci slovenského národního hrdinu Jánošíka. Po shlédnutí mohu říct jediné. Nedošlo. Báječná parodie na zbojnické motivy, skvělé herecké obsazení a výkony. Frndžalica a slavná hláška - na koně, koně nemáme, tak utěkajme - zůstanou už navždy v paměti diváků. Takže za 5.(9.3.2012)

Tak toto je slovenská klasika, satira, ktorá najmä u českého diváka zostane asi objektívne nepochopená, najmä preto, že celý film je založený na skvelých dialógoch slovenskej dediny a špecifických ale nezameniteľne geniálnych hláškach. Vynikajúca plejáda slovenských hercov, kde už len pohľad na nich vyvoláva v ich komických úlohách úsmev na tvári je ďalšou devízou tohto veľkolepého diela. ...Nuž, ťažko je v biede podrastať...)(14.1.2012)

• - Hlavní představitel Jozef Kroner získal Cenu 27 filmového festivalu pracujících a Cenu Sympatie života v roce 1976. (M.B)

• - Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)

• - V scéne, keď posol cvála s listinou od grófov za Máriou Teréziou, prechádza okolo stromu, na ktorom je vidieť modernú turistickú značku. (bacon)