Pacho, hybský zbojník

Československo, 1975, 85 min

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Zahradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, Slávka Budínová, Marian Labuda st., Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Magda Paveleková, Juraj Herz, Ludvík Króner, Claudia Vašeková, Mária Hojerová, Adam Matejka, Eva Máziková, František Desset, Viliam Meško, Ida Rapaičová, Ján Króner st., Štefan Turňa, Gizela Veclová, Alexander Bada, Jozef Majerčík, Lotar Radványi, Michal Monček, Daniel Živojnovič, Ernest Kostelník, Olívia Binderová, František Gervai, Ľudovít Reiter, Hana Slivková, Július Bulla, Viera Radványiová, Ladislav Fecko, Karol Černík, Sonja Korenčiová-Poloniová, Jozef Cút, Viera Pavlíková, Miloš Pietor, Marta Kopanická Kubáňová, Katarína Mrázová, Mária de Riggová, Imrich Fábry, Zoltán Lenský, Eta Pollová, Pavol Sobek, Július Tunčík, Soňa Ulická, Martin Huba, Karol L. Zachar, Ján Géc, Jozef Husár, Ján Kramár, Vlado Kostovič, Ladislav Obuch, Karol Baláž, Vladimír Slosjar, Ondrej Záturecký, Matej Landl, Daniel Lapúnik, Anton Baláž, Ladislav Füleky, František Hrabovský, Oldřich Kratochvíl, Ján Kákonyi, Jozef Sodoma, Štefan Tkáč

"Pacho ist nie ein klein Mensch. Er ist ein Ozruta! Ein Slowakisch Herkules!" Tak keď už si niekto dovolí parodovať Jánošíka a zbojníkov, tak nech sú to Slováci. A že sa im to podarilo fajne. Len škoda, že okrem legendárnych hlášok a slovných spojení, ktoré využívajú hlavne nárečia nie je viac, lebo bavia len tie a potom dlho prázdno. A škoda aj to, že film takéhoto zamerania, má len určite geografické hranice pochopenia. No a onééé, tak sa neoňdejte, fľasnite si frndžalice a pustite si Pacha! 75%.(24.3.2008)

Hybe je maľebná obec v Liptovsko Mikuláškom chotári. Jej najznámejším rodákom je dozaista Pacho. Malý, rúči chlapík, ktorý sa musel dať na zbojnícke chodníčky. Stal sa vodcom zbojníckej partie a poriadne prikuroval uhorským zemepánom. Ktorýže Slovák by ho nepoznal? "Pacho, hybský zbojník" a jeho frndžalica sa stali folklórom. Táto komédia je vtipnou parafrázou jánošíkovskej legendy. Pacho síce nie je historická postava, ale na Slovensku plne zľudovel. ***(10.7.2016)

"Naaa kooneé! Nemáááme: tak utekajme!" :) Pacho, hybský zbojník je klasika, na ktorú sa nedá zabudnúť. Skvelý Jozef Kroner, tak ako aj jeho družina. Nezabudnuteľné hlášky s nezabudnuteľne veseloú atmosférou... Súhlasim s YURAyura, že Cehuni to možno nepochopia. Hlavné je, že v srdciach Slováku ostane Pacho Pachom a že na IMDB to taktiež pochopili... :)))) Onéééé 5*(27.12.2007)

Onééé, kompletne zapomenutá filmová perla mého dětství, smíchy jsem si div neprochcala štrample... a to jsem tehdy nejmíň polovině vtipů nerozuměla a srandovní mi přišel akorát humor situační. Čtvrt století v hajzlu a onééé Pacho se mi v ne úplně souvislých útržcích znovu dostal na oči: na můj vkus moc uječený a místy až absurdně bláznivý (právě tomu jsem se coby smrádě řezala nejvíc), ale našlo se také plno povedených scén, které cynické čůze vytáhly koutky rtů vysoko vzhůru, snad i zuby jsem odhalila! Zatím za 3*, ovšem někdy kouknu na onéé film bez přerušování a třeba nějakou hvězdici přihodím. 66% "Cigán! Ukáž tomu chrapúňovi, ako sa má robotovať na panskom!" "Prosím ponížene, mi robiť nemôžeme lebo sme všetci strašne chorí."(1.10.2012)

Nejspíš parodie na slovenské národní hrdiny typu Jánošík. My v Česku to tak moc nepochopíme a neoceníme, protože mně hlava nebere už to, když se někde zločinec stane národním hrdinou a lidi se jím chlubí. Taky styl humoru mi nepřijde moc vtipnej, je takovej dětskej a já jsem přece jenom zvyklej na náš kvalitní českej humor. Promiňte bratři Slováci, ale v oblasti komedií obecně vás asi moc neocením. Dobrý je ale, jak má Pacho ženský na háku a taky slovenská horalská atmosféra je příjemná. A pohled pánů zaujme i Eva Máziková šlapající zelí (slovensky kapustu) s vycpaným výstřihem, hezky se na ni koukalo. Asi budem se svojí budoucí ženou doma šlapat zelí, je to sexy nápad. :)(11.2.2015)

• - Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)

• - Filmovalo sa za horúčav, teplomer dosahoval hodnoty 32 až 35 stupňov Celzia, čo hercov riadne unavovalo. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Eva Máziková (Hanka) si pri scéne, kde šliapala kapustu, dvíhala sukňu iba máličko, načo režisér naliehal, že treba až úplne hore. Raz ju dokonca v tom kapustovom sude zabudli a potom mala nohy úplne "vycicané". (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)