Pacho, hybský zbojník

Československo, 1975, 85 min

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Zahradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, Slávka Budínová, Marian Labuda st., Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Magda Paveleková, Juraj Herz, Ľudovít Króner, Claudia Vašeková, Mária Hojerová, Adam Matejka, Eva Máziková, František Desset, Viliam Meško, Ida Rapaičová, Ján Króner st., Štefan Turňa, Gizela Veclová, Alexander Bada, Jozef Majerčík, Lotár Radványi, Michal Monček, Daniel Živojnovič, Ernest Kostelník, Olívia Binderová, František Gervai, Ľudovít Reiter, Hana Slivková, Július Bulla, Viera Radványiová, Ladislav Fecko, Karol Černík, Sonja Korenčiová-Poloniová, Jozef Cút, Viera Pavlíková, Miloš Pietor, Marta Kopanická Kubáňová, Katarína Mrázová, Mária de Riggová, Imrich Fábry, Zoltán Lenský, Eta Pollová, Pavol Sobek, Július Tunčík, Soňa Ulická, Martin Huba, Karol L. Zachar, Ján Géc, Jozef Husár, Ján Kramár, Vladimír Kostovič, Ladislav Obuch, Karol Baláž, Vladimír Slosjar, Ondrej Záturecký, Matej Landl, Daniel Lapúnik, Anton Baláž, Ladislav Füleky, František Hrabovský, Oldřich Kratochvíl, Ján Kákonyi, Jozef Sodoma, Štefan Tkáč

Ani sa nečudujem, že niektorí českí priatelia hviezdičkujú túto tvrdú slovenskú rudu pomenej - tomuto skrátka nemôžu porozumieť. Pacho je slovenský zbojník. Tak slovenský, že slovenskejší ani nemôže byť. Ťapák (réžia), Lasica a Satinský (spolupráca na dialógoch), Króner a génius Stračina (hudba), to nemohlo dopadnúť inak. Už viete, kde je koniec sveta? Pacho tam bol! U mňa v TOP 20.(29.1.2008)

Výborný Kroner a Labuda st., ale inak to už v dnešnej dobe nestojí za veľa. Je to taký slovenský ľudový film, alebo skôr paródia na vtedajšiu šľachtu. Zopár dobrých hlášok, scén sa nájde, ale musíte mať na takýto typ filmu náladu, ak si ho chcete pozrieť. Mimochodom ten záver mi prišiel vždy trochu čudný.(11.9.2015)

Pôvodne priznané štyri hviezdičky v žiadnom prípade. V každom prípade však ide o vydarenú a rýdzo slovenskú komédiu, ktorú môžu dokonale vnímať iba Slováci. Nie je veľa komédií, ktoré dokonalo naštrbili nejaký národný mýtus, nejakú legendu. Vďaka Jarošovmu scenáru, Ťapákovej réžii a Kronerovej našskosti sa to podarilo. Nie sú dôležité zapamätateľné hlášky, netreba ohŕňať nos nad čudnou choreografiou, tento film je zrkadlom bez korekčného účinku na našu nedokonalosť.(26.12.2012)

Tohle jsem z velké části nějak nepobíral, ale nejdříve plusy to je zaručeně nějaký ten dobrý vtípek i samotný představitel Pacha. Ale co už není tak pěkné, je ten Slovenskej humor či co to bylo. Některý vtipy byly tak trapný že jsem si musel zavírat uši protože to byla příšernost, i za mínus považuju to že Pacho měl vždycky prostě navrch a tak neměl nikoho kdo by ho ohrozil. To nemluvím o ostatních představitelech nějakých bandytů. Ale zase je pravda že jsem toho tolik nečekal.(14.9.2011)

"Ach Bože môj, čože nás to len čaká!"... musím si film pridať k obľúbeným, inak bude kuca-paca, pretože ani sté opakovanie nenudí a rozchechtá do popukania. Film obsahuje toľko nezabudnuteľných hlášok ako máloktorý iný, a zbojník, ktorý kýchnutím váľa stromy a vyvoláva hromy, porúča spevu vtákom, ktorý na domácu pálenú odpovie "a mocnejšiu nemáte" si musí získať každého. Nezabudnuteľný Ján Kroner, Labuda a ďalší! oné! ... "- Nááa-kóóó-neee - A kde by sme ich vzali? - No tak utekajme!" (obávam sa, že väčšina súčasných Čechov film nedocení práve kvôli jazyku, čo je škoda)(26.12.2011)

• - Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)

• - Eva Máziková (Hanka) povedala, že podľa režiséra musela mať jedna slovenská baba veľké kozy, preto si vybral do úlohy ju. Aj tak jej však ešte výstrih vypchával pančuškami a ponožkami. (Zdroj: topky.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčalo sa aj v rímsko-katolickom kostole v obci Brezovica, ktorý je maľbami najviac vyzdobený artikulárny kostol na Slovensku a je zapísaný medzi pamiatkami UNESCO. (Raccoon.city)