Pacho, hybský zbojník

Československo, 1975, 85 min

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Zahradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, Slávka Budínová, Marian Labuda st., Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Magda Paveleková, Juraj Herz, Ludvík Króner, Claudia Vašeková, Mária Hojerová, Adam Matejka, Eva Máziková, František Desset, Viliam Meško, Ida Rapaičová, Ján Króner st., Štefan Turňa, Gizela Veclová, Alexander Bada, Jozef Majerčík, Lotar Radványi, Michal Monček, Daniel Živojnovič, Ernest Kostelník, Olívia Binderová, František Gervai, Ľudovít Reiter, Hana Slivková, Július Bulla, Viera Radványiová, Ladislav Fecko, Karol Černík, Sonja Korenčiová-Poloniová, Jozef Cút, Viera Pavlíková, Miloš Pietor, Marta Kopanická Kubáňová, Katarína Mrázová, Mária de Riggová, Imrich Fábry, Zoltán Lenský, Eta Pollová, Pavol Sobek, Július Tunčík, Soňa Ulická, Martin Huba, Karol L. Zachar, Ján Géc, Jozef Husár, Ján Kramár, Vlado Kostovič, Ladislav Obuch, Karol Baláž, Vladimír Slosjar, Ondrej Záturecký, Matej Landl, Daniel Lapúnik, Anton Baláž, Ladislav Füleky, František Hrabovský, Oldřich Kratochvíl, Ján Kákonyi, Jozef Sodoma, Štefan Tkáč

Ani sa nečudujem, že niektorí českí priatelia hviezdičkujú túto tvrdú slovenskú rudu pomenej - tomuto skrátka nemôžu porozumieť. Pacho je slovenský zbojník. Tak slovenský, že slovenskejší ani nemôže byť. Ťapák (réžia), Lasica a Satinský (spolupráca na dialógoch), Króner a génius Stračina (hudba), to nemohlo dopadnúť inak. Už viete, kde je koniec sveta? Pacho tam bol! U mňa v TOP 20.(29.1.2008)

• Turiec

„Daj sem bičík. Nedám bičík. Daj sem bičík. Riť Paľovu.“ Tak toto je Pacho od Matrtajov. Postavička, ktorá prakticky už zľudovela. Rovnako ako výroky z filmu. Páni Lasica a Satinský sa snažili o vtipné dialógy, ale niekedy sa to zvrháva na prízemný humor. Obzvlášť keď si vypomáhajú hrešením. „Ej Hybe, Hybe, podľahli ste svojej chybe.“ Táto paródia na jánošíkovské legendy a povesti o zbojníkoch rovnako pobaví aj pri ďalších vzhliadnutiach. Nemožno ju však hodnotiť nejakým nadpriemerným hodnotením. A preto **1/2. „To je tak: Mojej starej materi na hornom konci – od jej bratranca sesternicin muž... Čuš!“(3.1.2004)

Skvelá zábava. Legendárny Kroner. Musím sa však pozastaviť na hodnoteniami niektorých uživateľov. Sklamal ma najme jeden nemenovaný golfový fanúšik, ktorý k filmu "Marečku. podejte mi pero povedal, že kto dá menej ako tri ***, nevie čo je to zábava. A tomuto filmu dal za dve ** ?! Tak to už je čo za znalca ?(27.12.2011)

Onééé, kompletne zapomenutá filmová perla mého dětství, smíchy jsem si div neprochcala štrample... a to jsem tehdy nejmíň polovině vtipů nerozuměla a srandovní mi přišel akorát humor situační. Čtvrt století v hajzlu a onééé Pacho se mi v ne úplně souvislých útržcích znovu dostal na oči: na můj vkus moc uječený a místy až absurdně bláznivý (právě tomu jsem se coby smrádě řezala nejvíc), ale našlo se také plno povedených scén, které cynické čůze vytáhly koutky rtů vysoko vzhůru, snad i zuby jsem odhalila! Zatím za 3*, ovšem někdy kouknu na onéé film bez přerušování a třeba nějakou hvězdici přihodím. 66% "Cigán! Ukáž tomu chrapúňovi, ako sa má robotovať na panskom!" "Prosím ponížene, mi robiť nemôžeme lebo sme všetci strašne chorí."(1.10.2012)

Pacho, hybský zbojník je fantastický film vynikajúceho režiséra Martina Ťapáka, ktorý tu zanechal neopakovateľnú komédiu so zbojníckou tématikou. Určite ešte desaťročia bude tento film zabávať všetky vekové kategórie a generácie. Na Slovensku sa predtým a asi ani potom nanatočí taký úžasný film, akým bol Pacho, hybský zbojník. 90%(9.1.2016)

• - Režisér Martin Ťapák dostal inšpiráciu na zbojnícku paródiu počas nakrúcania filmu Jánošík (1962), kde robil asistenta réžie Paľovi Bielikovi. Tomu sa takáto myšlienka vraj nepozdávala. (Zdroj: topky.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčalo sa v Bielovodskej doline, Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove, Červenom Kameni, v okolí Bratislavy a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)

• - Film sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom rokov 1970-82, keď predbehol aj Hollého Medenú vežu a Orlie pierko. Videlo ho 843 300 divákov. (pravo)