Pacho, hybský zbojník

Československo, 1975, 85 min

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Zahradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, Slávka Budínová, Marian Labuda st., Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Magda Paveleková, Juraj Herz, Ľudovít Kroner, Claudia Vašeková, Mária Hojerová, Adam Matejka, Eva Máziková, František Desset, Viliam Meško, Ida Rapaičová, Ján Kroner st., Štefan Turňa, Gizela Veclová, Alexander Bada, Jozef Majerčík, Lotár Radványi, Michal Monček, Daniel Živojnovič, Ernest Kostelník, Olívia Binderová, František Gervai, Ľudovít Reiter, Hana Slivková, Július Bulla, Viera Radványiová, Ladislav Fecko, Karol Černík, Sonja Korenčiová-Poloniová, Jozef Cút, Viera Pavlíková, Miloš Pietor, Marta Kopanická Kubáňová, Katarína Mrázová, Mária de Riggová, Imrich Fábry, Zoltán Lenský, Eta Pollová, Pavol Sobek, Július Tunčík, Soňa Ulická, Martin Huba, Karol L. Zachar, Ján Géc, Jozef Husár, Ján Kramár, Vladimír Kostovič, Ladislav Obuch, Karol Baláž, Vladimír Slosjar, Ondrej Záturecký, Matej Landl, Daniel Lapúnik, Anton Baláž, Ladislav Füleky, František Hrabovský, Oldřich Kratochvíl, Ján Kákonyi, Jozef Sodoma, Štefan Tkáč

Pachovým kýchnutím začíná vtipná zbojnická parodie. Filmaři připravili přímo obrazové obžerství dobových kostýmů nebo pohledů na liptovské vrcholy. Výborné herecké obsazení včele s Jozefem Kronerem tvůrci vyžili v řadě davových scén. Zaujme svižný střih (Benedikt Krivošík) i hudba (Svetozár Stračina.) “Hybe, Hybe, kde sú Hybe?“(12.1.2010)

Veliké zklamání. Pacho, hybský zbojník je spíše dekorativní než komický, spíše pitvorný než parodický, spíše průměrný, než výjimečný. Vysloveně protivná je stylizovaná normalizační "náznaková erotika", která přesně podle hesla "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" ukazuje všechno a nic. Také mýtus o neschopné a zdegenerované šlechtě opakuje Pacho nejen vytrvale, ale i naprosto nevynalézavě. Slušné herecké výkony zúčastněných zabíjí všudypřítomná "umělecká" stylizace, působící dojmem, že si ji autoři půjčili od nějakého souboru písní a tanců. 60% a to jsem ještě shovívavý...(26.7.2009)

• tom88

Na tejto možno najlepšej slovenskej, nezabudnuteľnej komédii ja nič nevidím. Zdá sa mi to príliš odľahčené aj keď je to komédia a strašne nereálne bez štipky vážnosti. Áno, niektoré vtípky pobavili, ale väčšina sa stále opakovala stále dookola a zneli už dosť trápne. Herci alebo skôr ľudia čo tu vystupovali sú dosť nevýrazní až na Kronera, ktorý to celé ťahá. Táto šašovská, parodická, pre mňa trochu trápna komédia ma vôbec neoslovila. Možno v tej dobe to bolo úžasné, ale teraz..... Bohužiaľ 50%.(22.8.2007)

Parodia na stvarnenie Jura Janosika /1690 - 1718/ v podani vybornych hercov vtedajsej doby : Kroner /Obchod na Korze/, Labuda, Pavelekova, Budinova.... V ramci normalizacnych filmov silny nadpriemer, ale na kulty zo 60. rokov /Kladivo Na Carodejnice, Spalovac Mrtvol/ to proste nema. Najlepsi Tapakov film /Svako Ragan/ vsak mal prist az s uderom roku 1976. Pacho .... je vsak klasicka oddychovka, ktora vzdy potesi, ked clovek chce vypnut po tazkom dni v praci. 89 %(26.1.2013)

toto je doposiaľ najvtipnejší film slovenskej kinematografie a to predovšetkým vďaka výborným dialógom majstrom slovenského humoru Lasicu a Satinského a výbornému hereckému obsadeniu, ale všeobecna sa jedná o prípad, kedy sa šťastne zišlo niekoľko priaznivých podmienok a konštelácií, takže občas naďabíme aj na situačný humor a režijne to je zvládnuté v rámci toho, že sa jednalo a stále jedná o prvú lastovičku v rámci žánra komédie u nás, veľmi nadpriemerne; slovenský film a jeho večná jánošíkovská téma vo "woodyallenovskom" vtelení jeho parodického súkmeňovca dosiahla jeden zo svojich vrcholov - ba možno sa dá hovoriť dokonca aj v kontexte slovenskej filmovej tvorby o ojedinelý prípad kultu (hlášky, scény, postavy);(1.10.2008)

• - Režisér Martin Ťapák dostal inšpiráciu na zbojnícku paródiu počas nakrúcania filmu Jánošík (1962), kde robil asistenta réžie Paľovi Bielikovi. Tomu sa takáto myšlienka vraj nepozdávala. (Zdroj: topky.sk) (Raccoon.city)

• - Pacho, hybský zbojník byl soutěžním filmem časopisu Film a Divadlo "Komu dáte svoj hlas 1976?" (kosticka7)

• - Film sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom rokov 1970-82, keď predbehol aj Hollého Medenú vežu a Orlie pierko. Videlo ho 843 300 divákov. (pravo)