Drama založené na skutečných událostech vypráví příběh horolezců usilujících o zdolání severní stěny Eigeru ve švýcarských Alpách. V roce 1936 vyzvala nacistická propaganda ty nejlepší německé a rakouské alpinisty, aby překonali všechny dosud neúspěšné pokusy a pokořili proslulý masiv náročnou severní cestou. Přestože se zprvu zdráhají, pouští se do dobrodružné výpravy i dva němečtí horolezci. (Filmbox)

pasty

Nie je to tak dávno, čo po horách behali takýto šialenci. Keď si predstavím, aké sú dnešné podmienky a vtedajšie, až mi behá mráz po chrbte.Veľmi sympatická dvojica hlavných postáv. Škoda že nedostali toľko priestoru, ako si zaslúžili, kvôli neustálemu skákaniu z hôr do hotela. Možno práve preto, mi na konci chýbala, akákoľvek emócia. Tak isto, nefungovala ani chémia v romantickej vsuvke. Ale to je také Nemecké. :-) Hodnotenie: 70% ()

Henry Morgan

Jestli se vám líbil Everest, tak si tenhle film zamilujete. Možná až na posledních pět minut, kdy se to hodně přiblížilo americké představě patosu. Jestli se to tak skutečně odehrálo, či ne, nevím, proto jsem si koupil Harrerova Bílého pavouka, abych to zjistil, nicméně oba tito horolezci jsou legendy, tak proč to trochu nepřikrmit. Působím zmateně, vím, musíte to dokoukat, abyste pochopili. Nechci spoilovat, takže už napíšu jen toto: Opravdu to stojí za to. A stojí vydržet do konce. Myslím, že hodnocení, oněch 82%, je hodně výmluvné. ()

Oonika

No tohle byl hodně syrovej film... Místy mi bylo až fyzicky zle z některých záběrů. Hodně silné drama, některé scény ale byly až moc natahované. ()

Likan7

Možná jsem se nejdřív měl podívat na samotný film, než na dokument Vzývající ticho. Závěr by byl pro mě mnohem napínavější, než jsem prožíval. Filmařsky se nejedná o nějaký zázrak, naštěstí se s příběhem "před horou" celkem spěchalo a tak je opravdu velká část filmu zaměřena na samotný výstup, který je natočený skvěle. Na nějaké vymýšlení samozřejmě nebyl prostor, jedná se o filmové zpracování skutečné události a o to víc na vás závěr, a těch několik málo metrů, dolehne. Osud si pohrál... ()

junxi91

V nacistickém Německu musela určitě žít spousta silných, vytrvalých a odhodlaných nadlidí, pro které přece není problém vylézt na Severní stěnu hory Eiger, což je poslední nezdolaná stěna v Alpách. Je rok 1936, blíží se olympiáda v Mnichově a je na čase to změnit. Němečtí horolezci Toni Kurz a Andi Hinterstoisser a jejich kamarádka z dětství, novinářka Louise, pocházejí z bavorského Berchtesgadenu. Louise a Toni spolu mají také vztah. Muži narukovali do armády a jsou úspěšnými horolezci, ale velitel nemá pro jejich aktivity pochopení a nutí je čistit latríny za porušení vycházek. Není jim dovoleno odejít z armády, přesto to udělají, protože více než politika je zajímá horolezectví. Chtějí se tedy zúčastnit soutěže o to, kdo první vyleze Severní stěnu, a kromě nich soutěží také tým Rakušanů, který doufá, že Rakousko bude začleněno do Německé říše. Reportérku Louise pošlou její nadřízení, aby společně s její kolegyní fotografkou sledovaly výstup německých horolezců. Kurz a Hinterstoisser cestují bez peněz do Bernských Alp, jedou na kole a spí ve stanu. Reportéři mezitím zůstávají v luxusním hotelu Kleine Scheidegg. Francouzští a italští horolezci to vzdají, a nechají Němce a Rakušany samotné. Oba týmy po dvou lezcích se tedy vydávají na vrchol a ostatní je sledují zespod pomoci dalekohledů. Nejde to však dobře, a tak se oba týmy spojí, aby přežily. Skoby bohužel nedrží ve skále tak pevně, aby udržely horolezce na lanech, padá lavina a kamení a také přijde sněhová bouře. Po třech dnech, dvou nocích, několika traverzách a ledových polích nezbývá nic jiného, než to vzdát a vrátit se. Ale sestupovat dolů není o nic jednodušší, než stoupat nahoru... Sportovně-dobrodružné drama, během kterého se zatajuje dech nad odvahou horolezců a nebezpečím, kterému musejí čelit, podporované politickou propagandou o tom, že se buď musejí dostat nahoru, nebo tragicky zahynout, aby se o tom dala udělat pořádná reportáž. Nechutný cynismus tehdejší doby, reprezentované redaktorem, od kterého nakonec Louise znechuceně odejde. ()

crjules

Pokud bych mel nekomu doporucit film s horolezeckou tematikou, byl by to Nordwand / a jeste Touching the Void /. Nordwand drzel mou pozornost a napeti, ktere stupnoval az do konce.Kdyz vezmu v potaz dobu,moznosti, kvalitu vybaveni -vahu....mohu jen s obdivem a uctou pred horolezci z tricatych let tise smeknout! Silny pribeh a mimoradne kvalitni film! // Coz Nemci zejmena posledni dobou umi :) // ()

-tHESWINe-

Vzhledem k mé lásce k lezení a horám, důmyslně zkombinované s mezerami ve vzdělání, zejména pak v dějepise, jsem si tenhle film naprosto užil. Navíc nám tu zrovna nefunguje topení a vzhledem k tomu že venku je jen málo nad nulou jsem se opravdu vžil do rolí horolezců. Pro laika to bude zřejmě poměrně nudný film, střídají se tu v podstatě jen dvě roviny, co dělají horolezci a co se děje v hotýlku pod Eigerem, kde jsou ubytovaní reportéři. Je úžasné jak se to napětí pořád stupňuje a pořád je kam. Vřele doporučuji, ideální zábava na chladný (pod)zimní večer ... ()

Adrai

Nacházím se momentálně v tom stavu kdy člověka přestanou bavit všechny ty filmové ptákoviny a začne kroužit okolo starších snímků, asijských filmů a filmů různých evropských zemí. A tak jsem se jednou náhodou dostal i k tomuto filmu. Filmu o dvojici kamarádů která se rozhodne jako jedna z prvních zdolat horu cestou, která dodnes platí za jednu z nejtěžších, nejrizikovějších a nejsmrtelnějších. Velmi dobré zpracování postav, příběhu i všeho kolem. ()

Honyaa

Jeden z nejautentičtějších filmů o lezení. Nejsou zde žádné ohrané a nemístné příběhy (jako „komedie“ K2, nebo Vertical Limit:-)) a i vybavení je dobové. Film nastiňuje dobu 30. let minulého století, kdy bylo lezení v horách, obzvlášť Eiger, velice obtížné. Jako příznivec lezení po horách jsem se musel na tento film podívat už jen ze zvyku:-) Zážitek z filmu byl ještě víc podepřen otcem, který nedávno na stěně osobně byl (Taktéž stěnu nevylezl z důvodů špatného počasí, ale s moderní dobou přišla moderní technologie a záchranná helikoptéra.) a mohl komentovat příslušné úseky. ()

syphoon

Říkal jsme si: aaaaaa, tak to je americká klasika v německém provedení. Mnou předvídaný konec se nekonal a to bylo asi nejvíc, co se mi na tom líbilo. Solidně zrežírované a zahrané. Díky neamerickému happy endu dávám 68% ()

viviak

Nordwand! Alebo ked sa vystup na vrchol zmeni v boj o život. Nejake tie horolezecke filmy skuknute mam, ale na tento si budem určite dlho pamatat. Film totiz nie len zobrazuje klasicky vystup na nejaky ten "kopec" a potom x hlupych preslapov(ako to byva zvykom) ale zobrazuje aj samotnu spolocnost v danom obdobi. V obdobi, kedy Horolezci boli skutocný hrdinovia, a kedy spoločnost prahla po zdolavani vrcholov snad viac ako oni sami, napriklad kvoli napisaniu blbeho clanku a celeho humbuku okolo toho, ako je to vyobrazene v tomto filme. Okrem toho film pekne zobrazil aj romanticku linku, ktora obzvlast ziskala na obratkach ku konci a velmi sa vydarila. Film ma skvele zabery, panoramu, hudbu...všetko je neskutocne uveritelne a nejak tak v dobrom slova zmysle chladne. Dalsie plus je herecke obsadenie a ich vykony, ktore si zasluzia pozornost, a taktiez sa filmu podarilo zbavit klise v momentoch ako je seria tupych rozhodnuti, ktore vedu k smrti horolezcov. ktora sa vyskytuje vo vacsine filmov s horolezeckov tematikou. Tento film sa tomu vyhyba a dovody, preco to dopadlo cele zle su viac racionalne. Jedine, co mi snad na filme vadilo bola zachranna akcia, ktora by sa záchrannou ani nemala volat, pretoze to bola banda obycajnych neschopnych k*k*tov. Napriek, tomuto jednemu dost podstatnemu nedostatku ide o naozaj vyborny film, ktory dokaze perfektne vtiahnut do deja a clovej si moze naplno uzit atmosferu hor.BTW: je uplne jedno ci horolezci idu zdolat vrchol kazdy za seba, za svoj narod, tam hore vzdy drzia spolu. 85% ()

jafuska

zajímavý film z prostředí horolezectví, kdy se snaží překonat a vylézt na nejvyšší horu s kamarádem i s konkurenství, ale příroda je nevyspitatelná a dává těžké překážky které člověk nedokáže překonat a tak to je i v tomto film, dalším německém filmu, který byl opět průměrně zajímavý obvzlášt druhá půlka, o napětí zde není nouze ()

monikka87

Nemám s čím porovnávať, keďže toto bol môj premiérový horolezecký film... takže asi najlepším vysvedčením pre Nordwand je, že mňa - obyčajného človeka, ktorý s lezením nič nemá - si získal od prvých minút a potom už nepustil... tie dve hodiny ubehli ako voda. 30. roky sa tu, myslím, podarilo vykresliť, herci sú fajn, pri vymakaných horolezeckých scénach ma mrazilo od zimy aj napätia. Film ozvláštňuje reportérska linka z bezpečia horského hotela, ktorá je takým kontrastom, ba až komplementom... dodáva Nordwandu ďalší rozmer. Ani vzťah jedného z horolezcov a fotografky nie je rušivý a je ho tam tak akurát. Skrátka, je to výborný film držiaci obdivuhodne pokope... a ktorý ma primäl si čo-to okolo Eigeru naštudovať. Viete, že v roku 1961 ako 19. v poradí zdolala Eigernordwand prvá československá výprava? A v roku 1983 urobil Slovák Pochylý ako prvý zimný sólo výstup, k tomu novou trasou? (neskôr bol vyhlásený za slovenského horolezca storočia) ()

Shane.Mc

Poutavý příběh z horské kroniky, kde se psaly dějiny o dobývání Eigeru. Po technické stránce skvěle natočené a autentické, nějaké hluchá místa ve filmu by se našla, obzvlášť ty co se děly mimo stěnu Eigeru. Člověk by si na první pohled, že je to až moc velké drama, ale v horách se píšou tyhle příběhy samy. ()

tombarider

Precizně natočeno. Skvělé dobové oblečení a vybavení. S klukama jsem mrznul i ve vytopeném pokoji, a slušně byl vykreslen i postupný nástup nacismu, ač se to ne každému Němci líbilo. Ale jako celek mě kluci nestrhli, když došlo na nejhorší, necítil jsem lítost, jak bych čekal. Přesto jeden z nejlepších filmů z horolezeckého prostředí. 85 procent. ()

SAINTS

Velmi kvalitny a napinavy film,rozhodne mile prekvapenie.Severna stena Eigeru nie je nič pre slabe povahy ani nič pre ludi čo sa boja vyšok. ()