Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

laurence

Chápu, že pro Amíky tohle bude kultovní, ale pro normálního smrtelníka je to ještě nudnější než samotný baseballový zápas. A to je co říct. ()

oSiSko

Tí, čo tu píšu, že tu nejde o baseball, tak neviem aký film videli, ja osobne som baseball asi v živote nevidel a to som obrovský športový fanúšik a pri tomto filme a kvantách baseballových rozhovorov a štatistík som sa dosť nudil. Keď máte radi baseball možno vás to baviť bude, vo všeobecnosti mám rád športové filmy nech sú o hocjakom športe, ale toto bolo proste nezaujímavé. ()

Rampa Mc Kvak

Na můj vkus dost upovídané, málo akční, pro našince někdy dost nepřehledné, celé to stojí a padá s jedním hercem, jehož postava zrovna nevyznává ty nejvyšší hodnoty a přesto to nějak funguje. A to tak, že ty dvě hodiny utečou rychleji než 10 minut Transformers 3. Výborný důkaz pro Einsteinovo tvrzení, že čas je relativní. ()

pan_ponozka

jo, Brad zredfordovatěl. Myslím, že nám tímto ukázal, kam se chce se svým řemeslem ubírat. Škoda, že jako evropani filmu zplna neporozumíme. Hodně se odkazuje na baseballové hvězdy, o jejichž jménech nemáme ani potuchy. Každopádně; dobrá práce. 8/10 ()

John Dunbar

Drtivá většina baseballových scén není natočena a je zde podávána pouze dokumentárně formou záběrů ze skutečných zápasů. Přesně tento apekt mi nedává šanci dát plné hodnocení, protože už díky delší stopáži na to měli tvůrci dostatek prostoru. Ovšem, pokud jde o myšlenku, jak sestavit vítězný baseballový tým, tato během děje postupně rozkvetla z malého nezajímavého poupětě ve velký přitažlivý květ. Spojit obě dvě stránky dohromady, vznikl by sice nákladný, nicméně velký pětihvězdičkový sportovně-dramatický trhák. ()

Flamik

Nevěřím tomudle filmu ani polovinu z toho co sem viděl. Film podle skutečné události si představuju jinak než, že vezmu nějaký "skandál" v pozitivním slova smyslu, vygooglim si o něm dva články a pak z toho vycházím celou dobu. Tak to na mě působilo. Přesto se nejedná o něco co by nebylo koukatelný a za sportovní téma hvězdička navíc .. ()

MrLinhy

Skvělý snímek, který má chytrý a propracovaný scénář. Natočený to je moc pěkně, takže minimálně nominaci na Oscara si to určitě vybojuje. Film se vás snaží získat poutavým a inteligentní děje, kde emoce nehrají hlavní roli, ty musíte sami objevit. Brad se zase ukázal, že patří mezi nejlepší desítku herců. Ve filmu byl sličný, půvabný prostě dokonalý, nikoho jiného bych si v téhle roli snad nedokázal představit. Myslím, že Oscar by byl pro něj málo :). Jediné co jsem postrádal byla hudba, čekal jsem, že ta bude také vyčnívat a vytvářet na mém těle husinu. Škoda, že mě jako samotný baseball nebere, takže hodnocení nebude plné. 85 %. ()

Bornd

hodně povedený film. Jeden z nejlepších roku. Po filmařském hledisku téměř dokonalé, nemám moc co bych vytkl. Ale co mi vadilo bylo, že některé scény byli strašně krátké a některé zas zbytečně dlouhé a nepodstatné. Například scéna, kdy A's vyhrála první zápas. To měl být ten hlavní průlom ve filmu, kdy se všechno změní a oni z toho udělali dvaceti sekundovnou scénku. A hlavně kvůli těmto klišé 4,5*. Ale zážitek z filmu pěkný. Škoda, že skoro vůbec neznam pravidla Baseballu. ()

david666

Ale ale, tak od oscarového kandidáta jsem čekal víc než standardní sportovní film. Ano výhodou je, že příběh a provedení je uvěřitelné a ne tak efektní, jako bývají podobné filmy. Takže moc emocí na hřišti nečekejte - spíš komornější drama. Brad Pitt je opět herecky skvělý ale nějak mě, zejména v poslední půlhodince, film trošku nudil. ()

Jamall

Brilantní sportovní drama, lepší jsem dlouho neviděl. Pitt hraje skvěle, celé je to dokonale napsané a zrežírované. Jako bych koukal na Social Network. ()

pcarogers

Dávám čtyři, protože zkrátka reálné příběhy o zajímavých lidech mám rád. Jinak ovšem zase taková zábava to nebyla, celé to bylo postavené na pravděpodobně zajímavé předloze skutečného manažera týmu, kterého skvěle zahrál Brad Pitt. Hlavní výtka k filmu je, že jsem některým scénám v podstatě nerozuměl, protože nerozumím ani baseballu ani systému obchodu s hráči. Aneb znalec by k tomu asi měl co říct. ()

Dexter666

Výborné spracovanie skvelej knihy... Každému, kto nečítal knižnú predlohu ju môžem vrelo odporučiť. Skvelo vysvetľuje to, na čo nie je vo filme priestor... Celá anatómia výberu hráčov, myšlienok, ktoré stáli za vznikom a rozvojom sabermetrics, Beanova motivácia v rozhodnutiach, osudy hráčov, ktorých vyberali s Paulom DePodestom (vo filme ako Peter Brand), idey Billa Jamesa a ďalších ľudí, ktorý sa na baseball pozerali s odstupom. To, čo však vo filme nechýba je srdce... Esencia toho čo dáva zmysel ľudskej práci, nech už robí čokoľvek... ()

collinduff

Brad Pitt opäť dokazuje, že je jeden z najlepších hercov súčastnosti. Pri jeho brilantnom hereckom výkone mu skvele sekunduje mladý talent Jonah Hill, ktorý sa zrejme pre túto rolu narodil. Chémia filmu funguje, a vám nezostáva nič iné, ako držať palce a prežívať všetky problémy a emócie s touto hlavnou dvojicou. BTW: Nikdy by som si nepomyslel, že jednoduchá hra na gitare a dievčenský spev vo filme dokáže vyvolať zimomriavky. A to hneď dva krát. --89%-- ()

amundseen

Všetko by s týmto filmom bolo v poriadku, až na Pitta, ktorý mi v hlavnej úlohe pripomínal tých drahých baseballových hráčov, ktorých keď stiahnete zo súpisky, začnete vyhrávať. Pitt je veľmi precenený herec a túto úlohu len tak tak ustál, z jeho strany to bol skôr podpriemerný herecký výkon. To sa o ostatných hercoch nedá povedať ani zďaleka. ()

Susperian

Nikdy bych nevěřil, že mě, absolutního antisportovce, dokáže tenhle snímek takhle nadchnout. Pro mě kandidát na nejlepší film roku... ()

krachman

Bejzbol mám rád, je to krásná hra. Sportovní filmy tak můžu a to i se všema klišé, které k tomu patří. Prostě se u toho pobavím. Tento film je o něčem jiném.....tím pádem to pro mě nebylo zajímavé. Hvězdy za herecké výkony. Nedoporučuju...ztráta času. ()

punco

Brad Pitt ako ho nepozname, manazer baseballoveho muzstva, a ide mu to genialne !!! Vynikajuca drama ktora chyti za srdce aj nesportovych fanusikov, dokonale zrezirovana, vyborne herecke vykony, a malo casu straveneho na ihrisku co mna osobne potesilo, pretoze filmov z travnika tu uz bolo kopec. Pre fanusikov skutocnych pribehov povinnost, film na ktory nedokazem prestat mysliet ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi